RICHTPRIJS voorkoop aan de pachters. Voor en door de Landbouwers Weekblad voor eetaardappelen. Het wetsontwerp tot toekenning van een recht van Arbeid adelt AALST 21 JULI 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2034 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 In verband met de prijzen voor de komende oogst van eetaardap pelen zal het niet ongepast zijn te spreken over de verkoopprijzen van dit produkt. Verleden jaar kenden wij in de herfst en in de winter lage prijzen die gingen van 0,90 fr. tot 1,30 fr. de kilo. Als gevolg van het aanhoudend winterweer zagen wij in de lente de eetaardappelen stijgen, tot 5 fr. en meer per kilo aan de land bouwer. Het was een zeer uitzonderlijk geval en ook nu dat vreemde aardapelen moeilijk te kopen zijn, worden de eerste inlandse vroege aardappelen aan hoge prijzen ver handeld. Dit is evenwel een tijdelijk ver schijnsel en zeer kortelings komen de voortbrengselen van de halflate en nadien van de late aardappelen op de markt en zal de schaarste voorgoed opgelost zijn. Aan welke prijzen zullen deze vruchten worden verhandeld, is een vraag die menige landbouwer zich stelt. Het staat vast dat iets dient ge daan om de markt te steunen ten einde tot een lonende prijs te ko men. En wat is een lonende prijs als men de duurte van het plantgoed kent en als men weet hoeveel ar beidsuren aan de verbouwing en het oogsten van de aardappelen verbonden zijn. Na berekening en rijp over leg menen wij dat 2 frank per kilo een minimumprijs is die aan de voortbrenger dient be taald voor goed gesorteerde en gezonde eetaardappelen. Als de verbouwer 2 fr. ontvangt zal de huisvrouw in de stad die met kleine hoeveelheden gaat ko pen bij de winkelier hoogstens 3 fr. per kilo hoeven te betalen. Wij menen dat deze prijs het budget van de huismoeders niet al te zeer zal bezwaren. Maar nu moeten wij de vraag stellen hoe komen wij tot een der gelijke uitslag Wie zal de verzekering geven en de markten zo regelen dat deze prijs door de gemeenschap wordt aangenomen Daar zijn in de eerste plaats de officiële instanties, de Ministers van Landbouw en van Economi sche Zaken met hun staf van raad gevers en medewerkers. Deze moeten overtuigd zijn van de princiepskwestie en in die zin handelen. Er zijn de landbouwers-syndika- ten die de handen moeten ineen slaan en aan hun leden de orde woorden geven - van niet onder de prijs van 2 fr. per kilo te verko pen. Er is ten slotte de Europese Economische Gemeenschap(E E G.) die, zoals in onze bijdrage van verleden week vermeld, de taak op zich nam om regelingen te treffen die een volwaardig be staan voor onze landbouwers moe ten verzekeren. Wij hebben ten andere de laatste maanden ondervonden dat de aardappel zowel als de tarwe een voorname rol speelt in de volksvoeding, waardoor de aard appelverbouwers op dezelfde lijn komen als de tarweboeren. Er is evenwel een factor die van groot belang is, namelijk de prijs op de uitvoermarkten. Want ten slotte moet voor een goed deel onzer aardappelen een uitweg worden gevonden omdat er in ons land te veel worden ver bouwd. Maar waarom zou het land bouwfonds geen uitvoerpremies voorzien, zoals dit voor andere pro dukten gebeurt en zoals andere landen doen voor bepaalde over schotten die een weg over de gren zen moeten vinden Hoe het ook kan gebeuren moet ingestudeerd worden. Het loont de moeite omdat de aardappelen in bepaalde streken van ons land de vrucht is die de toon aangeeft voor de verkoop, zoals tarwe in andere gewesten. Voor tarwe werd het middel ge vonden om afzet te vinden aan vaste prijzen. Voor aardappelen moet men eveneens tot een vaste regeling komen die een zekerheid geeft aan de verbouwers zoals dit voor de tarweboeren gebeurt. Om aan de pachters meer zeker heid te geven bij de uitbating van hun bedrijf is de voorkeur bij de verkoop van de gepachte eigen dom een belangrijke factor. Reeds vroeger werden in het parlement met het doel dit voorkeurrecht aan de pachter te verlenen wetsvoor stellen neergelegd. Thans blijkt de bepaling van dit recht door de wet niet lang te zul len uitblijven. Na door de Kamer van Volks vertegenwoordigers te zijn aange nomen is het wetsontwerp thans ter bespreking in de de Senaat, daar deze laatste er wijzigingen heeft aangebracht moet het terug onder worpen worden aan de goedkeu ring van de kamer alvorens wet te worden. Op basis van de tekst, in eerste lezing aangenomen door de vere nigde senaatscommissie voor justi tie en landbouw, geven wij in deze bijdrage een toelichting van de bijzonderste bepalingen van het wetsontwerp. I) Verkoop uit de hand. Ter aanvulling van boek III, titel VIII, hoofdstuk van het burgerlijk wetboek worden na artikel 1778 van het burgerlijk wetboek vol gende bepalingen ingelast. Artikel 1178 bis: Bij verkoop van een in pacht gegeven landeigen dom geniet de pachter het recht van voorkoop overeenkomstig de hierna bepaalde regels De eigenaar mag het goed slechts uit de hand verkopen aan een andere dan de pachter nadat hij deze de gelegenheid heeft ge geven zijn recht van voorkoop uit te oefenen. Te dien einde moet de eigenaar aan de pachter kennis geven van de prijs en de voorwaarden waar tegen hij bereid is het goed te ver kopen. Deze kennisgeving geldt als aan bod van verkoop. Twee gevallen kunnen zich voor doen a) Aanvaardt de pachter het aanbad dan moet hij daarvan ken nis geven aan de eigenaar binnen de dertig dagen na de kennisge ving door de eigenaar, in welk ge val de verkoop overeenkomstig ar tikel 1583 van het burgerlijk wet boek tussen partijen voltrokken is, zodra de aanvaarding van de pachter ter kennis is gekomen van de eigenaar. b) Aanvaardt de pachter het Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN aanbod niet binnen voormelde ter mijn, dan mag de eigenaar het goed niet verkopen tegen een la gere prijs of tegen gunstiger voor waarden aan een ander persoon zonder instemming van de pachter. De notaris die.een akte heeft ver leden van verkoop uit de hand aan iemand anders dan de pachter, moet van de prijs en voorwaarden van deze verkoop kennis geven aan de pachter binnen één maand na de registratie van de akte. II) Openbare verkoop. Bij openbare verkoop is de in strumenterende ambtenaar (door gaans de notaris) verplicht ten minste vijftien dagen op voor hand aan de pachter kennis te ge ven van plaats, dag en uur van de verkoop. Zelfde ambtenaar is verplicht bij het einde van de opbiedingen en vóór de toewijzing van het goed, in het openbaar de vraag te stel len of de pachter of zijn gevol machtigde zijn recht van voorkoop wenst uitte oefenen tegen de laatst geboden prijs. In geval van weige ring, afwezigheid of stilzwijgen van de pachter, wordt de verkoop voortgezet. In geval van herverkoping ten gevolge van de uitoefening van het recht van opbod, moet dezelfde kennisgeving acht dagen te voren aan de pachter worden gegeven en dezelfde vraag in het openbaar aan de pachter worden gesteld bij de zitting van herverkoop. Indien het goed door verschei dene pachters gemeenschappelijk wordt gepacht moet de kennisge ving waarvan hoger sprake aan alle pachters worden gedaan. Het recht van voorkoop kan dan mits geschreven akkoord van alle me depachters-uitbaters worden uitge oefend door één hunner of meerde re onder hen. Hun onenigheid, afwezigheid of stilzwijgen geldt als weigering van het aanbod. Indien de verpachter bij het overlijden van de pachter niet weet welke erfgenaam of ergena- men de bebouwing of de uitbating van het verpachte goed voortzet ten, kan hij als zodanig beschou wen degene of degenen van de erfgenamen of rechtverkrijgenden die de laatste pacht hebben be taald, of bij ontstentenis van beta ling, de ergenamen of rechtverkrij genden die hun woonplaats heb- (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem ijs 96 fr. 's jaars abonneren op de bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Abonnementspr Men kan zich postkantoren en

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1