De Boerenkrijg» Stikstofverbruik in België» Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt De spreiding van het AALST 4 AUGUSTUS 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41'_te JAARGANG Nr 2036 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. We kennen allen uit de geschie denisboeken de beroerde tijd toen onze voorvaderen de strijd aanbon den tegen de franse overweldigers, een gebeuren die als de boeren krijg overbekend is. Op vérschillende tijdstippen van de geschiedenis kwam het tot een felle strijd van het boerenvolk en de laatste jaren ging het omwille van hun bestaan als landbouwers. Redt U Zeiven ontstond in de oorlogsjaren 1914-18. Het was een opstandige beweging tegen de misbruiken van de voedingskomi- teiten en later tegen allen die aan het boerenvolk de weg versperden die voerde naar ontvoogding en menselijk bestaan. Zo zagen wij ook de opgang van het Boerenfront in de streek van Mechelen en in het Walenland van de U. P. A. Union Professionnelle Agricole, een Waalse boerenvere niging die reeds onmiddellijk na 1918 van wal stak. De laatste maanden werd ook Frankrijk in beroering gebracht. De landbouwers bonden er een felle strijd aan tegen de regering en hebben met alle middelen be toogd voor betere levensvoorwaar den. Ook in ons land is de strijd ontbrandt, en vooral in het zuide lijk gedeelte van België. Het is de U P.A die de wagen aan het bollen bracht en die reeds enkele manifestaties heeft ingericht ten einde de aandacht te trekken van de regering op de netelige toe stand van de landbouw. Dat het voor de landbouwers slecht gaat zal wel niemand be twijfelen en dat er bij hoogdrin gendheid naar middelen moet worden uitgezien om aan die toe stand te verhelpen hoeft geen ver der betoog. Wat er dient gedaan is een an dere vraag, en als wij de toestand van de landbouw in alle landen van de wereld nagaan moeten wij bekennen dat overal dezelfde moeilijkheden opduiken en dat men overal zoekt om verbetering te brengen. Zien wij naar de vele vergade ringen van de vertegenwoordigers der Europese Economische Ge meenschap (E.E.G) waar steeds het landbouwvraagstuk als de grote struikelsteen blijft voor overeen komsten. Er schijnt in alle landen een over vloed van opbrengsten te bestaan, te veel graan, te veel vlees, te veel melk en eieren en wat meer en ieder land wil bescherming voor zijn eigen landbouw. Maar daar komen de verschillen de naties steeds in botsing, want niet alleman kan uitvoeren, omdat veelal de invoerders ontbreken en ook de prijzen vallen in het niet waar overvloed op de markt komt. Maanden geleden stelden wij in ons blad de vraag of het niet mo gelijk was de overvloed af te voe ren naar de miljoenen mensen in de onderontwikkelde landen die gebrek lijden of die van honger omkomen Kunnen de vele wereldorganis men niet zorgen dat hier een weg gevonden wordt om de vele landen van hun overvloed te verlossen en andere voor hongerdood te be hoeden En dan kan ook gezorgd worden dat de voortbrengers een lonende prijs krijgen voor hun produkten in de verschillende voortbrengende landen. Het is wellicht te eenvoudig, maar toch durven wij het gedacht nogmaals vooruitzetten omdat men bij overvloed nooit|tot lonende prij zen en dus tot een behoorlijk be staan voor de boeren kan komen en er ten allen koste een afzetge bied moet worden gevonden. Wij moeten de strijd van de boe ren steunen en meegaan op voor waarde dat men gezonde oplossin gen voorstelt die een einde maken aan de slechte toestanden en een deftig bestaan voor de land- en tuinbouwers verzekeren. En er dient vooral de aandacht getrokken op het feit dat de koe houders, de varkens- en kieken kwekers, de groenten en fruitkwe kers ook landbouwers zijn en dat de dikke tarweboeren niet te veel de dekens naar hun kant trekken. Met spijt moeten wij tot hiertoe bestatigen dat men niet zocht naar eenheid in de strijd. Er bestaan in Vlaanderen drie vrije verenigingen die heel wat macht vertegenwoordigen, en wij noemen in volgorde van hun ouder- domstitelde Eigenaars en Land- bouwersbond van Brugge gesticht over 75 jaar, Redt U Zeiven te Aalst met een 45 jarig bestaan en het Boerenfront dat over 25 jaar in het strijdperk trad. Geen enkel van deze verenigin gen werd uitgenodigd voor een ge- zamentlijke strijd. In het blad, «Het Boerenfront» van 21 juli lezen wij onder de hoof- {Zie vervolg onderaan hierneven). Door het Belgisch Stikstofbureau (Cobelaz) werd eeq kaart van Bel gië in druk gegeven waarop de hoeveelheden stikstofmeststoffen worden aangegeven die per hec tare worden gebruikt door de land bouwers in de verschillende arron dissementen van ons land. De stikstofbenuttiging is uitge drukt in kilogrammen zuivere stik stof (N) die onder de vorm van scheikundige meststoffen, zowel enkelvoudige als samengestelde en complexen, per hectare beteel- de grond-akkerbouw, tuinbouw en weide werden toegediend tij dens het bemestingsjaar 1956 57. Spijtig zijn voor 't ogenblik geen recenter cijfers voorhanden, maar niets laat toe te veronderstellen dat grote onderlinge wijzigingen zich sedertdien hebben voorgedaan. Het bestuderen van deze cijfers kan aanleining geven tot enkele vaststellingen en bedenkingen waarop wij de aandacht van onze lezérs willen vestigen. Benevens de stikstof die voort komt van de organische bemesting en van de stikstof uit de lucht (vlin derbloemen) benuttigt België op de ruim 1.700.000 ha land, tuin en wei- debouw zowat 93.500.000 kg zuivere stikstof, onder de vorm van ver schillende scheikundige meststof fen, hetzij gemiddeld 53 kg N per hectare beteelde oppervlakte het geen overeenstemt met ruim 250 kg stikstofmeststoffen basis 20 Daarmee bekleedt ons land de 2de plaats, na Nederland dat 80 kg N per ha benuttigt en vóór*Duitsland met 35 kg N en Frankrijk met 15 kg N per ha. Een 20-tal jaren vroeger bedroeg het gemiddeld stikstofgebruik, zo wel in België als in Nederland, zo wat 30 kg per ha. Tijdens die 20 jaren steeg dus de stikstofbenuttiging in België van 30 kg tot 53 kg, hetzij een verhoging van 77 en *n Nederland tot 80 kg ding Drietanden van de woede, drietanden van de bitterheid», waar de strijd wordt beschreven en waar ook wordt vastgesteld dat de ac ie niet algemeen is en niet met alle medewerking wordt gevoerd. Wij menen dat vooral en geza- mentlijk optreden van alle vereni gingen en van alle landbouwers kans krijgt de strijd te winnen. Redt U Zeiven is steeds bereid het hare bij te dragen voor een ge- zamentlijke werking in het belang van alle land en tuinbouwers. hetzij een verhoging met 166 In alle landen met een ontwikkel de landbouw steeg het stikstofge bruik in een zeer grote mate. Dit is hoofdzakelijk toe te schrijven aan een steeds groter wordende vak kennis van de landbouwers, aan de technische vooruitgang en de eko- nomische noodzaak steeds hogere opbrengsten te bekomen ten einde de kostprijzen te drukken. Het feit dat de stikstofprijzen steeds lager zijn komen liggen ten overstaan der andere produktie- kosten en de prijzen der landbouw- produkten, zal daar zeker ook heel wat toe bijgedragen hebben. Het is zeer opvallend vast te stellen dat de gebruikscijfers buitengewoon gro te verschillen vertonen van het ene ar rondissement tot het andere zij gaan in dalende lijn van het noordwesten naar het zuid-oosten van het land en gaan van 112 kg tot 3 kg zuivere stikstof per ha 1 Dat dergelijke grote verschillen nog op andere basissen berusten dan zuivere agrologische en clima- tologische is klaarblijkend. Dat zekere verschillen moeten toegeschreven worden aan ver scheidenheid in de verhouding van sommige teelten, aan langere seizoenen, aan nateelten, aan gun stige weersomstandigheden, aan een betere waterhuishouding, ver scheidenheid in grondsoorten, de grootte der bedrijven, de veebe zetting, en vooral de intensiteit van de weideuitbating en groenvoeder- winning, enz..., zal wel niemand ont kennen maar dat al deze oorza ken slechts een gedeelte van deze verschillen kunnen verklaren, zal wel evenmin door iemand betwist worden. Het ligt ook voor de hand dat oorzaken van demografische drang en ekonomische druk daarahn ook niet vreemd zijn. Voorlichting, demonstratie, voorbeel den, wedijver, zullen hierbij wellicht ook een rol spelen. Men zou daar heel wat uren kunnen over redetwisten, heel wat bladzijden kunnen over schrijven en het zou zeker buiten gewoon interessant zijn moest daar aan een diepgaande studie kunnen gewijd worden die de ware oorza ken en de juiste middelen zou we ten aan te geven om het stikstofge bruik en de daaruitvoortspruiten- de productieverhoging op te drij ven, vooral in die gewesten die een zo grote achterstand vertonen. {Zie vervolg 2' bladzijde 1kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt li Zelvcn Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1