Een belangwekkend wetsvoorstel Burelen en Magazijnen gesloten Bestrijding van de blauwe schimmel bij tabak. Weekblad Voor esi door de Landbouwers Arbeid adelt voor de landbouwersgezinnen. AALST 16 JUNI 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2030 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. De heer volksvertegenwoordiger J. Discry heeft op 22 mei 1.1. bij de Kamer van Volksvertegenwoordi gers een wetsvoorstel ingediend waarbij een uitgestelde bezoldi ging wordt toegekend aan de kin deren die in een familiaal land bouwbedrijf ten volle werkzaam zijn. Dit voorstel wordt gemotiveerd als volgt De individualistische grondbeginselen welke aan de ba sis liggen van ons burgerlijk wet boek houden slechts in geringe mate rekening met de familie en met bepaalde toestanden die zich kunnen voordoen, doch waarvoor geen billijke oplossing is te vinden in de geldende regels betreffende de verdeling van de nalatenschap pen. Dit is onder meer het geval voor de toestand van kinderen, die ter wijl hun broeders en zusters de hoeve verlieten om een eigen broodwinning te zoeken, in het ge zinsbedrijf, soms gedurende vele jaren werkzaam blijven. De instandhouding en de uit breiding van het bedrijf zijn dik wijls aan hun arbeid te danken. Doch bij de verdeling, na het over lijden van de vader of de moeder, komen de andere kinderen met dezelfde rechten in aanmerking als deze die op de hoeve gebleven zijn en deze laatsten kunnen geen aanspraak maken op het gedeelte van het erfgoed dat nochtans door hun arbeid werd verworven. Doel van het wetsvoorstel is aan deze wantoestand te verhelpen naar het voorbeeld van wat in het buitenland op dit gebied reeds werd gedaan. Het voorstel is dan ook ingege ven door het Franse wetsdekreet van 29 juli 1939 van de Code de la Familie Franpcaise gewijzigd door het dekreet van 8 december 1954 en door de wet van 5 augus tus 1960, alsook door een bepaling die voorkomt in het Zwitsers Bur gerlijk Wetboek, waarvan artikel 633 luidt dat de meerderjarige kin deren dié met hun ouders een ge meenschappelijk gezin vormen en hun arbeid of inkomsten aan dit gezin besteden bij de verdeling van de nalatenschap der ouders een billijke vergoeding mogen ei sen, tenzij zij aan deze vergoeding uitdrukkelijk verzaakt hebben. In ons land werd begin 1948 een wetsvoorstel in die zin ingediend door de heer Bruyninckx. Het werd wel in overweging genomen, doch is nooit in behandeling genomen door het parlement. Ook het voor stel Bruyninckx was geïnspireerd door het Frans wetsdekreet van 29 juli waarbij het arbeidskontrakt met uitgesteld loon in Frankrijk is geregeld. In het Zwitserse stelsel komt de terzake geldende bepaling voor in het hoofdstuk betreffende de nala tenschappen dat betrekking heeft op de regeling van de inbreng het erfrechtelijk karakter heeft de voorrang. Volgens de commentato ren van de wet zal het niet mogen uitgeoefend worden ten nadele van de schuldeisers betrokken bij de nalatenschap. In het Franse en Zwitserse stelsel zit de bedoeling voor het kind dat in het gezinsbedrijf is gebleven en dat door zijn arbeid bijgedragen heeft tot ontwikkeling van dit be drijf, de mogelijkheid te verschaf fen een loon te bekomen voor de jaren tijdens welke het heel zijn tijd aan de uitbreiding van het ge meenschappelijk bezit heeft be steed. Ware dit kind daar niet ge weest, dan had men immers beroep moeten doen op vreemde werk krachten en deze moeten betalen. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom Ten einde te voldoen aan de wet zullen wij ons personeel verlof ge ven voor de WEEK van 1 tot en met 8 juli Wij trekken de aandacht van de belanghebbenden op deze maat regel. Zij gelieven zich tijdig te voor zien van voeders, meststoffen, sproeistoffen, enz. De Bestuurder. Ons blad DE KOORNBLOEM zal ook om dezelfde reden op 7 juli niet verschijnen. Voor de tabakkwekers is het jaar 1960 een zwaar jaar geweest als gevolg van de enorme schade, die door de blauwe schimmel werd aangericht. Het jaar daarop, dus 1961, moest bewijzen dat de tabaks teelt in ons land nog mogelijk zou zijn, zij het dan ook mits de nodige voorzorgen en maatregelen. Wat zijn nu de bevindingen daarom trent In het Landbouwtijdschrift van maart wordt hiervan een overzicht gegeven en men komt daar tot de vaststelling dat het in 1961 moge lijk is gebleken, en dat vooral voor de tabakstreek van West-Vlaande ren, veel te bereiken. De faktoren, die daarbij een rol hebben ge speeld worden achtereenvolgens besproken. Zineb en maneb gaven zeer goede resultaten. Na verloop van het seizoen 1961, zijn veel tabakplanters overtuigd dat het regelmatig behandelen met carbamaten goede uitslagen oplevert. Waar voldoende lang en voldoende regelmatig werd behan deld, kon de blauwe schimmel on derdrukt worden. Daarbij moet echter gewezen worden op het feit dat de weersomstandigheden in 1961 minder gunstig waren voor de ontwikkeling van de ziekte dan in 1960, zodat het gevaar voor sterke aantasting niet zo groot was. Het is dus goed mogelijk dat de goede re sultaten die bij de bestrijding wer den bekomen voor een gedeelte te danken zijn geweest aan de weers omstandigheden, zodat nog moet afgewacht worden wat de volgen de jaren zullen brengen. In alle geval is men tot deze be vinding gekomen dat regelmatig moet gespoten worden met carba maten, waarbij men de keus heeft tussen zineb en maneb. Geen an der middel heeft voldoening ge schonken. Wegens de onbestendigheid der produkten en de snelle groei der bladeren, is het nodig de behande lingen met zeer veel zorg regelma tig te herhalen. Hierbij dient gewe zen op volgende belangrijke pun ten 1) Zineb of maneb Tussen deze beide produkten werd weinig verschil opgemerkt, zowel voor wat aangaat hun wer king tegen de blauwe schimmel als wat aangaat hun phytotoxische werking tegenover de plant, ttz. in hoever ze schade aan de tabak- plant zelf kunnen veroorzaken. Dat alles natuurlijk op voorwaarde dat de voorgeschreven dosis worden gebruikt. Daar maneb de minste spuitres- ten te zien geeft, normaal dient men er slechts de helft van de hoeveel heid actieve stof van te gebruiken, die bij zineb nodig is, lijkt het wel het interessantste en wellicht ook het goedkoopste middel van de twee te zijn. Daar echter de totale oppervlak te van het blad zeer snel groter wordt dient de hoeveelheid actie ve stof hieraan aangepast. Als re sultaat van verschillende proeven worden onderstaande hoeveelhe den actieve stof aangeraden Op het zaaibed - vanaf 4 bladstadium - plantklaar Op het veld - bij het uitplanten -volwassen planten Uit deze dosis blijkt dus Zineb per 10 m2 0,5 gr 1 gr per ha 0,750 kg 1,5 - 2 kg duidelijk dat voor Maneb dubbele hoeveelheid actieve stof nodig is als bij zineb. per 10 m2 1 gr 1 gr per ha 1,5 kg 3-4 kg maneb precies de 2) Tijdstip van behandeling Daar men vermoedt dat de eer ste infecties reeds op zaaibed kun nen plaats hebben is het nodig de ze te behandelen. Men raadt aan reeds te beginnen vanaf het ogen blik dat de plantjes een 4 -tal blaad jes hebben van minstens 1 cm leng te. Behandeling op 't veld is abso luut noodzakelijk en dat vanaf het uitplanten. Rekening houdend met het feit dat bij lagere temperaturen de ontwikkeling van de schimmel iets trager verloopt heeft men aan de hand van vaststellingen in 1960 en 1961 menen te mogen besluiten dat de eerste besmetting reeds kan plaats hebben gegrepen begin juni (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar* Men kan zich abonneren op de vjostkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 14.25.93. Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1