Het Botervraagstuk. Vluchtelingen uit Kongo Weekblad Voor era door de Landbouwers voortbrengst en handel in de wereld. welkom in de Unie van Zuid-Afrika* Arbeid adelt AALST 22 OKTOBER 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1945 Voor de Ontwikkeling en de Sltsndsverdediging van de Landbouwers Nr M.25.93. O. CAUDRON. Scheer Zeebergkaai 5, Aaist Tel. (053) 2^2.67 De F. A O. (Voedsel en Land bouworganisatie van de Verenig de-Naties) publiceert af en toe be langwekkende studies en versla gen over de stand en ontwikkeling van sommige landbouwvoort- brengselen in de verschillende lan den. Als wereldlandbouworganisa tie van de Verenigde Naties be schikt zij over de meest uitgebreide en betrouwbare gegevens om een degelijk overzicht te geven over het verloop en de ontwikkeling der wereldvoortbrengst en over de evolutie der wereldmarkt. Het is dan ook nuttig met het oog op een beoordeling van de toe stand in eigen land van deze stu dies kennis te nemen. Voor enkele tijd verscheen een FAO studie over de botervoortbrengst- en handel in 1959 waaruit wij in deze bijdrage enkele gegevens overnemen ter voorlichting van onze lezers. Lagere voortbrengst in 1959 dan in 1958. Met uitzondering van Rusland werd in 1959 minder boter voortge bracht in de wereld dan in 1958. De FAO baseert deze vaststelling op de gegevens van de 17 voornaam ste voortbrengende landen. Hun productie over 1959 was ongeveer 2,45 miljoen ton, of 2 t.h minder dan in 1958 welke 2,54 miljoen ton bedroeg. Alleen Australië en West- Duitsland hadden een stijgende voortbrengst. Een lagere voortbrengst werd ge noteerd voor de Verenigde-Staten, Nederland en Frankrijk. Nieuw- Zeeland en Zuid Afrika handhaaf den hun voortbrengstpeil van 1958. De botervoortbrengst in Rusland nam toe met 8 t.h. en bereikte 845 000 ton. Reeds in 1957 werd Rus land de grootste botervoortbrenger van de wereld. Het boterverbruik Êer hoofd der bevolking in Rusland ereikte in 1959 4 kg. Dit is iets ho ger dan het overeenkomstig cijfer van de Verenigde Staten waar het boterverbruik per hoofd der be volking laag moet worden ge noemd. In Ierland, waar de groot ste botereters wonen, verbruikt men 16,2 kg boter per hoofd en per jaar. De melkvoortbrengst in de Vere nigde-Staten daalde enigszins in 1959. Dit blijkt te wijten aan het feit dat de hogere vleesprijzen van de jongste jaren een verschuiving hebben veroorzaakt van de zuivel- naar de vleesvoortbrengst. Ook nam het verbruik van melk en kaas toe in de Verenigde-Staten. Een zelfde verschijnsel werd vastgesteld in Canada waardoor voor dit land in 1959 ook een lagere botervoort brengst werd genoteerd. Frankrijk en enige landen van Noord- en West Europa hadden sterk te lijden van de droge zomer in 1959. FÏierdoor ontstond een la gere melkvoortbrengst en een toe nemende vraag naar melkproduk- ten. Engeland de grootste boterinvoerder. De Engelsen blijven de grootste invoerders van boter. De eigen voortbrengst was in 1959 ongeveer de helft van 1958, maar toch was ook de invoer lager. Hierdoor werd er minder boter verbruikt. De invoer daalde van 430.000 ton tot 407.000 ton. De oorzaak hiervan was dat de uitvoerlanden in Noord en West-Europa te lijden hadden van de droogte en dienvolgens minder konden leveren. Bovendien was de vraag naar boter vanwege West Duitsland, Frankrijk en België groter in 1959 dan voorheen, door dat de melkvoortbrengst sterk ver minderde tengevolge van de lang durende droogte. Groot-Brittannië blijft evenwel de belangrijkste invoerder. Tot 1959 stegen de boterinvoeren ieder jaar. Daarentegen kopen België, Italië, Zwitserland en West-Duitsland sinds 1955 steeds minder boter in het buitenland, daar hun eigen voortbrengst sindsdien voortdurend is gestegen. In de Verenigde-Staten daalde het boterverbruik in 1959, maar voor het eerst na vele jaren daal den ook de surplus of overschot- voorraden. In Canada daarente gen at men ook minder boter, maar daar stegen de voorraden. Wat het verbruik per hoofd der bevolking betreft, komen na de Ieren met 16,2 kg per jaar, de De nen met 12,2 kg, daarna de Zwe den en de Belgen met 10,7 kg. Een Engelsman verbruikt 9 kg per jaar en een West Berlijner bijna 8 kg. Het verbruik per hoofd der bevol king bedraagt per jaar in Frankrijk 7,5 kg, in Zwitserland 6,7, in Neder land 5,7kg, in de Verenigde-Staten 3,8 kg en in Rusland 4 kg. In Italië bedraagt het gemiddeld boterver bruik per hoofd slechts 1,9 kg. (Vervolg 2e bladz. onderaan 1' kolom) Ettelijke honderden uit Kongo afkomstige vluchtelingen vestigen zich momenteel in Zuid-Afrika, al waar zij door de regering, alsmede door talrijke organisaties en parti culieren geholpen worden, tenein de een nieuw bestaan te beginnen. Midden juli kondigde de rege ring aan, dat zij financiële bijstand zou verlenen aan vluchtelingen uit Kongo. Deze fondsen werden door Zuid-afrikaanse vertegenwoordi gers in Afrikaanse grondgebieden benut voor hulpverlening aan vluchtelingen, die genegen zijn naar de Unie te reizen. Genoemde vertegenwoordigers waren ge machtigd vluchtelingen bij te staan, teneinde deze in staat te stellen Zuid-Afrika te bereiken. Bijzondere stappen werden ondernomen met het oog op de vergemakkelijking van het betreden van de Unie door de vluchtelingen met hun bezittin gen, terwijl een coördinerend ko- mitee in 't leven geroepen werd om de pogingen te richten. Het publiek steunt de hulpaktie. De regering slaakte een nood kreet voor de beschikbaarstelling van levensmiddelen, dekens en kledingsstukken, op het ogenblik waarop de eerste vluchtelingen -waarvan velen per voertuig via Rhodesië en Oost Afrika reisden te Pretoria aankwamen. Er werd een beroep gedaan zowel met be trekking tot financiële bijdragen als wat de aanbieding van betrek kingen en huisvesting aangaat op de kantoren van het coördinerend komitee was de weerklank over weldigend. De Zuidafrikaanse Landbouw- Unie drong bij haar leden aan, landbouwers die zich onder de vluchtelingen bevonden te helpen door hun landerijen te koop aan te bieden, ofwel deze als tijdelijke werkkrachten op hun hoeven op te nemen. De Federale Kamer van Industrieën deed een oproep voor de aanbieding van betrekkingen. Te Johannesburg verklaarden 22 restaurants zich bereid, de vluch telingen inde eerstkomende maan den kosteloze maaltijden aan te bieden. De Medische Vereniging van Zuid-Afrika verzocht de ge neesheren, Kongo-vluchtelingen gratis te behandelen. In 't gehele landstroomden aanbiedingen voor werkverschaffing en huisvesting, veelal vergezeld van cheques, kle dingsstukken en levensmiddelen, bij dej ontvangst centra binnen. Naar verluidt werden, buiten en behalve door geneesheren en tand- Uitgegeven door de Lcmdbouwersvereziiging REDT U ZELVEN artsen, kosteloze diensten aange boden door garages, stoombleke- rijen, enz. Terwijl tot in augustus, Kongo- vluchtelingen de Unie bleven bin nenstromen, kondigde men vanuit Pretoria aan, dat het land gastvrij heid had verleend aan ver over de duizend inwijkelingen. Volgens een ambtenaar van het Departe ment van Inwijking, bleek dat van de driehonderd op het hoofd-ont- vangstcentrum van Pretoria onder vraagde gezinshoofden, er slechts negen geweest waren, die ver klaarden naar België terug te wil len. Volgens genoemde beambte, was men erin geslaagd werk te verschaffen aan meerdere honder den vluchtelingen, welke thans met hun gezinnen, in over de ge hele Unie verspreide steden en plaatsen, een nieuw bestaan tege moet gingen. Vestiging te Brussel van een Zuidafrikaanse Inwijking-Organisatie. Gedurende de laatste drie jaren zette de Zuidafrikaanse Inwijking- Organisatie, vanuit Engeland, een vrijwillige inwijking programma op touw. Deze organisatie, gesticht door de heer John Foggitt, een za kenman uit Johannesburg, heeft 1.500 personen vanuit Engeland la ten overkomen en deze in Zuid- Afrika gevestigd zij neemt al haar activiteiten waar, zonder de min ste onkostenberekening van de be langhebbende. De heer Foggitt is stellig overtuigd van de door Zuid- Afrika geboden toekomst en spaart moeite noch kosten, teneinde hier voor in aanmerking komende blan ke kolonisten naar dat land te la ten komen en hen aldaar te vesti gen. Het onlangs geopende Belgische kantoor van deze organisatie heeft de zegen van de regering van Zuid-Afrika en werd ervan verwit tigd, dat het regeringsdepartement van Arbeid zijn hulp zal verlenen bij de plaatsing van binnenkomen de inwijkelingen. Te Brussel wer den contacten gelegd met officiële instanties, o.a. met het Ministerie van Afrikaanse Zaken dat zijn steun toezegde. Een der grootste Zuidafrikaanse bankinstellingen stelde sommen tot een bedrag van 50.000 pond 7 mil joen Belgische frank) ter beschik king van inwijking-organisaties, teneinde inwijkelingen het grootste (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem anementsprijs 96 fr. 's jaars kan zich abonneren op de antoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt LI Zclven Handelsregister Aalst Nr M5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden ■kboi Men

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1