Waarheen met de Pluimveeteelt De nieuwe pensioenwet voor zelfstandigen. Weekblad oor en door de Landbouwers Arbeid adelt v. AALST 4 JUNI 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1926 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stanchverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De inentingen der poeljen. Ieder kweker weet dat, met de huidige verkoopprijzen van de ei eren het volstaat dat de dieren in de loop van de leg ziek worden om de winst te zien verdwijnen. Het komt er dus op aan zoveel moge lijk alle risico's van ziekte uit scha kelen. Benevens de gewone hygiënische zorgen, waarbij besmetting (bv. van wormen) voorkomen wordt, doen wij er ook goed aan onze jonge dieren in te enten tegen die ziekten, die een werkelijke bedrei ging vormen. Welke ziekten zijn dat of welke ziekten kunnen dat zijn Daar is vooreerst de grol. Reeds vroeger hebben wij herhaalde ma len gewezen op het tweeslachtig karakter van deze ziekte en nog steeds treffen wij hieromtrent aller lei verkeerde opvattingen aan. Wij willen dan ook even herin neren waar het omgaat. Grol- of gaapziekte is in de grond een bedrieglijke naam, die afgeleid is van de verschijnselen, die bij de ziekte(n) optreden. Zo zijn er een drietal ziekten die alle maal grolverschijnselen te zien ge ven, hoewel ze in de grond totaal van elkaar verschillen en te wijten zijn aan een verschillende ziekte verwekker. De eerste ziekte is de besmettelijke bronchitis. Hiertegen bestaat een afdoende entstof en iemand die de juiste voorzorgen neemt door enting zal van deze ziekte geen last krijgen. Een tweede is de chronische ademhalingsziek te of ook nog luchtzakziekte gehe ten. Hoewel ze praktisch dezelfde ziekteverschijnselen geeft als be smettelijke bronchitis, toch gaat het hier om een totaal andere kwaal. Hiertegen bestaat er trou wens nog geen entstof. Een derde ziekte die ook grol verschijnselen geeft is de pseudo- vogelpest. In milde gevallen is ze zeer moeilijk van de twee voor gaande te onderscheiden. Slechts als het erger wordt en verlammings verschijnselen gaan optreden wordt het de man uit de praktijk duidelijk dat hij het met een ande re ziekte te doen heeft. Want bij de eerste twee genoemde komen geen verlammingsverschijnselen voor. Daar de kwekers zich normaal bepalen tot de vaststelling dat hun hennen de grol hebben, wordt er geen verder onderzoek ingesteld en zodoende komen zij nooit te we ten met welke ziekte zij 't eigenlijk te doen hebben gehad. Om ait te vermijden ware t wenselijk dat bij gevallen van grol een paar zieke dieren ter onderzoek naar de Pluimveekliniek zouden gestuurd worden (adres is Pluimveekliniek, Casinopluim, 11, Gent) Het onder zoek wordt daar gratis gedaan Na enkele dagen wordt dan medege deeld welke kwaal er werkelijk heerst. Tegen pseudo-vogelpest is even eens inenting mogelijk, maar de pluimveehouders moeten er., van verwittigd worden dat deze enting regelmatig moet herhaald worden. Voor het ogenblik bestaat gecom bineerde inenting tegen besmette lijke bronchitis en pseudovogel- pest, maar zelfs dan nog blijft het entschema, als men alle inentin gen wil toepassen, verre van een voudig. Ter illustratie geven wij hieron der een entschema zoals het door sommige laboratoria wordt voor geschreven Pseudo-pest. lste enting op leeftijd van 4 tot [10 dagen. 2de enting op leeftijd van 3 tot [4 weken. 3de enting op leeftijd van [3 maand. Wanneer er geen onmiddellijk gevaar van ziekte in de omgeving is, kan de eerste enting wegvallen en volstaan de twee volgende. Leg gende hennen dienen echter alle 3 maand opnieuw geënt te worden om beveiligd te blijven. Besmettelijke bronchitis. lste enting op leeftijd van 4 tot 10 dagen, (kan eventueel wegvallen) 2de enting op 3-4 weken. 3de enting op leeftijd van [4 maand. 4de enting tijdens de lste rui- [periode. Bekijkt men deze twee schema's dan valt het onmiddellijk op dat de leeftijden, waarop moet geënt wor den praktisch samen vallen. Men heeft dan ook een entmethode uit gewerkt, waarbij een gecombi neerde entstof ineens tegen allebei de ziekten kan aangewend wor den. Welk entingen raadt ge ons aan, zullen de kwekers nu vragen Dat hangt af van de omstandig heden. Persoonlijk zijn wij wel voor staander voor enting tegen besmet telijke bronchitis. Maar dan op één voorwaarde er mogen dan geen leggende hennen op 't bedrijf aan- wezig zijn, die nog niet ingeënt wa ren. {Zie vervolg 3' bladzijde 1kolom) (5de bijdrage en slot) In De Koornbloem van 7 mei 1.1. hebben wij de bepalingen uiteen gezet der nieuwe pensioenwet van 28 maart 1660 betreffende het toe- passingsbebied van de wet en van de verplichtingen welke zij mee brengt voor de zelfstandigen. In het nummer van 14 mei 1.1. hebben wij een toelichting verstrekt betref fende de uitkeringen voorzien door de wet en inzonderheid betreffen de de toekenning van het rustpen sioen. In het nummer van 21 mei hebben wij gehandeld over de toe kenning van het overlevingspen- soen. In het nummer van 28 mei 1.1. hebben wij een bijdrage gewijd aan het onderzoek en de wijze van berekening van de bestaansmid delen van de aanvragers van het pensioen. Thans zullen wij het hebben over het indienen van de pensioenaan vragen en de procedure of pleeg vormen van onderzoek der aan vragen. Beiden worden geregeld door het koninklijk besluit van 15 april 1960 (Stsbl. 21 april). Het indienen der aanvragen tot uitkeringen. Voorafgaandelijk wensen wij te herhalen, dat de onvoorwaarde lijke renten (nl. de ouderdomsrente gevestigd krachtens de wet van 30 juni 1956 en krachtens de nieuwe wet welke wordt uitgekeerd op 65 jarige leeftijd aan de mannen en op 60 jarige leeftijd aan de zelf standige vrouwenalsmede de we duwerente welke ingevolge zelfde wetten wordt toegekend aan de weduwe van zelfstandigen vanaf de leeftijd van 60 jaar) van ambts wege worden uitbetaald door de pensioenkas bij dewelke de be langhebbende is aangesloten. De overige uitkeringen nl. het rustpensioen, het overlevingspen sioen en de aanpassingsvergoedin gen dienen aangevraagd bij de burgemeester der gemeente waar de aanvrager zijn verblijfplaats heeft. De burgemeester kan een ambtenaar van het gemeentebe stuur aanwijzen om de aanvragen in ontvangst te nemen. Wanneer mag de aanvraag worden ingediend 1) Rustpensioenen. Ten vroegste de eerste dag van de vierde maand die vooraf gaat aan deze tijdens dewelke de aan vrager de vereiste leeftijd heeft be reikt (65 jaar voor mannen en 60 jaar voor vrouwen). Wanneer de aanvrager het in genot treden van zijn pensioen heeft uitgesteld tot de leeftijd van 66 tot 67 jaar voor de mannen en tot 61 of 62 jaar voor vrouwen, kan de aanvraaag wor den ingediend ten vroegste de eer ste dag van de vierde maand die deze voorafgaat tijdens dewelke de aanvrager de leeftijd voor inge- nottreding van het rustpensioen heeft gekozen. 2) Overlevingspensioen. De weduwe van de zelfstandige die minder dan 45 jaar oud is en geen kind opvoedt waarvoor zij kinderbijslag ontvangt of niet aan getast is door een arbeidsonge schiktheid van minstens 66 t.h. mag haar aanvraag om overlevingspen sioen indienen ten vroegste vanaf de eerste dag der vierde maand welke deze voorafgaat tijdens de welke zij de leeftijd van 45 jaar be reikt. Indien de aanvraag wordt inge diend door de weduwe die de ver eiste leeftijd van 45 jaar bezit bin nen de zes maand vanaf het over lijden van de man, wordt het pen sioen met terugwerkende kracht verleend tot op de eerste dag van de maand volgende op het over lijden. 3) Aanpassingsvergoedingen. Deze dienen aangevraagd vanaf het overlijden van de echtgenoot en ten laatste binnen de zes maand vanaf het overlijden. Nochtans indien een weduwe van minder dan 45 jaar het over levingspensioen geschorst ziet, om dat zij geen kind meer ten laste heeft waarvoor zij kinderbijslag ontvangt of niet meer is aangetast door een arbeidsongeschiktheid van minstens 66 t.h., wordt haar de aanpassingsvergoeding van ambtswege toegekend op het ogen blik dat haar overlevingspensioen geschorst wordt. Indien de schorsing geschiedt wegens hertrouw der weduwe, moet zij een uittreksel voorleggen der huwelijksakte. Wie moet geen aanvraag indienen 1) De zelfstandigen die reeds een pensioen genieten in het kader van de vorige pensioenwet van 30 juni 1956 en uit dien hoofde houder zijn van het blauw brevet uitgereikt door het Solidariteits- en Waar borgfonds. (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. ftedt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1