T wee W etsvoorstellen KERSTMISMEDITATIE. Weekblad Voor en door de Landbouwers van belang voor de landbouwers. Gelukkig en Zalig Kerstfeest Arbeid adelt Aan al onze Lezers en Lezeressen AALST 19 DECEMBER 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1902 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De heer Leo Lindemans, C. V. P. volksvertegenwoordiger van het arrondissement Brussel, die reeds meerdere belangvolle voorstellen bij de Kamer heeft ingediend voor het behoud van de landbouwbo- dem o. m. tot invoering van doel matige methodes bij onteigening van landbouwgronden tot alge meen nuttot voorkoming van de verbrokkeling van landbouwbe drijven, heeft op 17 november 1.1. met enkele vertegenwoordigers van de C.V.P. landbouwgroep bij de Kamer van volksvertegenwoor digers een wetsvoorstel neergelegd tot bevordering van de hergroepe ring van landbouwgronden bij de uitvoering van openbare werken. Spijtig genoeg blijven al deze voorstellen hangen in het logge raderwerk van de parlementaire procedure en geraken niet in nut tige orde om besproken en gestemd te worden door de wetgevende ka mers. Wanneer de heer Lindemans en collega's er nu ook in slagen hun voorstellen te doen behandelen door de plenaire vergaderingen van Kamer en Senaat zullen zij aan onze landbouwers een niet te on derschatten dienst hebben bewe zen. De heer Lindemans motiveert zijn wetsvoorstel tot hergroepering van landbouwbedrijfsgronden bij de uitvoering van openbare wer ken als volgt De uitvoering van belangrijke openbare werken, inzonderheid de aanleg van autosnelwegen, leidt nog tot een aanzienlijker uitbrei ding der versnippering van land bouwgronden en bedrijven dan reeds het geval was. Aldus onder gaan de landbouwers een groot verlies aan tijd en rendement door dat zij gronden moeten bewerken gelegen aan weerszijden van een autosnelweg. Aan dergelijke toe stand dient in dè hoogst mogelijke mate verholpen in het algemeen belang, doch inzonderheid in het belang van de landbouw. Het hier besproken wetsvoorstel strekt ertoe aan de betrokken land eigenaars en -gebruikers alle mo gelijke gemak te verlenen om hun bedrijf aan te passen aan de nieu we toestand geschapen door de uitvoering der openbare werken. Aldus verleent artikel 1 van het voorstel aan de pachter het recht, welke ook de duur weze van de pachtovereenkomst en niettegen staande elk strijdig beding, zijn pacht over te dragen aan een der de voor het geheel of een deel van de door hem gepachte goederen, indien deze laatste niet meer of slechts moeilijker kunnen uitge baat worden. Over de vervulling van die voor waarde verstrekt het wetsvoorstel geen nadere gegevens gezien de zeer grote verscheidenheid van de gevallen. De vrederechter zal in elk geval afzonderlijk waar betwis ting oprijst, over de verwezenlijking van de voorwaarde te oordelen hebben. Het dient onderstreept dat in de geest van het voorstel het loutere belang van de pachter, met andere woorden gezegd van de landbouw, steeds de voorrang moet hebben vóór de eventuele of gebeurlijke persoonlijke voorkeur van een land eigenaar voor de een of de andere pachter. Alleen wanneer het vaststaat dat de pachter door het bestaan van de openbare werken niet gehin derd wordt in de uitbating] van de gehuurde goederen, kan het verzet van de eigenaar tegen de pacht- overdracht gegrond zijn. In dit ge val keert men terug tot het gemeen recht, omdat de bestaansreden voor de afwijking aan dit gemeen recht afwezig is. De pleegvormen in verband met de pachtoverdracht zijn door arti kel 1 -2de paragraaf van het wets voorstel bepaald als volgt Een af schrift van de overeenkomst van pachtoverdracht, eensluidend ver klaard door de oorspronkelijke pachter en de overnemer, moet op straf van nietigheid worden bete kend aan de eigenaar van de be trokken goederen bij deurwaar dersexploot of aangetekend schrij ven. De overdracht is definitief in dien de eigenaar, binnen de dertig dagen na deze betekening, geen verzet aantekent tegen de pacht overdracht bij de bevoegde vrede rechter. In het tweede artikel worden maatregelen voorzien ter bevorde ring van de ruiling van landelijke eigendommen, wanneer de betrok ken eigenaars dit wenselijk achten, rekening gehouden met de toe stand voortvloeiende uit de uitge voerde openbare werken. Deze rui ling wordt aangemoedigd dooreen volledige vrijstelling van het even redig registratierecht op de opleg of het waardeverschil tussen de ge ruilde percelen. (Zie vervolg 3' bladz. 4' kolom) wensen we een In dechristene wereld is er geen feest dat zo innig en zo populair is dan wel Kerstmis. Kerstmis wordt door iedereen gevierd, door arm en rijk, groot en klein, geleerden en ongeleerden, gelovigen en on gelovigen. Het feest is nu bijna twee duizend jaar oud, maar het blijft steeds even aktueel, en de mensen vieren het steeds met evenveel geestdrift, en naarmate ze in jaren vorderen, met meer in nigheid en godsvrucht. Wat begon met een misplaatste réveillon eindigt in de loop der jaren met een nachtmis en een intiem fami liefeest, en men begrijpt de volle draagwijdte van het feest slechts ten volle wanneer het leven naar zijn einde toegaat. Naarmate men ouder wordt be grijpt men beter de boodschap van Kerstmis, en wat deze bood schap voor onze wereld zou kun nen betekenen, indien zij er maar naar luisteren wilde. Kerstmis is het verhevene, het sublieme, dan wanneer de wereld maar al te dikwijls rotheid is. Het was Papini die schreef dat het geen toeval was dat Christus in een stal geboren werd. Is de we reld dan geen stal waar een dui velse alchimie al wat schoon en verheven is tot mest omvormt waarin men ploeteren kan, iets wat men eufemistisch noemt ge nieten van het leven. En het was in een dergelijke wereld dat Jezus ter wereld kwam. Waarom Ja, waarom is Ons Heer op de wereld gekomen Indien we wat meer het Evangelie lazen, dan zou het antwoord op deze vraag ons geen moeilijkheden opleveren. Her haaldelijk belicht Christus de ver schillende aspekten van zijn aard se reis. Zo zegt Hij o. m. Ik ben geko men opdat zij het leven zouden hebben, en overvloedig leven... Opdat we het leven zouden heb ben 1 We hebben inderdaad zo weinig eerbied voor het leven, voor ons leven, en voor het leven van anderen, voor het geestelijk leven, en vooi het lichamelijke le ven. We hebben geen eerbied voor de geestelijke waarde van het le ven. Wat doet men al niet om alle ideaal bij de jeugd kapot te krijgen Boeken, kinema, reklaam, en wat weet ik nog, het werkt allemaal sa men om het ideaal te doden dat in de jeugdige ziel zou kunnen open- bloeien. En eens wanneer de bui tenwereld de ziel heeft aangetast, dan gaat de mens zelf voort met het vernielingswerk dat begonnen werd. Niets kan hem dan nog te genhouden van de helling die voert naar de mesthoop. En ook ons lichamelijk leven moet er aan geloven. Niet dat we niet zouden gehecht zijn aan dat lichamelijk leven. Wel integendeel. Met al de vezels van het lichaam is de mens aan dit leven gehecht. En toch ondermijnt en verkort hij het zo graag, wanneer er maar ge not aan verbonden is. Wat al uit spattingen maken van vele mensen wrakken, die van het mens zijn geestelijk en lichamelijk nog slechts de naam hebben. En toch werd het leven ons gege ven, niet opdat we het door het slijk zouden sleuren, maar opdat we het zouden voeren naar een bestem ming van blijvende vrede en geluk. Christus kwam om er ons aan te herinneren, en ieder Kerstfeest roept in ons die herinnering wak ker. Kerstmis is ook het feest van de Vrede. Ik ben gekomen om Vre de aan de wereld te brengen.... Ik laat U de Vrede.... De Vrede zij met U En de Heer wist wat hij zei, want hij kende de mensen en de afgrond van hun gedachten en verzuchtingen. Want ten slotte, in werkelijkheid, houden de mensen niet van de vrede, zij leven voor oorlog, en hun bestaan is er een voortdurende voorbereiding van. Het is niet omdat de Russen Sov jets geworden zijn, dat dit zo is. Het is altijd zo geweest. De men- (Zie vervolg 2e bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijD verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1