De organisatie van de landbouwmarkten in de Europese Gemeenschap. Het gebruik van giftige produkten in de land- en tuinbouw. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adel t AALST 18 JULI 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1880 BeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De heer Mansholt, gewezen Ne derlands Minister van Landbouw, die in de Europese Commissie meer bijzonder de landbouwaangele genheden in zijn bevoegdheid heeft, heeft onlangs op een verga dering van de gespecialiseerde Commissie voor de Landbouw van het Economisch en Sociaal Comi té, het consultatief orgaan van de Euiopese Economische Gemeen schap, zijn opvattingen kenbaar gemaakt over de organisatie van de landbouwmarkten in de Euro pese Gemeenschap. De heer Mansholt begon met te verklaren dat het verdrag ter in stelling van de gemeenschap be treffende deze aangelegenheid en kei algemene aanduidingen ver- s rekt nl. in artikel 40 alinea 2 dat voorschrijft 1° gemeenschappelijke regels in te voeren inzake mededinging. 2° een verplichte samenoraening van de verschillende nationale or ganisaties der landbouwmarkten in de lid staten; 3° een Europese organisatie van de lgndbouwmarkten. In feite bevindt men zich in de zes landen der Gemeenschap voor een toestand die men nationale or ganisatie v^n de landbouwmarkt kan noemen. Bijna alle belangrijke landbouwproducten vallen onder de wetgeving dezer landen. Het streven moet er op gericht zijn de landbouwpolitiek der onderschei den lid staten te ordenen om er gemeenschappelijke regels uit af te leiden tot inrichting van de ge meenschappelijke Europese land bouwmarkt. Het doel van de Europese orga nisatie van de markten wordt door artikel 39 van het verdrag omschre ven als volgt a) aan de landbouwbevolking een behoorlijk levenspeil verzeke ren b) de produktiviteit van de land bouw opvoeren door ontwikkeling van de technische vooruitgang en door doelmatige uitbreiding van de landbouwvoortbrengst; c) de markten stabiliseren d) de veiligheid van de bevoor rading verzekeren; e) de bevoorrading van de ver bruikers waarborgen tegen rede lijke prijzen. Het verwezenlijken der doelwit ten van de Europese organisatie der landbouwmarkten stelt voorze ker moeilijke problemen. Aldus zijn het verzekeren van een be hoorlijk levenspeil aan de land- bouwbev -Iking, essentieel doel van de Europese Commissie, en het behoud van het markteven wicht zeer moeilijk te bereiken ob jectieven. Zo kan b.v. de vaststel ling van een billijke prijs voor de tarwe aan de voortbrenger de voortbrengst ervan in zulke mate bevorderen dat de voortgebrachte hoeveelheden door overproduktie geen voldoende afzet vinden. De heer Mansholt is dan ook van mening dat het niet mogelijk is algemene regels te bepalen die geiden voor elc produkt. Om deze reden is de Commissie dan ook overgegaan tot een zekeie selectie van de produkten. Voor deze selectie werden de grote richtlijnen vastgelegd door de landbouwconferentie van Stre sa. De heer Mansholt citeert in dit verband inzonderheid: de tarwe, de suiker, het vlees, de eieren, het gevogelte en de melk. De Commissie onderzoekt in de eerste plaats de markten voor deze voortbrengselen In verband hier mede dient vooreerst geweten welk beleid voor deze produkten wordt gevolgd door elk der lid-sta ten. Alle wettelijke en overheids maatregelen van elke regering werden onderzocht, zulks is ver eist om tot een ordening of coördi natie van de landbouwpolitiek op het Europees plan te komen. Tijdstip voor instelling ener gemeenschappelijke markt voor de tarwe. De heer Mansholt stelt r ast dat de overgangsperiode voorzien door het Verdrag een duur heeft van 12 tot 15 jaren. Hij is van oor deel dat v>or de tarwe en de gra nen men sneller dient over te gaan tot de inrichting van de gemeen schappelijke markt. Dit is noodza kelijk omdat het een eerste maat regel is die zal toelaten gemakke lijker een gemeenschappelijke markt in te richten voor de andere landbouwprodukten. Er bestaan thans echter grote prijsverschillen voor de tarwe tussen de zes lid sta ten welke de instelling van een ge meenschappelijke markt bemoei lijken De Commissie heeft zich als taak gesteld de gemeenschappe lijke markt tot stand te brengen in een tijdspanne van 6 tot 7 jaren. (Zie vervolg 2' bladz. 3kolom) II. In een vorige bijdrage bespra ken wij de gevaren, die aan het gebiuik van sommige phytophar maceutische produkten vastzitten, eendeels voor de land- en tuin bouw, anderdeels voor de mense lijke gezondheid. Wij wezen er op dat een nieuwe reglementering hierin orde gaat scheppen en wij vermeldden reeds de voorschriften, die werden uit gevaardigd om te beletten dat be paalde produkten verkeerd zou den besteld of gebruikt worden. Toch moeten wij in dit verband doen opmerken dat het koninklijk besluit niet konsekwent is. Inder daad wanneer men op het oog heeft een betere voorlichting van de verbruiker om te beletten dat schade aan zijn planten zou wor den veroorzaakt, of wanneer men wil dat de meest doelmatige mid delen zouden warden gebruikt, dient men te veronderstellen dat de verkoper van dergelijke produkten de verbruiker op de hoogte kan stellen. Wij vragen ons dan ook af waarom een apotheker of een li centiaat in de scheikunde zonder meer de toelating krijgen phyto pharmaceutische produkten te verkopen. Ze zullen vanzelfspre kend wel voldoende op de hoogte zijn van de giftigheid van de ge vaarlijke middelen, maar wij be twijfelen zeer hun bevoegdheid op land en tuinbouwgebied. Ons inziens is dit een grote leemte in de nieuwe reglementering. Of moeten wij er uit afleiden dat men alleen bekommerd is om het twee de aspect van het vraagstuk? Dat nl. van het gevaar voor de mense lijke gezondheid? Wij me ien dat ook de land- en tuinbouw dienaan gaande een voldoende bescher ming mag eisen. Om het nu eens scherp te zeg gen; persoonlijk zouden wij, voor de aankoop van een of ander spuitmiddel meer vertrouwen heb ben in iemand die op de hoogte is van insekten en ziektenbestrijding in de land en tuinbouw, dan in een apotheker die alleen bevoegd is in verband met mogelijk vergif tiginggevaar en voor de rest aan gewezen is op wat op het etiket te lezen staat. Wij herhalen: een spijtige leem te. Komen wij nu tot dit gedeelte van het besluit dat het speciaal heeft over de bescherming van ge zondhei f van mens en dier. Dit deel heeft blijkbaar tot doel de veel voorkomende vergiftigingsge- vallen bij de verbruikers te ver minderen. Wij hebben trouwens de indruk dat dit de hoofdbekommer nis is van gans het besluit. Uitgaande van de vaststelling dat de meeste vergiftigingsgeval- len veroorzaakt worden door on voorzichtigheid en ook door on wetendheid, meent de nieuwe re glementering verbetering te beko men door de bijzonder gevaarlijke produkten alleen te laten verko pen door personen, die hiervoor de bevoegdheid bezitten. Volgende personen kunnen daarom een toelating krijgen om gevaarlijke middelen te verkopen: apothekers, licentiaten in de schei kunde en landbouwkundige in genieurs; bovendien de personen die door een examen kunnen be wijzen dat ze op de hoogte zijn van de giftigheidsleer der bedoelde produkten. Gelijkaardige eisen worden ge steld aan dezen die van het Minis terie een erkenning willen verkrij gen van erkende verbruiker. Hierdoor verstaat men die perso nen, die voor rekening van derden sproeiwerken uitvoeren, bv. loon- sproeiers. Bovendien moeten al deze per sonen, die als verkoper of verbrui ker erkend zijn, beschikken over een afzonderlijk en afgesloten lo kaal, dat uitsluitend bestemd is voor het opslaan van de gevaarlij ke middelen en dat enkel toegan kelijk is in het bijzijn van de be voegde persoon, door deze dus die een erkenningsnummer als verko per of als verbruiker heeft gekre gen. Ten slotte moet bij iedere ver koop van giftige of gevaarlijke produkten een speciaal bordereel in dubbel worden opgemaakt dat naam en adres van de verkoper vermeld evenals dit van de verbrui ker, allebei met hun erkennings nummer. Bovendien zal de koper moeten verklaren' kennis geno men te hebben van de voorschrif ten betrekking hebbend op het produkt dat werd verkocht. Al deze voorschriften zijn be doeld om de verhandeling van ge vaarlijke produkten met wat meer zorg en oplettendheid te doen ge schieden, zodat zoveel mogelijk het risico voor ongevallen wordt uitgesloten. Wij moeten hier echter doen op merken dat heel die reglemente ring in voege treedt een jaar na (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. jears Men kan zich abonneren op de oostkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1