Een belangwekkend wetsvoorstel Weekblad GROENVOEDER en VOEDERBIETEN Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt samen ingekuild. ter bevordering van de grondverbetering. AALST 16 MEI 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1872 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Over dit onderwerp kregen we enkele vragen, gezien er nog veel voederbieten voorhanden zijn die op dit ogenblik van overvloed aan groenvoeder moeilijk te ge bruiken vallen. Hoe men dient te werk te gaan om bieten en groenvoeder samen in te kuilen lezen wij in de Land- bouwkroniek van het Belgisch Stikstofbureau van 30 4 1959. Beter waren deze raadgevingen een paar weken vroeger versche nen, maar het is beter laat dan nooit en daarom zullen wij deze overdrukken ter inlichting aan onze leden Weldra zullen de vooruitstreven de landbouwers, die over silo's be schikken, kunnen overgaan tot de oogst en het inkuilen van een eer ste snede Italiaans raaigras. Zij zullen hieruit talrijke voorde len halen Ingevolge het gunstig seizoen zal de tweede snede vlug terug groeien, vooral als de ontwikke ling in de hand gewerkt wordt door het toedienen van ongeveer 500 kg ammoniak nitraat per ha. Deze eerste vroege oogst bete kent dus in zekere zin een bijko mende opbrengst aan eiwitrijk voe der, dat op goedkope wijze de voedervoorraden voor de stalpe- riode zal aanvullen. Als bewaarmiddelen worden meer en meer zetmeel en suiker- rijke produkten aanbevolen. Dit jaar zijn de voorraden voederbie ten ver van uitgeput, en de wetge ving bepaalt 1 mei als uiterste da tum om alle bietenkuilen met ge kiemde bieten te ledigen en te rei nigen. Gebruik bij de eerste inkuiling, als bewaarmiddel, uw resterende voederbieten in plaats van deze te gen lage prijs van de hand te doen. Dit is een geschikte manier om deze waardevolle voeders terug aan te wenden en, zonder uitga ven te doen voor bewaarmiddelen, het volledig welslagen van het in kuilen te verzekeren. De bieten dienen, indien zulks nodig blijkt, eerst gewassen te wor den en vervolgens gehakt of ge raspt. Zij moeten goed vermengd worden met het gras naar rato van 20 tot 30 °/0 volgens het suikerge halte. Deze verhouding mag, zon der nadeel, verhoogd worden tot 50 en meer, om derwijze de voe derbieten tot de volgende winter te kunnen bewaren. Doch het onderbrengen van dit eiwitrijk voeder met laag droge stof gehalte vergt bijzondere zor gen. Een lichte voorverwelking is aan te bevelen om het gehalte aan dro ge stof tot 25 of 30 °/0 te brengen. Men vermindert aldus het verlies veroorzaakt door het overvloedig wegvloeien van sap. Er bestaat fei telijk geen sapverlies meer, als het gehalte aan droge stof 27 tot 30 °/0 bereikt. Deze werkwijze vermindert nood zakelijkerwijze het gewicht van het te behandelen voeder, alsmede de hoeveelheid van de vereiste be waarmiddelen die moeten toege diend worden om een doeltreffen de bewaring te verzekeren. Hoe kan men practisch het droge stof gehalte van gras bepalen Hierna volgt een kleine test aan bevolen door de Amerikanen. Neem een handvol gras en druk dit stevig in de hand gedurende ongeveer 90 seconden. Open de hand. Als het gras elastisch is, en vlug terug openspringt, dan bevat het ongeveei 40 droge stof. Der gelijk droog gras is minder gemak kelijk in silo's te bewaren, daar het moeilijk is deze massa goed aan te tassen en er gevaar is voor verhit ting waarbij dan verlies optreedt, alsook vermindering van de ver teerbaarheid van het eiwit. Schim melvorming is in dit geval te vre zen. Het is aan te bevelen derge lijk droog gras verder te hooien. Indien het handvol gras zijn ingedrukte vorm bewaart, en als de hand lichtelijk vochtig is, dan heeft het gras een gehalte aan dro ge stof van 25 °/0 en kan doeltref fend ingekuild worden. Als de vochtigheidsgraad ho ger is, en als bij de samendrukking het vocht tussen de vingers perst, dan is het droge stof gehalte min der dan 25 en het voorverwelken is aan te bevelen. Doorgaans vol staat het, het gras de vooravond te maaien. Een halve dag zon zal spoedig in voldoende mate de vochtigheidsgraad verminderen. Dezelfde werkwijze kan gevolgd worden met weidegras. Als bovendien het inkuilen ge beurt in silo's uit duurzame mate rialen, waarin het voeder kracht dadig kan aangetast worden om de lucht uit te drijven, indien de vulling in één dag kan gebeuren en de silo onmiddellijk bedekt wordt met een laag grond, om elke luchtindi inging te vermijden en (Zie vervolg onderaan hierneven). In onze moderne samenleving heeft het eigendomsrecht niet meer het absoluut, karakter van naar wil lekeur te mogen beschikken over de voorwerpen of goederen welke men bezit. Bij de uitoefening ervan dient rekening gehouden met de rechten van de medeburgers en met de grote belangen der ge meenschap of anders uitgedrukt met het erkend openbaar belang. Van dit principe uitgaande heb ben de heren Heger, Sledsens, Couplet, De Boodt en Adam bij de senaat op 4 februari 1.1. een wets voorstel ingediend dat van aan zienlijk nut is tot bevordering van de verbetering van de grond met het oog op een intensieve bebou wing in onze tijd meer dai ooit een zaak is van algemeen belang en dus niet uitsluitend aan het oor deel en de middelen van de afzon derlijke eigenaars of gebruikers mag worden overgelaten. In het verleden zijn reeds ver scheidene maatregelen getroffen tot bevordering van de bodemver betering. Zo wordt sinds lang een toelage verleend aan de eigenaars die hun braakliggende gronden ontginnen. Doch in het algemeen zijn wer ken als droogleggi..g van water- zieke gronden en van bevloeiing van waterarme gronden enkel doelmatig indien zij plaats hebben op een vrij grote uitgestrektheid van gronden doorgaans aan een min of meer groot aantal eigenaars toebehorende. Krachtens de wetgeving op de polders en wateringen kunnen eigenaars van vochtige door over stroming bedreigde gronden zich verenigen. De saneringswerken on dernomen op iniatief van deze ver enigingen worden door de staat gesteund door toekenning van be langrijke toelagen (het koninklijk besluit van 26 september 1951 voor ziet in een toelage ten belope van 65 pet. van de totale uitgaven voor de verbetering van het wa terregime der gronden toebeho rende aan de provincies, de ge meenten of verenigingen van ge meenten, de polders en waterin een voldoende druk op de massa te behouden, dan is het welslagen verzekerd. Een bijkomende voor zorg bestaat er in de silo met een dak te bedekken, om het indringen van regenwater te beletten, vooral tijdens de periode v*an gebruikma king van de silo. gen) en door de kosteloze mede werking van de technische dien sten van het Ministerie van Land bouw. De huidige methodes van werking met pompstations, drainering en bevloeiing kunnen hun waterstel sel van waterzieke gronden der wijze regelen dat deze goede land bouwgronden worden. Maar ondanks de grote beteke nis van deze verbeteringen, on danks de toelagen en de techni sche hulp van overheidswege, is het niet steeds mogelijk de instem ming te verkrijgen van de meerder heid der belanghebbende eige naars, hetzij omdat zij niet willen dat een intensieve bewerking het wild zou verdrijven begrepen in hun jachtgebied, hetzij omdat zij terugschrikken voor de vrij belang rijke geldbelegging die van hen wordt geeist bij de aanvang der saneringswerken. Ten slotte zijn sommige grond- verbeteringswerken, zoals ontgin ning, voorlopige cultuuraanleg, aanleg van nieuwe wegen moeilijk onder te brengen in het normale kader van de doelstellingen van de polders en wateringen. Derhalve dienen de maatrege len ter verbetering van de bodem aangevuld door een ingrijpender en directer optreden van de open bare overheden die hierbij zo wei nig mogelijk dwang moeten uit oefenen. Naar het oordeel van de indie ners van het wetsvoorstel kan deze uitslag worden bereikt door een tij delijke ingebruikneming van de gronden door de Nationale Maat schappij voor de Kleine Landeigen dom met het doel ze door geschik te werken te verbeteren. Deze inge bruikneming zougeen afbreuk doen aan het beschikkingsrecht van de eigenaars die overigens het genot van hun goederen zouden blijven behouden door het ontvangen van dezelfde inkomsten als vóór de in gebruikneming. Alleen de verho ging van de pacht overeenstem mende met de toegenomen op brengstmogelijkheden van de ver beterde gronden zou ten goede ko men aan de Nationale Maat schappij voor de Kleine Land eigendom, als vergelding voor de gelden die zij aan de werken heeft besteedt. Ziehier thai s een toe lichting van de bepalingen van het wetsvoorstel. (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. jaar* Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1