De Belgische druiventeelt niet zonder zorgen. Het gebruik van giftige produkten in de land- en tuinbouw. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adel t AALST 12 SEPTEMBER 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste ARTA.NLr Nr 1888 Beheer Zeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Overijse heeft met traditionele luister zijn jaarlijks druivenfeest ge vierd en hierdoor de aandacht van de verbruikers gevestigd op de hoge kwaliteiten van de tafeldrui ven die terecht als een sieraad van de Vlaamse tuinbouw mogen wor den beschouwd. Naar aanleiding hiervan willen wij even een blik werpen op de evolutie van de afzet en van de afzetmogelijkheden voor de Belgi sche tafeldruiven in het verleden en in de toekomst. Deze hebben steeds te kampen gehad met en ondergaan thans ook nog de concurrentie op de bui tenlandse markten van de druiven geteeld in de Zuiderlanden (Italië, Spanje, Frankrijk, Unie van Zuid- Afrika, enz.) welke met veel min der kosten worden voortgebracht. Op de binnenlandse markt wordt de afzet van Belgische druiven ge hinderd door de aanzienlijke in voer van zuidervruchten. Toen Groot Brittannië in 1953 het invoerrecht verhoogde tot 20 th. ad valorem, kenden de prijzen der Belgische druiven een instorting tengevolge van de gevoelige da ling van de uitvoer. Er trad verbetering in, toen in 1955 door de regering een toelage van 10 fr. per kg uitgevoerde drui ven werd toegekend waardoor de uitvoer, zij het ook op kleinere schaal dan voorheen, weer moge lijk werd naar Engeland alsook op vrij ruime schaal naar West Duits land. In Benelux verband werd er voor gezorgd dat de invoer van serre druiven uit Nederland enkel kan geschieden onder het stelsel van de minimumprijzen waardoor de concurrentie van de Nederlandse tafeldruiven binnen normale gren zen wordt gehouden. Sinds de tweede wereldoorlog werd de in voer van druiven uit het Zuiden practisch stop gezet of tot geringe hoeveelheden beperkt. Het van kracht worden in 1951 van een tuinbouwkalender met de zuider landen beschermde de Belgische druiventeelt nog beter. Ter ontlasting van de markt heb ben de druiventelers ook coöpera tieven opgericht tot verwerking van de druiven van mindere kwali teit tot wijn en schuim wijn. Dit initiatief blijkt geleidelijk re sultaten af te werpen en tot een blijvend susses te zullen leiden op voorwaarde dat de vervaardiging met zorg en vakkunde geschiedt en dat men zich streng onthoudt de wijnen van inlandse druiven te vermengen of te versnijden met uitheemse wijnen uit kortzichtig winstbejag. Thans staat de Belgische drui venteelt voor het geleidelijk in werking treden van de Euromarkt. Wat zal deze brengen Voorzeker zullen de invoerbe- lemmeringen in de zes Europese landen die deel uitmaken van deze markt worden opgeheven, zodat een aanzienlijke marktverruiming nieuwe uitvoermogelijkheden zal brengen. De keerzijde hiervan is echter, rekening gehouden met de produktie van de overige landen- leden der Europese Economische Gemeenschap, dat het openstellen van onze grenzen de Belgische druiventeelt zal bloot stellen aan de concurrentie van vruchten die zowel in het Noorden als in het Zuiden goedkoper worden geteeld. Voegt daarbij de hoge investe ringskosten voor de oprichting van serren, de brandstoffen en het ver schil in lonen en prijzen der be nuttigde grondstoffen en men kan zich een beeld vormen van de har de strijd welke de Belgische voort brengers, vooral gevestigd in de streek van Hoeilaart Overijse, zul len te voeren hebben in de naken de Europese economische ontwik keling. Die strijd kunnen zij winnen door opvoering der produktiveit in hun bedrijf, inzonderheid door in krimping der voortbrengstkosten (rationele verwarming der serren), verbetering der hoedanigheid van de druiven en vooral door sprei ding van de aanvoer. Vooralsnog trachten de meeste druiventelers de produktiekosten te drukken door besparingen op de brandstoffen, wat een massale aanvoer in september en oktober tot gevolg heeft. Deze periode nu is deze waarin ook de zuiderdrui ven in aanbod zijn. In de Euromarkt valt ten zeerste te vrezen, dat deze voortbrengst metode zal dienen opgegeven te worden en dat het noodzakelijk zijn zal de Belgische druiven op andere tijdstippen ter markt te brengen om een lonende afzet toe te laten. Deze nieuwe spreiding van de aanvoer vergt echter een grondige aanpassing van het serrebedrijf door nieuwe en tevens goedkope re productiemethodes. (Zie vervolg 2' bladz. 2' kolom.) VI. Tot slot van onze artikelenreeks over het gevaar en de giftigheid van bepaalde pesticiden, geven wij, aan de hand van de brochure door het Ministerie van Landbouw uitgegeven, de voorzorgsmaatre gelen die bij het behandelen van deze stoffen dienen genomen te worden. Algemene voorzorgsmaatregelen. 1. - Tijdens het bewaren. De producten in hun oorspron kelijke verpakking bewaren, in afgesloten lokalen en verwijderd van aüe mensen „en aierenvoeasei. De lokalen moeten koel zijn en goed verlucht om mogelijke accu mulatie van giftige dampen te voorkomen. 2. - Bij het gebruik. a) Aanbevelingen betreffende de ver dunningen. Het is nodig, zelfs voor het ope nen van een verpakking zeer aan dachtig al de richtlijnen te lezen die door de fabrikanten verstiekt worden. Bij ongeval of proces, zou het kunnen gebeuren dat men de ver antwoordelijkheid van zich afmoet scnuiven. Daartoe zou het bewijs kunnen geëist worden dat men de richtlijnen vóór de behandeling, gelezen heeft. Die richtlijnen moeten natuurlijk stipt nageleefd worden. Buiten de producten in pastavorm die trouwens zelden gebruikt wor den, worden de meeste producten als vloeistof of als poeder afgele verd. b) Voorafgaande behandeling van vloeibare producten. De recipiënten zullen alleen geo pend worden nadat men de han den met rubberhandschoenen heeft beschermd, dit om alle aanraking met het geconcentreerd product te voorkomen. Daarom ook is het in algemene regel ook best de ver gaarbak van het sproeitoestel half met water te vullen en vervolgens, naarmate verder water toegevoerd wordt de inhoud van de fles in het toestel te gieten. Verder moet de recipiënt met vers water en niet met de te sproeien oplossing gespoeld worden. Na de fles geschud te hebben moet de inhoud ervan ook in de vergaarbak gegoten worden. Wat gedaan met de ledige ver pakkingen a) Ofwel worden zij onmiddellijk volgens de opgelegde voorschrif ten, vernietigd. b) Ofwel worden zij herhn^lde malen met vers water gespoeld. c) De emulsies die aan de reci piënt kleven kunnen met warm sodawater afgespoeld worden. d) Voor sommige bijzonder giftige producten is het aanbevolen de recipiënten te vernietigen, welke hun handelswaarde ook is. Nooit een begonnen recipiciënt op het terrein laten. De voor verdunning gebruikte voorwerpen (lepels, recipiënten, maten) moeten na elk gebruik over vloedig gespoeld worden. c) Voorafgaande behandeling van de producten in poeder vorm. Er dient rekening mee gehouden dat sommige giftige poedersoorten uiterst gemakkelijk verstuiven. De verpakkingen moeten dus zeer voorzichtig geopend worden. Wanneer het spuitpoeders be treft, moet de eerste verdunning in een uitsluitend voor dat doel be stemde emmer gemaakt worden. Het verdient aanbeveling op die emmer, en wel aan de buitenkant, een in het oog springend merkte ken aan te brengen, om alle vergis sing te voorkomen. Voor de poeders die bestemd zijn om te verstuiven of voor de ont smetting van de zaden, is een mas ker nodig op het ogenblik dat het poeder in de verstuiver of in de ontsmettingstrommel gedaan wordt. 3. Tijdens de behandeling. Het feit dient in acht genomen dat het gevaar over het algemeen, zoals reeds vermeld werd, groter is voor kinderen dan voor volwasse nen. Bij gevolg moeten de kinderen steeds worden verwijderd op het ogenblik van de behandeling of van de bespuiting met toxische producten. Bovendien zullen alleen gezonde volwassenen zich met het bespuiten en het verstuiven mogen bezighouden Het is raadzaam een speciale beschermende kleding te dragen, die waterdicht is, goed om de pol sen sluit en het hoofd bedekt, even als een beschermingsbril en rubber handschoenen Verder is het wen selijk vo^r het aangezicht een scherm te dragen of een stof die neus en mond beschermt. Wanne er de behandeling gebeurt door pro ducten te verdampen of wanneer aerosols g bruikt worden, dan moet een gasmasker met stof en gasfil- Zie vervolg 2* bladzijde 1c kolo m) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1