te Bij een interpellatie over de instorting van de hopprijzen* Invloed van de voeding op de hoeveelheid en hoedanigheid van de voortbrengst. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 5 DECEMBER 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1900 ieheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de St stadsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In de senaatsvergadering van 19 november 1.1. werd door de he ren Breyne en Feryn een interpel latie gericht tot de Ministers van Landbouw en van Economische Zaken over de instorting van de hopprijzen en de maatregelen te nemen door de regering om aan deze nadelige toestand voor de hoptelers te verhelpen. De heer Breyne betoogde dat de kostprijs voor de inlandse hop ligt tussen 3.500 tot 4.000 fr. per kwin taal, terwijl de hop maar afzet vindt tegen prijzen die niet eens 1.8C0 fr. bereiken. Er werd zelfs hop verkocht tegen 1.400 fr. en minder per kwintaal, wat een netto verlies van gemiddeld meer dan 2.000 fr. per kwintaal, of voor de totale pro- duktie 60 miljoen fr. betekent, of nog een verlies van gemiddeld 64.C00 fr. per ha. Volgens de heer Breyne is deze toestand niet te wijten aan een ge brek aan afzetmogelijkheden van de inlandse hop, doch wel aan een verkeerde invoerpolitiek der rege ring voor de hop. De Belgische brouwerijen hebben inderdaad een jaarlijkse behoefte aan hop van 48.000 kwintalen. De inlandse pro- duktie 1959 wordt geraamd op on geveer 30.000 kwintalen, zodat er een tekort is van ongeveer 18.000 kwintalen of 37t.h. dat door invoer dient gedekt. Sedert 1959 kent men ook de beplante oppervlakte welke 927 ha bedraagt zodat een schat ting van de mogelijke opbrengst mogelijk was. De kwaliteit van de Belgische hop is thans even goed als deze van de buitenlandse hopsoorten, dankzij selectie, veredeling, betere exploitatiemethodes en verzorging, zodat onze hopplanters geen schuld treft voor de huidige ramp spoedige toestand. De huidige toe stand is volgens de interpellant in de eerste plaats te wijten aan de massale uitbreiding van de teelt in Duitsland en aan de dumping toe gepast door Tjecoslowakije bij de uitvoer. In het kader van de Euromarkt moet België vooral uit Duitsland 759 ton invoeren. Door tweezijdige akkoorden is uit Tjecoslowakije een invoer voorzien van 750 ton. Dat maakt samen een invoercon tingent VGn 1509 ton of 30.180 kwin talen, terwijl zoals hoger vermeld er enkel 18.000 kwintalen ontbre ken om te voorzien in de behoeften onzer brouwerijen. De oorzaak van de instorting der prijzen ligt dus bij een overdreven invoer van vreemde hop waarvoor de rege ring aansprakelijk is. De interpellant onderzoekt ver volgens de verschillende maatre gelen die in overweging werden genomen om aan de toestand te verhelpen. De regering, zegt hij, heeft zich bereid verklaard de invoer van vreemde hop te vertragen en tus sen de twee plukcampagnes een oplossing te zoeken, dus vóór 1960. Maar daarmee zijn de huidige moeilijkheden niet opgelost. De planters hebben voorgesteld de brouwerijen te verplichten voor elke kg hop gekocht in het buiten land, 1,660 kg aan te kopen in het binnenland. Dit voorstel werd ech ter verworpen. Ook een tweede gemilderd voorstel in die zin werd verworpen. Wel werd beloofd de eerste contingenten slechts op 1 oktober vrij te geven. Op een protestvergadering van planters te Poperinge werd beslo ten de omvang van de invoerver gunningen te koppelen aan de bin nenlandse prijzen op volgende wij ze wordt de basisprijs van 2 500 fr. per kwintaal niet bereikt; geen in voer. Wanneer 3.500 fr. bereikt wordt, invoer van een bepaald per centage; een hoger percentage wanneer 3.500 tot 4.000 fr. bereikt wordt en volledig vrije invoer van af een prijs van 4.500 fr. Op een ver gadering met vertegenwoordigers van de betrokken ministers werd ook het voorstel gedaan een ver gunningstaks te heffen op de bui tenlandse kontingenten om aldus een verhoging van de binnenland se prijzen te verwezenlijken. De vertegenwoordigers van het Ministerie van Landbouw verklaar den zich daarmee akkoord, maar vreesden dat de landen van de Euromarkt en het Ministerie van Economische Zaken zulks niet zou den aanvaarden. Al deze voorstellen werden af gewezen alhoewel er volgens de heer Breyne middelen waren om aan de toestand te verhelpen zoals b.v.de beperking van de invoer voer tot 31 december 1959 uit de landen van de Euromarkt, daar wij door de verdragen gehouden zijn enkel tegen deze datum in te voe ren uit de landen waarmede wij door bilaterale akkoorden gebon den zijn geen invoer tot volgend jaar, daar wij tijd hebben tot de volgende oogst. Zie vervolg 2' bladz. 3' kolom). In een vorig artikel waarschuw den wij de veehouders tegen on verantwoord aankopen van meng voeders aan onmogelijk lage prij zen en wezen hen op het feit dat de prijzen van een mengsel afhanke lijk zijn van de soort en de hoeda nigheid van de gebruikte grond stoffen. Normaal bestaat er een rechtstreeks verband tussen kwali teit en prijs. Iemand die de laagste prijzen opzoekt, moet dus niet ver wonderd zijn waar naar geld te krijgen. Hij mag dan niet beweren bedrogen te zijn hij heeft gekre gen wat hij gekocht heeft. Dat hierbij het etiket met de daar op aangegeven cijfers weinig zegt in verband met de kwaliteit van het aangekochte voeder, willen wij aan de hand van enkele praktijk gevallen duidelijk maken. Opzettelijk zullen wij die geval len halen uit de varkens- en pluim veehouderij en wel om de volgen de reden De hoedanigheid van een be paald voeder komt des te sterker aan het licht naarmate de dieren er meer van gevoederd krijgen. Hennen bv. zijn, met de huidige voedingsmethode voor het grootste gedeelte aangewezen op hun leg- meel. Fouten of tekortkomingen daarin komen zeer spoedig en dik wijls op spectaculaire wijze aan het licht. Ten minste voor hen die ze willen zien. Bij varkens kunnen zich twee ge vallen voordoen. Voedert de boer hoofdzakelijk hoeveprodukten met daarneven kleine hoeveelheden varkensmeel, dan kan hij de kwa liteit van dit varkensmeel moeilijk beoordelen omdat opgemerkte fou ten evengoed en soms veel meer te wijten zijn aan de hoevevoeding, die niet doelmatig is. Worden de varkens echter uitsluitend met var kensmeel gevoed, ja, dan treedt vrij vlug de goede of slechte kant van het varkensmeel naar voor, zo dat de boer, als hij ten minste de ogen open heeft, kan zien welke kwaliteit hem werd geleverd. Bij koeien is de beoordeling van de kwaliteit van een samengesteld voeder veel moeilijker. Immers een koe krijgt normaal massa's ruwvoe- dermet daarbij slechts betrekkelijk kleine hoeveelheden krachtvoe der. Dat men een minder goede kwaliteit krachtvoeder bijgeeft, treedt niet zo vlug aan 't licht en daarom zien wij in de praktijk ook dat juist in de koevoeders de meest onbegrijpelijke prijzen bestaan. Prijsverschillen tot 50 fr. per 103 kg zijn geen uitzondering meer Ver gelijkt men daartegen de prijsver schillen bij varkens- en hennenvoe- ders, dan zijn die doorgaans veel minder, waaruit men kan afleiden dat het juist in de koevoeders is dat dat grootste kwaliteitsverschillen zitten. Nemen wij nu enkele gevallen uit de praktijk om de kwaliteitsver schillen te illustreren V.J. te H. - Na geruime tijd var kensmeel gebruikt te hebben van R.U.Zkomt hij, omwille van de mooie voorwaarden, die hem ge maakt worden in verleiding het met een ander merk te proberen. De dieren groeiden normaal door, misschien iets naar de zware kant. Maar de boer was tevreden ze veranderden goed en hij was reeds gelukkig met de goedkopere prijs die hij voor zijn varkensmeel had betaald, overtuigd dat er nu voor hem meer winst ging opzitten. Stel u echter zijn verbazing voor toen de varkenskoper, na onderzoek van zijn varkens hem zegde hier is anders gevoederd dan vroeger. Ik moet u 3 fr. per kg minder ge ven. Op een varken van 120 kg bete kent dit een minder ontvangst van 360 fr. En dat is nog niet alles Waar vroeger de koper met plezier kwam omdat hij op voorhand wist daar extra vleesvarkens te kunnen ko pen, was hij nu afgekoeld. Vetzak ken kon hij immers overal krijgen. En ten slotte nog ditwij hadden de boer gevraagd nauwkeurig het voederverbruik aan te tekenen per kg groei. Dit had hij echter ver waarloosd. Moest hij dat wel ge daan hebben dan zou hij boven dien vastgesteld hebben dat hij door een hoger verbruik per kg ten slotte een duurdere voeding had gekregen en dat met een goedko per voeder D.ST. te H. .- heeft een belang rijke pluimveestapel. Voederde vóór enkele jaren legmeel R.U.Z. prima (dus de tweede kwaliteit). Er was geen middel hem te overtui gen dat hij beter zou geweest zijn met het extra (eerste kwaliteit). Tot op zekere dag hij een partij kui kens Hy line bestelt. Zoals bekend kosten die kuikens 32 fr. per stuk. Op de vraag waarom hij zoveel geld gaf voor ééndagskuikens kre gen wij als antwoord dat ze veel (Zie vervolg 2' bladzijde le kolom De Koornbloem Xbonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1