DE GRONDBELASTING. Nieuwe mogelijkheden in de bestrijding van knaagdieren. Droge Pulp. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Brengt bespuiting van de grond een oplossing AALST 19 SEPTEMBER 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1889 Seheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De bestrijding van de schadelij ke knaagdieren, i zonderheid rat ten en muizen, heeft tot nu toe steeds moeilijkheden gegeven, vooral daar waar die bestrijding moest plaats vinden op open terrei nen, bossen, velden, gras- en wa terkanten, enz. Sinds enkele tijd is de bestrijding binnen de gebouwen aanzienlijk vergemakkelijkt door het aanwen den van middelen op basis van an- tibloedstremmende stoffen (cumari ne). Op open terreinen echter zijn deze middelen niet zo doelmatig. D» vraag blijft dus open hoe kun nen wij veldmuizen, bosrruizen, woelratten, enz. met succes aan pakken, zonder daarvoor overdre ven uitgaven te moeten doen Tot nu toe gaven de gebruikte methodes weinig voldoening. Men heeft vergiftige graankorrels ge bruikt, die dan op de geschikte plaatsen moesten aangebracht worden, in de zalige hoop dat het ongedierte ze daar zou eten. Veel arbeidskracht was hierbij nodig en de uitslag was steeds twijfelachtig. Nu en dan kreeg men wel eens re sultaat met gaspatronen. Maar daar waar talrijke gangen voor kwamen (waarvan men dan nog moeilijk kon raden welke nog be woond waren en welke niet) ble ken ook de gaspatronen machte loos. De laatste tijd is een bestrijdings methode ontwikkeld, waarbij het bestrijdingsmiddel op de grond wordt gespoten, op plaatsen waar de knaagdieren verblijven. Deze methode had in alle geval dat vo )r ze was gemakkehik aan te wenden, met weinig arbeidskracht. Alleen stelt zich het probleem: is deze doenwijze doelmatig en wegen eventuele nadelen niet op tegen de voordelen In het Landbouwtijdschrift van juni 1959 wordt dit vraagstuk breed voeiig behandeld en het is aan de hand van deze studie dat wij onze lezers een inzicht wensen te geven in de mogelijkheden en de moei lijkheden bij de knaagdierenbe strijding. Bovendien zullen wij deze bijdrage aanzien als een illustratie van onze artikelenreeks over de giftigheid van pesticiden. Er zal im mers uit blijken dat bij het in ge bruik stellen van een nieuw middel niet alleen spraak is van de doel treffendheid, maar ook dat de bruikbaarheid en het eventueel gevaar voor de mens in overwe ging dient genomen. Het vraagstuk ziet er uit alsvolgt Vooreerst een middel vinden dat dodelijk is voorde schadelijke die ren maar dan liefst iets dat zo se lectief mogelijk is, dwz. zo mogelijk alleen giftig voor de dieren die men wenst te bestrijden, dus niet of althans heel weinig voor de an dere of voor de mens Vervolgens komt het er op aan de knaagdieren het vergif te doen eten. Doorgaans zal het gebruik van lokaas daarbij van doen zijn. Ten slotte moet dit vergiftigd lokaas gemakkelijk kunnen ge bracht worden op een plaats waar het zeker door de bestemmeling wordt gevonden, terwijl het zoveel mogelijk buit-n het bereik van on ze huisdieren moet blijven. Eenvoudig is het dus niet. En hi ir is wel de reden van het feit dat niet zo gemakkelijk het ideale bestrijdingsmiddel wordt gevon den. Enkele jaren geleden kwam men op het gedacht in bossen het gras, waar de knaagdieren voortdurend in verbleven, te bespuiten met een voor warmbloedige dieren zeer giftig produkt met lange nawer king. Men kwam hier bij tot twee produkten, waarvan de resultaten voldoening gaven, nl. toxapheen en endrine. Deze beide stoffen zijn echter giftig. Toxapheen, dat volgens de nieuwe reglementering gerang schikt is bij de toxische bestrij dingsmiddelen, zou 4 maal giftiger zijn dan DDT Daar toxapheen niet oplosbaar is, blijft het lang op de planten (spoelt niet gemakkelijk af). (Zie vervolg 2' bladz. 3' kolom.) Lees op de 4de bladzijde de be richten over de levering van droge pulp voor October, november en december. Wij waarborgen de afleve ringen en dringen aan op spoedige in schrijvingen. De inkomsten die onderworpen zijn aan de belastingen op het in komen zijn 1° de inkomsten van de gebouw de en ongebouwde eigendommen die onderworpen zijnaande grond belasting 2° de inkomsten van roerende kapitalen die onder toepassing vallen van de mobiliënbelasting 3° de bedrijfsinkomsten die on derworpen zijn aan de bedrijfsbe lasting. Bij deze belastingen die cedulai- re belastingen worden genoemd, komt dan nog de aanvullende per sonele belasting welke een super belasting is op het totaal inkomen van de belastingsplichtige en de nationale crisisbelasting oorspron kelijk bedoeld als tijdelijke belas ting, doch die tengevolge van de niet te verzadigen geldbehoeften van de schatkist een definitieve be lasting is geworden. De grondbelasting biedt onge twijfeld bijzonder belang voor onze landbouwers daar de onroerende goederen een essentieel bestand deel van hun bedrijfskapitaal uit maken. Wij zullen dan ook in deze bijdrage in grote trekken de bij zonderste bepalingen betreffende de heffing van de grondbelasting toelichten. Wat is de grondbelasting Zoals reeds hoger vermeld is de grondbelasting een cedulaire be lasting welke geheven wordt op de inkomsten van onroerende goe deren, in België gelegen. De inkomsten uit onroerende goederen in het buitenland gele gen zijn niet onderworpen aan de grondbelasting maar aan de mobi liënbelasting. De inkomsten van onroerende goederen worden voor elk kada straal perceel vastgesteld door een schatting uitgevoerd door de dien sten van het kadaster (landmeter van het kadaster en bij betwistin gen door hogere ambtenaren) en gedaan voor een tijdperk van twintig jaar. Het aldus geschatte inkomen wordt het kadastraal in komen genoemd. Dit laatste dient als basis tot heffing van de grond belasting. Deze laatste treft dus niet het werkelijk inkomen van de on roerende goederen doch het for faitair vastgesteld inkomen, kada straal inkomen genaamd. Dit laat ste vertegenwoordigt het gemid deld normaal netto inkomen van één jaar. Sedert de toepassing van de wet van 14 juli 1955 wordt de grondbe lasting ook geheven op het kada straal inkomen van het materieel en de uitrusting van nijverheids-, handels en ambachtsbedrijven. Een herziening van het kada straal inkomen der onroerende goederen werd onlangs gedaan door de landme ers van het ka daster. Zij werd evenwel tot heden door de Minister van Financiën nog niet toegepast, omdat een voorafgaande wijziging van het bedrag van de belasting vereist is. De nieuw gebouwde, herbouw de of aanzienlijk gewijzigde vaste goederen zijn belastbaar op basis van hun nieuw kadastraal inko men vanaf 1 januari volgende op hun ingebruikneming of hun ver andering. De veranderde of verbeterde on gebouwde eigendommen zijn op hun nieuw kadastraal inkomen be lastbaar vanaf het jaar volgende op dit van de verandering. Evenwel zijn de in aanbouw ge nomen woeste gronden uit hoofde van hun nieuwe aard slechts be lastbaar met ingang van het tiende jaar na hun ontginning. Voor de nieuw beboste gronden wordt die termijn gebracht op twintig jaar te rekenen vanaf die bebossing. Bedrag van de grondbelasting. De grondbelasting is vastgesteld op 6 °/o van het kadastraal inko men. Doch bij dit bedrag komen dan nog de provinciale en ge meentelijke opcentiemen die de belasting zelf hoog kunnen opvoe ren, alsook de nationale crisisbe lasting. De nationale crisisbelasting ver schuldigd uit hoofde van inkom sten uit onroerende goederen, wordt tezelfdertijd en volgens de zelfde modaliteiten als de grond belasting vastgesteld. Zij bedraagt 2 wanneer het belastbaar in komen lager is dan 3 000 fr. 3 wanneer het schommelt van 3.000 tot beneden lOOlO fr. 4 °/o wanneer het begrepen is tussen 10.C00 en 24.999 fr. 6 °/o wanneer het schommelt tussen 25.000 en 49 999 fr. 8 °/o wanneer het begrepen is tussen 50 000 en 99 999 fr. 10 °/o wanneer het schommelt tussen 100 000 en 149.999 fr. 12,5 wanneer het begrepen is tussen 150.000 en 199 999 fr. 15®/0 wanneer het 200.000 fr. en méér bereikt. Vrijstellingen en verminderingen. 1) de nationale eigendommen. Zekere eigendommen van het (Zie vervolg 2* bladzijde 1kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1