Moeder, vandaag vieren we II Steun door de Deense regering Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers aan de uitvoer van landbouwprodukten* AALST 12 MEI 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2025 Beheer Zeebergkaqi 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. CAUDRON. Het is stilaan een traditie ge worden. De tweede zondag van de maand mei vieren we moeder. Moeder die, jaar in, jaar uit, met grenzeloze toewijding, naast ons heeft gestaan en ons groot gebracht heeft, wordt deze dag in de bloem pjes gezet. Als er een wezen op aarde is dat ten volle verdient in de bloemen gezet te worden, dan is het wel onze moeder. Het wordt een heel schoon feest. Nu de winter voor goed voorbij is, nu we volop in de len te staan, nu de natuur ons toe lacht getooid in alle pracht, nu de vreugde om vernieuwd leven in ons opborrelt, is het een heerlijk moment om moeder te vieren. De laatste dagen hebben we zo dikwijls naar moeder gekeken, heimelijk gelukkig om de verras sing die we haar brengen zouden, en we zagen haar steeds zonnig en opgeruimd moeder is steeds zon en lente geweest we hebben haar weten zingen en neuriën, ook wanneer ze onder het vele werk gebukt ging, ook wanneer ze moe was moeder was de spil waarrond gans de familie draaide, een spil die nooit begaf. Nu is het ogenblik gekomen om haar eens gans biezonder onze erkentelijkheid te betuigen. We plukken een ruiker van de schoonste bloemen, we spreken onze spaarcentjes aan voor de aankoop van een aardig ge schenkje. Het is niet nodig dat het veel kosten zou, als het maar met oprechte hartelijkheid en veel dank gegeven wordt. We moeten moeder laten voe len dat we beseffen dat ze veel voor ons gedaan en geofferd heeft die gevoelens in ons te ontdekken zal haar grootste vreugde en een duurbaar ge schenk zijn. We weten wat we doen moe ten moeder blij maken en ziels gelukkig. Dat kunnen we allen. Vader kan het op een wijze die moeder zal doen terugdenken aan de eerste dagen en weken van de verloving de kinderen kunnen het met bloemen, geschenken, ge dichten, en door vandaag voor een keer moeder van alle huis houdelijk werk te ontlasten. En waarom zou heel de familie samen op deze dag niet eens vroeg ter kerke gaan, om O L. Heer te bedanken voor zo n goede moe der, en om Hem veel zegen over haar af te smeken. Banden die in gebed gelegd worden zijn stevige banden. Toch is er nog iets anders waarop ik deze dag de aandacht zou willen vestigen. Vandaag worden duizenden moeders ge vierd, maar toch zijn er hier en daar enkele die vergeten worden. Het schijnt onmogelijk, maar het is zo er zijn kinderen die verge ten dat ze een moeder hebben Er zijn er zelfs die de hand aan hun moeder durven slaan. Er zijn er anderen die hun moeder slechts zeer zelden een bezoek brengen, en nooit een geschenkje. Andere moeders zijn alleen om dat hun kinderen vroegtijdig ge storven zijn. Met een tikje wee moed in het hart zullen ze van daag van alle kanten horen dat er moeders gevierd worden. Ze zul len mannen en kinderen over straat zien gaan met bloemenruikers be stemd voor moeder, en ze zullen waarschijnlijk een zucht laten en een traan wegpinken in hun een zaamheid en verlatenheid. Zo ge in uw familie of in uw omgeving dergelijke moedertjes kent, vergeet ze niet. Laat het eens warm worden aan hun hart, en zorg er voor dat ze een traan wegpinken, niet van verdriet, maar van vreugde en dankbaar heid omdat gij aan hen gedacht hebt. Als het kan, indien het pas geeft, gun ze een plaats aan de feesttafel. Aan deze edelmoedig heid zult ge allen veel vreugde be leven en ik zou bijna durven zeg gen dat het een van de schoonste geschenken is die ge uw eigen moeder zoudt kunnen aanbieden. Mochten vandaag ALLE moe ders, waar ze zich ook bevinden, en waar ze ook leven, gelukkig zijn. Mocht er geen enkele verge ten worden In verband met de reeks bijdra gen welke wij in de vorige num mers hebben gewijd aan het uit voerbeleid ter bevordering van onze land en tuinbouwprodukten, is het voorzeker niet van belang ontbloot na te gaan welke maat regelen Denemarken, het land bij uitstek van de landbouwersorgani satie, op dit gebied in toepassing heeft gesteld. Daar de uitvoer een bestanddeel is van de landbouw politiek zullen wij tevens het Deens beleid tot steun van de landbouw in ogenschouw nemen. Wij maken hierbij gebruik van de documentatie welke de Belgi sche Dienst voor de Buitenlandse Handel heeft verzameld uit de verslagen uitgebracht door het Bel gisch Gezantschap te Kopenhagen. Elementen van de Deense politiek tot steun van de landbouw en de uitvoer van landbouwprodukten. Deze kunnen samengevat wor den als volgt 1) Er bestaan in Denemarken coöperatieven voor aankoop van zaden, meststoffen en dierenvoe- ders. 2) Een andere zeer belangrijke groepering van coöperatieven oe fent een overwegende invloed uit op de voortbrenging van boter, kaas, bacon, varkensvlees, runds vlees, eieren, gevogelte, fokvee, paarden en aardappelen. Voor de uitvoer van deze pro- dukten bestaan uitvoercommissies groeperende de coöperatieven van voortbrengers en de hande laars. Deze commissies centralise ren enerzijds de uitvoer van de voortbrengselen vallende onder hun bevoegdheid en regulariseren anderzijds de afzet op de binnen landse markt. De drie belangrijk ste onder hen bezitten een mono- polium voor de uitvoerhandel wel ke zij volledig in handen hebben. Het betreft de volgende artikelen boter, kaas, bacon, levende var kens en varkensvlees. 3) Elke uitvoercommissie be schikt over een fonds dat gevoed wordt door heffingen hetzij op de verkoop aan de verbruikers, hetzij op de uitvoer, hetzij op beide teza men. Dit fonds dient om de prijzen gelijk te schakelen op basis van de kwaliteit der produkten en om de aanzienlijke schommelingen in de prijzen op te vangen. Het dient verder om werkzaamheden van gemeenschappelijk belang te fi nancieren, nl. het voeren van pro paganda voor de uitvoer, de in richting van verkoopsbureau's in het buitenland, marktonderzoeken en tenslotte om bij te dragen tot de vorming van een Centraal Fonds ter bevordering van de uit voer. De wet heeft inderdaad een of ficieel karakter gegeven aan de zelfstandige fondsen per produkt welke bestonden vóór de instelling van het Centraal Fonds dat be doeld is als een verweermiddel te gen de mededinging op de buiten landse markten. 4) Buiten de gevallen waarin de heffing is vastgesteld door een wet telijke verordening (zoals bv. voor voedergranen, varkensvlees, boter en paarden), bepaalt de commis sie op het einde van elke week een richtprijs berekend in functie van de vermoedelijke prijskwoteringen die kunnen bereikt worden tijdens de volgende week op de bijzon derste vreemde afzetmarkten. Zo dra de uitvoer door haar tussen komst is verwezenlijkt, betaalt de commissie aan de voortbrengers een prijs die min of meer kan af wijken van de vastgestelde richt prijs naar gelang van de markt- evolutie. 5) In meerdere gevallen, hebben de voortbrengers in bepaalde be drijfstakken, tengevolge van de sterke daling der prijzen op de buitenlandse markten, de tussen komst gevraagd van de regering teneinde gewaarborgde prijzen te bekomen voor de verkopen aan de Deense verbruikers Deze regeling had voor gevolg dat de Deense verbruikers voor bepaalde pro dukten een hoger prijs betalen dan de vreemde verbruikers en dient derhalve te worden beschouwd als een vorm van steun aan de voortbrengers. 6) Meerdere andere organismen houden zich ook bezig met de be hartiging van de landbouwbelan gen in de Deense economie, met de normen tot kwaliteitsbepaling, de invordering van de heffingen en de verzorging der afzetgebie den, nl. de Landbouwraad, de Contactcommissie, de Raad voor Afzetgebieden voor de Landbouw. 7) De Raad voor Afzetgebieden bepaalt de uitvoermodaliteiten der wet van 16 juni 1958. Hij heeft on der meer volgende maatregelen uitgevaardigd (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars tvlen kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1