VOEDERGRANEN. Marktreglementering ■- - -- Weekblad Nieuwe rechten Voor en door de Landbouwers op de invoer van voor onze landbouw Arbeid adelt aanssRHnM mmm maaaam AALST 14 JULI 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2033 Beheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25,93. O. CAUDRON. Het Staatblad van 30 juni geeft melding van een verandering van de rechten die dienen betaald bij de Invoer in België van voedergra- nen. Deze zijn alsvolgt bepaald vanaf 1 juli 1962 Maïs 140 fr. (vroeger) 100 fr. Mm., 160 100 fr- Haver 75 fr. 75 fr. Gerst 80 fr. 60 fr. Rogge 80 fr. 60 fr. Dit zijn dus vermeerderingen van de invoerrechten voor alle granen behalve voor haver. Deze regeling is voorlopig en zal nog veranderd worden tegen einde juli. Voor de graanvoortbrengers ko men deze maatregelen gepast, maar voor de varkens en kieken- kwekers die bijna alle voeders moeten kopen is het een ramp, ge zien de slechte prijzen voor hun voortbrengselen. Wij moeten dus tegen deze maat regel uit alle kracht protesteren. Het doel. Wij zijn op inlichtingen geweest en ziehier hoe volgens de verkre gen inlichtingen de zaak ineenzit. Ingevolge de overeenkomsten in de schoot van de turopese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.) is men op zoek om regelingen te tref fen in de verschillende landen ten einde te komen tot 1. Bestaanszekerheid en behoor lijk inkomen voor de landbouw. 2. Een zekere stabiliteit voor de prijzen der landbouwprodukten. 3. De verhoudingen tussen vraag en aanbod overeen te brengen. 4. De beperkingen tussen de lan den van de gemeenschap op te heffen. Berekeningen. Er werden berekeningen ge maakt op elk gebied en voor iede re tak van de landbouw in de ver scheidene landen ten einde tot een vergelijk te komen en ten einde het doei te bereiken dat hoger werd opgegeven. Voor België werden volgende bepalingen vooruitgezet maar nog niet vastgelegd Graanprijzen De tarwe zou gemiddeld tegen 475 fr. tot 485 fr. aan de landbouwer^betaald wor den. De voedergranen moeten 80 van de prijs der tarwe worden be rekend en zo krijgen wij voor gerst, rogge en haver circa 380 fr. Varkens De prijzen zouden als basis krijgen de gemiddelde kwo- tering der 3 laatste jaren en vol gens de hogervermelde berekenin gen kwam dit op 24,44 fr. per kilo op voet en 32,43 fr. geslacht. Kiekens Voor deze tak werd ook een zeer ingewikkelde studie gemaakt waarbij de basisprijzen van slachtkiekens en eieren be paald zullen worden. Hoornvee en zuivelprodukten Hier zijn de studies en berekenin gen nog niet ver genoeg gevorderd en kregen wij geen inlichtingen over de te nemen maatregelen. Toch moet vooral het melk- en botervraagstuk ten spoedigste een oplossing krijgen vooral rekening houdend met de bestaande toe stand van overproduktie in bijna alle landen van de zes. Onze mening. Wij hebben in grote trekken uit gelegd hoe men schikt te komen tot volwaardige levensmogelijkhe den voor de boeren. Wij zien met genoegen dat po gingen worden gedaan binnen de landen van de E.E G. en dat zijn Nederland, Frankrijk, Italië, Duits land, Luxemburg en België om het leven van de landbouwers moge lijk en menselijk te maken met het doel deze lieden op hun bedrijven te houden. Men is op zoek naar de midde len om aan de land en tuinbou wers, de graan- en veekwekers, de hennenhouders, dus allen die zich bezighouden met de land bouw, een behoorlijk bestaan te verzekeren door het nemen van een reeks economische maatrege len en schikkingen. Men wil dus ten allen koste de land- en tuinbouw inieven houden en men wil deze die zich nog wil len bezighouden met het beoefe nen van deze stiel een loon waar borgen dat evenwaardig is met dat van de andere lagen der be volking. Wij herhalen dat wij gelukkig zijn dit te bestatigen en wij hopen dat de aangewende pogingen tot een goed einde komen. Bij nader onderzoek moeten wij evenwel doen opmerken (Zie vervolg onderaan hierneven). Wat brengt de gemeenschappelijke Europese Zoals onze lezers weten, heeft de Ministeraad van de Europese Economische Gemeenschap een akkoord bereikt over een gemeen schappelijk beleid ten opzichte van de belangrijkste landbouwproduc ten nl.granen, varkens, eieren en pluimvee, groenten en fruit. Gezien de moeilijkheden bij het opstellen van de Euromarktregle- menten heeft de Raad beslist de uitvoering ervan van 1 juli tot 30 juli a. s. te verdagen. Wij hebben in vorige nummers van ons weekblad onder de ru briek landbouwberichten reeds vrij omstandige inlichtingen verstrekt betreffende sommige van deze re glementen. Het dient gezegd dat het ingewikkeld karakter en de ge brekkige Nederlandse tekst der mededelingen dienaangaande de juiste betekenis en draagkracht van bedoelde reglementen dikwijls onduidelijk makenhet scheen ons 1. Dat men in de eerste plaats zorgt voor de bestaanszekerheid van de graanboeren. 2. Dat de voorgenomen basis van 24,44 fr. voor de varkens op voet veel te laag is, vooral met de ver hoging van de prijzen der voeder- granen. Als deze basisprijzen wet worden zullen alle berekeningen en regie menteringen geen de minste waar de hebben want niemand kan in deze voorwaarden varkens mesten. Als men even schraperig voor de kiekenkwekers en voor de veeboe ren is mag men gerust alle pape rassen in de vuilmand gooien want dan wordt de boerenstand op de grofste manier bedrogen. Als men als princiep neemt dat de landbouwers recht hebben op een behoorlijk bestaan moet men beginnen met het vaststellen van lonende prijzen. Wij spreken niet van redelijke maar wel van lonende prijzen. Behoorlijk loon alleen kan nog de landvlucht tegenhouden en de Europese landen behoeden van rampen die men nu in Argentinië en in Brazilië moet betreuren. En dit behoorlijk loon kan enkel worden verkregen door het vast stellen van goede verkoopprijzen voor alle voortbrengselen van land- en tuinbouw. dan ook nuttig deze betekenis in deze bijdrage beknopt samen te vatten en toe te lichten. Bij de interpretatie van deze re glementen past het de aandacht te vestigen op de doelstelling van het Verdrag van Rome waarbij de Eu ropese Economische Gemeenschap werd opgericht nl.de toenemende verbetering van de levensstand aard van de bevolking der deel nemende Staten. Dit doel geldt na tuurlijk ook voor de landbouwers. De granen. Wat de tarwe betreft is bekend dat voor ons land de richtprijs aan de landbouwers voortaan gemid deld 482 fr. per zak zal bedragen en de interventieprijs 458 fr. per zak. Om de richtprijs te doen naleven bestond tot nogtoe in België de verplichte inmenging van inlandse tarwe in het broodgraan. Deze in menging zou nog gelden tot 1 ok tober a.s. om de inlandse tarwe van de oogst 1961-62 een verzekerde bestemming te geven. De valorisatie van de nieuwe oogst zou nadien steunen op het stelsel van invoervergunningen en desgevallend op steunaankopen van staatswege en toepassing van de vrijwaringsclausule. De boeren zullen zich voorzeker de vraag stel len welke de prijs zal zijn, 482 fr. 458 fr. of een prijs daartussen. Het juiste antwoord kan op deze vraag nog niet worden gegeven daar wij voor een nieuw stelsel staan dat nog dient toegepast. Wellicht zal de werkelijke prijs ergens tussen 482 en 458 liggen. Er bestaat maar een zekerheid nl. dat niet zal moe ten verkocht worden onder 458 fr. per zak. Het blijkt ook zeker dat zo als in het verleden de tarweprijs over het jaar zal schommelen rond de richtprijs derwijze, dat de richt prijs en de interventieprijs zal la ger liggen onmiddellijk na de oogst en hoger bij het einde van het sei zoen. Wat betreft de voedergranen blijkt het nieuwe stelsel voor België in de eerst komende jaren geen be langrijke wijzigingen te zullen mee brengen in de gevolgde politiek, tenzij dat voor 3 jaren de bevoegde overheid de keuze heeft tussen een in de loop van het jaar niet veran derende richtprijs zonder steunaan kopen en een naar het voorbeeld van de tarwe gestaffelde richtprijs het steunaankopen. Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1