DE LANDBOUWPOLITIEK Is het gebruik van kunstmelk voor kalvers voordelig Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers der Europese Economische Gemeenschap. AALST 3 SEPTEMBER 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1938 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. CAUDRON. (2de bijdrage) In ons vorig nummer hebben wij vooreerst de algemene draagwijdte toegelicht van de definitieve voor stellen betreffende het gemeen schappelijk landbouwbeleid op 30 juni 1.1. overgemaakt door de Com missie van de Europese Economi sche Gemeenschap aan de Raad van Ministers van zelfde gemeen schap en vervolgens de twee eer ste concrete voorsteilen geldende voor het overgangstijdperk, nl. de toenadering van de prijzen en de organisatie van de markt. De overige voorstellen voor het overgangstijdperk hebben betrek king op de handelsverrichtingen binnen de grenzen van de Europe se Economische Gemeenschap; het handelsverkeer met derde landen (buiten de Gemeenschap)de or dening van het handelsbeleid en de harmonisatie van de wetgeving. 3) Handelsverkeer binnen de grenzen van de Europese Gemeenschap. Voor de tarwe, de voedergra- nen en de suiker, stelt de Com missie voor dat de lid staten de vereiste maatregelen treffen tot vervanging van de douanerechten door een stelsel van heffingen met ingang van 1 juli 1962. Dit stelsel zal vastgesteld worden in verhou ding tot het verschil tussen de prij zen in voege in het land van invoer en deze van kracht in het land van uitvoer. Om het handelsverkeer in be doelde voortbrengselen in het ka der der Gemeenschap te bevorde ren, zal een zekere vermindering op het bedrag van deze heffingen binnen de Gemeenschap worden toegepast. De heffingen zullen ins gelijks dienen verminderd binnen de grenzen der Gemeenschap naarmate dat de verschillen tussen de prijzen zullen afnemen binnen de Gemeenschap tengevolge van de maatregelen tot toenadering van de prijzen. Voor de melkvoortbrengse- len zullen de lidstaten het stelsel der heffingen invoeren ten laatste op 1 januari 1962. Na deze datum zal het bedrag der heffingen die nen vastgesteld in nauw verband met de richtprijs van de melk. Deze heffingen zullen geleidelijk worden verminderd om het handelsver keer binnen de gemeenschap te bevorderen. Voor de eieren en het gevo gelte. De heffingen zullen worden ingevoerd met ingang van 1 janua ri 1961. De heffingen zullen worden verlaagd in de mate dat de prijs van de voedergranen zal aange past worden door de lid-staten. Een gematigd invoerrecht, dat later dient afgeschaft, zal benevens de ze heffing worden toegepast. Voor het varkensvlees zullen de heffingen gebaseerd op het verschil tussen de prijzen in de Ge meenschap toegepast worden ge durende de jaren 1961 tot 1963. Met ingang van januari 1964 zullen de ze heffingen vervangen worden door taksen gebaseerd op de ver schillen tussen de vervoerprijzen, terwijl een invoerrecht, dat nadien geleidelijk dient afgeschaft, buiten dien zal worden toegepast. Voor het rundsvlees is de Com missie van oordeel dat de handel volledig kan worden vrij gegeven vóór het begin van 1964. Zij stelt een versnelde vermindering van de invoerrechten voor ten bedrage van 25 Per jaar vanaf 1 januari 1961. Voor de groenten en het fruit zullen de invoerrechten en de con tingenten niet meer mogen toege past worden op het tijdstip van het in voege treden der normen (zoals zij in ons vorig artikel werden aan geduid onder 2) organisatie van de markt.) Het zal evenmin toegelaten zijn artikel 44 van het verdrag van Rome in te roepen dat de instelling van minimaprijzen voorziet. De Commissie zal aan de Raad van Ministers gemeenschappelijke re gels van concurrentie voorleggen vóór 1 juli 1963. De toelagen aan de handel en de voortbrenging dienen vóór 1 juli 1964 afgeschaft. Wat de wijn betreftde geklas seerde wijnen zullen volledig wor den vrijgegeven. De andere wijn soorten zijn onderworpen aan het zelfde regime inzake het handels verkeer als de andere landbouw- voortbrengselen. Met ingang van 1960 zullen de lid-staten een glo baal contingent van 150.000 hl. ge klasseerde wijnen openen. Dit kon- tingent zal elk jaar mogen worden verhoogd, naar gelang van de vooruitgang van de gemeenschap pelijke markt. Zodra de organisatie van de markt het zal toelaten zul len Frankrijk en Italië een contin gent moeten openen voor bepaal de wijnsoorten. {Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom In het streven naar een steeds goedkopere voortbrengst is men de laatste jaren ook gaan zoeken naar een vervangprodukt voor de koemelk bij het mesten van kal vers. Hoewel onze landbouwers er van overtuigd zijn dat de melk hen nog te weinig wordt uitbe taald, toch betekent het vervoede ren van een liter koemelk een uitgave van telkens over de 3 fr. Door de verschillende veevoe derfabrikanten wordt een intense propaganda gevoerd voor het ge bruik van kunstmelk, ter vervan ging van de koemelk, zowel voor het fokken als voor het mesten van kalvers. Wantrouwig als de landbouwers doorgaans staan tegenover alles wat reklame is, vragen ze zich af wat moeten wij daar nu van gelo ven Is die kunstmelk nu werkelijk beter en ook goedkoper dan de koemelk Anderen zijn van me ning dat het eenvoudig bluf is en wensen zelfs niet te onderzoeken wat er van waar is. Ze staan op het standpunt dat de natuur boven alles gaat, en geven zich niet eens de moeite uit te rekenen of er nu voordeel aan die kunstmelk vast zit. Wij vinden het daarom wenselijk op dit vraagstuk wat dieper in te gaan, om op die wijze onze vee houders de kans te geven stelling te nemen met kennis van zaken. Van meet afmoeten wij hier echter wijzen op het feit dat er tussen de verschillende kunstmelken, die op de markt zijn, er vanzelfsprekend een verschil in hoedanigheid be staat, wellicht nog meer verschil dan tussen de melk van verschil lende koeien. Als wij hier het ge bruik van kunstmelk willen verde digen, dan hebben wij hier uitslui tend kunstmelk op 't oog van de beste kwaliteit. Het spreekt van zelf dat wij onmogelijk de resulta ten van minderwaardige produkten kunnen gaan verdedigen. Reeds vroeger stelden wij enkele principiële voordelen in 't licht die aan het gebruik van kunstmelk voor kalvers vastzitten en die wij hier even in herinnering willen brengen (het ging hierbij om de door Redt U Zeiven verkochte Ko- ramelk, waarvan wij alle hoeda nigheden kunnen waarborgen) -Ze is vollediger aan mineralen en rijker aan vitaminen. - Is gelijkmatiger van samen stelling dan volle melk. - Geeft een beste regelmatige groei en een verminderd ziekteri sico. - Is vrij van abortus-bang- en tuberculosebacillen. - Is veel goedkoper dan volle melk. Deze keer willen wij het uitslui tend hebben over de vraag is het werkelijk zo dat kalvers mesten met kunstmelk voorde liger uitvalt dan met koe melk Zolang men zo maar voedert zon der de kosten aan te tekenen of zonder te berekenen of er winst aan vast zit of niet, kan men daar over moeilijk oordelen. Zolang als men alleen voortgaat op gevoels argumenten als de natuur gaat boven alles, komt men er niet. Nog velen zijn overtuigd dat koemelk niet alleen veel beter moet zijn, maar ook goedkoper, omdat ze die koemelk toch aan hun eigen hebben. Maar aangezien deze overtuiging niet gesteund is op vergelijkende proeven en slechts in de verbeelding van de voor staanders bestaat, heeft ze geen waarde. Het is daarom dat wij hier een tweetal proeven willen bespreken, die in Nederland zijn genomen en die des te interessanter zijn daar het gaat om twee sterk uiteenlo pende gevallen, nl. een geval waar de kunstmelk veel betere re sultaten gaf dan de koemelk, en een ander geval waar de resulta ten minder gunstig waren. Maar het treffende bij allebei de proe ven was toch niet alleen in het eerste, maar ook in het tweede ge val was de geldelijke opbrengst veruit in 't voordeel van de kunst melk. In de tabellen op bladzijde 2 ge ven wij de cijfers weer zoals ze in het proefverslag werden meege deeld, met die verstande dat wij de kostprijs van de koemelk en de kunstmelk hebben omgerekend in de voor België gangbare prij zen. (Zie vervolg 2? bladz. 1kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de oostkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1