Het Landbouwinvesteringsfonds. De nieuwe reglementering voor de verkoop van Sproeistoffen. Burelen en Magazijnen gesloten. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adeif Doel en inhoud van het regeringsontwerp» Ook enkele opmerkingen. AALST 2 JULI 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1930 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Het ontstaan en de geleidelijke ontwikkeling van de economische Benelux unie en van de Europese Economische Gemeenschap plaat sen onze landbouw voor nieuwe toestanden. Maatregelen aan de grens onder de vorm van invoer rechten en invoerbeperkingen om de verkoopprijzen op een peil te houden die de kostprijs dekken en een minima-bedrijfswinst verzeke ren zullen geleidelijk moeten ver dwijnen en plaats maken voor een ander stelsel die bij machte is een voldoende rendabiliteit te handha ven. Hij zal ernstige inspanningen moeten doen om zich aan te pas sen aan de nieuwe economische ontwikkeling en inzonderheid om zijn kostprijzen in de hoogst mo gelijke mate te verminderen. Die krachtinspanning zal slechts blijvende vruchten kunnen afwer pen, indien de boer er toe besluit en hierbij geholpen wordt om de goederen van blijvende aard die zijn bedrijfskapitaal vormen, als daar zijn de grond, zijn gebouwen, zijn bedrijfsuitrusting (machines, werktuigen, materieel) te verwer ven uit te breiden en te verbeteren. Die investeringen moeten het de landbouwer mogelijk maken de voortbrengstmogelijkheden van zijn bedrijf op te voeren, zijn arbeid doelmatig in te richten en uit te voeren en meteen zijn kostprijzen gevoelig te verminderen. Het is waarschijnlijk dat bedoel de aanpassing niet zelden grondi ge omvormingen in de structuur van de landbouwbedrijven zal ver gen. Aldus zal vermoedelijk een ze ker aantal kleine en middelgrote landbouwbedrijven naar de tuin bouw overschakelen. Deze om schakeling doet insgelijks een in- vesterings- en een kredietvraagstuk oprijzen. Van sociaal standpunt uit is het volstrekt noodzakelijk dat onze boeren en hun gezinnen fatsoen lijk gehuisvest zijn, zoals de arbei dersbevolking. Dit is op het ogen blik geenszins het geval. Bovendien vormen de verbeteringswerken aan de hoeve zeer dikwijls een ge heel, in deze zin dat zij tegelijker tijd gebouwen omvatten die voor het bedrijf en voor de huisvesting bestemd zijn. Bovendien oefent de verbetering van de huisvestings- voorwaarden van de uitbater en van zijn gezin ongetwijfeld een weldoende invloed uit op de doel treffende regeling van de arbeid op de hoeve. Wanneer jonge landbouwers of tuinders zich moeten vestingen staan zij over het algemeen voor zulkdanige financiële moeilijkhe den dat zij geen hulp kunnen ont beren Benevens deze vraagstukken voor dewelke de landbouwers zich, ieder afzonderlijk, kunnen geplaatst zien, rijst er één waaraan slechts door een gezamenlijke krachtin spanning een oploss ng kan ge bracht worden het betreft de commercialisatie of de afzet van de produkten. Het lijdt geen twij fel dat in België het verschil tussen de prijzen betaald aan de voort brenger en deze betaald door de verbruiker, over het algemeen zeer groot is. Het is billijk dat een rui mer deel van dit verschil aan de voortbrengers zou ten deel vallen. Daarom is het nodig dat de coöpe ratieve werking welke door de Bel gische land- en tuinbouwers wordt gevoerd in de toekomst verder wordt uitgebreid onontwikkeld. Deze overwegingen hebben de regering ertoe gebracht aan de Minister van Landbouw toestem ming te verlenen om bij de senaat een wetsontwerp in te dienen tot oprichting van een investerings fonds ten behoeve van de land bouw. Beknopt samengevat heeft dit Fonds als opdracht bij te dragen tot versteviging en verbetering van de landbouw- en tuinbouw- structuur door het bevorderen van de vereiste investeringen voor de omschakeling van de bedrijven, de installatie van boeren en tuinders, de verwerking en commercialisa tie van de land- en tuinbouwpro ducten ten behoeve van de voort brengers. De maatregelen voorzien door het wetsontwerp zijn ingegeven door de onlangs afgekondigde wetten om de economische ontwik keling te bevorderen van de nij verheids ambachts- en handels ondernemingen. Geldmiddelen waarover het Fonds beschikt. Luidens de tekst van het ontwerp dat onlangs aan de senaat werd voorgelegd zou het fonds worden gestijfd {Zie vervolg 2e bladzijde 3' kolom). Vorige week vonden wij het no dig ter voorlichting van onze lezers enkele woorden uitleg te geven over de nieuwe reglementering be treffende de handel in veevoeders, om te beletten dat er misverstand zou ontstaan. Wij zijn verplicht hetzelfde te doen voor de reglementering van de sproeistoffen, omdat wij dage lijks voelen dat ook op dat terrein heel wat verwarring bestaat. Het vraagstuk der giftigheid. Een der voornaamste bekommer nissen van de nieuwe reglemente ring was de verbruiker der sproei stoffen zoveel mogelijk te bescher men tegen de produkten die giftig zijn. Allerlei voorschriften zijn uit gevaardigd wat verpakking be treft en deze zijn, in sommige ge vallen zodanig veranderd, dat men gaat twijfelen of men nog met het zelfde produkt van vroeger te ma ken heeft. Een zeer treffend voorbeeld is wel D.D.T. Vroeger werd dat ge bruikt zonder zich zorgen te ma ken over de giftigheid. Trouwens iedereen was er van overtuigd dat het niet giftig was, of althans dat de giftigheid van die aard was, dat men er zich weinig zorgen om maakte. Nu dat de nieuwe reglemente- Ten einde te voldoen aan de wet zullen wij ons personeel verlof ge ven voor de WEEK van 3 tot en met 9 juli Wij trekken de aandacht van de belanghebbenden op deze maatre gel. De Bestuurder. Ons blad DE KOORNBLOEM zal ook om dezelfde reden op 9 juli niet verschijnen. ring in voege is gekomen is die zo gezegde ongevaarlijke D.D.T. nog juist dezelfde als vroeger. Hij is niet minder of niet meer giftig gewor den... En toch hebben een massa verbruikers de schrik in de benen gekregen, want alle verpakkingen van D.D.T. dragen nu die afschrik wekkende doodskop, met de waar schuwing VERGIF Herhaalde malen is het ons al gebeurd dat een klant een pak D.D.T. komt halen, dit mee naar huis neemt, maar er 's anderdaags mee terug staatOMDAT HIJ HET NIET DURFT TE GEBRUIKEN. Die doodskop heeft hem de schrik op 't lijf gejaagd En het is typisch welke verandering deze doodskop bij de verbruiker heeft voltrokken vroeger werd een pak D.D.T. be handeld zoals men een pakje siga retten behandelt, zo maar, zonder meer, maar van als de verbruiker die doodskop in de gaten heeft ge kregen, behandelt hij het pak al voorzichtiger dan een tijdbom. Vroeger werd er kwistig met D.D.T. in alle mogelijke gevallen omgesprongen op de aardappe len, de groenten, zelf op de dieren, in huis, op de slaapkamer, enz. enz. ...Maar nu opgepast de doodskop I Laten wij er onze lezers opmerk zaam op maken de giftigheid is nog juist zoals vroeger. Alleen is er dit verschil vroeger eiste de wet niet dat er een doodskop werd op geplakt, nu eist ze dat wel. Nog een ander voorschrift heeft het uit zicht van D.D.T. veranderd vroe ger mocht het verkocht worden in zijn gewone witte kleur (wat wel eens aanleiding gaf tot verwarring met een of ander voedingsmiddel), nu moet door een afwijkende en dikwijls opvallend kleuring de aan dacht van de verbruiker er op ge trokken worden dat het iets anders is dan een zakje bloem bv. Maar het produkt D.D.T. is, wat zijn werking en zijn giftig heid betreft precies nog hetzelf de van vroeger. De bedoeling van dit doodskop is niet zozeer de mensen schrik aan te jagen, maar wel om hen te waarschuwen niet roekeloos met sproeimiddelen om te springen. Onze lezers mogen dus gerust zijn, mits de juiste manier van gebruiken en zich te gedragen naar de voorschriften van de eti- (Z/'e vervolg 2' bladz. 1' kolom.) De Koornbloem fsXUiifl Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars 1 Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Men kan zich abonneren op de j f-25.93 postkantoren en bij de briefdragers. Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1