De Boeren betoogden Europese Landbouwpolitiek. Weekblad Voor en door de Landbouwers Rechtskundige Dienst Arbeid adelt AALST 21 ^NOVEMBER 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1898 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Lcsnc 1 gegeven door de .bouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Het is voorwaar geen alledaags verschijnsel in ons land de boeren op straat te zien komen om te beto gen voor hun rechtmatige belan gen. De boer houdt niet van geweld en uiterlijk vertoon. Op dit gebied steekt zijn houding schril af op deze van de werklieden, die meer met de straat vertrouwd zijn en gemak kelijk, soms al te gemakkelijk, naar het wapen grijpen van werkstaking en betoging. Zo de boer het dan toch gedaan heeft, dan moeten daarvoor wel zeer ernstige gronden aanwezig zijn. En die waren er inderdaad. Het werd dringend nodig eens op een spektakulaire wijze de aandacht van het land en van de regering te trekkenopderamspoedige toestand waarin de droogte de meeste van onze boeren gebracht heeft. Want de man uit de straat weet niet, en gelooft niet, dat de toestand van de doorsnee zo erg is, en dat verschil lende maatregelen dringend nood zakelijk worden. De omvang van de schade ver oorzaakt door de droogte aan de landbouw wordt door ernstige waarneners op 6 miljard geschat, dan wanneer normaal het totale landbouwinkomen voor ons land op 20 miljard geraamd wordt. Deze ronde cijfers betekenen noch min der, noch meer, dat het inkomen van de boeren dit jaar ongeveer een derde lager ligt dan andere jaren. Dat de niet landbouwers maar eens even nagaan in hun persoonlijk leven wat het zoute be tekenen hebben moest hun jaarlijks inkomen plots met één derde ver minderd worden I Wanneer een arbeider zonder werk valt, dan kan hij rekenen op werklozenvergoeding; wanneer een mijn, een fabriek of gelijkaar dige onderneming gesloten wordt, dan staat de arbeiderswereld in rep en roer, wordt er gedreigd met sta king, en is de regering op staande voet verplicht de nodige maatre gelen te treffen om de getroffen ar beiders of streek te helpen. Wij wil len het nuttige en het noodzakelij ke van dergelijke maatregel niet betwisten, maar we zouden het ge past en eerlijk vinden dat, wanneer de boerenstand door ene of ande re onvoorziene ramp in een benar de toestand komt, men eveneens het nodige zou doen om hen uit het slop te helpen. Ieder zelfstandige moet zelf de normale risico's van zijn bedrijf dragen. Dat geldt ook voor de boer. Maar de uitzonderlijke droogte die we dit jaar gekend hebben is geen normaal risico, het neemt de vor men van 'n ramp aan die voor vele boeren de ondergang betekent in dien passende maatregen uitblij ven. De vlucht van het land zal er door bevorderd worden, en de re gering heeft er belang bij deze vlucht niet in de hand te werken. In princiep zijn velen het daar wel met eens, maar zij geloven niet dat de toestand zo ernstig is. Inte gendeel Is de graanoogst dan niet schitterend geweest De graan oogst is inderdaad zeer goed ge weest, maar vele boeren verbou wen geen tarwe, en van de merke lijk mindere opbrengst van groen- voeder, evenals van de mislukking van de suikerbieten, wordt niet ge rept Vele boeren zijn in de eerste plaats veeboeren. Het melkbedrijf en de veehouders vertegenwoor digen gemiddeld 75 van het in komen, voor de kleinbedrijven zelfs 90 °lo. Welnu, het is juist het veebedrijf in al zijn verscheidene takken dat door de droogte het ergst geraakt werd, omdat het ba sisrantsoen voor het vee ontbrak, en nog zal ontbreken gedurende de ganse winter. Hetgeen normaal door de weide werd voortgebracht heeft de boer en moet de boer vervangen door aangekocht voe der, en zo hij hiervoor niet over de nodige middelen beschikt, zal hij zijn vee moeten verkopen voor af slachting, wat voor hem een groot verlies aan kapitaal zal betekenen. (Zie vervolg 2' bladz. 3' kolom) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 22 nov. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. De moeilijke taak voor het invoeren van een gemeenschappelijke De moeilijkste taak welke aan de Commissie van de Euromarkt is op gelegd is voorzeker het overleggen vóór het einde van het lopende jaar aan de Raad van de Ministers, van concrete voorstellen tot verwezen lijking van een gemeenschappelijke Europese landbouwpolitiek. Sedert ruime tijd beijveren zich de leden van de Commissie om de tekst klaar te maken van hei ont werp dat zij eerstdaags voor advies zullen voorleggen aan het Econo misch en Sociaal Comité. Het ver schil in de structuur van de land bouw en in het beleid tot bescher-* ming van de landbouw in de zes landen van de Euromarkt is oor zaak van het uiterst ingewikkeld karakter der oplossing die zou kun nen leiden tot het tot stand brengen van een gemeenschappelijke land bouwpolitiek onder de landen van de Euromarkt. Het verdrag van Rome is inder daad vrij onduidelijk nopens de re gels die moeten voorzitten bij het ontwerpen dezer gemeenschappe lijke landbouwpolitiek. Het beperkt zich tot de aanwijzing van een ze ker aantal algemene doeleinden nl.aan de landbouwbevolking een billijke levensstandaard verzeke ren, een voldoende bevoorrading tegen redelijke prijzen aan de ver bruikers verzekeren en de markt stabiel houden. Wat betreft dit laat ste punt voorziet artikel 40 van het verdrag dat de reglementering van de markt een der volgende drie vormen kan aannemen a) gemeenschappelijke regels inzake concurrentie b) een ordening der verschillen de nationale marktorganisaties c) een Europese organisatie van de markt. Tijdens de conferentie van Stresa< die in juli 1958 de landbouwminis ters der lnnden-leden en hun des kundigen verenigde alsook een be paald aantal vertegenwoordigers van de landbouwgroeperingen en van de uitvoerende overheden van de gemeenschappolijke markt wer den enkele nadere bepalingen of precisering gebracht aan deze al gemene doelstellingen. Twee prin cipes werden inzonderheid aange nomen 1) Er dient een evenwicht gezocht tussen de voortbrenging en de af zetmogelijkheden hierbij rekening houdend met de mogelijkheden van uitvoer en invoer. 2) De gezinsuitbating vormt de grondslag van de Europese land bouw. Al de middelen dienen aan gewend om het concurrentiever mogen van deze familiale land bouwbedrijven uit te breiden. Men is thans van mening dat de ze twee principes of stelregels niet afzonderlijk mogen beschouwd worden. Een eng verband dient in tegendeel gelegd tussen de aan passing van de landbouwstructuur en de marktpolitiek. Op het plan der algemene stelre gels kwamen de werkelijke moei lijkheden nog niet duidelijk tot uiting. Wanneer de heer Mansholt, lid van de Commissie der Gemeen schappelijke Markt, belast met het landbouwrapport, echter zijn voor ontwerp voorlegde aan zijn colle ga's der commissie en aan verte genwoordigers van het Comité der Landbouworganisaties» ge vestigd te Brussel werden uiteenlo pende reacties genoteerd. Het onderwerp behandeld door dit verslag is zo veelzijdig en inge wikkeld, de belangen die op het spel staan zijn zo aanzienlijk en uit eenlopend en de tradities zo ste vig gevestigd dat men redelijker wijze niet een overeenstemming kon verwachten. De problemen objectief beschouwd die oorzaken zijn van de huidige spanningen kunnen tot vier worden terugge bracht 1) De landbouwmarkten der lan- den-leden van de Gemeenschap zijn sterk gescheiden en gesloten gebleven als gevolg van de crisis van 1929 en de politieke en militai re gebeurtenissen. Al de regeringen hebben ingegrepen op de markt- evolutie door het invoeren van verschillende stelsels als daar zijn reglementering van de produktie, van de invoer, van de prijzen, zelfs door instelling van een staatsmo- nopolium voor de aankoop en de verkoop. 2) Het verschil of dispariteit der prijzen voor bepaalde basisvoort brengselen is zeer aanzienlijk. Zie hier enkele cijfers bepaald in Duit se Mark door het verslag van de heer Lücker voorgebracht in juni 1.1. voor de Europese parlementaire Vergadering. De prijs van een cen tenaar tarwe (oogst 1958) bedroeg 43,30 DM in Duitsland, 46 DM in Italië en 28,58 DM in Frankrijk. (Zie vervolg 2* bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. ftedt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1