Nederland tegenover zijn landbouw. PLANTGOED Weekblad De rundveekweek in België Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 7 NOVEMBER 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1896 Bsheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Toen wij nog kleine mannen wa ren, was één van onze sterkste ar gumenten als wij 't een of 't ander van ons moeder wilden krijgen maar die heeft het toch ook Van jongs af reeds gaven wij dus uiting aan een algemeen menselijke trek: ons zelf te vergelijken met anderen. Wanneer wij zien welke moeilijk heden een ander heeft dan is dat een troost in ons eigen miserie. Gaat het iemand voor de wind dan voelen wij ons zelf verongelijkt. Misschien is dat niet heel christe lijk, maar 't is toch echt menselijk. Zo hebben wij landbouwers ook en vooral de laatste jaren de nei ging gekregen alles wat in ons vak omgaat te vergelijken met wat in het buitenland gebeurt. En in de mate dat deze vergelijking in ons voor- of nadeel uitvalt voelen wij ons opgelucht of benadeeld. Jam mer genoeg hebben wij de laatste jaren dikwijls de kans gekregen ons op die manier sterk benadeeld te voelen. Terwijl wij hier in ons land als landbouwers voortdurend last krijgt met de kleingeestige pesterij van de indexmaniakken, die liever cijfertjes bij elkaar tellen dan een doelmatige landbouwpolitiek op lange termijn te voeren, die de de magogische eisen van de syndika- ten trachten te voldoen met toege vingen allerhande, als het maar op kosten van de boer kan, is men in Nederland aan een werk bezig, waartegen heel de wereld vol be wondering opkijkt. Een werk dat van de Nederlandse landbouw reeds een bezienswaardigheid maakt. Een werk dat men gerust kan aanzien als de uiting van de achting, die men ginds de land bouw toedraagt als een bevestiging van het belang dat men ginds aan de boerenstand hechtde droog legging van de Zuiderzee. Er is nl. weer een eiland droog- gekomen Oost-Flevoland. Reeds vroeger hadden de Nederlanders de Haarlemmermeerpolder droog gelegd. Nadien de Wieringermeer- polder enten slotte de Noord Oost polder. Het project van droogleg ging is daarmee echter nog niet ten einde, want nog ettelijke pol ders moeten uit het water van het IJsselmeer (huidige naam voor de vroegere Zuiderzee) gehaald wor den, terwijl men ook al een aan vang heeft gemaakt met het slui ten van de zeegaten aan de eilan den van Zeeland. Als het op landaanwinning aan komt deinzen de Hollanders wer kelijk voor niets terug. Blijkbaar stellen ze zicb tot taak een beves tiging te geven van het gezegde God schiep de aarde, behalve Ne derland, want dat hebben de Ne derlanders zelf uit het water ge haald. Als wij zien hoe ze hier in België omspringen met onze landbouw gronden om er vliegvelden, beton banen, sport- en ontspanningsplei nen, bouwgronden, enz. van te ma ken, als wij bovendien zien de voorzichtige, wij zouden haast zeg gen de kinderachtige manier waar op hier nieuwe landbouwgronden worden bijgewonnen, dan zouden wij vrel medelijden met ons zelf gaan krijgen als wij Nederland aan t werk zien. Nederland vecht voor nieuwe gronden, verbetert zijn be staande door uitgebreide kuituur- technische werken, door ruilverka veling, enz. In België is het ge woonlijk de historie van het kalf en de put. Als het te laat is, of als de anderen ons al lang zijn voorbijge streefd dan schiet men hier wakker. Maar kom, laten wij even kijken wat de Nederlanders van dat Oost- Flevoland gemaakt hebben en wat ze er in de toekomst nog van hopen te maken van dat stuk grond dat vóór enkele jaren nog meters on der het water stak. Als wij zeggen; een stuk grond, dan is dat maar bij manier van spreken. Het heeft nl. een oppervlakte van zo maar 50.000 ha. Dat is een heel stuk Misschien is t wel interessant heel het zuider- zeeproject in hectaren uit te druk ken Reeds droog Wieringermeerpolder20.000 heet- Noord Oostpolder: 48.000 hectaren Oost-Flevoland 45.000 hectaren. In uitvoering Zuid Flevoland 45.000 hectaren Markerwaard 54.0C0 hectaren. Oost Flevoland ligt juist ten zui den van de Noord-Oostpolder en zal nu stilaan voor het gebruik ge schikt gemaakt worden, waarbij men zich zal steunen op de onder vinding in de andere drooggeleg de gebieden opgedaan. Hoofdzakelijk zal de grond aan gewend worden voor het oprich ten van boerderijen. Van deze pol der is 89 °/0 klei en zware zavel, dus uitstekend geschikt voor akker land. Zit vervolg 2bladz. 3' kolom). Lees de belangrijke me dedeling op^ de 4e blad zijde. Aan dit onderwerp werd in het april meinummer 1959 van het Landbouwtijdschrift een interes santé bijdrage gewijd door de he ren Dr G. Van Snick, hoofdinge nieur-Directeur en Ingenieur G. Kint, dienstchef, van de Dienst der Dierlijke Voortbrengst van het Mi nisterie van Landbouw. Deze stu die verstrekt uitvoerige gegevens betreffende het economisch be lang van de rundveekweek voor onze landbouw alsook betreffende de ontwikkeling en de methodes tot opvoering van de rundveepro duktie in ons land. Daar deze laat ste de bijzonderste bron van het bedrijfsinkomen van onze land bouwers uitmaakt in het Vlaamse landsgedeelte, zullen onze lezers ongetwijfeld met belangstelling kennis nemen van de bijzonderste gedeelten van voormelde studie die wij overnemen en samenvatten in deze en volgende bijdrage. De grote landbouwcrisis in de jaren 1880 en volgende welke een instorting meebracht van de prij zen der graangewassen heeft onze landbouw voor goed gericht naar een uitbreiding van de dieren- kweek. Deze ontwikkeling is sedertdien voortdurend verder gegaan zodat de weiden, die in 1880 enkel 17,7 °/0 van de landbouwoppervlakte be droegen, in 1953 reeds 46,7 be reikten. Deze wijziging in de land bouwstructuur bracht insgelijks een geleidelijke toename mede van onze rundveestapel die steeg van 1.383 000 stuks in 1880 tot 2.559.0C0 stuks in 1958. Het stijgend belang van de dier lijke voortbrengst en inzonderheid van de rundveeproduktie wordt aangetoond door de volgende ta bel welke de waarde aangeeft in duizend frank der onderscheidene takken van onze landbouwvoort- brengst in 1957 Totale waarde 1957 in duizend frank. Rundveevoortbrengst Varkens Pluimvee Paarden Schapen Totaal dierlijke produktie Plantaardige voortbrengst 18.117.394 waarvan Zuivelprodukten 10.837.461 6.422.091 5.643.360 293.340 102.859 30.579.044 9.558.166 Tot. landbouwvoortbrengst 40.137.210 Vlees of 76,7 °L of 23,3%, - 100 °/o 7.279.933 tuinbouwprodukten niet inbegrepen De kweek en de uitbating van het rundvee zijn aldus de basis van de rendabiliteit en zelfs van de leefbaarheid van de grote meer derheid van de Belgische hoeven met kleine oppervlakte (gemiddeld 6,8 ha) die nog familiale arbeid te valoriseren hebben. Organisatie van de veekweek. Aanvankelijk werd de verbete ringsmethode door kruising voor gestaan en zelfs door de overhe den aangemoedigd die toelagen verleenden voor de aankoop van voorttelers van vreemde rassen. Nochtans rond 1880 werden, tenge volge van de herhaalde mislukkin gen van deze wilde kruisingen, sommige kwekers aangespoord tot het toepassen van een selectie op het inlands veeOp dit tijdstip kwa men de eerste kwekersverenigin gen tot stand die als bijzonderste doel hadden de inschrijving van de uitgekozen dieren in de stam boeken. Rond 1890 werd de krui sing volledig opgegeven om op grote schaal te doen aan selectie onder het inlands vee met als enig kriterium de uiterlijke vorm der dieren, zonder dat men op dit tijd stip veel aandacht besteedde aan de raskenmerken en de voort- brengsteigenschappen der dieren. De oorlog 1914 1918 verlamde de werking tot verbetering van het rundvee. Het Ministerie van Land bouw maakte van deze periode gebruik om gans het probleem van de verbetering der rassen van de hoevedieren te herzien en om een welbestudeerd plan uit te werken dat klaar was om in praktijk te worden gebracht, na de oorlog. Het Ministerie van Landbouw richtte een veeteeltkweekdienst in die nadien Dienst van de Dierlijke produktie werd genoemd en die veeteeltconsulenten in de provin ciën aanstelde. Het aantal dezer consulenten werd geleidelijk op gevoerd en bedraagt thans 21. Drie consulenten houden zich be zig met de verbetering van de kleinveeteelt (pluimvee-geiten schapen en bijen). Zie vervolg 2t bladzijde 1' kolom) De Coornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1