ALS HET MIS GAAT MET DE BIGGEN. Weekblad uitbouw van de landbouw. Voor en door de Landbouwers Zalig en Vrolijk Paasfeest Arbeid adelt Aan al onze Lezeressen en Lezers Verbetering van de economische AALST 16 APRIL 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1919 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. wensen we een Onze lezers zullen zich herinne ren dat wij in De Koornbloem van 21 maart, 28 maart en 4 april 1959 een samenvatting hebben ge geven van de studie welke de landbouwcommissie van de Econo- missche Raad voor Vlaanderen heeft gewijd aan de bestanddelen van een doelmatige in waarde stel ling van den bodem. Deze bestand delen zijn een snel doorgevoerde en doeltreffende ruilverkaveling, een stelselmatige en ruime toepas sing van de nieuwe wetgeving op de polders en wateringen, en ge zondmaking van waterzieke gron den, een behoorlijke watervoor ziening en een oordeelkundig, bo dembeleid. Zelfde commissie heeft tijdens het jaar 1959 en het kwartaal van 1960 een grondig onderzoek gewijd aan de vraagstukken verband hou den met de economische structuur van de Belgische landbouw in het algemeen en de Vlaamse landbouw in het bijzonder. De uitslagen van dit onderzoek werden opgenomen in een studie onder de titel Voor een verbetering van de economi sche structuur inde landbouw Onze lezers zullen ongetwijfeld met belangstelling kennis nemen van de bijzonderste gegevens en beschouwingen die voorkomen in vermelde studie. Met reden neemt de commissie als vertrekpunt van haar onder zoek de integratie van onze land bouw in de Benelux-Unie en in de Europese Economische Gemeen schap (E.E.G.), omdat zij dwingt tot een structuurbeleid dat door op voering van de productiviteit en rentabiliteit onze landbouw moet Oppervlakte der bedrijven tot 7 ha van 7 tot 10 ha van 10 tot 15 ha van 15 tot 25 ha van 25 tdj 30 ha toelaten het hoofd te bieden aan de mededinging van de landen die samen met België deel uitmaken van Benelux en van de E.E.G. Het landbouwbeleid in ons land moet dan ook dezelfde doeleinden nastreven als deze die voor de Europese Economische Gemeen schap zijn vastgesteld in het ver drag van Rome namelijk a) de voortbrengstmogelijkhe- den van de landbouw opvoeren door bevordering van de techni sche vooruitgang, van een doeltref fende inrichting van de voort- brengst en van het hoogst moge lijk nuttig gebruik van de voort- brengstfactoren, inzonderheid van de arbeidskrachten b) aldus aan de landbouwbe volking een redelijke levensstan daard verzekeren, inzonderheid door de verhoging van het indivi dueel inkomen van dezen die in de landbouw hun normale bedrijvig heid hebben c) de markten voor landbouw producten stabiliseren d) de voedselvoorziening veilig stellen e) redelijke prijzen bij de leve ring aan de verbruikers mogelijk maken. In België, evenals in de andere E.E.G. landen, is het inkomen van de landbouwers achter gebleven ten opzichte van het inkomen van de andere beroepscategoriëen. Volgens onderzoekingen gedaan door het Rijksstation voor Land bouweconomie bedroeg het ge zinsarbeidsinkomen per volwaar dige arbeidskracht, dat bestudeerd werd in 250 bedrijven, gemiddeld volgende bedragen tijdens het boekjaar 1957/58: Gezinsarbeidsinkomen per uur. 18,26 fr. 20,67 fr. 21,43 fr. 23,50 fr. 32,10 fr. (Zie vervolg 2* bladzijde 3' kolom). Reeds tot vervelens toe hebben wij hier geschreven dat het verlies aan biggen op onze bedrijven te hoog is. En telkens hebben wij er op gewezen dat het zo'n grote kunst niet is, die verliezen aanzien lijk te beperken. Nu moeten de varkenshouders niet gaan denken dat hier ingewikkelde kunstgrepen bij van doen zijn, of dat er speciale middelen bij te pas komen, of dat er een grote geleerdheid voor ver eist is. Persoonlijk zijn wij van mening dat een goede dosis gezond ver stand en een juiste kijk op de die ren volstaan om veel onheil te voorkomen. Dat maakten wij een dezer dagen weer eens mee. Het geval was zo eenvoudig en zo doorzichtig... En toch dreigde er weer een hele nest mooie biggen aan ten onder te gaan. Ziehier het verhaal Na een voorspoedige geboorte uit een brave en goede zeug, met perfekt goede uier en een bijzon der goede melkgifte, waren de big gen opgegroeid tot plezier en tot voordeel van de eigenaar. De zeug deed het zelfs zo goed dat er ab soluut geen reden bestond zich zorgen te maken over de voeding, eventueel bijvoeding van de big gen. Ze kregen ruimschoots van de zeug wat ze lustten, ze groeiden op als kolen en waren levendig en gezond lijk de drie varkentjes uit de film. Dat de zeug die zo haar best deed, extra verzorgd en gevoed werd, spreekt in die omstandighe den van zelf. Maar... maar toen kwam de boze wolf. Op de ouderdom van drie tot vier weken onder de vorm van een heftige afgang Alles was tot dan toe zo goed gegaan en nu die mise rie Na een paar dagen werd de afgang zo erg dat de veearts er bij werd gehaald. Daar de biggen nog uitsluitend op de zeugenmelk ston den en iedere bijvoeding weiger den werden geneesmiddelen toe gediend langs de zeug om. Daar mee zou de zaak dan wel in orde komen. En inderdaad de eerstvol gende dagen trad merkelijke ver betering op. Maar daarna liep het weer mis. Het was zoals in 't evan gelie de duivels die terugkeerden waren nog erger dan de eerste. De melk, die de biggen met volle teu gen van de zeug te drinken kregen liep er zo langs achter weer uit. Het was op dit ogenblik dat wij werden opgebeld om het geval te gaan bekijken. Het was aan ook dat wij bovenstaand verhaal te ho ren kregen, alhoewel wij wel wat moesten trekken om alles te weten te komen wat wij weten wilden. Onze raad was kort en bondig zet de zeug praktisch zonder eten, opdat de melkgifte onmiddellijk zou gaan zakken. Verminder het zuigen eveneens zoveel mogelijk, mits natuurlijk voorzichtig te zijn dat geen verwikkelingen met de uier ontstonden en geef de biggen alleen wat lauw water te drinken. Deze raad werd gegeven op een maandag en de donderdag daarop gingen wij de resultaten bekijken. De remedie scheen flink ge holpen te hebben, want de viggens wisten van niets meer. Van afgang niet het minste spoor meer en de biggen waren levendig en fris. En de zeug Wel deze lag braaf te slapen en scheen zich geen zorgen meer te maken om haar kroost. De uier, die bij ons eerste bezoek ge spannen stond als een ballon, was nu al duidelijk aan 't verschrompe len de melkvorming was aanzien lijk verminderd en de spanning grotendeels weg. Alles was dus in orde het werd dus een verhaal met een goed einde I En dan be denken dat die biggen dicht bij hun einde waren geweest Wij gaan nu niet beweren dat deze methode om afgang te bestrij den de juiste is voor aide gevallen. Verre van daar. Men moet natuur lijk de omstandigheden bezien. Waaraan lag nu dat verbazend re sultaat op zo'n korte tijd en met geen enkel kunstmiddel? Wij stonden hier klaarblijkelijk voor een geval waar de afgang niet veroorzaakt werd door een of andere ziekte of besmetting, maar eenvoudig een gevolg was van een verkeerd opgevatte voeding. Om dat goed te begrijpen moeten wij hier even uitweiden. Stellen wij eerst vast, dat de melk van de zeug, die in de grond de onrechtstreekse oorzaak was ge weest van de afgang, wel in orde was. Maar niettegenstaande ze normaal was, toch was ze de aan leiding tot de kwaal. Het sterk ver minderen van het zuigen zette de afgang direct stop. Wat was er dan eigenlijk gebeurd Als wij onze biggenkweker de raad gaven in de toekomst reeds biggenmeel bij te voederen vanaf een tiental dagen ouderdom, ver telde hij ons dat hij zulks gepro beerd had, maar dat de biggen het (Zie vervolg 2* bladz. 1kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaara Men kan zich abonneren op de oostkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1