Het indexcijfer der kleinhandelsprijzen en de prijzen van de landbouwvoortbrengselen Hoger Land- en Tuinbouwinstituut Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Een bezoek aan het te Sint-Truiden. Rechtskundige Dienst AALST 29 OOGST 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1886 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Sicmdsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Onze lezers weten dat de lonen in ons land gekoppeld zijn aan de beweging of de schommelingen van het indexcijfer der kleinhan delsprijzen van de niet eetbare of industriële producten, van de eet bare goederen bestaande hoofdza kelijk uit landbouwprodukten en van bepaalde dienstprestaties waaronder de vervoertarieven een belangrijke rol spelen. Voorde vier jongste maanden werd een voort durende en aanzienlijke stijging van de maandelijkse index geno teerd. Deze bedroeg inderdaad 108,93 in april, 109,22 in mei, 109,59 in juni en 109,60 in juli 1.1. Voor augustus wordt een nieuwe verhoging verwacht die het index cijfer merkelijk zou brengen boven 109,83 punten. De overschrijding van dit hoogtepeil zal eens te meer aanleiding geven tot een verho ging der lonen met 2,5 °/o in de overheidsdiensten en in de belang rijkste takken der nijverheid nl. de metaalnijverheid, de metaalver werkende nijverheid, de scheikun dige nijverheid en de gas en elek- triciteitbedrijven. Voor deze industrietakken treedt de loonsverhoging van 2,5 in toepassing van het ogenblik dat de gemiddelde index van de twee jongste maanden het cijfer 109,83 bereikt. Van de mate waarin het punt 109,83 in augustus wordt over schreden zal het dus afhangen of de loonsverhoging voor deze indu strietakken, die zowat 350.000 ar beiders tewerkstellen, onmiddellijk ingaat of vanaf de maand oktober e.k. De overige bedrijfstakken zullen dan wel op korte tijd volgen naar gelang van de modaliteiten vast gesteld bij overeenkomst tussen werkgevers en werknemers in de paritaire comité's betreffende de aanpassing van de lonen aan de schommelingen van het indexcijfer. Voor de staat betekent deze loons verhoging een jaarlijkse meeruit gave van ruim 2 miljard frank die voorzeker zeer ongelegen komt en het tekort der gewone begroting dat minstens 7 miljard fr. bedraagt nog zal opvoeren. Voor het staats personeel zou de loonsverhoging intreden van 1 oktober af. Zo vervolgt de noodlottige kring loop van prijzen die de lonen mee trekken en van lonen die op hun beurt, door verhoging van de voortbrengstkosten, de prijzen op voeren, zijn weg met als uiteinde lijk gevolg een vermindering der koopkracht van het geld of anders gezegd een verkapte muntont- waarding. Alhoewel op het eerste gezicht de aanpassing der lonen en wed den aan bewegingen van het in dexcijfer der kleinhandelsprijzen als billijk voorkomt, zijn wij de me ning toegedaan dat het stelsel zo als het thans werkt, nadelig is voor de economie van het land. De bij zonderste bezwaren tegen het hui dige stelsel zijn het te sterk automa tisch verband tussen de beweging van prijzen en lonen, de te geringe omvang der schijven van de punten die aanleiding geven tot wijziging van de lonen en de onvoldoende periode tijdens dewelke de verho ging van de index dient waarge nomen alvorens tot loonsaanpas- sing te kunnen leiden. Als bijzonderste oorzaken van voormelde verhoging van het in dexcijfer dienen vernoemd de aan zienlijke verhoging van de ver voertarieven op trein en tram wel ke tot een stijging leidde van bijna één punt, de aanzienlijke toename der prijzen van het leder waardoor de prijzen der schoenen en van de verzoling stegen met 10 tot 15 °/0 de sterkere seizoenstijging tenge volge van de uitzonderlijke droog te van meerdere landbouwproduk ten, waaronder varkensvlees, aard appelen en eieren de voornaamste zijn. De traditie getrouw heeft de Mi nister van Economische Zaken zich tot de landbouw gewend om als dam te dienen voor de opwaartse beweging van de index. De aardappelen moesten het in de eerste plaats ontgelden. Zulks trouwens ten onrechte. Inderdaad wanneer wij de index der maand juli 1.1. ontleden stellen wij vast dat de afzonderlijke index der aard appelen 135,6 bedroeg tegenover 164,4 in de maand juni, hetzij een daling met 28,8 punten. Zulks had voor gevolg dat wij vorige maand het fatale punt van 1C9.83 nog niet bereikten. Het betekent ook dat de evolutie der aardappelprijzen ze ker niet als abnormaal kan worden beschouwd. Niettemin besliste het ministe rieel comité voor Economische Coördinatie van 24 juli af en tot nader bericht geen vergunningen meer uit te reiken voor de uitvoer van aardappelen. (Zie vervolg 2' bladz. 2' kolom.) Deze school werd te Sint-Truiden opgericht door de Broeders van de Christelijke Scholen en staat onder de kundige leiding van Broeder Louis. Broeder Louis is eenprachtmens waarvoor ik in bewondering sta. Hij heeft in een beperkte tijdspan ne deze school tot een der beste van het land uitgeb uwd. Hij neemt zijn taak op als een echte missionnaris die op eigen bodem een waar zendelingswerk verricht. Het is niet enkel een gewone tuin bouwschool want de vermelding Hoger Land- en Tuinbouwinstituut, Koloniale Landbouw en Scheikun de zegt genoeg wat daar op het programma staat. Ik heb de grote eer genoten door Broeder Louis ontvangen te worden. Hij heeft mij rondgeleid in de klassen, de laboratoria, de serren, tot in de slaap en eetzalen en het sportlokaal toe. We bezoch ten de prachtige fruittuinen, waar tienduizenden kilos appelen en pe ren in de zonne baden. Het is een pracht van een in stelling. Wat de lessen betreft ge ven we hierna volledigheidshalve afschrift van een schrijven dat door het bestuur der school werd rondgestuurd. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 30 oogst tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging van zijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Ik kan niet nalaten de ziel en leider, Broeder Louis, van harte geluk te wensen met zijn prachtig werk en ik hoop andermaal op bezoek te mogen komen. Hier volgt de tekst van genoemd schrijven Hoger Land- en Tuinbouwinstituut Met deze nemen wij de eerbie dige vrijheid Uw welwillende aan dacht te vragen voor de nieuwe Hogere Technische Afdeling AlA die op dinsdag 29 september ge opend wordt neven onze bestaan de A2- en A3 afdelingen, tuinbouw en fruitteelt. Alzo zal onze school omvatten, alles in diep christelijke geest I. Bijzondere school voor Tech nische Ingenieurs Al (3 jaar) met drie studierichtingen leidend tot het diploma van Technisch Inge nieur in de Tuinbouw Technisch Ingenieur in de Koloniale Land bouw Technisch Ingenieur in de Scheikunde van de Landbouw- en Voedingsnijverheden. Dit is de eerste vrije afdeling in deze sektor. Om tot deze afdeling toegelaten te worden moet men a) houder zijn van een gehomo logeerd getuigschrift van volledi ge humaniorawetenschappelijke of latijn wiskunde, b) houder zijn van een getuig schrift waaruit blijkt dat met goed gevolg het toelatingsexamen werd afgelegd tot de bizondere scholen der Universiteiten of tot een bizon dere school voor Technische inge nieurs, c) ofwel slagen in een toelatings examen waarvan het programma op aanvraag wordt medegedeeld. II. Hogere secundaire afdeling tuinbouw en fruitteelt A2 (3 jaar) met het diploma van tuinbouw- technicus. Vanaf 15 jaar, na A3 of middel baar lager onderwijs kunnen de leerlingen tot deze Hogere Middel bare afdeling toegelaten worden. Deze afdeling vormt de onmisbare bedrijfsleiders van fruitaanplantin- gen en tuinbouwbedrijven, boom- en fruitkwekers, fruithandelaars, bloemisten, tuinarchitekten, hove- (Zie vervolg 2* bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. jaar* Men kan zich abonneren op de postkantoren en bi) de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Tuinbouw - Koloniale Landbouw - Scheikunde Broeders van de Christelijke Scholen, Steenweg op Diest, SINT-TRUIDEN.

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1