ZOMERBEKALKING. verbrokkeling van landbouwbedrijven. Weekblad Belangrijke mededeling Voor en door de Landbouwers Arbeid adel t Belangrijk wetsvoorstel tot voorkoming van de AALST 1 OOGST 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1882 BeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr H.25.93. O. CAUDRON. Toen wij ins ons blad de wet be spraken van 25 juni 1956 tot invoe ring van de verplichte ruilverkave ling van landeigendommen, deel den wij als onze mening mede dat de wet, zelfs bij degelijke toepas sing, maar half werk was, omdat ons regime van erflating kan ver snipperen en ongedaan maken de groepering van landbouwgronden welke door de ruilverkaveling werd verwezenlijkt Met voldoening namen wij dan ook kennis van het wetsvoorstel bij de Kamer van Volksvertegenwoor digers ingediend door de heer Lin demans en collega's op 3 februari 1.1. dat voor doel heeft voormelde nadelen te voorkomen door wijzi ging en aanvulling van artikels 832 en 833 van het burgerlijk wetboek betreffende de verdeling. In de toelichting van zijn voorstel zegt de heer Lindemans wat volgt: Het vraagstuk van de bodemver snippering en de bedrijfsverbrok- keling in de landbouw dient niet meer in het licht gesteld te worden. Het nijpend karakter van dit vraag stuk werd door de wetgever trou wens begrepen, toen hij op 25 juni 1956 de verplichte ruilverkaveling heeft ingericht. Daarbij wordt even wel terecht de bedenking gemaakt, of er niets zou moeten gedaan wor den om de kwaal van de bodem versnippering en bedrijfsverbrok- keling in haar oorprong te bestrij den. Ruilverkaveling kan niet méér herenigen wat eenmaal verbrok keld of versnipperd werd, zij Kan verdere en nieuwe splitsingen van gronden en bedrijven niet verhinderen. Eén van de voornaamste oorza ken van dit verschijnsel is onge twijfeld ons erfstelsel, dat de ver deling van een gemene boedel in natura en in kavels van gelijke aard en waarde vooropstelt. Door de wet van 16 mei 1900 op de kleine nalatenschappen wordt van dit beginsel afgeweken ten behoeve van de nalatenschappen, die de wettelijke maximumwaarde niet overtreffen. Maar deze wet voor ziet niets om de verbrokkeling van de overgenomen bedrijfsgoederen naderhand te verhinderen. Het is derhalve noodzakelijk dat in de wet een rem zou voorhanden zijn tegen de versnippering van gronden en de verbrokkeling van bedrijven, zelfs wanneer deze van grotere omvang zijn. Dit doel kan bereikt worden door de beginselen van verdeling, zoals die door het huidig artikel 832 van- het burgerlijk wetboek worden ge huldigd, te wijzigen voor wat be treft de goederen aangewend in een landbouwbedrijfniet meerde volstrekte toepassing van de ver deling in gelijke en gelijkwaardige kavels, maar de toepassing van de verdeling voor zoveel de splitsing van erven en de verbrokkeling van bedrijven kan vermeden wor den. Het voorgestelde tweede lid van artikel 832, zoals trouwens de lichte wijziging van het eerste lid stemt volledig overeen met de wij ziging van dit artikel door de Fran se dekreet wet van 17 juni 1938. Die afwijking wordt nog ver sterkt door het voorgestelde derde lid van artikel 832, waarbij de goe deren, die deel uitmaken van een landbouwbedrijf dat een ekonomi- sche eenheid uitmaakt en voldoen de leefbaarheid vertoont, prak tisch onverdeelbaar worden, be houdens vanzelfsprekend afwij kende overeenkomst tussen alle deelgenoten. De opvatting van de ekonomi- sche eenheid en de leefbaarheid van de bedrijven is overgenomen uit het Zwitsers Burgerlijk Wetboek (art. 620), evenals het geheel van normen om die eenheid en leef baarheid te beoordelen (art. 621). In het voorstel wordt er nochtans aan toegevoegd dat bij die beoor deling ook moet rekening gehou den worden met de pachtgoede ren, die van het bedrijf afhangen. Dit is in ons land met zijn onge meen aantal pachtgronden nood zakelijk. De onverdeelbaarheid van de goederen, die van één landbouw bedrijf afhangen, stelt dadelijk de vraag, wat er dient te gebeuren met de opleg te betalen door die gene die goederen opneemt sa men met de kavel, die soms aan zienlijk de waarde van zijn aan deel in de onverdeeldheid over treft. De heer Lindeman stelt dan ook voor artikel 833 van het bur gerlijk wetboek aan te vullen om een uitstel van betaling van maxi mum 5 jaar voor de helft van de opleg mogelijk te maken. Dit voor stel vertoont gelijkenis met de Fran se wet van 9 november 1940 hou dende aanvulling van artikel 832 van het Frans Burgerlijk wetboek. (Zie vervolg 2' bladz. 2' kolom.) Tal van werkzaamheden op de boerderij worden uitgevoerd op een tijdstip dat met de loop der tij den als het beste is aanzien. Waar uit volgt dat de ondervinding hier zeker een grote rol heeft gespeeld. Toch is het soms eigenaardig dat bepaalde bewerkingen worden uit gevoerd op een tijd in 't jaar, die bezwaarlijk als gunstigste kan be stempeld worden. En niettegen staande bijna ieder jaar tal van moeilijkheden worden ondervon den komt men er toch moeilijk toe een eenmaal verworven gewoonte of een gevestigde mode over boord te smijten en te zoeken naar een beter aangepast seizoen. Dat is bv. het geval met de be- kalking van akker- en weideland. Het is gebruikelijk in onze streek deze bewerking uit te voeren als al het andere werk gedaan is (waaruit dan meteen blijkt dat de bekalking aanzien wordt als een werk van tweede noodzakelijk heid) nl. in het diepe najaar tot het vroege voorjaar. En alle jaren op nieuw zien wij dat de boeren hier mede last hebben. De ene keer is het te hard gevroren zodat grond bewerking onmogelijk is. Nadien wordt het land te vochtig zodat het moeilijk te berijden is, enz. enz. Met als gevolg dat de voorgeno men bekalking zeer gemakkelijk achterwege blijft. Iemand die regelmatig inzage krijgt in de uitsl igen van de grondontledingen zal kunnen be vestigen dat een zeer groot deel van onze landrijen te zuur zijn, en dus best een bekalking kunnen verdragen. Normaal wordt een driejaarse bekalking wenselijk ge- geacht, maar in de praktijk komen wij genoeg gevallen tegen waar de boer zich met geen mogelijk heid kan herinneren wanneer er nog kalk op een bepaald perceel is geweest. Dergelijk verzuim heeft niet al leen zijn weerslag op de groei van de gewassen. De uitwerking van de kalk op onze teelten is misschien niet zo spectaculair als deze van stikstof bv. Maar dat wil niet zeg- Lees op de 4de bladzijde een belangrijke mededeling over Pulp en Wintervoeding. gen dat onze gewassen die kalk kunnen missen. Daarenboven heb ben wij de invloed van een regel matige bekalking in aanmerking te nemen op de toestand van onze grond, op de oplosbaarheid van onze andere meststoffen, enz. Ook op de kwaliteit van onze gewassen is de invloed van een bekalking van niet te onderschat ten betekenis. Onze landbouwers geraken nu stilaan vertrouwd met de elementaire grondbeginselen van de voeding. In onze streek is een groot gedeelte van de gewon nen vruchten bestemd voor de voe ding van het vee. Voor weiden is dat natuurlijk helemaal het geval. Welnuieder zal begrijpen dat kalk- arme gronden op hun beurt kalk- arme gewassen zullen voortbren gen. En waar tegenwoordig zo sterk de nadruk gelegd wordt op een rijke mineralenvoorziening voor ons vee lijkt ons een regelma tige bekalking zeker wenselijk. Daarjuist wezen wij er op dat de wintermaanden niet zo geschikt zijn voor een bekalking als men al gemeen wel aanneemt. En tegen woordig is men steeds meer ge neigd deze bewerking uit te voe ren in de zomer. De maanden juli, augustus en september zijn bij uitstek geschikt. Speciaal na de graanoogst wordt een bekalking aangeraden en dat om meer dan één reden Het staat vast dat een aanzienlijke arbeids besparing wordt gedaan omdat naast de normale stoppelbewer kingen niets extra moet gedaan worden om de kalk in te weiken. Bovendien is het land op dit ogen blik zeer goed bereikbaar en heeft men geen hinder van overtollig vocht. De bodem ligt vast en ver gemakkelijkt het gebruik van een meststofstrooier. Ten slotte wordt er op gewezen dat bij hogere bo- demtemperaturen de activiteit van de bacteriën in de grond zeer groot is, waardoor de kalk dan ook snel ler tot oplossing en tot werking wordt gebracht. Wij moet er nogmaals de nadruk °P le99en dat onze boeren niet al leen voldoende overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van een regel matige bekalking. Tekorten aan andere voedende elementen, zoals stikstof, potas, fosfoorzuur enz. ver raden zich vrij snel. De verschijn selen, die op het verzuren van de grond wijzen zijn niet altijd zo dui delijk en het gebeurt dat slechts na jaren het tekort aan kalk zich zo danig gaat wreken dat de op brengst ver beneden peil daalt. {Zie vervolg 2* bladzijde 1kolom) De ELOornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de oostkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1