De Europese Gemeenschappen. Rond het Jaarverslag van de FAO juli 1957-1958. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 30 MEI 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1874 Scheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In verband met de kolenkrisis, die vooral in België zeer scherp is, maar die ook, alhoewel in mindere mate, Engeland, Nederland en Duitsland teistert, is er gedurende de laatste maanden herhaaldelijk spraak geweest van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, waarvan de zetel te Luxemburg gevestigd is. Daarnaast horen we in het nieuws ook regelmatig spre ken over de Europese Ekonomische Gemeenschap, en de Europese Ge meenschap voor atoomenergie (Euratom». Deze drie supra-natio nale organismen zijn nauw met el kaar verbonden, en bovendien sa mengesteld uit verschillende li chamen met onderscheiden be voegdheden, zodat het niet van belang ontbloot is hun samenstel ling, zending en onderlinge ver bondenheid, eens klaar en duide lijk voor de gewone man uiteen te zetten. De Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal werd in 1952 in het leven geroepen, vooral onder het toedoen van de Franse Staatsman Robert Schumann. Zes landen, Ne derland, België, Luxemburg, West- Duitsland, Frankrijk en Italië, gin gen toen de verbintenis aan één gemeenschappelijke markt voor kolen en staal in het leven te roe pen. Deze zes landen besloten toen hun eigen nationale bevoegdhe den op het gebied van kolen en staal over te hevelen naar een ge zamenlijk, los van de regeringen staand orgaan. Dit orgaan, de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, be schikt om het voorgestelde doel te bereiken over vier lichamen: een Raad van Ministers, de Hoge Autoriteit, een Parlementaire Ver gadering en een Hof. Het Hof waakt over de juiste uitlegging van de verdragstekst en beslist daarover in hoogste instantie De Parlementaire Vergadering, thans Europees Parlement genaamd, oe fent de politieke kontrool uit over de werking en de beslissingen der Hoge Autoriteit. De parlementaire Vergadering komt regelmatig bij een te Straatsburg, maar is niet te verwarren met de eveneens te Straatsburg gevestigde Raad van Europa, die eveneens over een soort parlement beschikt. De dagelijkse leiding en uitvoe ring van het Verdrag behoort bij de Hoge Autoriteit, bestaande uit negen leden, waaronder twee Bel gen de Heren FinetVoorzitter, en Coppée, ondervoorzitter van deze Raad. En ten slotte is er de Raad van Ministers, waarin iedere lid staat één minister heeft, om te zor gen voor de coördinatie van de kolen- en staalpolitiek met de al gemene ekonomische politiek der zes betrokken landen. Dezelfde zes landen besloten la ter dat niet alleen kolen en staal, maar de hele ekonomie in één ge meenschap moest worden onder gebracht, en ze gingen over tot de stichting der Europese Ekonomische Gemeenschap, die sedert 1 januari van dit jaar in werking trad, en haar zetel te Brussel heeft onder het Voorzitterschap van de Duitser Hallstein. Door de Europese Ge meenschap wil men komen tot een gemeenschappelijke markt voor al le produkten der betrokken lan den, gedurende een overgangspe riode van 12 jaar zullen alle inko mende rechten dienen afgeschaft op gelijk welke verhandelingen tussen de zes landen. Een algeme ne vermindering van 10 trad reeds in voege op 1 januari van dit jaar. De Europese Ekonomische Ge meenschap beschikt over dezelfde organen als de Gemeenschap voor Kolen en Staal, met dit verschil dat wat bij de Gemeenschap de «Ho ge Autoriteitheet, in de Europese Ekonomische Gemeenschap de Kommissie wordt genoemd. Gezien het uitzonderlijk belang van de kernenergie besloten de zelfde landen dat er een speciale gemeenschap moest komen voor de kernenergie, en dit werd dan de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie of in het kortEura tom Ook hier noemt men de .Hoge Autoriteit Kommissie en ze staat nu onder Voorzitterschap van de Fransman Etienne Hirsch. Maar verder beschikt Euratom over de zelfde organen als de beide ande re Gemeenschappen. Om alle misverstand te vermij den dient hier nog aan toegevoegd dat de Parlementaire Vergadering en het Hof voor de drie Gemeen schappen dezelfde zijn. Ook dient er voor al deze supra nationale vergaderingen steeds onderscheid gemaakt te worden met de Raad van Europa, die uit 16 Europese lan den bestaat, met het doel de Euro pese eenheid te bevorderen. Ook deze Raad beschikt over een raad gevende assemblée, die regelma tig vergadert te Straatsburg in het Huis van Europa, en die bestaat uit verschillende vertegenwoordigers der deelnemende landen. Op dit ogenblik bevindt zich de Europese Gemeenschap voor Kolen (Zie vervolg onderaan hierneven). Zoals onze lezers weten heeft de FAO (Landbouw- en Voedingsor ganisatie) van de Verenigde Na tiën als opdracht te streven naar een voldoende bevoorrading in le vensmiddelen der bevolking over de wereld door opvoering van de landbouwproduktie en een doel matige verdeling der landbouw bouwvoortbrengselen. In het jaarverslag van deze in ternationale instelling over het dienstjaar 1957 58 betiteld «The State of Food and Agriculture vin den wij een interessant overzicht van de toestand van de landbouw- voortbrengst en voedselvoorzie ning in de wereld waaraan wij volgende gegevens ontlenen. Over het algemeen dient vast gesteld dat aan de toeneming van de landbouwproduktie over de we reld na vijf jaren tijdelijk een einde is gekomen. Stand van de vleesproduktie. De totale vleesproduktie, met in begrip van het pluimvee, lag 50 pet. boven het vóóroorlogs peil en 27 p.h. boven dat van 1950. Voor 1958 wordt een verdere toename verwacht hoofdzakelijk in Eurapa. In Noord Amerika wordt een stij ging van de voortbrengst aan var kensvlees doch een evenredige vermindering van de produktie van rundvlees voorzien. In Zuid- Amerika zal de vleesproduktie wat verminderen. In Oost Europa en Rusland ligt zij veel hoger dan in 1948. Polen en Rusland meldden de grootste vooruitgang. In 1957 nam de wereldhandel van vlees een aanzienlijke uitbrei ding. De uitvoer bereikte 2,5 mil joen ton, hetzij bijna 40 t.h. meer en Staal op een kritiek ogenblik, om dat zij er niet in gelukt aan de zes landen een gemeenschappelijke koolpolitiek op te leggen. De Ho ge Autoriteit beschikt niet over voldoende gezag om haar zienswijzen en politiek op te drin gen, of kontrool uit te oefenen. Dat is natuurlijk een leemte die zal moeten aangevuld worden, zoniet stelt men zich aan het gevaar bloot dat heel het met moeite opgebouw de Europees Huis d n zes in dui gen zal storten. Wanneer men het beginsel der eenmaking aanneemt, moet men het in de praktijk ook kunnen doorvoeren en uitwerken. Dat is voor het ogenblik nog niet het geval. dan het jaargemiddelde over 1948/50. Denemarken en Australië exporteerden merkelijk meer. Alle voorname invoerlanden namen grotere hoeveelheden af Enge- lar d zelfs 50 t.h. meer. Voor de pe riode 1958-59 worden geen aan zienlijke wijzigingen in de handel verwacht. Groot Brittannië en West Duitsland hebben een aan merkelijk grotere voortbrengst aan varkensvlees. De vraag naar inge voerd rundsvlees zal in Groot-Brit- tannië de en Veren.-Staten waar schijnlijk groot blijven, tetwijl aan het Zuidelijk-FIalfrond geen groter aanbod kan worden verwacht. De prijzen op de wereldmarkt voor rundvlees en lamsvlees wa ren in de periode 1957 1958 hoger dan in 1956 57, maar varkensvlees en bacon noteerden prijzen die 10 t.h. lager waren en zullen in 1958 in Europa laag blijven. De prijs van lamsvlees is merkelijk lager dan in 1957. Vraag, aanbod en prijs voor rundvlees zullen in Europa onge veer op hetzelfde peil blijven als in 1957 58. In Noord-Amerika zal de prijs vermoedelijk iets hoger liggen. Stand van de eieren voor tbren gst. De wereldproduktie nam in 1957- 58 weer toe, voornamelijk door stij ging in Groot Brittannië, West- Duitsland, Nederland, Canada en Oost Europa. De produktie in de Verenigde Staten nam met 1/3 de af door de bescherming van de eigen voortbrengst door de bijzon derste landen afnemers van Ame- kaanse eieren. West-Duitsland voerde weer meer in en nam 55 van de wereldinvoer voor zijn re kening. Italië kwam als invoerder op de tweede plaats, terwijl de in voer door Groot Brittannië gering was, de eigen voortbrenging voor ziet er ongeveer in de behoeften. De ernstige prijsinzinking begin 1957 hield verband met de uitbrei ding van het aantal leghennen in sommige landen. Het is niet waar schijnlijk dat de voortbrengst in 1958 veel stijgt boven deze van het vorig jaar. In Engeland werden in maart van vorig jaar de gewaarborgde prijzen met 3,5 p.h. verminderd; de regering wenste geen verdere pro- duktiestijging te bevorderen. De uitvoerproduktie in Denemarken en Nederland, samen 3/5 den van de wereldeierhandel, gaat niet ver (Zie vervolg 2* bladz. 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zslven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1