De graanpolitiek in de Europese Economische Gemeenschap. Het gebruik van giftige produkten in de land- en tuinbouw. Het jaarlijks Verlof. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 4 JULI 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1879 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Tegenstrijdige belangen scheppen moeilijke problemen Bij de besprekingen om te komen tot een gemeenschappelijk land bouwbeleid tussen de landen aan gesloten bij de E.E.G. (West-Duits- land, Frankrijk, Italië, Nederland, Luxemburg en België) waartoe eerstdaagszal moeten worden over gegaan, is het graanprobleem een kernvraagstuk. Ziehier inderdaad enkele gegevens nopens het be lang van de graanteelt voor de landbouweconomie der betrokken landen. De totale oppervlakte der land bouwgronden in de landen der Europese Gemeenschap beslaat ongeveer 80 miljoen ha. De helft hiervan of ongeveer 40 miljoen ha bestaat uit bouwland en daarvan wordt meer dan de helft, of circa 22 miljoen ha, hetzij meer dan één vierde van het totale landbouw areaal, voor de graanteelt aange wend. De oppervlakten besteed aan tarwe en andere granen in de verschillende landen der gemeen schap zien er uit als volgt: Frankrijk: tarwe 4.600.000 ha; an dere granen4 400.000 hatotaal 9.000.000 ha. Italië: tarwe 4.900.000 ha; ande re granen 2.000.000 hatotaal 6.900.000 ha. West Duitsland tarwe 1.300.0C0 ha; andere granen 3.600.000; totaal 4.900.C00 ha. België Luxemburgtarwe 230.000 haandere granen 330.000 hato taal 560.000 ha. Nederlandtarwe 110.000 ha; an dere granen 410.000 ha; totaal gra nen 520.000 ha. Wij hebben aldus als totale op pervlakte besteed aan de tarwe- teelt op het grondgebied der Euro pese Gemeenschap 11.140 000 ha en aan andere granen 10.740.C00 ha hetzij samen 21.880.000 ha. Wat de produktie betreft zegt het areaal nochtans niet alles, er dient ook rekening gehouden met de gemiddelde opbrengst per ha. De ze nu verschilt aanzienlijk volgens de landen en loopt voor de tarwe van 1800 kg per ha in Italië tot 3 8C0 kg in Nederland, hetzij ruim het dubbele. Daartussen liggen Frankrijk met ongeveer 2.200 kg; West-Duitsland met ongeveer 3.000 kg en België-Luxemburg met 3.5c0 ha. De opbrengsten per ha voor de andere granen zijn moeilijk te ver gelijken, algemeen kan worden aangenomen dat het rendement in dezelfde lijn ligt als voor de tarwe. Wanneer wij de totale tarwepro- duktie in de Europese Economische Gemeenschap stellen tegenover het gezamenlijk verbruik zien wij dat de tarwevoortbrengst in de jongste jaren schommelde rond 23 miljoen ton en het verbruik rond 25 miljoen ton, wat neerkomt op een tekort van circa 2 miljoen ton. In 1957 58 echter had het E.E.G. ge bied maar een netto invoerbehoef- te van 1 miljoen ton en bereikte de zelfvoorziening der gemeenschap ongeveer 95 t.h. Wat de voedergranen betreft be droeg de produktie in de landen der Europese Gemeenschap onge veer 23,5 miljoen ton (rogge inbe grepen) tegenover een verbruik van 28 miljoen tan. De zelfvoorzie ning bereikte dienvolgens circa 83 t.h. Op het eerste gezicht blijkt het niet uitgesloten dat door een ver dere stijging van de opbrengst per ha en een eventuele uitbreiding van de beteelde oppervlakte de produktie aan voedergranen op een bepaald tijdstip in de E.E.G. sneller toeneemt dan het verbruik, ja zelfs volstaat om in de behoeften der gemeenschap te voorzien. In dien ook een zelfde evolutie zich zou voordoen bij de tarwe, zou de Europese Gemeenschap dan op een bepaald ogenblik niet door eigen graan produktie in eigen be hoeften kunnen voorzien en wan neer? Zou zij zelfs, eens zover, ook met overschotten voor de uitvoer moeten rekenen Het valt dadelijk op dat deze vragen van betekenis zijn voor de mogelijkheid tot bepaling van een gemeenschappelijke graanpolitiek in de Europese Gemeenschap. Van niet minder belang zijn zij voor de dierlijke produktie, inzonderheid voor de varkens en pluimveehou derijwaarvoor de voedergranen de bijzonderste grondstof en tevens het belangrijkste element van de kostprijs zijn. Het grote vraagstuk is hier ener zijds een beleid te voeren dat de grote bedrijven toelaat verder aan de teelt van voedergranen te doen zonder tot overproduktie te komen, doch anderzijds de middelgrote en kleine landbouwbedrijven die over wegend dierlijke produkten voort brengen en in de voedergranen een grondstof vinden de mogelijk heid te verstrekken hun voort- brengst aan de man te brengen tegen een prijs die het verbruik niet afremt. I. Onze lezers zullen zich wellicht nog herinneren dat een tijd gele den voor het Asissenhof van Brug ge de zaak werd behandeld van een vrouw, die haar man had ver giftigd door een insectendodend middel in zijn drinkbus te doen. Amper een kwartier na het drin ken hiervan was de man gestorven. Gedurende het proces werd prof, Heyndrickx, die belast werd met het onderzoek van de maag- en darminhoud van het slachtoffer, als getuige gehoord. Als inleiding tot onze artikelenreeks over de giftig heid van bepaalde stoffen, die in de land- en tuinbouw worden ge bruikt, willen wij hier de getuige nis van prof. Heyndrickx aanhalen Er is geen twijfel, aldus de prof. dat het slachtoffer gedood werd door vergiftiging door het innemen van een dosis parathion, of 605, die hier als een insectdodend poeder wordt verkocht en vrij op de markt is. 't Is een zeer sterk en jong vergif. Het is pas na de tweede oorlog door de Duitsers in de handel ge bracht. Het werkt zeer vlug en is steeds dodelijk. Het wordt ver kocht in zeer kleine flesjes van 15cc en iedereen kan het kopen. Leur ders hebben het vaak mee in hun voorraad op hun trektochten langs de dorpen. In één zo 'n flesje is er genoeg vergif om 80 personen bin nen het uur te doen sterven. Eén druppel van dit vocht kan iemand binnen de tijdspauze van een half uur doden. In de drinkbus van het slachtoffer werd bijna een volledig flesje E 605 gegoten. Het heeft echter weiniq van de koffie gedronken omdat deze zeer slecht smaakte. Ten hoogste kan het nog 10 minuten geleefd hebben. Het gift is zo gevaarlijk dat kinderen, die met een leeg flesje, waarin E605 was geweest, speelden, al gestor ven zijn alleen maar omdat ze het flesje aan de lippen brachten. Tot daar een gedeelte van het getuigenis van een specialist terza ke, dat wel tot nadenken stemt. Het is inderdaad zoals prof. Heyndrickx zegt een dergelijk zwaar vergif kan iedereen bij ieder een kopen, zonder dat daar de minste kontrole of voorzorg hoeft te bestaan. Ieder handelaar, ieder winkelier kan zich dergelijke pro dukten aanschaffen en verder ver kopen. Heel dikwijls weten noch de verkoper, noch de verbruiker, met welk gevaarlijk goed zij om springen en nu nog, terwijl er nu toch al gevallen genoeg gekend zijn met dodelijke afloop, komen wij in de praktijk gevallen tegen van verregaande zorgeloosheid. Wij hebben wel eens de indruk dat sommige gebruikers bang zijn zich belachelijk te maken door het ne men van voldoende voorzorgen. In dit alles gaat nu een grondige verandering komen! Bij Koninklijk Besluit van 31 mei 1958 werd de verkoop van de phy- topharmaceutische (phyto plant; pharmakon geneesmiddel) pro dukten in t algemeen en van de gevaarlijke en giftige er onder in 't bijzonder, onderworpen aan ze kere voorschriften, die de bedoe- (Zie vervolg 2e bladzijde le kolom Teneinde geen onderbreking te hebben in de leveringen en bestellingen hebben we het volgende besloten De bedienden en werklieden zullen om de beurt verlof nemen zodat de magazijnen en burelen regelmatig zullen open blijven. Uitzondering wordt gemaakt voor MAANDAG 6 JULI, dag waarop de burelenjen magazijnen zullen GESLOTEN BLIJVEN. Voor ons blad De Koornbloem zullen we verplicht zijn andere maatregelen te treffen. Ons weekblad zal niet verschijnen op 11 juli e. k. Onze lezers gelieven ons hiervoor te verontschuldigen. De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, (Zie vervolg 3e bladz. 4e kolom).

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1