GOEDE LEGNESTEN VAN GROOT BELANG De Belgische zuivelnijverheid Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 24 OKTOBER 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1894 Beheer Zeebergkoai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Oppervlakkig beschouwd heeft het houden van hennen, zelfs op commerciële basis, niet zo veel om het lijf de broeier moet u maar goede kuikens leveren, die groeien immers van zelf de voederfabri kant moet maar zorgen dat het voeder in orde is. Beschikt ge ver der nog over een behoorlijk hok en ge hebt wat verstand van knut selen, zodat ge zelf legnesten en voederbakken aan elkaar kunt timmeren, en ge zijt er zo onge veer Ongeveer, ja Maar toch niet helemaal. Want was het inderdaad zo eenvoudig dan moest iedereen die hennen houdt tot goede resul taten komen. Iemand die dagelijks bij de hennenhouders komt weet echter maar al te goed dat het niet zo is. Stelt men een onderzoek in naar de oorzaken van de uiteenlopende resultaten, dan vindt men nog al dikwijls dat het ligt aan kleine bij zonderheden, waaraan men geen belang genoeg heeft gehecht en die trouwens aan de doorsnee lief hebber ontsnappen. Een goed vak man nochtans, die weet wat hen nen kunnen en die tegelijkertijd weet te speuren naar alles wat de produktie beïnvloed, die ziet en die voelt dingen, die een ander nimmer opmerkt. Dat zien wij weer eens goed ge ïllustreerd door de legnesten. Ie mand die er niet verder over na denkt, ziet in een legnest niets an ders dan een plaats waar de hen nen maar hun eieren moeten neer leggen om hem de moeite te be sparen om ze zelf bij elkaar te gaan zoeken. Vandaar dat in de ogen van velen een gewone bak zonder meer wel voldoende is. Dat een doelmatige constructie van een legnest verstrekkende gevolgen kan hebben en dat de juiste con structie niet door het gemak van de kweker, maar veeleer door de smaak van de hennen wordt be paald, daar schijnt men doorgaans niet genoegaan te denken. De fijne vakman merkt echter al vlug dat de manier, waarop de nesten ge maakt zijn en de plaats waar ze in het hok komen te staan van be lang is en dat men wel degelijk moet rekening houden met de voorkeur van de hennen. Dat blijkt trouwens duidelijk als wij eens opsommen wat al miserie slechte legnesten kunnen geven 1) Gebroken eieren vele, wij zouden haast zeggen de meeste, nesten zijn zo gemaakt dat er moeilijk een goede laag strooisel in te houden is. Het helpt dan niets dat men er alle dagen nieuw strooi sel inlegt, evensnel krabben de hennen het er weer uit. Het geleg de ei komt dan ook vrij dikwijls op de blote plank terecht. Is de schaal dan toevallig langs de zwakke kant dan hebben wij een kapot ei. De kweker raapt dus een ei minder. Hoeveel eieren er zo op een be drijf minder worden geraapt is daarbij niet te raden. Daar kippen in de grond propere dieren zijn ruimen ze de eierkoek meteen maar op en ontdekken daarbij dat zo n ei nog zo slecht niet smaakt. Men moet na zekere tijd niet verwonderd zijn als men vaststelt dat bepaalde hennen op zettelijk achter eieren gaan zoe ken om ze stuk te pikken en op te eten. Het verlies voor de kweker wordt erger. 2) Besmeurde eieren kapotte eieren in het legnest zijn boven dien oorzaak dat dooier- en eiwit- resten aan de andere eieren blij ven kleven. Erg netjes en smakelijk is dat nu niet. En wij kunnen ons goed voorstellen dat de verbruiker voor dergelijke eieren de neus op haalt. Zie vervolg 2' bladz. 3' kolom. I Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 25 okt. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging van zijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. in de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.). Onder deze titel heeft de heer K.L. De Vriendt, Directeur van de Nationale Zuiveldienst, een be langrijke bijdrage gepubliceerd in het november-decembernummer 1958 van het Landbouwtijdschrift uitgegeven door het Ministerie van Landbouw. Ter voorlichting onzer lezers zullen wij in deze bijdrage sommige gedeelten uit deze studie overnemen er, waar het past, een kort kommentaar bijvoegend. Na een beknopte uiteenzetting van de structuur, de bestuursorga nen en de bijzonderste kenmerken en gevolgen van het verdrag tot instelling van de Europese Econo mische Gemeenschap, onderzoekt de heer De Vriendt de toestand en de mogelijkheden van de Belgi sche zuivelnijverheid wanneer de Europese integratie zal doorge voerd zijn. Hij schrijft wat volgt Wanneer de Europese integratie zal doorge voerd zijn en de concurrentievoor waarden voor alle partners zullen gelijk zijn, zal de rendabiliteit van onze nationale zuiveleconomie in het kader van de E.E.G. afhangen, o.m. van de volgende factoren die haar expansie naar binnen en bui ten zullen bepalen 1) Vermeerdering van de voortbrengst op zuivelgebied. Men mag onze boeren niet ver wijten dat ze in de zuivelsector achterlijk zijn gebleven. Door se lectie, veeziekienbestrijding en ra tionalisatie van de voeding heb ben ze de melkvoortbrengst per koe opgedreven tot een cijfer dat een van de hoogste is in de wereld. In de Euromarkt komen ze, wat de melkopbrengst betreft, onmiddel lijk na Nederland met 3.650 liter per koe en per jaar, tegen 3.850 liter in Nederland. Het kan mis schien nog wat beter, maar met betrekking tot de concurrentiële positie van onze zuivelnijverheid staan wij toch in een eerder voor delige toestand. Dit blijkt uit de producentenprijs, of de prijzen van de melk als grondstof, die wij in de hierna volgende tabel geven en die betrekking heeft op de cijfers van 1957 Landen Duitse Bondsrepubliek Frankrijk Italië Nederland België Luxemburg Bruto-prijs Vetgehalte Prijs voor melk per kg. in aan 3 4,13 fr. 3,6 3,59 fr. 3,18 fr. 3,4 2,85 fr. 3,66 fr. 3,6 3,12 fr. 3,73 fr. 3,7 3,10 fr. 3,48 fr. 3,0 3,48 fr. 4,45 fr. 3,1 4,35 fr. De prijs van de grondstof was dus in 1957 voor de zuivelnijverheid niet ongunstig in België bij verge lijking met de andere Eurolanden. Terwijl de prijzen elders min of meer stabiel gebleven zijn in 1958, komt de actuele prijs (in 1958) van 3,10 fr. per liter tegen 3 vet in België nog voordeliger uit voor de zuivelfabrieken. Het valt echter te bezien in hoever deze prijs nog de rendabiliteit van de melkveehou derij verzekert. Wanneer wij het vraagstuk be kijken langs de kant van de pro- duktiviteit op de fabriek, dan zien wij dat de winstmarges van de zui velfabrieken in België niet overdre ven zijn bij vergelijking met dezelf de winstmarges in andere Eurolan den. Het geval nemend van de ge pasteuriseerde flessenmelk in Frankrijk, waar de winst in toepassing van de wet Laborde het duidelijkst voorkomt, komen wij tot de bevinding dat er voor de pe riode oktober-november 1958 een winst voorzien is van 2,88 Belg. fr. vanaf de veehouder tot bij de klein handelaar, terwijl in België die mar ge tot 1,99 fr. beperkt blijft. Het gaat hier om twee goed vergelijk bare gevallen en het verschil van marge legt uit waarom in Frank rijk de bedrijven tot vervaardiging van verbruiksmelk zich op gebied van omvang en uitrusting snel aan- passsen aan de nieuwe tijd, terwijl in België een zekere stagnatie is waar te nemen, na de goede aan loop die wij na de oorlog genomen hadden. Wij kennen zelfs enkele fabrie ken in België en niet van de minste die zeer gehandicapt zijn met de tegenwoordige winstbepaling. Wanneer men hun kostprijs ont leedt ontdekt men dat de post die het zwaarst weegt veelal de opha- Ilngskosten zijn. Daarom moet in ons land nog heel wat gerationa liseerd worden, maar dat stelt het vraagstuk van de winningsgebie- den dat waarschijnlijk niet zonder tussenkomst van de staat zal kun- (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1