Zalig en Vrolijk Paasfeest land- en tuinbouwproducten. PAASVREUGDE. Weekblad Aan al onze Lezeressen en Lezers Arbeid adelt wensen wij een Het toenemend belang van de uitvoer van AALST 21 APRIL 1962. Beheer Zeebergkaai 5, Aclst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Nr H.25,93. De jaarlijkse herdenking van het lijden, de dood en de verrijzenis van Kristus, plaatst ons telkens weer opnieuw voor deze grote waarheid dat de boodschap van het Evange lie ten slotte een boodschap van vreugde is. Het leven kan ons lij den en verdriet brengen het is onze Goede Vrijdag, maor zo wij het willen volgt hierop toch ook onze Pasen, onze heropstanding. Mensen en gemeenschappen worden op dit ogenblik door een gemeenschappelijke vijand be dreigd, die er de oorzaak van is dat we in de duisternis van Goede Vrijdag blijven leven, zonder de vreugde van de Verrijzenis te ken nen. Hij is er tevens verantwoorde lijk voor dat een wereld die zich vrij en kristelijk noemt twee we reldoorlogen heeft voortgebracht, de voedingsbodem is geworden van allerhande ismen en niet instaat is geweest een ekonomi- sche ongelijkheid op te heffen, die toelaat dat vele mensen in vele de len van de wereld te weinig heb ben, terwijl enkelen te veel heb ben. De naam van deze vijand is ma terialisme een levensbeschouwing die dingen zoals winst, lonen, be zit en macht belangrijker acht dan mensen, en daarom oorzaak wordt van veel ellende, misnoegdheid en opstandigheid. Pasenis een uitnodiging om ons los te wringen uit dit dodende ma terialisme. Wanneer in de natuur alles tot nieuw leven verrijst, zou den we groot ongelijk hebben dit voorbeeld niet te volgen. Het is in deze geestelijke heropstanding dat voor de mens de grote vreug de van het Paasfeest moet gelegen zijn. We leven nog te veel alsof Goe de Vrijdag het slot zou geweest zijn van de evangelische bood schap. We vergeten de Verrijzenis en de Hemelvaart. De Verrijzenis is een uitnodiging tot nieuw leven, een leven zonder angst en vol be trouwen. Dat geldt voor iedereen, wie we ook zijn, wat we ook ge daan hebben. Lezen we toch het Evangelie. Hoe heeft Kristus, en hoe heeft zijn boodschap gewerkt op de mensen, ook op dezen die gebukt gingen onder hun zondigheid. Heeft zijn Persoon en zijn prediking hun angst en schrik aangejaagd Zijn zij voor Hem gevlucht Zo weinig angst hadden ze voor Hem, dat de aan de openbare verachting prijs gegeven tollenaars Hem aan hun tafel nodigden. Deze mensen had den nooit een andere ervaring op gedaan,dan dat de "vromen,,, deze die de wet onderhielden, in een grote boog om hen heen gingen, en niet eens hun groet beantwoord den. Nu kwam Hij recht op hen toe, ging bij hen zitten en sprak met hen over de goede God, die de mensen zoekt. God die medelijden heeft met de ongelukkigen, die uitkijkt naar de haveloze zoon, welke op verlo ren paden liep. Zo weinig angst hadden de verlopen mensen tij dens zijn leven voor Hem, dat een zondares Hem volgt tot in het huis van een farizeër en wenend aan zijn voeten valt, omdat zij weet, dat Hij medelijden zal hebben met haar gevallen staat en haar verlo ren leven. En tot zijn volgelingen, die de wraak Gods willen afroe pen over een Samaritaanse stad, welke haar poorten voor Hem sloot, zegt hijGij weet niet wat voor geest U bezielt. En aan een van de moordenaars, die naast hem op een kruis hingen gaf hij de ver zekering Heden nog zult ge met mij zijn in het paradijs. Is dat alles geen uitnodiging op dat ook wij zouden verrijzen, zon de en materialiame ver van ons zouden afwerpen, en opgaan naar onze paasvreugde. Want Pasen IS vreugde, als er vrede is in ons bin nenste. (3de bijdrage) In het raam van de studie-en in formatiedag welke doorging te Brussel op 11 december 1961 en ge wijd was aan de behandeling van het vraagstuk in hoofding vermeld, werd ook het woord gevoerd door de heer J. Forget, ere-Directeur- Generaal van het Ministerie van Landbouw en voorzitter van de Hoge Raad van het Landbouw Economisch Instituut. Zijn voor dracht handelde over De toestand en de ontwikkeling van de uitvoer van de Belgische land- en tuinbouwprodukten. De spreker betoogt dat de ont wikkeling van de voortbrenging het belang van de afzetgebieden op de voorgrond heeft geplaatst. Daarom heeft de heer Héger, Minis ter van Landbouw beslist dat in het programma van de werkzaamhe den van het Landbouw Economisch Instituut voorrang zal gegeven worden aan de grondige studie van het probleem van de afzetmo gelijkheden voor de land en tuin bouwprodukten. In samenwerking met de opzoe kingscentra opgericht bij elk van onze drie landbouwinstituten en onder de leiding van professoren gespecialiseerd in de studie van de economische problemen, maken op dit ogenblik reeds verscheidene sectoren van onze land- en tuin bouw het voorwerp uit van stelsel matige opzoekingen, onder meer de zuivelprodukten, de groenten, het fruit, de bloemen en de sierge wassen. Deze opzoekingen betreffen zo wel de afzet in het binnenland als in het buitenland en zijn gerecht vaardigd door de belangrijke rol van de landbouwuitvoer zowel voor de nationale economie als voor onze landbouweconomie. Meer bijzonder wat onze natio nale economie aangaat, biedt de uitvoer van produkten van onze landbouw, maar bijzonder van onze tuinbouw, aanzienlijk belang om dat hij toelaat de voornaamste rijk dom van ons land nlzijn arbeids krachten te waarde te maken zon der dat het noodzakelijk is uit het buitenland voor de voortbrenging dure grondstoffen te betrekken. De Heer Forget onderzoekt ver volgens hoe het vraagstuk van de landbouwuitvoer wordt gesteld voor ons land. Hij geeft bij wijze van inleiding enkele kenmerkende gegevens nopens de landbouw structuur. •317.000 personen zijn thans nog werkzaam in de landbouw die vol gens de algemene telling van 1959 60 1.720.000 ha beslaat. Dit maakt ongeveer 5 ha 40 per per soon werkzaam in de landbouw. Dit landbouwareaal is verspreid over 198.000 uitbatingen van meer dan 1 ha, wat voor deze landbouw bedrijven een gemiddelde opper vlakte van ongeveer 8 ha 20 verte genwoordigt. Voor het landbouwjaar 1959 60 bedroeg het kapitaal belegd in de landbouw ongeveer 303 miljard fr., waarvan onroerend kapitaal onge veer 246 miljard frank en het uitba tingskapitaal circa 57 miljard frank. De waarde van de land- en tuin bouwprodukten bedroeg in 1960 52,2 miljard frank. Het netto landbouwinkomen werd in 1960 geraamd op bijna 31,5 miljard frank. De totale waar de van de landbouwprodukten (plantaardige, dierlijke en tuin bouwprodukten bedroeg voor 1960 bij de invoer 16.731.134.0C0 fr en bij de uitvoer 8.016.489.000 fr hetzij een invoersaldo van 8.714 645.000 fr Globaal genomen dekt de natio nale productie ongeveer 85,5 van de binnenlandse behoeften aan landbouwprodukten. Ontwikkeling van het belang van de buitenlandse markt voor onze landbouw. De Heer Forget verstrekte vervolgens gegevens nopens het toene mend belang van de uitvoer van land-en tuinbouwprodukten bij mid del van volgende vergelijkende tabel Periode 1936/38 1959 1960 Jaarwaarde van de landbouwproductie in miljoen fr. in 10.729 100 53.243 496 52.200 487 Waarde van de landbouwinvoer in miljoen fr. 3.945 16.547 16.731 (Zie vervolg 2' Waarde van de landbouwuitvoer in in miljoen fr in 100 885 100 419 7864 888 424 8016 905 bladzijde le kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar® STICHTER EN BESTUURDER Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Men kan zich abonneren op de Handelsregister Aalst Nr 145 poitkantoren en bij de briefdragers. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1