Onkruidbestrijding in de cultuurgewassen. Algemene Vergadering Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers Verslag over de van onze samenwerkende maatschappij* AALST 31 MAART 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2019 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Siandsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Het is wel niet nodig dat wij de land- en tuinbouwers overtuigen van de noodzakelijkheid van een onkruidbestrijding. Evenmin zullen wij hen moeten doen inzien dat de mechanische bestrijding niet meer vol te houden is. Wieden, schoffelen, e.d. eisen te veel arbeidsuren. Bo vendien zijn er tal van gewassen die een dergelijke onkruidbestrij ding moeilijk of helemaal niet toe laten, toch zeker niet in alle groei- stadia. Neem maar als vb. hiervoor de granen. Het succes van de scheikundige onkruidverdelging is dan ook wel te verklaren. Men vindt het nu een maal gemakkelijker en ook doel treffender dit werk met de sproeier uit te voeren en men neemt daar bij graag de mogelijke nadelen op de koop toe. Hoezeer de belang stelling voor de scheikundige on kruidbestrijding toegenomen is kunnen wij best beoordelen aan het feit dat ons regelmatig inlich tingen gevraagd worden over de bestrijdingsmethode in de meest uiteenlopende gewassen, waar men vroeger zelf niet aan zou ge dacht hebben, deze te behandelen met scheikundige producten. Wij achten het daarom wenselijk even na te gaan hoever wij op dit ogenblik staan, welke mogelijkhe den... en welke gevaren er zijn. Het volstaat immers niet de spuit te ne men en dan maar het eerste beste gewas te gaan behandelen, met een om het even welk sproeimid del. Want zoals overal elders op de boerderij, wordt ook het doodspui ten van het onkruid, een speciali teit, die wel enige ondervinding en kennis vraagt. Het probleem bij de chemische onkruidbestrijding zit hem 1) In het feit dat niet alle gewas sen eenzelfde middel op gelijke wijze verdragen. De ene verdragen het goed, de andere minder en weer andere helemaal niet. Dat is dus de kwestie van de gevoelig heid van de cultuurgewassen. 2) Niet alle onkruiden zijn even gevoelig voor een bepaald mid del. Een middel dat zeer gemakke lijk bv. blauwe bloem vernietigt zal misschien last krijgen met ka mille Dat is nu de kwestie van de gevoeligheid van de onkruiden. De keus van het sproeimiddel zal dus afhangen vooreerst van de aard van het te behandelen gewas en vervolgens van de aard der te bestrijden onkruiden. Als men weet hoeveel uiteenlopende cultuurge wassen er zijn en dan zelf bij bena dering niet weet welke onkruiden men wel kan tegenkomen, zal men graag toegeven dat het weer zo eenvoudig niet is. Heel het principe van de schei kundige onkruidbestrijding bestond aanvankelijk in het feit dat de gras- achtigen (eenzaadlobbig en smal bladig) minder gevoelig waren dan de meeste onkruiden (tweezaadlob big en breedbladig). Zo gezien was het dus onmogelijk grasachtige onkruiden tussen andere teelten te bestrijden. Vandaar de last die men heeft gehad met het pluimgras in de graangewassen bv. Een tweede moeilijkheid waar voor men kwam te staan was hoe bestrijden wij onkruiden in gewas sen andere dan granen, bv. in erw ten, of in bieten, die precies ook breedbladig zijn en dus even ge voelig voor de onkruiddodende middelen als de onkruiden zelf. Iedereen herinnert zich wellicht de de ongevallen in dergelijke teelten als de sproeistof bij het spuiten van granen was overgewaaid. Nieuwe methoden. Daar de wetenschapsmensen voor niets stil staan, zijn ze er ook de laatste jaren in geslaagd metho den te ontwikkelen, die vee! gro ter mogelheden inhouden. Het prin cipe bij alles was zich steunen op een verschil, hoe klein ook, tussen onkruiden en de teelten waarin zij moesten vernietigd worden. En waar geen onderscheid te maken was in de planten zelf, zocht men naar een verschil in groeiwijze, het verschil in het ontkiemen, of in de beworteling, enz. Zo kwam men tot volgende methoden 1) Behandelingen over de bouwvoor hier werd tegen on kruiden gewerkt op de naakte ak kers, waar wel de te bestrijden on kruiden aanwezig waren, maar nog niet de cultuurgewassen. 2) Behandelingen vóór het zaaien of planten deze worden toegepast eens dat de grond ge reed ligt, maar nog niet bezaaid of beplant is. Voor deze werkwijze komen vooral in aanmerking die middelen die hun werking doen gelden op de wortels. (Zie vervolg 3' bladzijde 1' kolom) De vergadering voor de aan deelhouders van de S. M. Redt U Zeiven ging door op 25 maart in de eigendom der vennootschap, het lokaal «De Koornbloem» op de Grote Markt te Aalst. De vergadering werd geopend door de nieuwe voorzitter de heer Robert D'Hondt, die de opgekomen leden dankte, en er op drukte dat hij het ambt van voorzitter had aanvaard, niet om de eer, maar uit genegenheid voor Redt U Zeiven. Hij loofde de overleden voorzit ter voor zijn jarenlange toewijding en beloofde de stappen van zijn voorganger te volgen. Hij gaf vervolgens het woord aan de heer Frans Wynant, afge vaardigde beheerder, die lezing gaf van het jaarlijks verslag van de beheerraad. Wij laten hier het bijzonderste deel van dit uitgebreid verslag vol gen, waar het gaat over de alge mene toestand van de landbouw in ons land. Verslag van de Beheerraad. WAARDE AANDEELHOUDERS, Bij deze hebben wij de eer en het genoegen verslag uit te bren gen over het 43e boekjaar van onze vennootschap en tevens een over zicht te geven van de voornaamste gebeurtenissen op landbouwge bied tijdens het afgelopen jaar. Wat het jaar 1961 aangaat zullen de landbouwers en vooral de kwekers met een klein bedrijf zich niet moeten beloven. Terwijl de voortbrengers van granen en suikerbeten op min of meer vaste prijzen kunnen reke nen, zijn de verkoopprijzen van de voortbrengselen van de dieren- kweek aan gedurige schommelin gen onderworpen, gezien het wel en het wee in deze sector afhangt van tal van binnen- als van buiten landse toestanden waartegen de kwekers zich zonder de steun van hogerhand niet kunnen verdedi gen. Op steun van de regering valt evenwel niet altijd te rekenen en het is een feit dat wij het bestaan van sommige officiële diensten hebben gekend op het ogenblik dat zij tussenkwamen om de prijzen van de slachtvarkens naar omlaag te drukken. Toch was in het afgelopen jaar deze steun hoogst nodig om een normale gang van zaken mogelijk te maken en de kwekers ten minste een klein deelken bestaanszeker heid te bezorgen, in de zin zoals het voor andere vakgenoten ge beurt. Wij willen hierna een overzicht geven van de wentelingen in de verschillende bedrijfstakken. De varkensmesterij kreeg voor de eerste maanden een normaal verloop, en zelfs werden enkele maanden zeer goede prijzen be taald, tot het ogenblik dat de re geringsdiensten tussengekomen zijn om alles in de war te sturen en de prijzen te doen dalen. Dit moeten we deze diensten ten kwade duiden, vooral gezien hun onthouding wanneer de prijzen ongewoon laag vielen, en de kwe kers hun dieren met verlies moes ten afzetten. Voegen wij daarbij dat op som mige ogenblikken de aan te kopen viggens zeer duur waren wat na delig uitkwam voor de mester, ter wijl de voeders in de loop van 1961, ingevolge de invoerrechten op de granen, aan hoge prijzen werden verhandeld. De prijzen op de markt te An- derlecht van de slachtzwijnen van eerste hoedanigheid ze worden als vleesvarkens betiteld - draai den begin 1961 rond de 28 fr. het kilo Ze klommen tot 30 fr. op 15 juli en tot 32,50 fr. op 5 oogst. Tot half september bleven de prijzen rond de 28 fr. om te dalen tot 23,5 fr. op 4 november. Na een opflakkering begin de cember kwam een nieuwe inzin king tot 24,5 fr. op einde 1961. We kregen dus 23,50 fr. als laag ste en 32,50 fr. als hoogste kwote- ring en dit voor de prima slacht varkens, terwijl de prijzen voor de gewone dieren tussen 20 fr. en 28 fr. schommelden. Wij hebben daar juist vermeld dat de hoge kostprijzen van de voeders voor varkens een nadeli ge invloed hadden op de winst. Wij moeten er echter op wijzen dat door het Ministerie van Landbouw voor de landbouwers-varkenshou ders een compensatiepremie is voorzien om hen enigszins te ver goeden voor de invoerheffingen die op de granen worden gehe- {Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1