Zware landbouwmoeilijkheden in Frankrijk De instorting van de Eierprijzen. Weekblad Voor mn door de Landbouwers Arbeid adel t AALST 19 MAART 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1915 BeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Slends verdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. ruimnnM Onze lezers zullen voorzeker langs hun dagblad kennis hebben genomen van de boerenbetogin- gen welke in verschillende streken van Frankrijk plaats hadden en waar het dikwijls heftig toeging zo dat het soms tot bloedige botsingen kwam met de politie. De diepe oorzaak van de mis noegdheid der landbouwers in Frankrijk is, zoals in België, het on voldoende aandeel van het inko men der landbouwers in het natio naal inkomen en de onvoldoende opbrengst van het landbouwbe drijf. Zulks wordt duidelijk aan getoond door volgende cijfers tijdens de jongste tien jaren is het inkomen der Franse landbouwers enkel toegenomen met 24 t.h ter wijl dit der andere standen der be volking gestegen is met 46 t.h. Het verschil is dus aanzienlijk en het is te begrijpen dat de boeren zich sterk verongelijkt gevoelen in de Franse huishouding. Dit gevoelen werd vooral ver sterkt door de afschaffing door de regering in december 1958 van de indexatie der landbouwprijzen. De ze indexatie had voor gevolg de landbouwprijzen in zekere verhou dingen te koppelen aan de prijzen van de nijverheidsprodukten zodat een stijging dezer laatste in zekere mate gespaard ging met een ver hoging der landbouwprijzen. De ongunstige ontwikkeling van het landbouwinkomen hoger ver meld werd merkelijk verergerd door de noodlottige gevolgen van de droogte in 1959. Een onlangs gepu bliceerde studie heeft aangetoond dat ten opzichte van 1958 de netto opbrengst van de Franse landbouw is gedaald met 3 t.h. Op haar jongste algemene ver gadering gehouden te Parijs in Fe bruari 1.1. werd door de Fedéra- tion Nationale des Syndicats d' Ex- ploitants Agricoles (Nationale Groepering der Syndikaten van Landbouwers) met klem de stelling verdedigd dat de boerenstiel winst gevend moet zijn. Om de eisen van de landbou wers te ontzenuwen legde de Fran se regering enkele geruststellende verklaringen af voor de boeren onder meer dat zij voortaan bij het vaststellen van de voornaamste landbouwprijzen rekening zou hou den met de schommelingen van het inkomen der landbouwers ver geleken bij dat van de overige be volkingslagen. De belofte terug te keren tot de Indexatie van de land bouwprijzen wilde zij echter niet é«en weqens haar invloed op de stijging van de index der levens duurte welke de regering streng wil beperken om de eisen van de arbeiderssyndikaten te voorkomen en ook om inflatie te verhinderen. Zoals onze lezers kunnen vast stellen worden in Frankrijk evenals in België de landbouwbelangen geofferd aan indexoverwegingen. De Franse landbouwers namen echter geen genoegen met deze va ge beloften van de Franse regering. Na een zeer woelige betoging van boeren uit het Noorderdepartement te Duinkerken had onlangs een in drukwekkende doch ordelijke be toging plaats van Franse boeren uit Zuid Frankrijk te Limoges. De Franse boeren eisen dat de regering een einde stelt aan de ruime invoer van landbouwvoort- brengselen welke zij toelaat om de prijzen der inlandse landbouwarti- kelen te drukken en aldus de toe name der levensduurte te voorko men. Zij vragen kredieten tegen gunstiger voorwaarden dan deze welke thans worden toegepast. Zij vragen ook financiële hulp voor de landbouwers door rampen getrof fen. Zij eisen een aanpassing van de landbouwprijzen, van dezelfde aard als deze voorkomende in bepaalde industriële overeenkomsten, waar rekening zou gehouden worden met de prijzen van de grondstoffen noodzakelijk voor de landbouw en met de lonen van toepassing in de landbouw. Doch indien deze maatregelen op korte termijn hulp kunnen bren gen aan de landbouwers zijn zij niet bij machte hun vraagstukken op lange termijn op te lossen. De Fedération Nationale des Syndicats d' Exploitants Agricoles is daarvan bewust en heeft een re geling bestudeerd waarbij de land bouwprijzen worden bepaald niet op basis van de kostprijs der land- bouwvoortbrengselen doch op ba sis van de vereiste rendabiliteit van gemiddelde landbouwbedrijven, 't Invoeren van dergelijke regeling veronderstelt een bepaald aantal voorafgaande hervormingen zoals de veralgemening van de land bouwboekhouding er bestaan thans maar 8.000 ondernemingen die deze boekhouding hebben de rangschikking van de land- bouwuitbatingen volgens de teel ten enz. De invoering van dit stelsel zou ongetwijfeld leiden tot een verho ging van de landbouwprijzen wel ke de regering precies niet wenst om de prijzen der levensmiddelen (Zie vervolg onderaan hierneven). In De Koornbloem van vorige week gaven wij een artikel over de tussenkomst van de heren volks vertegenwoordigers Verroken en Van Caeneghem bij de minister van landbouw, over de nijpende toestand in de hennenhouderij. Zij verdienen een pluimpje, die twee volksvertegenwoordigersom- dat ze het vraagstuk ten minste hebben gesteld. Maar als ze ge noegen hebben genomen met het antwoord van de minister, nu... dan heeft hun tussenkomst bitter wei nig opgeleverd. Want het antwoord van de mi nister lijkt nergens op. Dergelijk antwoord geeft men als men zich zonder meer van de zaak wil af maken. We kunnen trouwens ver zekeren dat dit antwoord de pluim veekwekers diep, zeer diep heeft teleugesteld. Het enige wat er gezegd is komt hier op neer het departement ver liest het vraagstuk niet uit het oog en onderzoekt de mogelijkheid an dere maatregelen te nemen. Voila, 't is gezegd Laten wij even onderzoeken wat de antwoorden van de minister ei genlijk om 't lijf houden. Wij weten het wel veel zal dit onderzoek aan de werkelijke toestand niet veranderen. Maar ze zullen in alle geval in Brussel dan toch niet gaan denken dat de pluimveehouders zich voor de gek laten houden. 1) De minister zegt dat hij de toe stand kent. De krisis bestaat ook niet te doen toenemen. Het komt ons voor dat de Franse boeren te veel verwachten van een prijzenregeling door overheids maatregelen om hun bedrijf rende rend te maken en dat zij er goed zouden aan doen zich ook terdege in te spannen tot verhoging van de produktiviteit waar ervoor hen nog heel wat te doen valt. Het landbouwvraagstuk is alles zins voor de Franse regering een voorwerp van zware zorg samen met het probleem Algerië waar voor nog geen oplossing in het ver schiet is ten gevolge van door gaans dubbelzinnige verklaringen van president De Gaulle nopens het lot dat zal ten deel vallen aan de Algeriaanse bevolking. Het landbouwvraagstuk laat voorzeker geen gemakkelijke op lossing voorzien doch deze dient dringend getroffen voor het be houd van de sociale vrede in Frankrijk. in Nederland, Frankrijk, Dene marken en Duitsland. Voor Ne derland en Denemarken is dat in derdaad het geval. In mindere ma te is dat echter zo voor Frankrijk en voor Duitsland. Wat de pluimveehouders echter zouden willen weten is betalen de kwekers uit die 4 landen ook op ie dere 100 kg gerst, die ze kopen, 100 fr. invoertaks (met de 5 ze gels op de faktuur maakt dat in werkelijkheid 105 fr. uit). Moeten ze ook dit bedrag betalen op de haver En is dit in die landen ook 60 fr. per 100 kg 5 taks is dan 63 fr.) voor de maïs en andere gra nen Wij hebben dat eens uitgerekend hoeveel dat dit een kweker kost als hij 365 dagen 500 hennen moet voe den. En dat wordt een eerbied waardig getal Bij voedering van legmeel en graan afzonderlijk kunnen wij een graanverbruik rekenen van onge veer 13.000 kg (verschilt natuurlijk van 't ene ras naar 't andere). Die 13.000 kg zijn dan samengesteld uit 3.250 kg gerst 3.250 kg haver 6 500 kg maïs Berekend aan een invoertaks van 105 fr. voor de eerste twee en 63 fr. per 100 kg voor de maïs ko men wij dan tot een totaal van 10.920 fr. Nemen wij nu aan dat het leg meel voor een derde uit graan be staat, waaruit wij dan kunnen af leiden dat hier nog eens 3.640 fr. invoertaksen betaald worden. Dat maakt dus de totale som uit van 14.560 fr. op 500 hennen of 29,10 fr. per hen en per jaar I I Krijgen ze dit in Frankrijk en Ne derland, enz., ook te betalen. En kan de minister ons ook vertellen waarom de pluimveehouders, die in hoofdzaak op kleine familiebe drijven wonen, voor 500 hennen per jaar 14.560 fr. moeten opbren gen. Is dat soms om de grote graan- boeren te steunen Wij weten welmen zal er op wij zen dat per ei een uitvoerpremie van 0,25 fr. wordt betaald en dat dit gefinanceerd wordt door de ge heven invoertaksen. Vooreerst menen wij ons te herinneren dat dit niet altijd 0,25 fr. geweest is. Heeft men het niet geprobeerd met 0,10 fr. Dat men ons smeert met ons ei gen vet weten wij wel, maar wat wij niet weten is of wij al ons vet wel terugkrijgen I 't Heeft er pre cies de schijn van dat dit niet het geval is I (Zie vervolg 2* bladz. 1' kolom. I ggfi De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER Handelsregister Aalst Nr 145. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1