land- en tuinbouwproducten. Bijzondere gevallen van onkruidbestrijding. Weekblad Arbeid adelt Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers Het toenemend belang van de uitvoer van BURELEN AALST 14 APRIL 1962. Verschijnt iedere zaterdag Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (2de bijdrage) II) Wat dekt het begrip «dynamische uitvoerpolitiek Volgens de minister omvat dit begrip zes sterk verbonden basis bestanddelen 1) markten opsporen 2) zich aanpassen aan deze mark ten 3) zich op de hoogte houden van de evolutie der afzetmogelijkhe den 4) zich doen kennen op de vreem de markten 5) er zich handhaven 6) zich degelijk doen vertegen woordigen. 1) Markten ontdekken betekent de typische kenmerken der bui tenlandse markten kennen, alsook de economische en financiële re glementen die er van kracht zijn, de handelsgewoonten en gebrui ken die er worden gevolgd. 2) Zich aanpassen aan de ver eisten der uitvoermarkt is een noodwendigheid die geen toelich ting behoeft. De «kliënt is koning» is één der voornaamste stelregels van de uitvoerpolitiek. 3) Zich op de hoogte houden van de wijzigingen in de afzetmogelijk heden is ook een onmisbare ver eiste van de uitvoer De landbouw brengt hoofdzakelijk producten voort die in het voedingspakket worden opgenomen. Alhoewel structurele wijzigingen op dit ge bied niet zo revolutionair zijn, laat de evolutie van de levensstandaard toch sporen na. Doch veel gevoe liger zijn dikwerf de schommelin gen in de voorbereiding der pro ducten voor de markt en de wijzi gingen in de distributie. 4) Zich doen kennen op de vreemde markten is ook een der voornaamste facetten van een dy namische uitvoerpolitiek. Deze is zo belangrijk dat de standing van een uitvoerfirma gerust kan geme ten worden aan de intensiteit van haar aanwezigheidspolitiek. 5) Stand houden op de uitvoer markt is natuurlijk het doel van een dynamische uitvoerpolitiek. Zulks vergt een bestendige in spanning van prospectie en aan passing alsmede continuïteit in de uitvoer zelf. Zich slechts aan een markt interesseren, wanneer de af zet er gunstig is, is onvereenbaar meteen doelmatige uitvoerpolitiek. 6) Zich degelijk doen vertegen woordigen op vreemde markten. Dit is de sluitsteen van een dyna mische uitvoerpolitiek. Het opsporen van volwaardige vertegenwoordigers op de buiten landse markten is voorzeker een delikate taak waaraan de meeste aandacht dient besteed. III) Taak van de beroepsorganisaties in een dynamische uitvoerpolitiek. Hier maakt de minister een on derscheid tussen de taak van de administratie en deze van de pri vate sector. De administratie heeft haar spe cifieke taak te vervullen om de uit voerders voor te lichten, de wegen te effenen en vaak ook bij te sprin gen. Doch het is duidelijk, dat deze taak in een vrij economisch regime als het onze, waarin voor staats- handel geen plaats is, enkel van aanvullende aard kan zijn. De ver antwoordelijkheden van het pri vaat iniatief op het gebied van de uitvoer zijn aldus voldoende dui delijk gesteld. De problemen opgeworpen door de uitvoer zijn zo veelzijdig en zo veranderlijk, dat zij de actiemo gelijkheden van individuele uit- voerfirmas, hoe belangrijk ook, dik wijls overtreffen. Voor het georga niseerd beroep is dan ook op dit terrein een zeer belangrijke taak weggelegd, doch daarom moeten de beroepsorganismen zich bewe gen buiten het enge gebied dat de meesten onder hen tot heden heb ben bewandeld. Deze tradionele functie van de beroepsorganismen welke louter bestond uit passieve contactnamen met de staatsbesturen en de para statale instellingen dient grondig vernieuwd door iniatieven die de beroepsorganismen moeten toela ten een actieve rol te spelen in de uitbreiding van onze buitenlandse handel. De enige basis om deze vernieu wing door te voeren is de stelsel matige organisatie van de beroeps- soldariteit, want deze vergt van de aangesloten enkelingen een doel bewuste samenwerking op lange termijn en in het algemeen belang. De belangrijke opdrachten die de beroepsorganismen in de uitvoer- sector zouden moeten uitvoeren zijn dienvolgens 1°) verzoening van individuele belangen. (Zie vervolg 2e bladzijde 2' kolom). Een paar weken geleden had den wij de gelegenheid enige uit leg te geven over de onkruidbe strijding met scheikundige midde len in 't algemeen en dan speciaal deze in de graangewassen, die zich wellicht het best lenen tot een scheikundige toepassing. Maar ook nog ander gewassen komen hiervoor in aanmerking. Daar zijn vooreerst de weiden. Daar deze echter het best behan deld worden in de nazomer, ko men wij daar later nog wel eens op terug. Daar zijn ook nog de maïs, de erwten, fruitaanplantin- gen, ajuinen, e.d., houtachtige ge wassen, grachten en wateringen, enz. Hiervan willen wij er enkele, die voor de landbouw van belang zijn, nader bekijken. Onkruidbestrijding in maïs Hiervoor komen twee methoden in aanmerking 1) Pré-emergentie, ttz. behan deling tussen het zaaien en de op komst van het gewas. Is zeer doel- Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 15 april tussen 10 en 12,30 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. treffend tegen al de soorten jonge onkruiden. De behandeling wordt toegepast één dag voor de op komst, waarbij het resultaat gro tendeels afhangt van het weder. Geen regen is hoofdzaak. De te gebruiken produkten zijn DINA- GRO en DINORSOL PL, die wij reeds vroeger bespraken. Geen van beiden laat een giftig bezink sel na in de grond, terwijl boven dien de gezondheidstoestand van het gewas erdoor schijnt te verbe teren. Ingeval, door een of andere oor zaak, bv. door regen, de pré emer- gentiebehandeling niet kon plaats vinden is men aangewezen op de tweede methode. 2) Post-emergentie, ttz. behan delen na opkomst van het gewas. Geeft wel niet zo n goed resultaat als de vorige manier, maar heeft het voordeel dat ze langere tijd kan toegepast worden. Over 't al gemeen valt deze behandeling goedkoper uit dan de eerste, ten minste als één bespuiting volstaat. Dient echter, om wille van een minder goede uitslag, een tweede keer gespoten, dan wordt de zaak duurder. Waar men echter op let ten moet nooit de maïs behande len op 10 25 cm grootte, omdat op dit ogenblik de maïs zeer ge voelig is en dus beschadiging te vrezen. De produkten die hier in aanmerking komen zijn SANVEX 80, DINORSOL PL, AGROXONE 30 en HhRBISEL AMINE. Maar voor zichtig de gebruiksaanwijzing vol gen is hier de boodschap. Te gebruiken dosis Deze moet men aanzien als bruikbaar voor normale omstan digheden. In geval van ongunsti ge groeiperiode (minder gevoelig heid) verhoge men ze licht. Pré-emergentie op g e 1 ij k e grond 7,5 liter Dinagro of Dinorsol in 300 liter/ha. op kluitgrond zelfde produkten, maar dan 10 liter in 400 liter/ha. Post-emergentie op moïs met een hoogte van 5 tot 10 cm 4,5 lit. Dinorsol in 500 liter water/ha, ofwel 3,5 kg Sanvex 80. Gebruikt men Herbisel-Amine dan 2,5 liter of Agroxone 30 dan 5 liter in 310 liter water/ha. Op maïs van 25 tot 35 cm hoogte 2,5 liter Herbisel Ami ne in 300 liter water/ha. De post-emergentie-behandelin- gen dienen uitgevoerd te worden bij mooi weder, op droog gewas en Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. jaar* Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STÏCHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1