Bebossing en plattelandszorg. land- en tuinbouwproducten. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Het toenemend belang van de uitvoer van AALST 7 APRIL 1962. Verschijnt iedere zaterdag 4Ute JAARGANG Nr 2020 Beheer Zeebergkoai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de ^landsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Wij lezen in het maandblad Landeigendom van de Nat. Mij. van de Kleine Landeigendom vol gende bijdrage, welke wij graag overnemen Wie houdt niet van bossen Van die majestueuze eiken en beuken of van die frisse en geurige sparre- bomen. Is de boom op zichzelf niet reeds een gave van de natuur Wij bezitten in België gelukkig nog mooie grote bossen. De bossen beslaan op het ogenblik ongeveer 600.000 ha. Vele bossen werden in het verle den gerooid voor de noodwendig heden van de landbouw en de behoeften van een steeds toene mende bevolking. Nog gedurende de XIXe eeuw heeft men vrij veel bossen gehakt daartegenover werd bij toepassing van de wet van 1847 op de ontginningen, veel woeste grond met sparrebossen beplant. Nu zijn er haast geen woeste gronden meer, maar sedert de economische crisis van 1930 en de volgende jaren schijnen de bossen een gedeelte van de gronden die zij in de loop der tijden aan de landbouw moesten prijsgeven te willen heroveren. Zo is het dat vol gens de tellingen van 1950 en 1959, terwijl de oppervlakte van de landbouwgronden afnam met 100.000 ha, ten behoeve namelijk van alle soorten openbare werken, de beboste oppervlakte met meer dan 10.000 ha is gestegen. Nut van de bossen. De bossen zijn van algemeen nut in vele streken waar zij een gun stige invloed uitoefenen op de wa terhuishouding en de gronderosie tegengaan afschrikkende voor beelden, o m. in Noord Amerika, bewijzen dat het ook hier gemak kelijker is te voorkomen dan te ge nezen. Verder zijn de bossen van be lang voor het toerisme en de re creatie in open lucht, waaraan steeds meer behoefte bestaat. De bossen genieten dus terecht een zekere bescherming. Aldus zijn de bossen die toebehoren aan de Staat, aan de Gemeenten of aan de Openbare Instellingen, onder het z.g. bosregime geplaatst en kunnen niet vervreemd worden of een andere bestemming krijgen zonder voorafgaande machtiging in de vorm van een koninklijk be sluit. Voor de bossen die aan particu lieren toebehoren, is bij wet van 28 december 1931 de Minister van Landbouw er toe gemachtigd zich te verzetten tegen elk abnormaal of overdreven hakken van de bos sen van enige betekenis, waarvan het behoud van algemeen belang is. Over het algemeen licht de Mi nister zijn veto voor zover het hak ken volgens een bepaalde timing gebeurt en gevolgd wordt door herbebossing na een overeen te komen termijn. De bossen zijn verder van groot economisch belang daar waar zij voorzien in organische stoffen, waaraan de moderne industrie hoe langer hoe meer behoefte heeft (nl. plastische stoffen) voor zekere soorten overigens, populieren bv., die van rechtstreeks nut zijn in de meubelnijverheid o.m., zijnde voor uitzichten even gunstig. Bebossing en landbouw. Wij hebben gezegd dat de bos sen het terrein, dat zij in het verle den moesten prijsgeven opnieuw schijnen te willen veroveren. Dit wil niet zeggen dat wij terug gaan naar het oerwoud thans gaat het om aangeplante bossen na belang rijke bewerkingen van de grond ,- de bossen worden onderhouden en soms krijgen zij zelfs meststoffen. De eigenaar verwacht inderdaad dat het bos rendeert. Hij vergelijkt de opbrengst ervan met die van bebouwde percelen en aldus ko men de bossen in mededinging van de cultuurgronden. Ingevolge nu de huidige econo mische omstandigheden, die ge kenmerkt zijn door ver doorgedre ven mechanisatie en grotere op brengsten, worden bepaalde gron den, die zich moeilijk lenen tot een machinaal werk of waarvan de bodemstructuur geen grotere oog sten mogelijk maakt, marginaal zij brengen weinig op aan pacht zo zij al niet braak blijven liggen. Maar zulke gronden kunnen ge schikt zijn voor het aanplanten van dennen. Goede gronden, maar met een slechte waterhuishouding of die af en toe blootgesteld zijn aan over stromingen, worden slechts op een extensieve wijze uitgebaat als hooi- weide bv. Voor die gronden kan een aanplanting van populieren even rendabel zijn. Men moet er bovendien reke ning mee houden dat alles wat de vrijheid van de landbouwgronden (bescherming van de landbouwer voor de duur van de pacht, het vastleggen der pachtprijzen) in krimpt, de eigenaar ertoe aanzet zich los te maken van de banden van een pacht. Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom). Op 11 december 1.1. werd op inia- tlef van het Ministerie van Land bouw in het Paleis der Congressen te Brussel een studie- en informatie dag gehouden over de aangele genheid in hoofding vermeld. Dit iniatief kende een groot sukses. Naast tientallen hoge ambtenaren van de departementen van Land bouw, van Economische Zaken als mede van de bevoegde parastrata- le instellingen, waren zeer talrijke vertegenwoordigers van uitvoer- verenigingen, uitvoerfirma's en landbouwersorganisaties aanwe zig. Deze studiedag werd voorgeze ten door de heer Parmentier, sekre- taris-generaal van het Ministerie van Landbouw die de aanwezigen welkom heette en het doel en de volgorde der werkzaamheden schetste. Op deze vergadering werden meerdere belangwekkende spreek beurten gehouden voor de toe komst van onze land- en tuinbouw waarop wij dan ook in deze en vol gende bijdragen de bijzondere aan dacht van onze lezers willen vesti gen. Volgende onderwerpen werden er behandeld een dynamische uitvoer in het kader van de offensieve landbouw politiek door de heer Ch. Heger, Minister van Landbouw de evolutie van de uitvoer van Belgische land- en tuinbouwpro- dukten door de heer J. Forget, ere directeur-generaal van het Mini sterie van Landbouw betekenis van de uitvoer-marke- ting voor de expansie van de Bel gische land- en tuinbouw door de heer E.I^. Van der AA, adjunkt-di- recteur-generaal van de Belgische Dienst voor Buitenlandse Handel de bevordering van de uitvoer van land- en tuinbouwprodukten door de heer A. Van den Dael, directeur van de Nationale Dienst voor Afzet van Land en Tuinbouw produkten. Deze referaten werden volledig opgenomen in het Landbouwtijd- schrift van december 1961 nr 12 waaruit wij de gegevens overne men voor onze bijdragen. In deze bijdrage zullen wij het hebben over de merkwaardige re devoering van de heer Minister van Landbouw onder de hoofding. Een dynamische uitvoer in het kader van de offensieve landbouwpolitiek. In de inleiding van zijn rede on derstreepte de minister de noodza kelijkheid van nauwe samenwer king tussen de administratie en) de private sector, inzonderheid de uit- voerkringen. Hij zegde o. m. letterlijk de ad ministratie moet zich van een lou ter passief en vaak afremmend apparaat omvormen tot een actief en dynamisch instrument, dat de bereidheid tot het nemen van dur vende iniatieven, tot het aanvaar den van redelijke handelsrisico's van de private sector ondersteunt en aanvult. De minister verklaarde volgende problemen te zullen in ogenschouw nemen 1° wat dient verstaan door een offensieve landbouwpolitiek 2° wat de betekenis is van een Dynamische exportpolitiek 3° welke specifieke taak de be roepsorganismen op dit laatste ge bied te vervullen hebben. I) Wat dient verstaan door offensieve landbouwpolitiek De Minister betoogt dat de be scherming van onze landbouw aan de grens, die voorheen tot op ze kere hoogte ongetwijfeld gewet tigd was, geleidelijk zijn doelma tigheid heeft verloren door het tot stand komen en de snel voortschre- dende toepassing van de Europese Economische Gemeenschap, waar bij nu Groot Brittannië en Dene marken wensen aan te sluiten. Hij verklaart tolmuren, kwan titatieve invoerbeperkingen, tuin- bouwkalender en minimumprijzen waren defensieve wapens welke afbotten en weldra onbruikbaar zullen worden Elkeen dient de realistische be sluiten te trekken uit de nieuwe werkelijkheid. De progressieve li beralisatie van de handelsbetrek kingen stelt onze concurrenten, die wij gisteren nog aan onze grenzen konden ophouden, in staat hun produktie op onze markt aan te bieden, maar biedt tevens verhoog de kansen voor onze producten om door te dringen op de buiten landse markten. Wij moeten dus onze oude me thodes en sleur afleggen en met durf en doelbewust de nieuwe toe standen tegemoet gaan. Met ande re woorden wij moeten een offen sieve landbouwpolitiek inzetten en doorvoeren. Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1