ARTHUR POSSEMIERS Het tarwevraagstuk. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 28 JULI 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2035 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de lbouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De lijkplechtigheden van de heer in leven beheerder van de S. M. Redt U Zeiven. Op zaterdag 21 dezer werd een onzer stichtende leden en tevens beheerder onzer samenwerkende vennootschap ten grave gedragen. Aan het sterfhuis werd de aflijvi ge begroet door talrijke vrienden, het bestuur en vele leden van Redt U Zeiven, vele notabelen en de le den van de fanfare die de lijkstoet vergezelde. Onder' het spelen van doden- marchen trok de rouwstoet lang zaam naar de parochiekerk van Hofstade. Een overtalrijke menigte woonde de kerkelijke diensten bij en aan het offer scheen geen einde te ko men. Op het kerkhof werd een laatste groet gebracht door onze bestuur der O. Caudron namens Redt U Zeiven en door de heer Willy Mertens vanwege de Muziekmaat schappij Excelsior en namens de gemeente. De heer Arthur Possemiers kreeg een waardige begraving, een plechtigheid die paste voor een man die als burger en als huisva der een voorbeeld was. Vermelden we nog een passus uit het dodenzantje, waarmee wij ten volle instemmen en die in waar heid weergeeft wie de heer Posse miers was De Heer gaf ons een goede va der. Op hem kunnen wij de woor den van het Evangelie toepassen Hij was een rechtschapen man Getrouw aan zijn grond en bedrijf, aan zijn stand en familie. Een man van strenge plichtsbetrachting, die zichzelf nooit ontzag en nooit zich zelf zocht. Met vaste hand en ge zagvolle kennis leidde hij zijn be drijf en gezin, tot geluk en welzijn van hen die aan zijn zorgen waren toevertrouwd. Hij leefde graag in Gods natuur en kon genieten van het schone en het goede der schepselen Hier volgt de afscheidsgroet door onze bestuurder O. Caudron ui gesproken bij het graf van ons betreurd bestuurslid Vriend Arthur, Toen ik een paar weken geleden een bezoek bracht aan uw ziekbed was ikovertuigd dit wel het laatste weerzien kon zijn en dat uw le vensdraad stilaan maar zeker naar zijn einde liep. En ik dacht bij mezelf hoe de ene na de andere van de vele stichters van Redt U Zeiven naar de eeu wigheid verhuisden. Toen gingen mijn gedachten naar de eerste tijden van ons be staan, dit is zowat vier en veertig jaren geleden Hoe waren wij toen allen flinke mannen, maar hoe werden de ran gen in de loop der jaren gedund I Hoeveel blijven er nog van de vele vrienden die toen de handen in eensloegen voor een strijd tot een menselijk bestaan voor de boeren stand De tijd heeft niet stil gestaan en zoals de dichter zegde in het lied de tijd verslindt de steden, geen tronen blijven staan kwam ook voor de meeste onzer stichtende leden de tijd van gaan. Wat U betreft, goede Vriend, mogen wij niet onrechtvaardig zijn, want U hebt de ouderdom van 90 jaren overschreden. Gij be zat tot vóór enkele maanden een klare geest en U genoot nog van een betrekkelijk goede gezond heid. In ons bestuur goldt U, met onze betreurde Voorzitter Emiel Baeten, als de sterke man die nooit ver saagde en steeds op de bres waart, waar het de belangen der vereni ging betrof. Voor dat alles wil ik U, in naam van ons bestuur en van de vele le den van Redt U Zeiven, een wel gemeend dankwoord toesturen. Wanneer wij talrijk rond uw grafstede staan geschaard dan is dit uit eerbied, hoogachting en genegenheid. Wij allen willen een laatste blijk van hulde brengen aan de man die van af de stichting onzer vere niging tot zijn laatste uur onwrik baar trouw bleef aan zijn ideaal. Vriend Arthur rust zacht in de grond uwer vaderen en ontvang bij de grote Meester het loon voor uw werken en uw onbesproken le ven. Gij waart een goede Redt U Zei ver, maar zeker een goede vader voor uw kinderen. Aan al uw kinderen en klein kindeten betuigen wij onze innige deelneming. Een zorgzame vader en groot vader ging heen bij de Heer Hij ruste in vrede. Ongeveer 60 landen hebben deel genomen aan de internatio nale tarweconferentie die zes we ken duurde en besloten werd met de ondertekening van het Nieuwe Internationaal Tarweakkoord. Deze nieuwe overeenkomst wordt van kracht in augustus a.s. voor een duur van drie jaren. De grens- prijzen werden verruimd en de mi nimum-prijs bedraagt thans 1,60 dollar per 100 kg, terwijl de maxi mum-prijs bepaald is op 2,02 Vi dol lar. De werkelijke prijs binnen deze grenzen zal natuurlijk afhangen van de marktevolutie. Volgens het vorig tarweakkoord waren de ui terste prijzen 1,20 en 1,90 dollar. Sowjet-Rusland heeft deel geno men aan de jongste internationale tarweovereenkomst Zo al de lan den die aan de onderhandelingen deel hebben genomen, met inbe grip van Rusland, de overeenkomst goedkeuren zullen alle belangrijke tarweproducenten onderworpen zijn aan het internationaal tarwe akkoord. De nieuwe overeenkomst voor ziet een jaarlijks onderzoek van de wereldtoestand van de tarwe met inbegrip van de programma's tot afzet der tarweoverschotten in de onderscheiden landen. Bij toepassing van het nieuw ak koord hebben de landen-invoer- ders van tarwe de verbintenis aan gegaan een groter percentage van hun commerciële behoeften aan tarwe te kopen van de landen-le- den uitvoerders van tarwe. Deze verbintenis werd genomen in het vooruitzicht van het feit dat een groter aantal tarwe-uitvoeren de landen dan in het verleden thans deelnemen aan de tarwe overeenkomst. Deze laatste be paalt ook met meer nauwkeurig heid wat dient verstaan door com merciële verkoop»en verkoop te gen bijzondere voorwaarden. Wat de prijzen betreft bepaalt de tarweovereenkomst dat zolang de prijzen blijven onder het maxi mum van 2,02 Vs dollar, alle landen- invoerders van tarwe zich verbin den bij de landen leden uitvoer ders een bepaald percentage vein hun handelsbehoeften aan tarwe te kopen. Anderzijds verbinden de landen- leden, uitvoerders van tarwe, zich de totale commerciële behoeften aan tarwe van de invoerlanden te dekken zolang de prijzen zullen lager liggen dan de maximum prijs Wanneer de tarweprijs ech ter het maximum bereikt, verbin den zich de landen-uitvoerders aan de invoerlanden een hoeveel heid tarwe te leveren berekend op basis van hun gemiddelde aanko pen tijdens een aantal recente ja ren, tegen een prijs die het maxi mum niet overtreft en de landen- invoerders zijn in dit geval vrijge steld van de verplichting hun tar- weaankopen te doen inde landen- leden uitvoerders. Wat de vooruitzichten van de tarweoogsten betreft, vonden wij in Fipa Nouvelles volgende gege vens De tarwestocks in de wereld ver minderen. Een studie van de Cana dese regering toont aan dat over gedragen tarwevoorraden op het einde van het vorig oogstjaar in de vier grote landen-tarweuitvoerders 19 waren afgenomen. Bij het einde van dit oogstjaar bedroegen de totale tarwestocks zowat 2.395 miljoen bushels tegen over 2.815 miljoen bushels het jaar tevoren. Op 1 januari 1962 bedroegen de tarwestocks in de vier voornaam ste landen-uitvoerders (tussen haakjes de hoeveelheden het jaar tevoren) Verenigde-Staten 45.901.900 ton, Canada 12.650.000 ton, (20.303.000 ton) Argentinië 1.878 000 ton (1.633.000 ton) en Australië 4 681.000 ton (6 560.000). In Europa en gedeeltelijk in Azië zouden de vooruitzichten voor win tertarwe dit jaar gunstig zijn. In Europa zal het bezaaide areaal dit jaar vermoedelijk hoger liggen dan verleden jaar tengevolge van het beter weder op het tijdstip van de uitzaai. In de meeste Europese stre ken heeft de tarwe over het alge meen goed de winter doorgemaakt. In West-Duitsland is de bezaaide oppervlakte groter dan verleden jaar en de schade door de vorst is gering. In Griekenland is de uit zaai afgenomen, doch in Italië zijn de vooruitzichten gunstig Dit blijkt ook het geval voor Spanje en Por tugal niettegenstaande de schade- veroorzaakt door de overstromin gen in sommige streken. In Engeland zal de uitzaai dit jaar deze van verleden jaar overtreffen en de tarwe heeft niet te veel van de koude geleden. In Oost Europa was het weder gunstig op het tijdstip van de be zaaiing. In Joego-Slavië is de be zaaide oppervlakte toegenomen. (Vervolg 2' bladz. onderaan 4e kolom). De Koornbloem \bonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postche Hande ckr. S. M. Redt U Zeiven •lsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1