De Europese Landbouw HET LANDBOUWBELEID Weekblad in 1961. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt van de voorzitter der Verenigde-Staten. AALST 24 FEBRUARI 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2014 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de bouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In de meeste Europese landen is de veestapel nog toegenomen gedurende 1961. De produktie van rundervlees en varkensvlees over trof in verschillende landen de behoefte, wat tegen het einde van 1961 een abnormale daling van de prijzen voor gevolg had. In de ge troffen landen werden verschillen de maatregelen getroffen om aan deze toestand het hoofd te bieden. De maatregelen verschilden ech ter van land tot land. In Denemar ken werden contingenteringsmaat- regelen getroffen, grensprijzen vastgesteld, en de uitvoer naar En geland beperkt, omdat de prijzen aldaar te lang gevallen waren. Italië heeft zijn systeem van vast gestelde minimaprijzen moeten herzien, en de invoer van vee be let vanaf oktober 1961. In Frankrijk werden de prijzen ondersteund door massale aankopen vanwege de Staat. Ook achter het ijzeren gordijn nam de veestapel toe, even als de produktie van het vlees, maar deze werd er bijgehouden door een grotere vraag vanwege de bevolking, een teken van de verbetering van de levensstan daard. Wat de melkprodukten be treft was er eveneens een gespan nen toestand. De voortbrenging vermeerderde terwijl door beper kingen van de invoer in verschil lende landen, de afzet moeilijker werd. Tegelijkertijd daalden de prijzen op de wereldmarkt. In deze sektor werden dan ook aanzienlij ke verliezen geleden door de tra ditionele uitvoerders van melk produkten. In verschillende landen werd de uitvoer van boter gesubsidieerd door de openbare besturen, met als gevolg dat de konkurrentie op de Londense markt zeer akuut is geworden. De regering van Lon den heeft zich bovendien ook ver plicht gezien akkoorden te sluiten met de invoerende landen, met het doel de invoei van boter in het Verenigd Koninkrijk te beper ken. Tengevolge hiervan werd de invoer van boter in Engeland met 9 verminderd gedurende de pe riode gaande van 1 oktober 1961 tot 31 maart 1962. Deze verminde ring is echter niet vocfr alle invoe rende landen dezelfde geweest voor sommige ligt de beperking veel hoger dan 9 De eierenvoortbrenging gekenmerkt geweest door een ge voelige daling in 1960 en de eer ste semester van 1961, dit als ge volg van de spektakulaire daling der prijzen in 1959. Gedurende de tweede semester van 1961 echter begon de voortbrenging opnieuw te stijgen. Tegenover de daling van de voortbrenging, vooral in de lan den van noord-west Europa stond een gevoelige stijging van de pro duktie in oostelijk Europa, bij zo ver dat Polen thans op de tweede plaats komt onder de Europese uit voerende landen, en zelfs Dene marken voorbijstreeft. Hierdoor werd de struktuur van de interna tionale handel in eieren gevoelig gewijzigd. De Ruilverkaveling in West-Duitsland. 83.000 landbouwers zullen er wel dra de opbrengst van hun gronden runnen verbeteren dank zij de ruilverkaveling. Aan deze reusach tige onderneming werken op dit ogenblik ongeveer 8500 experten, die gedurende het jaar 1960 de ruilverkaveling van 238 650 ha tot een goed einde brachten. De nu aan de gang zijnde opera tie strekt zich uit over 4.815 geval len en een gezamenlijke opper vlakte van 2.270.0Q0 ha. De gedurende het jaar 1960 tot een goed einde gebrachte ruilver kavelingen hebben meer dan 500 duizend lapjes grond herverdeeld, zodat uiteindelijk 172.000 blok vor mende eigendommen ter beschik king van 83 659 eigenaars konden gesteld worden. De voordelen van een dergelijke onderneming zijn opvallend min der tijdverlies voor de landbouwers, de mogelijkheid een betere mecha nisatie door te voeren, en een aan zienlijke besparing van brandstof voor de reeds gebruikte machines. Bij het doen van dergelijke vast stellingen kan men niet anders dan betreuren dat bij ons de ruilverka veling nog in haar kinderschoenen staat, en bij onze landbouwers nog steeds wantrouwen verwekt. Bepaalde middens stellen zich zelfs de vraag in hoever bij de hui dige toestand van onze Vlaamse landbouw een ruilverkaveling op dit ogenblik wel wenselijk is. Men mag immers niet uit het oog ver liezen dat er nog te veel bedrijven in de komende jaren zullen weg vallen, wat de resultaten van-een ruilverkaveling ernstig zou kunnen schaden. Een der moeilijkste vraagstukken waarvoor de opeenvolgende Ame rikaanse presidenten zich geduren de de laatste jaren geplaatst zagen is de financiering van de uit de markt genomen enorme landbouw overschotten. Deze legt inderdaad aan de Amerikaanse schatkist een zware last op die vooral drukt om dat de omvang van deze over schotten onvoldoende daalt en de Verenigde Staten deze twee laat ste jaren een betalingsbalans met het buitenland hadden die niet in evenwicht was. Het nieuwe bewind stak dan ook van wal met de Agricultural act of 1961. Zoals al de voiige landbouw programma's gaf het aanleiding tot een vinnige strijd van de verschil lende betrokken belangengroepe ringen groot en kleiner bedrijf, noord- en zuidelijke staten, akker bouw en veekweek. Aan deze ver schillende eisen werd voor een ge deelte tegemoet gekomen zodat het oorspronkelijk plan van Presi dent Kennedy vrij belangrijke wijzi gingen onderging. Desondanks zijn toch een aantal grondbeginselen van het verslag, dat door een groep deskundigen tijdens de afgelopen wintermaanden werd opgesteld, duidelijk herkenbaar in de tendens van de belangrijkste veranderin gen ingevoerd door president Ken nedy. Bevoegdheden en procedure. Op een belangrijk punt is het Amerikaans Congres niet akkoord gegaan met de voorstellen van de heer Freemans, minister van land bouw. De regering wilde zowel de voorbereidingen als de uitvoering van belangrijke maatregelen met politiek karakter in veel grotere mate in handen leggen van de be langhebbende boeren. De bedoe ling was hierbij commissies van boeren per produkt op te richten waarin overigens volgens de laat ste versie ook een vertegenwoordi ger van de verbruikers zitting zou hebben. Dit plan is vooral gestrand op de tegenstand van de bestaande land bouworganisaties die daardoor een groot deel van hun arbeidsveld en van hun invloed zouden hebben verloren en die vooral vreesden dat, door de produktsgewijze orga nisatievorm en de daardoor nog aangemoedigde belangentegen stellingen, de totale politieke in vloed van de landbouw merkelijk zou dalen. Er werd nochtans aanvaard dat de keuze tussen verschillende al ternatieven voor een bepaalde produktengroep wordt bepaald door een referendum onder de be treffende voortbrengers. Voor zover verschillende groe pen van boeren tot dusverre te kie zen hebben gekregen was de voor hen meest aantrekkelijke mogelijk heid zo duidelijk dat de uitslag van tevoren omzeggens vaststond. De Democratische regering bepaalt evenwel op die manier de richting, maar kan er zich altijd op beroepen dat de boeren het zelf zo gewild hebben. Beperking van de graanteelt. De reqering heeft zich bereid verklaard de steunprijzen voor tar we met 10 te verhogen als 2/3 van de tarweboeren er in toestem men hun verkopen met 10 te verminderen. Voor niet bebouwde oppervlakten ontvangen de boe ren bovendien een premie van 45 van de normale opbrengst. Op die wijze krijgen zij dus in ieder geval meer geld voor minder produktie. De deskundigen zijn nochtans de mening toegedaan dat dit stelsel voor de overheid voordeliger uit komt. Soortgelijke regelingen zijn ook voorzien voor de voedergranen, waarbij de beperking der voort te brengen hoeveelheden zelfs 20 bereikt. De zwakke zijde en moeilijkheid in deze regelingen is dat men niet alle boeren kan dwingen voort brenging en verkoop te beperken. Zij die niet meedoen hebben welis waar geen aanspraak op leverin gen tegen steunprijzen maar ver ondersteld mag worden dat zij niet temin van de algemene produktie- beperking profiteren, omdat t he le prijspeil wordt opgevoerd, ook op de vrije markt. De regering heeft echter aange kondigd, dat zij zo nodig de markt prijs zal drukken door beneden de steunprijzen oude voorraden uit de stocks van de Commodity Credit Corporation (van de Staat) te ver kopen. Een gevolg van deze beperking van de graanteelt zal zijn dat in ve le streken de teelt van sojabonen zal worden uitgebreid. De steun prijzen voor dit produkt zijn mer- (Zi'e vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. is

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1