Onze Voorzitter ten grave gedragen KALVERS MESTEN. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Redt U Zelven in rouw AALST 10 FEBRUARI 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41',te JAARGANG Nr 2012 Beheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stesndsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Onder een ongewoon grote toe loop van vrienden en kennissen, waaronder veel leden van onze vereniging met aan hun hoofd al de leden van het bestuur en van het personeel, werd onze 94-jarige voorzitter, de heer Emiel Boeten, naar zijn laatste rustplaats ge bracht. Geboren te Heldergem op 14 juni 1868 is hij aldaar overleden op 30 januari 1962. Hij werd lid van de toezichts- raad onzer samenwerkende ven nootschap in 1922 en later beheer der in 1937. Na de dood van de heer Kamiel Van den Haute, die als voorzitter de heer Benoit Schockaert had op gevolgd werd de heer Baeten tot voorzitter benoemd in het jaar 1948. De heer Baeten was in zijn tijd een vooraanstaand landbouwer, maar had de boerderij jaren ge leden aan zijn zoon Gaston over gelaten om rustig in de schaduw van het bedrijf zijn laatste levens jaren in vrede en eenvoud te slij ten. Bij de lijkplechtigheden bleek de parochiale kerk van Heldergem te klein om al de aanwezigen te bevatten. Op de begraafplaats werd een groet gebracht vanwege Redt U Zelven door onze bestuurder de heer O. Caudron. Onze voorzitter is niet meer. Wij brengen hulde aan zijn nagedach tenis en danken hem voor wat hij voor Redt U Zelven heeft gedaan. Aan mevrouw Baeten, aan al de kinderen, kleinkinderen en familie leden bieden wij onze oprechte deelneming. Hierna volgt de tekst van de rede uitgesproken door de heer Cau dron Waarde Voorzitter, Goede Vriend, Aan mij werd de taak opgedron gen U in naam van de landbou wersvereniging Redt U Zelven een laatste hulde te brengen en een roerend Vaarwel „toe te roepen. Een laatste hulde zal het zeker niet zijn, want nog ettelijke jaren zullen wij uw naam huldigen en zal uw nagedachtenis in eer wor den gehouden. En hoe oud U ook geworden zijt, toch komt het afscheid te vroeg voor ons die steeds met U in vriend schap hebben samengewerkt en tientallen jaren hebben gestreden voor hetzelfde ideaal. Want voor U was de leus Redt U Zelven een ideaal die gij meer dan veertig jaar als een punt van uw geloof hebt aanvaard. De ont voogding van de stand waaruit gij zijt gesproten, de verdediging en verheffing van de boerenstand hebt gij met ons betracht en in die ge dachten hebben wij samen voor ons recht gestreden. Toen wij in 1917 voor 't eerst kennis maakten waart U een flinke man, in de kracht der jaren, en was ik nog een jonge kerel. Maar de jaren kwamen en gin gen voor U en voor mij, en thans kan ik nog enkel het ontzield li chaam van mijn medewerker en vriend begroeten. Van U mag ik getuigen dat gij als landbouwer en huisvader, als kristen mens en burger, een voor beeld zijt geweest. Als voorzitter van onze vereniging zijt gij on wankelbaar trouw gebleven en nooit zijt gij aan uw plicht tekort gekomen. In de lange reeks van jaren hebt U voorbeeldig gewerkt, maar ook waart gij zo verstandig om van het leven te genieten in de mate van het mogelijke, zonder evenwel een duim breed af te wijken van uw grote plichten. Omringd en geholpen door uw lieve vrouw en beminnelijke kin deren en kleinkinderen is het le ven voor U schoon geweest en waardig om geleefd te worden. Maar ook voor U kwam de gro te maaier en bleef de klok stilstaan. Wij treuren om U en vertolken hier de grote genegenheid en de hulde van al onze leden. Wij wen sen U een goede reis naar het eeu wig vaderland. Aan uwe getroffen weduwe, aan al uwe kinderen en kleinkin deren betuigen wij onze diepge voelde deelneming. Vaarwel, waarde voorzitter, tot weerziens bij de Heer II. Als gevolg van een schrijven, dat wij van een lezer ontvingen, be spraken wij vorige week een en ander over de kalvermesterij en beloofden de zaken even dieper te beschouwen, ten einde de liefheb bers op de juiste weg te helpen. Oude en nieuwe methode. Onze briefschrijver zinspeelt er op als zouden onze ouders heel wat verkeerd hebben gedaan. Moesten deze ouders tegen derge lijke uitspraak bezwaar hebben, wij kunnen ze troosten. Ook nog velen, die als modern doorgaan of althans willen doorgaan kunnen het even verkeerd doen Wij moeten de zaak eigenlijk zo zien elk in zijn eigen tijd. Wat onze ouders in hun tijd deden was wellicht beter verantwoord dan wij nu, van op een afstand, menen. En omgekeerd menen de ouderen dat al wat de jonge mensen aanpak ken even verkeerd is. Dat komt uit ook van op de afstand van de ou deren gezien, in hun opvatting, in hun tijd, in hun levensomstandig heden, lijkt het nieuwe inderdaad verkeerd. Vandaar het gezegde elk moet met zijn tijd mee Onze ouders deden het met vol le koemelk, wij doen het met kunst melk. Sommige oudere boeren heb ik daar schande over horen spre ken waar halen ze het vandaan de kalfjes hun eigen moedermelk onthouden en ze met rommel op kweken. Ja, ja, de kalvers varen zoals de kinderen tegenwoordig de fles I En te oordelen aan de re sultaten doen ze het nog zo slecht niet ook. In vorige bijdrage toonden wij reeds aan dat het mesten van kal veren met volle melk uitgesloten is, wil men er nog een cent aan ver dienen. De volle melk hoort thuis in de melkerij, daar brengt ze voor de boeren toch nog iets op. Maar omgezet in kalfsvlees komt ze bij lange niet tot haar waarde. Trouwens die kunstmelk (en wij spreken hier alleen over goede kwaliteit) is nog niet zo slecht als sommigen wel menen. De koemelk moeten wij maar nemen zoals ze van de koe komt, daar valt niets aan te veranderen. En iemand die van koeien en hun melk iets af weet, weet maar al te goed, dat het ook daar niet altijd is zoals het moet. Wij zullen het nu maar niet hebben over de mogelijkheid van verspreiding van besmettelijke ziekten. Sommigen ervan is men goed op weg uit te roeien, maar er blijven er nog altijd genoeg over om er zich zorgen over te maken. Wij willen het hier alleen hebben over de voedingswaarde Is het werkelijk zo dat de volle melk voedzamer is voor het kalf dan de kunstmelk Uitzondering gemaakt voor de biestmelk, (niet om wille van haar voedingswaarde, maar veeleer om de bijzondere eigenschappen, die ze heeft) die wij niet zo gemakke lijk zullen kunnen vervangen, dur ven wij onomwonden zeggen kunstmelk van goede hoedanig heid is voor het kalf voedzamer dan de volle melk van de koe. Hoe kan dat, zult ge vragen Wel, dat is heel eenvoudig. De basis van de kunstmelk is af geroomde melkpoeder. Dus datge ne van de volle melk, waaruit het botervet werd verwijderd. Met dat botervet gingen ook de in vet op losbare vitaminen uit de melk weg. Het verschil tussen volle melk en het ondermelkpoeder is dus heel gering de boter en de daarin op geloste vitamines zijn weg en na tuurlijk ook het water. De fabrikatie van kunstmelk be staat nu hierin dat goedkoper vet wordt toegevoegd met niet alleen de ontbrekende vitamines, die met de boter zijn weggegaan. Deze vi tamines en ook nog andere, die he lemaal niet of te weinig in de koe melk aanwezig waren, worden nu extra toegevoegd. Bovendien wor den ook de sporenelementen, voor de normale groei van een kalf no dig, nog bijgevoegd, zodat een geheel ontstaat dat uit voedings oogpunt, heel wat rijker is dan de koemelk, waarvan men vertrokken is. Als men bovendien weet dat ook antibiotica en nog andere stoffen worden toegevoegd, dan gaat de kunstmelk s t u k k e n hogere voe dingswaarde krijgen. Het juiste type. Onze briefschrijver gaat een proef doen, zo zegt hij, als het eerstvol gend kalf dat geboren wordt een stierkalf is. Wij hopen dat het dan ook een kalf zal zijn dat voor de mesterij geschikt is. Wij kennen tal rijke gevallen waar men begon met het mesten van een kalf, omdat men er anders geen weg mee wist, maar waar heel de speculatie scheef uitviel. Zo herinneren wij ons nog een fenomeen, dat verba zend goed eten kon, ettelijke liters, melk doorspoelde per dag, en aan de hand van deze verschijnselen in de ogen van de boer het grote lot betekende. Maar het kalf groeide [Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zelven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1