De landbouwbegroting V oortplantingsmoeilijkheden bij Zeugen. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt voor 1962* in de Kamercommissie voor Landbouw AALST 13 JANUARI 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2008 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Beroepsvorming en oriëntatie in de landbouw. (6de bijdrage). De vraagstukken die met de be roepsvorming en richting in de landbouw verband hebben werden ook vrij uitvoerig behandeld door de Kamercommissie bij haar onder zoek van de begroting van het Mi nissterie van Landbouw voor 1962. De voorzitter van de commissie zag een tegenspraak tussen de bedoe ling van sommige landen van de Gemeenschappelijke Markt zich verder te beschermen, hoewel al de landen verklaren voorstander te zijn van de Gemeenschappelijke Markt. Volgens hem komt het er vooral op aan uit te maken welke richting zou moeten gegeven worden aan onze landbouw of met andere woorden welke raad aan de jonge landbouwers dient vertrekt te wor den. De Minister antwoordde dat het hier een der taken van het Land bouw-Economisch Instituut betreft. Daarenboven heeft het landbouw kundig onderzoek gesteund door de werkgroepen, eveneens tot taak de voordeligste positie voor België in de Gemeenschappelijke Markt na te streven. De beschermingspolitiek is eco nomisch verantwoord voor zover zij een tegenwicht vormt met de protectiemaatregelen die getroffen worden door de meeste landen die elkaar de wereldmarkt betwisten. Het eenzijdig opgeven van elke tussenkomst op landbouwgebied en dit vooraleer het gemeenschap pelijk landbouwbeleid, bepaald in het kader van de Europese Ge meenschap, in werking treedt, zou een totale ontreddering van de landbouweconomie tot gevolg kun nen hebben. Het richtingsprobleem van onze landbouw hangt nauw samen met dit van de afzetmarkten, dat het voorwerp uitmaakt van opzoekin gen, die weldra zullen worden on dernomen in het raam van het Landbouw-Economisch Instituut. De bevoorradingsbalansen die voor het ogenblik door de Dienst Studiën en Documentatie opge maakt worden op aanvraag van de Europese Economische Gemeen schap zullen het basismateriaal uit maken dat onontbeerlijk is voorde onderzoekingen over de richting van onze landbouw. Bovendien is het Investerings fonds er om de jongeren te helpen die een andere richting zoeken na omschakeling van hun bedrijf Bij de verrichtingen welke de steun van het Landbouwinveste ringsfonds kunnen genieten, voor ziet de wet van 15 februari 1961 uitdrukkelijk in de omschakeling van bedrijven ingevolge de gewij zigde economische omstandighe den. Van het begin tot einde septem ber 1961 heeft het Landbouwinves teringsfonds 8 aanvragen ingewil ligd voor een krediet van 1 miljoen 986.000 frank. Bedrijfsleidingpolitiek. Sedert de werkzaamheden van de Rijkslandbouwkundige inge nieurs in het bijzonder gericht zijn op het opmaken van bedrijfslei dingsplannen werden ongeveer 7 000 plannen opgemaakt ten bate van de bedrijfsleiders, of 1 200 tot 1.500 plannen per jaar. De toepassing van de voorge stelde plannen had in de praktijk zeer gunstige uitwerking op de op brengst der bedrij%'en. Gunstige gevolgen worden in het algemeen bekomen door ver beteringen in de volgende secto ren toepassing van een rationeel voedingsplan dat een evenwichti ge en voldoende voeding voorziet zowel op de weide als op stal - Hieruit vloeien verhoogde op brengsten voort in melk en vlees, grotendeels verkregen uit ruwvoe ders gewonnen op het bedrijf -invoering van wisselbouw die terzelfder tijd de eisen tot behoud van de vruchtbaarheid der gron den verenigt met deze van een op timale rentabiliteit of opbrengst, re kening gehouden met de beschik bare werkkrachten op het bedrijf. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom.) I. Bij verschillende gelegenheden hebben wij aangetoond welke voordelen er voor de varkenshou der aan vast zitten zelf zijn biggen te kweken. Het is dan ook opval lend dat de meeste varkenshouders er toch nog de voorkeur aan ge ven hun biggen ergens te ko pen. Hierdoor worden ze echter afhankelijk van anderen, wat én de prijs van hun materiaal aan gaat én de kwaliteit er van. In de hennenhouderij zal geen enkel kweker er aan denken poel jen te kopen, tenzij in zeer uitzon derlijke omstandigheden. Uit on dervinding weet hij immers welke risico's dat met zich brengt, om van de financiële kant van de zaak nog maar te zwijgen. Zodat wij ons terecht kunnen afvragen waarom houden de boeren zelf geen zeu gen en laten ze het kweken van biggen aan anderen over De zaak zit zo dat zij, die nog nimmer zeugen gehad hebben er zich niet durven aan riskeren, ter wijl anderen, die het wel al eens geprobeerd hebben wellicht van een kale reis zijn teruggekomen. Want wij hebben al meermaals meegemaakt dat men wel zou wil len, maar men durft het niet aan. En inderdaad, in de zeugen- en biggenkweek zitten genoeg wolf ijzers en schietgeweren, om zelfs ervaren kwekers af te schrikken. Alhoewel wij er toch van over tuigd zijn, dat bij een vakkundige verzorging en een aangepaste voeding de kansen op lukken zeer groot zijn. De laatste tijd hebben wij van verschillende zijden klachten ge hoord over het feit dat veel zeu gen moeilijkheden gaven in de voortplanting. Ook een van die re denen trouwens, die sommige kwe kers wel afschrikken. Sommige zeugen werden niet berig, hoewel er uitwendig niets bijzonders aan te zien was en de boer, zo denkt hij ten minste, alles gedaan had zoals het moest. Andere zeugen zijn wel te vinden voor een stukje vrijen, maar het resultaat is be droevend. Men krijgt wel eens de indruk dat zij ook al aan geboorte beperking gaan doen de ene ge raakt niet drachtig, de andere komt met een modern huishouden van slechts enkele biggen voor de dag. Er is geen twijfel mogelijk hier scheelt wat, hier is iets aan de hand, ook al denkt de kweker dat hij zonder zonden is. Wij willen nu niet gaan bewe ren, dat, als een zeug niet vol ge raakt dit nu steeds de schuld van de kweker zal zijn. Maar als voort- plantingsmoeilijkheden optreden op grote schaal, niet beperkt blij ven tot enkele bedrijven, dan vin den wij het toch nodig eens na te gaan wat er van de kwestie is. Het ligt niet in onze macht daar zo met een handomdraai een op lossing aan te geven. Trouwens van bedrijf tot bedrijf kunnen de oorzaken van de moeilijkheden verschillen. Daarom lijkt het ons nuttig een overzicht te geven van de oorzaken die een rol zouden kunnen spelen. Het is dan aan de varkenshouder zijn geweten te on derzoeken en te zien waar hij zelf verbetering kan aanbrengen. Welke gevallen kunnen zich zo al voordoen Een eerste reeks moeilijkheden ontstaan doordat de zeugen niet berig worden. Als de zeug vol- ledig in orde is en al haar organen werken op de juiste manier, dan wordt ze op tijd en stond berig. Doet ze dat niet dan is er ergens een defect, een fout. Maar dewel ke Om het mechanisme van het op treden van berigheid te begrijpen dienen wij even uit te wijden over de werking van sommige hormo nen. Tegenwoordig praat ieder een daarover en men zou wel de indruk kunnen krijgen dat daar geen enkel geheim meer aan vast zit. Hormonen zijn echter vrij ge heimzinnige stoffen, die door het planten- en dierenorganisme wor den opgebouwd, voornamelijk in wel bepaalde klieren en ook in sommige weefsels. Ieder van ons kent bv. de speek selklieren, die het speeksel af scheiden, de traanklieren, die bij de dames beter ontwikkeld schij nen dan bij de mannen, de zweet- klieren, die in de huid zitten, enz. Deze klieren scheiden de produk- ten, die ze voortbrengen, af naar de buitenwereld toe. Daarom noemt men ze klieren met uitwen dige afscheiding of met een ge leerd woord uitwendige secretie. Nu hebben wij in ons organis me verschillende klieren die hun product niet naar buiten afschei den, maar dat rechtstreeks in de Zie vervolg 2' bladzijde l' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. PostcheckiS. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1