DE BOTERSMOKKEL* Steun door de Deense regering Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt aan de uitvoer van landbouwprodukten* AALST 19 MEI 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2026 Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. CAUDRON. Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Het is nu reeds bijna dertien jaar dat de botersmokkel welig tiert aan de Hollands Belgische Grens, der tien jaar die er hebben toe bijge dragen in het grensgebied een soort gangsterisme te ontwikke len, waar men in Chicago over versteld staat, wanneer het daar beschreven wordt. En nochtans is men daar van geen klein gerucht vervaard. De toestand heeft zich nu zo ontwikkeld dat het gaat hard tegen hard, douaniers die hun le ven riskeren, smokkelaars die nie mand of niets ontzien. Toch is het niet de smokkelaar, die met zijn gepantserde wagen de grens over gaat, die grof geld ver dient. Dit komt terecht in de porte feuilles van fijne mijnheren, die men te Turnhout, of te Tilburg, of te Antwerpen, of te Amsterdam, in de chicke bars ontmoet, whisky drin kend en fijne sirgaren rokend.... Dat is de gentleman-gangster, die langs verschillende tussenpersonen om mannen de baan opstuurt tegen 75 gulden per rit, waarbij deze telkens hun vel riskeren, om uiteindelijk een bandiet te worden die voor niets meer zal terugdeinzen om uit de klauwen van het gerecht te blijven. In het nauw gedreven rij den ze vlak op de douaniers in, of gooien kraaiepoten die de achter volgende auto tegen een boom kunnen doen terechtkomen. Jaarlijks gaat er, naar ruwe schatting, tien a twaalf miljoen kg boter de grens over, gesmokkeld. Slechts een druppeltje hiervan wordt aangeslagen en verbeurd verklaard. Een dergelijke hoeveel heid boter gaat natuurlijk niet in kleine partijtjes de grens over, en veronderstelt bovendien een zeer intense smokkel aan onze grenzen. Bij een prijsverschil van meer dan 30 fr het kg betekent deze smokkel een bruto winst van circa 400 mil joen francs, die onder de verschil lende handlangersmoeten verdeeld worden, maar die toch voor een groot deel in de handen van enke len terecht komt. Om een dergelijke hoeveelheid boter normaal te vervoeren zou den niet minder dan zeshonderd vrachtwagens met aanhanger, van het zwaarste type nodig zijn. Op de weg zou dat, met inachtneming van de vereiste tussenruimten een colonne opleveren ter lengte van meer dan 20 kilometer. Het is dui delijk dat de smokkelaars niet van een dergelijk opvallend transport gebruik maken. Hun smokkelwa- gens vervoeren gemiddeld slechts 1000 kg boter per keer. Dat zou dus neerkomen op een gemiddeld van 300 ritten per dag. Maar niet alle boter wordt met gepantserde wa gens over de grens gebracht. Ook het stille vervoer neemt een aan zienlijke, misschien wel de grootste plaats innamelijk de boter die verborgen ligt onder andere ladin gen of in geheime bergplaatsen van vrachtwagens, spoorwagens en schepen. Toch gaat er heel wat met ge pantserde wagens de grens over. De tolbeambten kunnen niet overal tegenwoordig zijn, en hun tegen woordigheid wordt aanstonds aan de betrokken smokkelaars gesigna leerd. Nemen we het voorbeeld van Zeeuws Vlaanderen. Hier zijn twaalf officiële grensovergangen, maar daarnaast zijn er nog voor de smokkelaars weggelegd .- 50 ver harde wegen, 56 onverharde we gen en 16 rijwiel-of voetpaden. Hoe wil men dat alles bewaken Maar heeft het dan ten slotte zo veel belang dat er aan de boter smokkel paal en perk zou gesteld worden Ongetwijfeld. België brengt ongeveer genoeg boter voort voor eigen verbruik. Dus al wat er bij komt dient weer uitge voerd. De boter die in onze frigo's ligt opgestapeld, en die werd aan gekocht tegen een voor de voort brengers renderende prijs, wordt met rond de 40 fr verlies verkocht op de wereldmarkt. Dat verlies wordt gedragen door de Belgische belastingbetaler, want het kost aan de Staatskas ieder jaar bij de 400 miljoen francs. Een hele som I Als we juist zijn ingelicht is het niet de Staatskas die vermelde som bijpast, maar wel het Landbouw fonds, dat zijn geld haalt van de invoerheffingen op de granen. Het is dus niet de belgische belastings betaler, maar wel de boer die het gelag te betalen krijgt. (N.v.d.R.). Van waar het verschil in prijs tussen een kilo Hollandse en een kilo Belgische boter Kan de Hol landse boer dan zoveel goedkoper voortbrengen dan de Belgische Neen.^Ook de Hollandse boer kan geen mirakelen doen. De oorzaak ligt hoofdzakelijk bij het feit dat de prijs der Hollandse boter kunstma tig laag gehouden wordt door staatstoelagen. Aan deze toestand, die aan de grens een echt gangsterisme ont wikkelt, waar Al Capone zijn hoed zou voor afgedaan hebben, zou een einde kunnen gemaakt worden indien de Nederlandse en Belgische [Zie vervolg onderaan hierneven.) (2de bijdrage). In ons nummer van verleden week (nr 2025 van 12 5 62) hebben wij een uiteenzetting gegeven van de bijzonderste maatregelen van de Deense politiek tot steun van de uitvoer van landbouwprodukten. In deze bijdrage zullen wij verder handelen over de tussenkomsten van de Deense Staat tot regeling van de landbouwmarkt. Rechtstreekse tussenkomst van de Staat op de landbouwmarkt. 1) Prijzen vastgesteld door de Staat. De Deense Staat heeft zich het monopolium voorbehouden van de fabricatie van suiker en aardap pelmeel, hij verleent vergunnin gen tot vervaardiging van deze produkten en bepaalt de prijzen en de hoeveelheden die mogen verhandeld worden in de verschil lende stadia van de voortbrenging en de verdeling of distributie. De invoer van deze twee artikelen is gecontingenteerd. 2) De wetgeving. a) De wet van 16 juni 1958 op de verkoop van landbouwprodukten richt een uitvoercommissie op en stelt heffingen in op de verkopen in het binnen en het buitenland. b) De wet van 4 maart 1959 re gelt de uitvoer van verse vruchten. c) De wet van 10 juni 1959 be paalt de prijzen aan verbruiker voor de melkprodukten. d) De wet van 10 juni 1960 regelt regeringen eenzelfde zuivelpolitiek zouden willen voeren, en eenzelfde boterprijs zouden vaststellen. Is het dan zo moeilijk hier een bevredi gende oplossing te vinden Moeten we daar nog zeven jaar op wachten, en misschien langer, tot de harmonisatie van het land bouwbeleid, in het kader van de Gemeenschappelijke Markt, een werkelijkheid zal geworden zijn Zon belang heeft de prijs van de boter toch niet voor de Hollandse ekonomie. Slechts een vierde van de melkproduktie wordt er tot bo ter verwerkt (bij ons meer dan de he^ft) en die gaat dan nog groten deels de grens over, want de Hol lander eet geen boter. Met een weinig goede wil zou er dus wel een oplossing kunnen gevonden worden. Maargoede wil moet soms ver gezocht worden de markt der brood- en voeder- granen. Zij bepaalt de binnenland se prijzen die gewaarborgd zijn voor de voortbrengers, het percen tage van inmenging van inlands broodgraan en de minimumprijzen bij de invoer van voedergranen. 3) Maatregelen van handelspolitiek, a) Beperkingen van de hoeveelheden, bij de invoer. Deze beperkingen slaan bijzon der op de landbouwprodukten die geteelt of gefabriceerd worden in Denemarken en inzonderheid op de voedergranen, de kaas, en op de tuinbouwprodukten (fruit en groenten). b) Tolrechten. Deze zijn betrekkelijk zwak op de eigenlijke landbouwprodukten waarvan de meeste vrij zijn van invoerrechten, behoudens suiker en kaas. Daarentegen kunnen de invoerrechten gaan tot 30 en 40 van de waarde op industrieel be werkte of verwerkte landbouwpro dukten zoals vleesconserven, fruit en groenten. c) Toelagen. Een stelsel van staatstoelagen be staat niet in de vorm welke toege past wordt in anderelanden. Noch tans dient opgemerkt dat het stel sel van heffingen, door het waar borgen van binnenlandse prijzen, kan leiden tot een onrechtstreekse steun van de prijzen bij de uitvoer. d) Steunfonds aan de uitvoer. Een wet van 4 april 1960 heeft een regeringsfonds (Erhvervsfond) opgericht dat, enerzijds dienst doet als delcredere dienst voor dekking van de risico's verbonden aan de kontrakten van uitvoer en dat an derzijds, onder bepaalde voor waarden, de waarborg van de staat verstrekt aan de uitvoerders derwijze dat de financiëring van de uitvoer door de banken verge makkelijkt wordt. Onrechtstreekse tussenkomst van de Staat. De twee belangrijkste maatrege len zijn op dit gebied enerzijds een lichte vermindering van onge veer 5 welke werd toegestaan op de grondbelasting (op aanvraag van de beroepsverenigingen) en anderzijds, de verkoop van ben zine met vrijstelling van taks, het zij tegen 0,56 kr. per liter in plaats van 0,91 kr. per liter. [Zie vervolg 2e bladzijde 1kolom). De Koornbloem bonnementsprijs 96 fr. 's jaars en kan -zich abonneren op de ;tkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voer hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden B

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1