De toekomstige Europese lcmdbouwp olitiek. Met onze beste Wensen. Weekblad Voor en door de Landbouwers bieden wij onze beste wensen Arbeid adelt Aan al onze Lezeressen en Lezers voor het nieuwe jaar. AALST 26 DECEMBER 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1903 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcradsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de ibouwersvereniging ÏEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In een persconferentie gehouden voor Belgische journalisten heeft de heer Ir. S. L. Mansholt, onder voorzitter van de Commissie van de Europese Economische Gemeen schap, een toelichting gegeven van de opvattingen welke aan de basis liggen van de voorstellen tot orga nisatie van de toekomstige Europe se landbouwpolitiek welke door de Europese Commissie voor onder zoek en advies werden onderwor pen aan de Sociaal Economische Raad der Gemeenschap om nadien te worden voorgelegd voor beslis sing aan de Raad van ministers van zelfde Gemeenschap. Deze voorstellen geven blijk van realiteitszin en bieden voor de landbouwers het voordeel dat zij uitgaan van de vaststelling dat het inkomen der landbouwers overal te laag is bij vergelijking met het inkomen van de andere bevolkings groepen en dat dringend maatre gelen dienen getroffen voor de ver betering van de landbouwstructuur inde landen van de Gemeenschap. Ziehier verder een beknopte sa menvatting van de belangrijkste punten der uiteenzetting van de heer Mansholt. Er wordt o. m. vastgesteld dat meer dan twee derden van de land bouwbedrijven inde Europese Ge meenschap kleiner zijn dan 10 ha. De behoeften aan landbouwpro- dukten van de Gemeenschap wor den voor 87 °/o gedekt door de voortbrengst in eigen schoot, ter wijl de Gemeenschap 10 levert van de werelduitvoer aan land- bouwprodukten. Anderzijds wordt voor 't ogen blik 10 °/o van de jaarlijkse wereld- voortbrengst aan landbouwpro- dukten opgeslagen bij gebrek aan afzetmogelijkheden. Dit laatste punt belicht het tragisch vraagstuk der ondervoeding van miljoenen mensen in meerdere landen terwijl in ander landen geen uitweg wordt gevonden voor de overvloed. De F.A O. (Landbouw-en Voedingsor ganisatie van de Verenigde Na tiën) spant zich sedert jaren in om aan dit probleem een oplossing te geven zonder daarin echter tot he den op afdoende wijze te zijn ge slaagd. De gemeenschappelijke ordening van de landbouwmarkten in de Ge meenschap zal worden nagestreefd door de bepaling van een gemeen schappelijk prijzenpeil gebaseerd op richtprijzen, die met enige ge westelijke verschillen in de grote verbruikscentra zoals het Ruhrge- bied, Noord-Italië, Parijs enz wor den vastgesteld door de Europese Commissie. Gedurende de overgangsperiode van zes jaren zal de Commissie ieder jaar voorstellen doen om enerzijds de toelagen te verminde ren welke thans door de verschil lende staten aan de landbouw wor den verleend en om anderzijds de prijzen in de gemeenschap naar een gemiddeld peil te brengen. Wat de tarwe betreft, brengt dit beleid mede dat de lage tarweprij- zen in Frankrijk zullen worden ver hoogd en de hoge prijzen in Duits land en Itaië worden verminderd. Deze politiek van gemeenschappe lijke prijzen heeft ook voor gevolg dat een binnenlandse markt der zes landen tot stand komt, markt waar in de handel vrij alle granen mag aankopen. Doch de bescherming van die binnenlandse markt wordt georga niseerd aan de buitengrenzen van de Gemeenschap o.m. door heffin gen wanneer tarwe door landen buiten de gemeenschap wordt aangeboden tegen prijzen bene den de vastgestelde richtprijzen en door invoercertifikaten in het te gen overgesteld geval. Een Euro pees graanbureau wordt met de uitvoering van deze prijzenrege- ling gelast. Het kan op het einde van de oogst de overblijvende hoe: veelheden tarwe binnen de ge meenschap aankopen waardoor de richtprijs wordt gehandhaafd. De financiering van dit stelsel ge schiedt door een Europees stabili satiefonds voor de tarwemarkt. Een gelijkaardige regeling geldt ook voor de voedergranen. Flier worden de richtprijzen vastgesteld in verhouding tot de richtprijs be paald voor de tarwe. De invoercertifikaten voor gra nen uit landen buiten de Gemeen schap worden op basis van een jaarlijks voorzieningsplan verleend en gelden in principe voor drie maanden zodat zij de invoerder tot import verplichten binnen een vast gestelde termijn. De verlening van invoercertifikaten kan t ij d e 1 ij k worden geschorst wanneer de markttoestand het graanbureau tot aankopen dwingt. Vervolg 2' bladz. onderaan 1' kolom Van aide overleveringen die ons uit de oudheid bewaard zijn ge bleven, is deze van het geschen ken geven en het beste te wensen op nieuwjaar, zeker een van de meest sympathieke. Want het ge lukkig nieuwjaar wensen is een gewoonte die terug gaat tot ver vóór onze tijdrekening, zowel bij de Grieken als bij de Romeinen en de Galliërs. Wanneer er een nieuw jaar begon dan wenste men elkan der geluk toe voor de komende da gen, en om te tonen dat men het werkelijk meende voegden de Ro meinen bij hun wensen een takje ijzerkruid (verveine) en de Gal liërs een maretak. Inde goede oude tijd was Nieuw jaar de dag van de officiële en pro- tokolaire bezoeken aan grootou ders, omen en tanten, peters en meters, de patroon, in een woord aan al dezen tegenover dewelke men zich in zekere mate verplicht gevoelde. Sommige personen zou den op die dag voor geen geld van de wereld het huis verlaten heb ben, om geen van de vele bezoe ken die komen gingen te missen. Hoe meer bezoeken men kreeg, des te voornamer persoonlijkheid men ook was. En bij die bezoeken behoorde het glaasje met een of andere snuisterij. En de oudjes wa ren wel een weinig ontroerd wan neer de kleinkinderen, in hun beste pakje, hun fijn geschreven nieuw jaarsbrief kwamen aflezen. Wie heeft er in school niet gezweet op dergelijke bebloemde brieven Zo ging het vroeger. Zo gaat het nog wel hier en daar, maar voor vele personen en verwanten werd het bezoek vervangen door het naamkaartje, en ook dit laatste be gint ouderwets aan te doen, ver drongen als het wordt door heer lijk geïllustreerde kaarten van al lerlei vorm en kleur en.... prijs Ze zijn bovendien zo gemakkelijk, de formuul met de beste wensen staat er op gedrukt, en men heeft ze maar te tekenen, zodat men ze kan verzenden als drukwerk, wat dan weer een besparing is Maar de tijden gaan snel. Verle den jaar zonden de Amerikanen een Atlas raket het luchtruim in, die in een dag vijftien maal rond de aarde wentelde almaardoor aan de gehele wereld de beste wensen overmakend van de Presi dent Het is wel leuk op of rond Nieuw jaarsdag deze massa wensen te ontvangen die als een zondvloed over ons komen neergestort. Men ontvangt er zovele, met de post, aan de deur, op straat, op het werk, dat de plooi van de glimlach niet meer van ons gelaat verdwijnt, en men voor iedereen goed en edel moedig zou willen zijn. Nieuw jaarsdag brengt wat licht en blij heid in het anders zo monotone be staan, en het vervult onze harten met vreugde en genegenheid. Is het dan niet schoon aan ver wanten, vrienden en kennissen iets te kunnen toewensen wat ze nog niet bezitten, of toch niet in volle mate bezitten het geluk. En indien de talloze wensen die op Nieuw jaarsdag geuit worden oprecht waren, dan zou de wereld heel ze ker er de weldoende invloed van ondergaan. Maar onze wensen moeten op recht zijnZe moeten komen uit een hart dat bereid is mee te wer ken opdat de mensen in de toe komst gelukkiger zouden zijn dan in het verleden. Bekennen we openhartig dat on ze wensen rond Nieuwjaar al te dikwijls een formaliteit dreigen te worden, een uiterlijk vertoon, waar aan men zich zou willen, maar toch niet durft onttrekken. Maar het hart, de liefde tot de evenmens is er niet. Soms zelfs zijn onze wensen puur huichelarijwe wensen geluk aan personen die we verafschu wen, een lang leven aan dezen die we spoedig zouden willen zien sterven, en we vragen naar de ge- Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zelven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1