Grashoest of Longwormziekte bij rundvee. De landbouwstructuur Weekblad Rechtskundige Dienst Arbeid adelt Voor ess door de Landbouwers AALST 19 NOVEMBER 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1949 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Siaad37®rdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. III. In vorige bijdragen behandel den wij reeds een drietal vragen aangaande deze economisch be langrijke ziekte, nl. 1) Hoelang blijft een bedrijf be smet 2) Hoe komt het dat bepaalde bedrijven meer aangetast zijn dan andere 3) Is er een redelijke kans door voorbehoedende maatregelen de ziekte te ontwijken Er rest ons nu nog alleen te be spreken het belangrijkste van al de vraagstukken Bestaat er een afdoende bestrijdingswijze In plaats van in 't wilde weg een of andere methode aan te wenden, is het verstandiger zich te baseren op wat wij van de levenscyclus van de parasiet weten. Bij voorkeur wordt dan die levensperiode uitge zocht waarbij hij het gemakkelijkst kan gedood worden. Gaan wij de levenscyclus nog even na, dan kunnen wij daarin drie stadia onderscheiden, die elk, in mindere of meerdere mate, in aanmerking komen voor de be strijding lste stadium bestrijding buiten de koe, als de parasiet nog op de weide leeft. 2de stadium bestrijding in het spijsverteringskanaal, dus onmid dellijk na de opname van de para siet. 3de stadium bestrijding in de bloedbaan, dus tijdens de weg die de parasiet aflegt vanuit de dar men naar de longen. 1) Bestrijding in de weide in vorige bijdragen hebben wij reeds het belang in 't licht gesteld van een doorgedreven hygiëne, ge paard met een goede waterbe heersing. Wij herinneren nogmaals aan een paar elementaire regels - Zorg steeds voor een goede waterbeheersing, sluit de toegang tot grachten en waterpoelen des noods af. - Steek geen jong vee op wei den die besmet zijn of die er van verdacht worden. - Laat de kalvers niet buiten vóór dat het gras droog staat. Door de studiedienst van de Soc. Beige d'Electro chimie uit Langerbrugge (fabrikanten van cyanamide en perlamide) werd on langs een brochure uitgegeven, waarin speciaal de nadruk wordt gelegd op de waarde van kalkcya- namide voor de bestrijding van de longworm in de weiden. Wij ver melden hier de bijzonderste gege vens Ter bestrijding van longworm ziekte heeft men reeds het gebruik van verscheidene produkten aan geraden om de graasweiden te ontsmetten a) kopersulfaat in poedervorm toegepast, vermengd met 1/4 deel zand, of bespoten in een oplossing van 1/100.000 b) ijzersulfaat in poedervorm te gen 500 kg per ha ,- c) kalk 2 000 tot 5.000 kg per ha d) hexachlorocyclohexaan 50 kg per ha e) kalkcyanamide van 200 tot 400 kg per ha. Tot op heden heeft men vooral ijzersulfaat enkalk aangewend om de weiden te ontsmetten. Wetenschappelijke onderzoekin gen hebben aangetoond dat een sterk geconcentreerde oplossing van vrije cyanamide, welke ge vormd wordt tijdens de omzetting van kalkcyanamide in de grond, een hevig vergift is voor ieder le vend wezen, zowel voor dieren als planten. (Zie vervolg 2' bladz. 3' kolom.) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 20 nov. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. leder- lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. in de landen van de Europese Economische Gemeenschap (E.E, G.). (2de bijdage) In ons vorige nummer hebben wij het eerste gedeelte samengevat van de bijdrage van de heer A. Kempeneers in V. E. V. Berichten, tijdschrift van het Vlaams Econo misch Verbond, van 31 oktober 1960, gewijd aan het onderwerp in hoofde vermeld. Dit eerste gedeelte schetst de structuurverschillen in de landen van de gemeenschap op gebied van de samenstelling van de land bouwbevolking en op gebied van de aard en samenstelling der land- bouwvoortbrengst en de aard en oppervlakte der landbouwbedrij ven. In het tweede gedeelte van zijn bijdrage handelt de heer Kempe neers over B) De Verbetering van de landbouwstructuur. Het gemeenschappelijk land bouwbeleid dat overeenkomstig de bepalingen van het E.E.G.-Verdrag zal gevoerd worden moet leiden tot een verhoging van het landbouw inkomen per hoofd en het nader tot elkaar brengen van de verschil lende kostprijzen. Dit doel kan bereikt worden door vorming van bedrijven die de nieu we landbouwtechnieken kunnen toepassen. De verbetering van de wijze van uitbating en van bedrijfsvoering is afhankelijk van het doorvoeren van een reeks hervormingen, o.m. - de herkaveling van de ver snipperde gronden. De percelen welke tot een landbouwbedrijf be horen zijn doorgaans zeer klein en talrijk, daarenboven liggen zij over grote afstanden verspreid. Tabel 5. Landen België Luxemburg Nederland West-Duitsland Frankrijk Italië Aantal en grootte van de percelen in 1950. Percelen Aantal per bedrijf 6,8 17,7 3,2 10,0 60,0 5,7 Gemiddeldde grootte in ha. 1,1 0,6 2,3 0,7 0,4 0,5 - het winnen van nieuwe gron den, alsmede het ontginnen van braakliggende gronden en het droogleggen van moerassen voor de vestiging van nieuwe bedrijven. Vele bedrijven hebben voor het in voeren van rationele voortbrengst- methodes in de eerste plaats be hoefte aan meer grond. De nieuwe gronden zullen dan ook groten deels gebruikt worden voor de sa nering van de bedrijfsgrootte op het zo genaamde oude land. de grondverbetering en aan wending van kunstmeststoffen waardoor de opbrengst van de oogsten kan opgevoerd worden. Ter illustratie volgt hieronder de opbrengst van enkele teelten Tabel 6. Opbrengst van enkele teelten en aanwending van scheikundige meststoffen in de E.E.G.-landen. België Luxemburg Nederland West-Duitsland Frankrijk Italië 33,9 32,4 29,7 38 j 176,2 192,7 19,8 20,8 17,8 37,7 32,9 32,7 41 27,5 26,2 26,2 35 121,6 22,6 20,5 16,6 29 36,5 17,9 11,2 12,1 29 31,5 Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 Ir. 's jaars ■Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zei ven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Landen Tarwe Gerst Haver Suikerbieten Kunstmest (1953155) (1954) (1954) (1953155) (1953/54-1955156 in 100 kg in 100 kg 100 kg/ha ton!ha kg/ha per ha per ha

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1