bedrieglijke praktijken ONKRUIDBESTRIJDING Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adeit in grachten en wateringen* Wetsontwerp tot beteugeling van in de handel van land- en tuinbouwprodukten* AALST 2 JUNI 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2028 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers Uit Land 1 gegeven door de lbouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De Heer Héger, Minister van Landbouw, heeft op 8 mei 1.1. bij de senaat een wetsontwerp ingediend tot wijziging van het koninklijk be sluit nr 19 van 27 juli 1939 dat voor doel heeft bedriegelijke praktijken te voorkomen en te beteugelen in de handel van land- en tuinbouw- produkten. In de memorie van toelichting betoogt de minister dat onze land en tuinbouw voor een zeker aantal produkten uitvoerder is gewor den en dat anderzijds, in het kader van de Euromarkt, de geleidelijke afschaffing van de invoerbeperkin gen voor gevolg heeft dat meer en meer vreemde produkten op onze binnenlandse markt verschijnen. Om buiten onze grenzen afzet gebieden te veroveren en te behou den en om gp de Belgische markt onze concurrentiële positie te hand haven, is het vereist dat de voort brengselen welke onze land- en tuinbouw in de handel brengt kwaliteitsprodukten zouden zijn of dat zij, ten minste aan de verbrui ker te koop worden geboden in voorwaarden welke hun werkelij ke kwaliteit duidelijk kenbaar ma ken en beantwoorden aan de re gels van handelseerlijkheid. Elk bedrog op dit gebied dient streng te worden beteugeld, omdat het benevens de schade welke het berokkent aan een of ander privé- belang een aanslag uitmaakt op het algemeen belang Dit is bijzon der het geval bij de uitvoer, waar bedrog in zake kwaliteit, zelfs in een alleenstaand geval, voor ge volg kan hebben tijdelijk of voor goed een afzetgebied te sluiten dat voor de afzet van een bepaal de produktie onontbeerlijk is. Het is derhalve noodzakelijk dat dergelijke bedriegelijke praktijken streng worden bestraft en dat de daders, zo nodig, definitief onscha delijk worden gemaakt. Om dit doel te bereiken zijn strafsancties op zich zelve niet voldoende. De zwaarste geldboeten, zelfs bij her haling toegepast, wegen niet altijd op tegen de enorme winsten welke de bedrieger uit zijn oneerlijke praktijken haalt. Het meest doeltreffend middel om aan deze praktijken een einde te stellen, bestaat erin de bedrieger, minstens voor bepaalde tijd, uit de handel te sluiten door een bestuur lijke sanctie. Deze zou bij ministe riële beslissing worden uitgevaar digd en, naar gelang van het ge val, erin bestaan hem het voordeel van de kontrole te ontzeggen van de waar die hij voor de uitvoer zou aanbieden, hem het getuig schrift attest of welk ander stuk ook dat luidens de reglementaire voorschriften ter zake, de waar moet vergezellen, te weigeren of de machtiging of erkenning waar aan de uitoefening van zijn bedrijf zou onderworpen zijn, in te trekken. Deze bestuurlijke straf zou in al gemene regel worden toegepast zodra een definitieve veroordeling werd uitgesproken voor een over treding van de reglementering ter zake. Maar, zelfs bij ontstentenis van een veroordeling, moet zulke straf kunnen toegepast worden op per sonen die, op een of andere wijze, de controleverrichtingen wetens en willens bemoeilijken of die her haaldelijk waren aanbieden wel ke, wegens hun slechte kwaliteit, moeten afgekeurd worden. Het onderzoek van de te contro leren verzendingen moet vanzelf sprekend geschieden bij middel .van steekproeven of zelfs op staal. Welnu, de ondervinding leert dat sommige uitvoerders of invoerders het er op aanleggen ter gelegen heid van de controle verzendin gen te doen goedkeuren die, ge deeltelijk althans, aan de vastge stelde eisen niet voldoen. Zij ma ken daarbij gebruik van allerlei bedriegelijke middelen om de con troleurs, die dikwijls overlast zijn met dringend werk, op een dwaal spoor te brengen. Een praktijk van een gans ande re aard maar die niet minder na delig is voor het algemeen belang en bovendien oneerlijk ten opzich te van eerlijke concurrenten, be staat er in stelselmatig te verwaar lozen de vergoedingen te betalen welke verschuldigd zijn aan de diensten belast met de controle. Over het algemeen worden die vergoedingen door de diensten in rekening gebracht nadat de con troleprestaties zijn verricht. Om de uit dien hoofde gerezen vorderin gen te innen, kunnen de diensten, in geval van wanbetaling slechts een rechtseis instellen voor de handelsrechtbanken. (Vervolg 2' bladz. onderaan 1' kolom). Een goede afwatering is voor de meeste laaggelegen gronden van levensbelang. Heel wat kosten en arbeidskracht zijn er besteed om een goed ontwateringssysteem op gang te houden. Beken worden gegraven, pompen worden geïn stalleerd. In de practijk blijkt echter dat het gemakkelijker is een nieuwe ontwatering aan te leggen dan deze te onderhouden. Na korte tijd gaan de grachten dichtgroeien, slijk zet zich af en de waterafvoer wordt onvoldoende, zodat heel het ontwateringssysteem niet meer aan zijn bedoeling beantwoordt. Wanneer deze met zwaar on kruid dichtgegroeide grachten met de hand moeten gekuist worden komt daar helemaal niets van in huis. En menige gevallen zijn be kend, waar de gemeenteoverheid moest ingrijpen om de aanpalende landbouwers te verplichten hun grachten te kuisen En zelfs wanneer iedereen van goede wil is en regelmatig zijn grachten on derhoudt, dan duurt het gewoon lijk niet lang of de weelderige on kruidbegroeiing maakt dit werk ongedaan en zou er weer van vo ren af aan moeten begonnen wor den. Het uiteindelijk resultaat is dan dat de zaak blijft liggen met al de gevolgen van dien. Het is een feit dat de vernieti ging van water- en moerasplönten, die op de oevers, op en onder het water groeien een ingewikkeld vraagstuk is uit hoofde van de moeilijke behandeling, de hoge onkosten en de onvoldoende resul taten die worden behaald. Het is immers niet voldoende één of zelfs meerdere keren het bovengronds gedeelte van de woekerplanten te maaien. Zij zijn immers zo levens krachtig dat ze nadien extra dik omhoogschieten. Het ligt voor de hand dat onder die omstandighe den de waterafvoer onvoldoende gaat worden. Wanneer bij slagregens belang rijke hoeveelheden grond losspoe- len en deze in dichtgegroeide grachten terecht komen, gaat het slijk onmiddellijk bezinken, waar door de zaak helemaal dicht ge raakt. Men is dan verplicht de grachten terug uit te graven met al de kosten en lasten daaraan verbonden. Benevens de zeer nadelige in vloed die een onvoldoende water afvoer heeft op het akkerland, wor den ook de weiden van slechtere kwaliteit. Verzuring en moerasvor ming zijn steeds te duchten. Bo vendien vormen die zeer vochtige en weelderig begroeide graskan ten steeds een besmettingsgevaar voor de longwormziekte. Sinds jaren heeft men de schei kundige bestrijding van onkruiden in akker- en weiland aangenomen en iedere landbouwer is er zoda nig mee vertrouwd dat spuiten te gen onkruid een bezigheid is die in het normale werkprogramma is opgenomen. De scheikundige be strijding van de waterplanten ech ter is nog niet voldoende gekend hoewel ze grote mogelijkheden biedt, daar zij alleen in staat is op economisch verantwoorde wijze het vraagstuk op te lossen. Verschillende werkwijzen die nen echter gebruikt al naar ge lang de aard der te bestrijden ge wassen, die heel wat uit elkaar kan lopen. 1) Eenzaadlobbige in het water groeiende water en oeverplanten. Hieronder zijn te vermelden Lisdodde, grote egelskop, riet gras, gewoon riet, zegge, biezen, enz Al deze soorten zijn betrekkelijk gevoelig voor Herbimort HT (een produkt op basis van dichloorpro- pionzuur, 2,4-D zuur en M.C.P.A. zuur). Evenwel is een sterke dosis nodig, nl. 30 tot 35 kg per ha in on geveer 1000 liter water. Toevoeging van een goede uitvloeier is nood zakelijk omdat de te bestrijden planten normaal zeer moeilijk te bevochtigen zijn. Men moet er zorg voor dragen dat het kruidachtige gedeelte van de gewassen volledig bevochtigd wordt. Zoals bijna bij ieder onkruidbe strijdingsmiddel is het beste tijdstip van behandeling tijdens een sterke groeiperiode van het gewas, tijdens dewelke een goede opname van het produkt verzekerd is. Bovendien is mooi weder bevorderlijk voor de goede werking, want tijdens warme dagen gaan de huidmondjes van de bladeren beter open zodat het produkt ook beter kan indringen. Ten slotte diant opgemerkt, en dat geldt voor verschillende geval len van onkruidbestrijding, dat her haling van de behandeling soms noodzakelijk is omdat bij de eerste Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1