De landbouwbegroting V oortplantingsmoeilijkheden bij Zeugen. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt voor 1962* in de Kamercommissie voor Landbouw AALST 20 JANUARI 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2009 Beheer Zeebergkaai 5. Aaist Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcsndsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De afzetmarkten. (7e en laatste bijdrage). De leden der Kamercommissie behandelden ook bepaalde pro blemen betreffende de afzet van land- en tuinbouwproducten. De Zuivelmarkt. Een lid wees op een heropflak kering van de botersmokkel in Oost Vlaanderen. De Minister ant woordde dat deze heropleving van de botersmokkel als oorzaak blijkt te hebben de vrijgeving op grote schaal en tegen lage prijs van Hol landse koelboter. De tolbeambten doen het mogelijke om deze smok kel in te dijken. Zij hebben in au gustus in de beide Vlaanderen 1.065 kg boter aangeslagen, in september 2.939 kg. Een lid stelt de vraag of de ver vaardiging van derivaten uit Ne derlandse melk door een Neder lands zuivelbedrijf in België geves tigd aanspraak geeft op de staats premiën voor deze derivaten. De Minister antwoordde dat de toela ge voor melkderivaten alleen wordt toegekend voor zover de grondstof van Belgische oorsprong is. De vleesmarkt. Een lid was van oordeel dat nieu we afzetgebieden dienen gezocht voor onze vleesproducten. Op een zeker ogenblik waren onze prijzen te hoog om hesp in dozen naar En geland te kunnen uitvoeren. Had het Landbouwfonds op dat ogen blik niet kunnen tussenkomen om, zoals de Nederlanders dit doen, dit afzetgebied te behouden De Minister antwoordde dat se dert maart 1956, bij de uitvoer van de meeste vleespreparaten welke inlands varkensvlees bevatten, de slachttaks wordt terugbetaald. De hespen in dozen, naar Engeland uitgevoerd, genieten ook deze te rugbetaling. Op de vraag of de stamping-out (afslachting bij mond- en klauw zeer) binnen afzienbare tijd in Bel gië ingesteldzalworden, antwoord de de Minister dat het ontwerp van Koninklijk besluit betreffende de instelling van de stamping-out is voorgelegd aan de Raad van Sta te. Het is te voorzien dat het nog dit jaar zal kunnen toegepast wor den. De minister verstrekte verder volgende inlichtingen betreffende zijn inzichten inzake de bestrij ding van het mond- en klauwzeer. De verplichte jaarlijkse inenting zal worden toegepast en daarop steunend, de toepassing van de stamping-out methode door slach ting met volle vergoeding van de aangetaste en voor de ziekte vat bare dieren, in de haarden van mond- en klauwzeer. Door een lid van de Commissie werd er op gewezen dat de Minis ter van Economische Zaken de uitvoer van varkens had verboden en dat een invoerpremie aan de invoerders werd toegekend. Hij vroeg of de Minister hem kon zeggen 1) welke het totaal gewicht is der ingevoerde varkens 2) welke de waarde is der inge voerde varkens 3) hoeveel miljoenen frank als invoerpremie werden toegekend aan de importeurs ,- 4)°Kan de Minister laten uitreke nen welke verliezen door prijsda- lingj.aan de varkenshouders wer den berokkend 5) Gingen er door het uitvoer verbod afzetmarkten verloren De Minister heeft geantwoord dat de uitvoer van levende varkens en van varkensvlees naar West- Duitsland niet werd onderbroken in de loop van het jaar 1961. Daar entegen werd de uitvoer naar an dere landen met uitzondering van West-Duitsland stopgezet tussen 16 mei en 19 september 1961. Er dient aangestipt dat benevens West-Duitsland het enig afzetge bied Frankrijk was en dat de Fran se grens gesloten is sedert einde mei 1961. De gesubsidieerde invoer van varkensvlees had; plaats tussen 4 augustus en 16 september 1961. De toegekende subsidies werden in geschreven op de begroting van het ministerie van Economische Zaken. (Zie vervolg 2' bladzijde 3e kolom.) II. De moeilijkheden die zich bij de voortplanting kunnen voordoen, zo schreven wij in een vorige bij drage, kunnen van uiteenlopende aard zijn. Een eerste reeks kunnen wij onderbrengen onder het ver schijnsel, dat wij de laatste tijd wel eens meer hebben meegemaakt De zeugen worden niet berig. Wij gaven reeds een vluchtig overzicht van de rol die de hormo nen in het organisme van mens en dier kunnen spelen. Welnu, een slechte hormonale werking is een der grote oorzaken van het niet berig worden. Wat is dat eigenlijk berig wor den Waarom treedt dat op be paalde perioden terug op en waar door wordt het veroorzaakt Hoe komt het dat na een bevruchting de bronstverschijnselen wegblij ven Willen wij een inzicht krijgen in de afwijkingen in het optreden van berigheid zullen wij deze vra gen toch best eens bespreken. De bedoeling van de berigheid is duidelijk het organisme van de zeug gereed maken voor een be vruchting. Dat is uiterlijk te zien, maar de grote veranderingen tij dens de berigheid grijpen vooral binnen in het organisme plaats. Vooreerst worden de eitjes, die zullen moeten bevrucht worden, op de eierstok rijp, terwijl ook de baarmoeder gereed wordt ge maakt om de eitjes, indien ze be vrucht werden, te ontvangen. Het rijpende eitje zit in een vochtblaas je en in dit vocht treffen wij een hormoon aan dat, via de bloed baan, het sein geeft tot de bronst verschijnselen. Deze lokken de beer aan zodat, in gunstige om standigheden, bevruchting volgt. Deze bevruchting heeft immer plaats tijdens de berigheid en dat moet wel, omdat slechts tijdens die periode rijpe eitjes op de eierstok zijn. Wij kunnen het dus zo zien eens het eitje rijp dan geeft het zelf het sein, langs het hormoon van de eiblaasjes, om alles gereed te maken en om de beer er bij te roepen. Maar waarom worden er slechts op zeer bepaalde tijden eitjes rijp De vorming van eitjes begint pas als dejzeug een zekere graad van volwassenheid heeft bereikt. Men zegt dan dat ze geslachtsrijp is ge worden. Op dat ogenblik begint weer een bepaalde hormoon een gewichtige rol te spelen. De voor kwab van het hersenaanhangsel scheidt een hormoon af dat het rij pingsproces van de eicellen in de eierstok op gang brengt. Het is vooral onder invloed van het licht dat dit hormoon zijn rol gaat spe len. Bij de leghennen wordt de werk zaamheid van dit hersenaanhang sel speciaal geprikkeld door het geven van kunstlicht. Voor de prak tijk valt hier te onthouden dat kweekvarkens, zowel beren als zeugen, in goed verlichte hokken moeten verblijven en dat ze zoveel mogelijk moeten kunnen genieten van het daglicht (dus uitloop). Met een is hier al een oorzaak aange geven van een te trage of te wei nig krachtige werking van het her senaanhangsel te donkere huis vesting. Dat heeft onvermijdelijk zijn weerslag op het optreden van berigheid. Te weinig werking van het hersenaanhangsel-hormoon, te trage en onvoldoende rijping van de eicellen en daardoor verzwakte of helemaal niet optredende beria- heid. Niet alleen te donkere huisves ting remt het optreden van berig heid. Het normaal rijpen van een eitje vraagt dat het organisme vol ledig in perfecte staat is. Een wijze maatregel van de natuur trouwens. Dieren wiens gezondheid of wiens lichaamstoestand niet geschikt is om drachtig te worden, zullen hiertegen behoedt worden door het uitblijven van de berigheid. Onrust, ziekte, slechte of onvol doende voeding, enz, zijn alle fac toren die een rol kunnen spelen bij het verminderd optreden van de berigheid. Dat is trouwens een verschijnsel dat bij de mens herhaalde keren is waar te nemen. Vrouwen bv met een regelmatige cyclus kunnen op een zekere ogenblik de gekste sprongen uithalen (uiteenlopend van soms maar enkele dagen tot verschillende maanden) wanneer de normale gang van hun leven verstoord wordt, door overver moeidheid, ziekte, enz. Het wegblijven van de bronst verschijnselen tijdens de dracht is te wijten aan het feit dat geduren de die tijd geen eitjes rijpen en (Zie vervolg 2* bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de -lostkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1