Landbouw blijft de struikelsteen. Goed voederen is een kunst. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 28 NOVEMBER 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1899 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stondsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Voor het afsluiten van de economische unie met Nederland. De Nederlandse Tweede Kamer heeft op 17 november 1.1. de be spreking van het Benelux-Uniever- drag verdaagd tot latere datum. Het voorstel tot uitstel van de be spreking ging uit van de katholiek Romme. Het werd gestemd met 73 tegen 44 stemmen. De socialisten stemden tegen. Hunwoordvoerder, de heer Samkalden betoogde dat het niet behandelen door het Ne derlandse parlement politieke schade berokkende aan de ge dachte van Benelux en dat de be spreking van het verdrag niet een onderschatting betekende van de beleidsmoeilijkheden die nog te overwinnen zijn inzonderheid op gebied van de landbouw waarvoor trouwens onder de deelnemende landen een bijzondere proceduur werd vastgesteld. Te Brussel werd het bericht der verdaging van de bespreking zon der verbazing ontvangen. De re den van het uitstel is de druk uit geoefend door de Nederlandse landbouworganisaties, die in de huidige parlementaire meerder heid talrijke vrienden hebben, op de regering. De Nederlandse landbouwersor ganisaties zijn ontevreden over de door België vastgestelde minimum prijzen voor landbouwvoortbreng- selen en in het algemeen over de door de Belgische regering ge voerde landbouwpolitiek in Bene- luxverband. Deze misnoegdheid kwam on langs nog tot uiting in de uiteen zetting gegeven door de heer Ma- rynen, Nederlandse Minister van Landbouw, voor het Beneluxcomi- té in Nederland over de landbouw- moeilijkheden inde Benelux. Van wege de Nederlandse regering werd dan ook op voormelde ver gadering der Tweede Kamer me degedeeld dat zij geen bezwaar had tegen het uitstellen van de bespreking van het verdrag van Economische Unie tussen de Bene- luxlanden. Inmiddels werd dit verdrag reeds goedgekeurd door het Luxemburgs parlement en door de Belgische senaat. Naar aanleiding van de beslis sing van de Nederlandse Tweede Kamer rijst de vraag of er in de jongste maanden ingrijpende wij zigingen plaats vonden in de vast stelling van de minimumprijzen voor de invoer van Nederlandse land- en tuinbouwvoortbrengse- ien in België. Dit is niet het geval, doch men staat zowel van Belgi sche als van Nederlandse zijde machteloos tegenover de onver- eenbaarheid van de regelingen in het kader van het Beneluxprotocol van 1947 en 1951 met de bepalin gen van het verdrag van Rome tot invoering van de Europese Econo mische Gemeenschap. De Nederlanders zien natuurlijk merkelijk voordeel voor hunne landbouw in een mildering van het stelsel van de minimumprijzen. Het door de Nederlandse Minister van Landbouw op de jongste Be nelux ministerconferentie gedane voorstel komt er op neer dat de Belgische grens pas dan zou wor den gesloten voor de invoer van Nederlandse groenten en fruit, wanneer de prijzen op de Belgische markten gedaald zijn tot 90 °70 van de door de Belgische overheden bepaalde minimumprijzen. Deze discriminatie (ten beiope van 10 °/o) ten voordele van de Ne derlandse produkten zal ongetwij feld protest van de andere landen zoals Frankrijk en Italië voor gevolg hebben in het kader van de Euro- ese Economische Gemeenschap verdrag van Rome), omdat tenge volge van dit verdrag de minimum prijzen voor ALLE landen der ge meenschap dienen bepaald. Men dient ook niet uit het oog te verlie zen dat in de praktijk de Belgische grens niet dadelijk wordt gesloten voor groenten en fruit uit de Euro- marktlanden wanneer de minimum prijzen één enkele dag op de Bel gische markt worden bereikt. Vooreen aantal voortbrengselen wacht de betrokken Belgische ad ministratie van landbouw twee da gen, voor andere voortbrengselen zeven dagen. Wat Nederland be treft, dit land profiteert verder van het voorrecht van de volledig vrije invoer van andijvie, porei en per ziken, terwijl voor de invoer van die voortbrengselen uit andere landen minimumprijzen werden gesteld Het is dus zo dat de onverenig baarheid tussen de Benelux-rege- lingen en het verdrag van Rome moeilijkheden heeft veroorzaakt in de kwestie van de vaststelling van minimumprijzen die sedert twaalf jaren door de Benelux commissie in overleg werden besproken, doch deze Euromarktregeling betekent voor Nederland in feite geen ach teruitgang op de toestand van vóór 1 januari 1959. (Zit vervolg 2' bladz. 3' kolom). Of zoals de Nederlanders het zo kernachtig uitdrukken: voeren met oordeel is voeren met voordeel. Het is zeker niet de eerste keer dat wij het hierover hebben, 't Zal ook wel niet de laatste zijn. Want wat de voeding betreft, de keus van de voedingsmiddelen, de ver schillende voedermethoden, enz. valt er nog zoveel te zeggen, is er nog zoveel te verbeteren en is de vooruitgang dagelijks weer verder op, dat dit wel een eeuwig vraag stuk zal blijven. Wat mogen wij, als veehouders, normaal van een doelmatige en goede voeding verwachten De voeding van onze dieren is in de grond maar een middel om langs die dieren om een zekere produktie te bekomen. Het voeder dat het dier toegediend krijgt, gebruikt het voor een deel voor eigen onder houd en voor 'een ander voor de voortbrengst. Beschouwen wij nu wat het dier voor ons opbrengt, dan stellen wij hierover zekere eisen wij wensen daarbij een zekere hoe veelheid (melk, vlees, eieren, enz.) en ook een zekere kwaliteit (melk van hoger vetgehalte, veel mager vlees met weinig vet, eieren met vast eiwit e n mooi gekleurde dooier). Wat wij normaal van de voeding bij onze huisdieren verwachten, kunnen wij dan samenvatten als volgt 1) Instandhouden van het dier dat ons het produkt moet leveren, dus ook levenskracht en gezond heid. 2) Hoge voortbrengst, grote hoe veelheid 3) Een produkt van hoge kwali teit dat een betere prijs kan bedin gen, eventueel een gemakkelijker afzet kan vinden. Wij geven grif toe dat deze drie punten niet alleen afhankelijk zijn van de voeding. Ook en wellicht op de eerste plaats speelt de af stamming een rol. Bovendien is de huisvesting en de verzorging van de dieren ook van niet te onder schatten belang. Wij bepalen ons hier echter tot de rol van de voeding en die is be langrijk genoeg opdat wij er ons even in zouden verdiepen. Wij zul len hierbij geen wetenschappelijke verhalen gaan ophangen, omdat wij weten dat veel veehouders daar wantrouwig tegenover staan. Wij richten ons hier voornamelijk tot het gezond verstand en bepalen ons tot praktijkgevallen met de hoop dat het verstand van alle da gen zal aannemen wat door het veelal ontbreken van een weten schappelijke opleiding niet inge zien wordt. Vooral de komende winter gaat onze veehouders voor zware pro blemen plaatsen. Die bovendien dubbel zwaar zullen zijn, omdat de inkomsten dit jaar niet zo schitte rend geweest zijn en de nodige geldmiddelen bij velen zuilen ont breken, om te voorzien in wat no dig zal zijn. Het zal de zaak zijn verstandig met het geld om te springen en het daair te besteden waar wij zeker zijn dat het verantwoord is. Jam mer genoeg is dit niet altijd het ge val. Dat een en ander mede ver oorzaakt wordt, door het misbruik dat sommigen van de huidige voed selschaarste maken, staat wel vast. Maar even vast staat het dat de onwetendheid van de veehouder en wellicht ook zijn verkeerd op gevatte spaarzaamheid daar niet vreemd aan zijn. Wij zouden in dit verband een gulden regel willen opstellen ver mijdt geld uit te geven aan voe ders, die het niet waard zijn, maar besteed liever Uw geld aan zaken, aan voeders, die dat geld wél waard zijn. Of om het met de nodi ge schakering de Nederlanders na te zeggen: Kopen met oordeel, is kopen met voordeel. Enkele voorbeelden om dat wat begrijpelijk te maken wij hebben de laatste tijd prijzen gehoord, die voor natte pulp zijn betaald, die buiten alle verhouding staan. Nu zeggen ons verschillende veehou ders dat het werkelijk een schande is, en misschien hebben ze wel ge lijk. Maar die schande kan zich toch maar voltrekken voor zover ze koper zijn aan dergelijke prij zen. Men heeft ons gezegd dat men pulp niet kan missen, omdat hij moet dienen om rapen in te kuilen. Op 't eerste zicht is dat misschien juist. Overweegt men echter dat men goed rapen kan in kuilen zonder die pulp, dan ver valt ook dit argument. Een andere reden is wij moeten toch iets hebben voor onze bees ten de buik te vullen Indêrdaad I Maar is de voedingswaarde van die natte pulp in verhouding tot zijn prijs En tot de prijs van ande re voeders Wij denken bv. aan droge pulp. In normale jaren valt de prijs van droge pulp duurder uit dan die van natte. Dat spreekt haast van zelf. Dit jaar ligt de zaak juist andersom. Zelfs in die gevallen (Zie vervolg 2* bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1