DE GRAANPOLITIEK Redt U Zeiven in Rouw Weekblad van de Regering, Gustaaf Schollaert STEUNMAATREGELEN die dringend dienen getroffen. Voor en door de Landbouwers Arbeid adel t AALST 8 OOGST 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1883 SeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93 O. CAUDRON. Eindelijk is de richtprijs voor de tarwe van de oogst 1959 door de regering bekend gemaakt. In theorie werd deze evenals verleden jaar vastgesteld op ge middeld 470 fr. voor het ganse jaar en gaande van 450 fr. tot 490 fr. aan verbouwer volgens de maand waarop het graan wordt geleverd. Hoe het in werkelijkheid zal ver lopen zullen we in de volgende maanden ondervinden. Deze prijs zal algemeen door de boeren aanvaard worden, doch slechts op voorwaarde dat zij ze ker zijn dat deze prijs door de mo lens betaald wordt en ook dat zij de totale oogst kunnen verkopen. Het heeft geen zin dat een deel van de tarweoogst wordt aan de man gebracht wanneer het over schot onverkocht blijft. Hier omtrent is, spijtig genoeg, nog geen de minste zekerheid, wel/ integendeel Er bestaat evenmin enige zeker heid dat de maalders zullen ver plicht worden de gestelde prijzen te eerbiedigen. Wat baat het dat de regering een prijs vooropstelt als deze niet betaald wordt En hier omtrent verwijzen wij naar de bijdrage in ons blad van 23 mei 1959 en naar onze brief ge zonden aan de Heer Minister van Landbouw waarin we het klucht spel aanklagen en zeggen dat de maalders 15 fr. de 100 kg te weinig betalen, alhoewel de regering de middelen in handen heeft om hen te verplichten de vastgestelde prij zen te eerbiedigen. Wat ons moet doen besluiten dat de graanpolitiek van onze rege ring op losse schroeven staat en in haar geheel geen voldoening geeft aan de verbouwers. Deze willen 1° de eerbiediging door de maalders van de richt prijs door de regering vast gesteld. 2° de zekerheid dat de ganse oogst op de een of ander manier en aan de vastgestelde voorwaarden wordt opgenomen. Het schijnt dat ons land te veel tarwe voortbrengt, ten minste naar de wens van bakkers en maalders, omdat naar hun beweringen de vreemde tarwe beter en voordeli ger bakt. Dit is een bewering die misschien van de enge kant der bakkerij be keken, juist kan zijn, maar die geenszins strookt met onze natio nale belangen en zeker niet met deze van de landbouwers. Het is een feit dat de laatste ja ren meer tarwe verbouwd werd, maar dat is de schuld van de re geringen die enkel het broodgraan steunden en de voedergraan-ver- bouwers aan hun lol overlieten. Het is meer dan 10 jaar dat wij ieder jaar op deze nagel hebben geklopt ons beroepend op het recht van de zandboeren die even als de tarweverbouwèrs dienden geholpen. Slechts verleden jaar werden maatregelen genomen, door het heffen van invoertaksen op voe- dergranen, een maatregel welke voor de kleine kwekers een strop in plaats van een hulp betekent. Sinds meer dan 10 jaar vragen wij een premie per hectare voor de voedergranen en enkel deze maatregel kan voldoening geven. Het zal ook het enige middel zijn om de teelt van voedergranen ten nadele van de tarweteelt op te voeren. Er blijft nog een grote moeilijk heid voor de tarweboeren en wel deze Naar het schijnt bezitten de mo lens nog een hoeveelheid inlandse tarwe van de oude oogst in voor raad zodat de voortbrengselen van de nieuwe oogst slechts binnen en kele weken zullen aanvaard wor den. De vele boeren die verlangen nu reeds tarwe te leveren zullen dus enkele weken geduld moeten heb ben, tenware de regering een an der middel vond, om dit vraagstuk op te lossen. Wij besluiten met te herhalen dat de graanpolitiek van de rege ring op losse schroeven staat die zonder verwijl dienen aangevezen. Het vraagstuk is niet gemakke lijk op te lossen, maar het spreek woord zegtwaar een wil is, is een weg I Bij het ter pers leggen van ons blad vernemen wij het af sterven van de heer lid van den beheerraad onzer vennootschap, overleden te Haal- tert in de ouderdom van 77 jaar. De heer Schollaert was een der Stichters van Redt U Zei ven en werd in 1928 als lid van het bestuur gekozen. Hij was een oprechte en trouwe Redt U Zeiver aan wie wij een bijzondere hulde willen brengen. Niet alleen als lid van onze vereniging maar ook als land bouwer en als burger was hij een toonbeeld. Zijn gedachtenis zal in ere blijven. Hij ruste in vrede De lijkplechtigheden zullen doorgaan in de parochiale kerk van Kerksken op maandag 10 oogst te 10,30 uur. Vergadering ten sterfhuize, Boekent, te 9,45 uur. Alle leden van Redt U Zeiven, vrienden en sympatisanten zullen er aan houden een laatste hulde te brengen aan onze afgestorven Vriend en aan de getroffen familie. Aan mevrouw Schollaert, aan de kinderen, schoonkinderen en familieleden, bieden wij onze oprechte deelneming aan. De aanhoudende droogte die wij kennen heeft vooral rampspoedige gevolgen voor de kleine en middel grote landbouwbedrijven waar voor de veehouderij de bijzonder ste bron van inkomen uitmaakt. Om hun vee en inzonderheid hun melkvee in leven te houden, waren onze landbouwers verplicht in rui me mate hun wintervoorraad aan ruwvoeders aan te spreken met het gevolg dat zij zullen verplicht zijn tijdens de wintermaanden aanzien lijke hoeveelheden krachtvoeders, of vervangende ruwvoeders indien deze voorhanden zijn, aan te ko pen, wellicht tegen gestegen prij zen. Vandaar natuurlijk een mer kelijke toename van de produktie- kosten. Het gebrek aan groen voe der tengevolge van de droogte had alreeds een merkelijke verminde ring van de melkvoortbrengst voor gevolg zodat het inkomen onzer veehouders werd aangetast door vermindering van de voortbrengst en de stijging van de voortbrengst- kosten. De regenvlagen dezer jongste dagen, in zover zij altans voldoende water brengen, kunnen misschien door hun gunstige in vloed op de nateelten van groen- voeders de noodlottige gevolgen {Zie vervolg 2C bladzijde 1' kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1