Ademhalingsziekten bij Varkens. Weekblad Margarine met Boter. Voor en door de Landbouwers De Snuffelziekte. Arbeid adelt AALST 17 DECEMBER 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1953 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Nr 14.25.93 O. CAUDRON. Wetsvoorstel tot voorkoming van oneerlijke mededinging van Seheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 De Heer volksvertegenwoordiger J. Discry heeft bij de Kamer van Volksvertegenwoordigers een wetsvoorstel ingediend tot wijzi ging van de wet van 8 juli 1935 be treffende boter, margarine, berei de vetten en andere vetten. Dit voorstel draagt onze goedkeuring weg daar het beantwoordt aan de opvattingen welke wij in ons blad meermaals hebben uiteengezet be treffende de reglementering ter voorkoming van de oneerlijke me dedinging van margarine met na tuurboter. Wij moeten er onze verbazing over uitdrukken dat dit wetsvoor stel niet mede ondertekend werd door andere volksvertegenwoordi gers die doorgaans als woordvoer ders der landbouwbelangen optre den. Nochtans gaat het hier om een aangelegenheid die van door slaand belang is voor de afzet van een produkt dat een voornaam be standdeel is van het landbouwers inkomen. De wijzigingen voorgesteld door de heer Discry hebben als doel sommige bepalingen van de wet van 8 juli 1935 meer doeltreffend te maken. Vooreerst betreft dit artitel 11 de zer wet welke de bepaling behelst van de margarinne. Dit artikel luidde Als margarine wordt ge naamd elke stof of bereiding ge schikt voor de voeding die gelijke nis vertoont met de boter inzake de uitwendige kenmerken. De Heer Discry stelt voor deze bepaling te wijzigen als volgt«Als margarine worden aangemerkt, al le voedingsstoffen, uitgenomen bo ter, die voor hetzelfde gebruik als boter worden bereid, welke ook hun herkomst en samenstelling zijn.» De heer Discry motiveert zijn voorstel als volgtDe bepaling zoals zij voorkomt in de wet van 8 juli 1935, die nu 25 jaar oud is, dient te worden herzien. Zij moedigde immers de fabrikanten van marge- rine aan bij de verbruikers verwar ring te scheppen, ja zelfs hen te bedriegen. Het komt er vooral op aan dat de verbruiker altijd boter van mar garine kan onderscheiden. Wij wil len de verbruikers geenszins de mogelijkheid ontnemen dit boter- surrogaat te gebruiken, doch al het nodige moet worden gedaan opdat men hun geen margarine voor bo ter zou verkopen. Bij artikel 13 der wet worden de voorschriften bepaald waaraan margarine moet voldoen om in de handel te worden gebracht. Het bepaalt o.m. dat de margarine geen kleursel mag bevatten, dat zij geen kunstmatige chemische reukstoffen, essences en aroma's of andere stoffen mag bevatten. Dat zij ook niet mag bevatten emulgators, middelen tegen het spatten of andere toevoegsels tot het kunstmatig nadoen of imiteren van sommige bijzondere eigen schappen van boter of enig ander niet wettelijk geoorloofd toevoeg sel. Ten slotte wordt de inmenging verboden van wasprodukten en koolwaterstoffen zoals parafine, va seline en aardwas. Dit voorstel wordt verantwoord als volgtWegens de ernstige fei ten zie zich onlangs in Nederland hebben voorgedaan die aan ver scheidene personen het leven heb ben gekost. Het voorstel vervangt artikel 16 der wet van 8 juli 1935 als volgt Om de margarine of de bereide vetten, de industrie of de handel betreffende deze produkten aan te duiden, is het verboden op welke wijze ook gebruik te maken van de woorden boter, room, melk, mengsel of van afleidingen van deze woorden, alsook van bena mingen, vignetten of prenten die een of ander attribuut (hoedanig heid) van het boter- of melkbedrijf voorstellen en van de woorden natuurlijk produkt De recipiënten of omhulsels waarin margarine of bereide vet ten verpakt zijn moeten - met uit sluiting van elke andere vermel ding, behoudens het woord ge zouten de opsomming van alle bestanddelen ervan bevatten in klare, naast elkaar geplaatste en met eenvormige letters gedrukte bewoordingen, met inbegrip van de bij de wet toegelaten toevoegsels en van de gebruikte emulgator. In de handelsbescheiden betref fende margarine of bereide vetten mogen ter aanduiding van deze produkten geen andere termen worden gebruikt dan die welke voorkomen in het voorafgaande lid of voorgeschreven zijn door het hiernavolgende artikel 17. (Zie ver volg 2' bladz. 3' kolom.) Wat de verschijnselen betreft, vertoont de snuffelziekte wel eens grote overeenkomst met de gewo ne neusverkoudheid, waarover wij het een vorige keer hadden. Want, zoals de naam trouwens reeds laat veronderstellen, het gaat hier om een kwaal, die eveneens in de neus zetelt en die gepaard gaat met een moeilijke ademhaling, wat dan oorzaak is van dat snuffel ge luid. Zoals het gaat met de meeste ziekten, die hun naam hebben ont leend aan hun meest typisch ver schijnsel, ook hier heerst veel ver warring en de ziekte wordt wel eens verward met een andere. De naam snuffelziekte zegt ons im mers alleen maar iets over het ge luid van de ademhaling dat men hoort, maar over de aard van de ziekte zelf licht hij ons niet in. Oorzaken. Zoals wij reeds vermeld hebben, wordt alle snuffelen niet veroor zaakt door de snuffelziekte. Reeds in een vorige bijdrage zegden wij dat een verstopte neus (bv. bij een gewone neusverkoudheid) even eens een moeilijke ademhaling geeft. Hoewel het voortgebrachte geluid precies hetzelfde kan zijn is dat toch geen snuffelziekte. Het is ook mogelijk dat bepaal de misvormingen van de neusgan gen het ademen bemoeilijken. Zul ke misvormingen kunnen ontstaan door rachitisme (denk aan de sa menhang met de voeding), maar ze kunnen ook erfelijk zijn. Van Amerikaanse zijde beweert men dat ze ook zouden kunnen ontstaan door een besmetting met de bacil Spherophorus necrophorus. Een erfelijke vorm zou de mops- kop zijn (kop gelijkende aan die van een mopshond), waarbij de snuit volledig vervormd is, zodat de dieren zelfs niet kunnen wroe ten. Varkens met een mopskop hebben bovendien alle moeite bij het eten zodat ze al gauw achter blijven. Daar deze afwijking erfe lijk is, dienen dergelijke dieren uit de voortplanting uitgeschakeld te worden. Hoewel een misvormde neus ook aanleiding is tot snuffe len, toch is het nog niet de snuffel ziekte. De echte snuffelziekte kan ver oorzaakt worden door verschillen de ziektekiemen, nl. Bacillus pyocyaneus Necrosebacillen Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Streptococcen en staphylococ- cen Deze drie geleerde namen vra gen misschien een woordje uitleg. Het zit nl. zo de bacteriën, waar van er verschillende gevaarlijk zijn voor de gezondheid, worden inge deeld naar de vorm, die ze hebben. Ronde bacteriën, in de vorm van een bolletje dus, noemt men coc- cen. Nu kunnen die bolletjes of die coccen zich in een bepaalde volgorde nevens elkaar gaan leg gen. Leggen ze zich achter elkaar zoals de bolletjes van een pater noster, dan krijgen ze de naam streptococcen. Vormen zij een groepje dat op een druiventros trekt dan noemt men ze staphylo- coccen. Zijn de bacteriën niet rond, maar staafvormig of cylindrisch (zoals bv. een potlood) dan heten ze ba cillus. Necrosebacillen veroorza ken het afsterven van het weefsel waarin ze genesteld zijn. De gevaarlijkste van de drie ge noemde zijn, voor wat de snuffel ziekte betreft, de bacillus pyocya- nus en de necrosebacillen. Wan neer deze er mee gemoeid zijn is de sterfte doorgaans zeer hoog, vooral bij jonge biggen, waar de sterfte tot 90% kan oplopen. Bij een besmetting van streptococcen en staphylococcen verloopt de ziekte minder heftig en is de kans op her stel veel groter. Algemene verschijnselen. De ziekte komt het meest voor gedurende de overgang van de winter naar de lente, hoewel ze het ganse jaar door kan optreden. Vooral jonge biggen worden er door aangetast, wat niet uitsluit dat op latere leeftijd gevallen optreden. Dieren ouder dan 6 maand worden er slechts bij uitzondering door aangetast. Heel waarschijnlijk staat hiermede een met de ouderdom aangroeiend weerstandsvermogen in verband. De verschijnselen kan men zich best voorstellen door ons even een geval van griep, die gepaard ging met de kopvalling in herinne ring brengen. De verschijnselen die wij daarbij, bij ons zelf, hebben waargenomen kunnen wij gerust vergelijken met deze van een var ken dat snuffelziekte doormaakt. Vooreerst koorts, die soms tot 41° kan oplopen. Dat bij zulke tempe ratuur het dier koortsrillingen ver toont is niet zo wonder. Over het (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem tinementsprijs 96 fr« 's jaars kan zich abonneren op de antoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M- tfedl U Zelveu Handelsregister Aalst Nr H5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, Abot Men

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1