Belang van water en lucht Weekblad Het Landbouwbeleid der Regering. voor onze gewassen* Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt BURELEN Wat mogen wij verwachten in de eerstkomende maanden AALST 11 AUGUSTUS 1962. Verschijnt iedere zaterdag 4kte JAARGANG Nr 2037 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de ^landsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De tijd zal nu wel voorbij zijn dat onze boeren niets anders van de bemesting kenden dan stalmest, ale en chemieke vetten. Want die chemieke of scheikundige meststoffen, die in het begin een onbegrijpelijke warwinkel uitmaak ten voor de boer, zodat hij de ene uit de andere niet kon onderschei den, zijn met de jaren meer en meer vertrouwd geworden. Ieder een, die iets van de stiel afweet, weet nu goed het onderscheid te maken tussen stikstof fosfoorzuur- en potas (of kalium)-mesistoffen. Mede door de ononderbroken voorlichting endoor hetlandbouw- onderwijs, ziet iedereen nu in, dat stikstof, fosfoorzuur en potas onont beerlijke stoffen zijn voor een nor male ontwikkeling van de gewas sen. Ook de noodzakelijkheid van een regelmatig gebruik van kalk- houdende meststoffen wordt nu door iedereen aanvaard (daarom nog niet altijd in de praktijk toege past). De laatste jaren is men zelfs een stap verder gegaan en spreekt men nu al van magnesium, borium, ko per, enz., die voor de plantenvoe ding onmisbaar zouden zijn. Als voorbeeld willen wij hier aanhalen het gebruik van magnesium ter be strijding van de kopziekte en van borium bij het hartrot der bieten. Maar met de stellige overtuiging dat al deze stoffen, die wij tegen woordig langs kunstmatige weg kunnen toedienen, niet meer te missen zijn, dreigt men andere, minstens even belangrijke elemen ten uit het oog te verliezen. Ele menten, die ons gratis voor niets door de natuur ter beschikking worden gesteld, maar die daarom niet minder belangrijk zijn voor een normale ontwikkeling van onze gewassen, nl. het water en de lucht (waarin dan de zuurstof) In het tijdschrift Bodem en Be mesting uitgegeven door de Bo- demkundige Dienst van België, wordt hier eens extra de aandacht opgetrokken en wij vinden het niet overbodig hierover de bijzonderste gedachten te bespreken. Welke grote verdiensten de ver schillende scheikundige meststof fen ook hebben in verband met de produktievei hoging, toch blijft het een vaststaande feit dat water en zuurstof DE basiselementen zijn van de plantengroei. Ze zullen dat ongetwijfeld blijven. Nog te veel heerst de opvatting dat het water bij de planten de zelfde rol speelt als bij mens en dier, nl. die van dorst te lessen. Water zou dan voor de plant alleen dienen om te beletten dat ze niet verdort. Men komt tot deze mening omdat men niet diep genoeg op de zaak ingaat. Want ook in het dierenlichaam dient het water tot iets meer dan alleen de dorst lessen. Het is er een onmisbaar transportmiddel waar mee heel het lichaam bevoorraad wordt. Bloed is toch ook in hoofd zaak water. Welnu, ook bij de plant dient het water om de voe dingsstoffen, die uit de bodem zijn opgenomen, doorheen gans de plant te vervoeren. Doordat de bladeren blootge steld zijn aan een bepaalde tempe ratuur is er steeds een minder of meer belangrijke verdamping aan de gang. In de plaats van het sap (water) dat verdampt moet er an der komen dat dan van onderuit door de plant wordt aangevoerd. De verdamping heeft als gevolg een opzuigende kracht van de bla deren. Zo komt het vocht uit de bo dem, waarin de voedende bestand delen zijn opgelost, omhoog en be voorraadt alle plantendelen waar het door stroomt. Het belang van een normale wa tervoorziening is moeilijk te schat ten. Dat kan aangetoond worden door de ettellijke miljarden, die jaarlijks over de ganse wereld wor den uitgegeven voor allerlei be vloeiingswerken, met als gevolg dat op de bevloeide percelen de oogsten geweldig gaan stijgen. Als illustratie willen wij even wijzen op wat de boeren groeizaam weder noemen bij voldoende vochtig heid en bij warm weder groeien de planten sterker dan normaal. Dat komt zonder twijfel doordat bij der gelijke omstandigheden groter hoeveelheden water verdampen, dus ook groter hoeveelheden wor den aangevoerd en meteen ook meer voedende bestanddelen uit de bodem. (Zie vervolg 2' bladzijde 2' kolom.) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 12 augustus tus sen 10 en 12,30 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5. te AALST. Zoals onze lezers langs hun dag blad hebben vernomen, heeft de Heer Lefèvre, eerste minister, in bijzijn van de Heer Héger, minister van Landbouw, na de indrukwek kende betogingen van de Unions Professionnelles Agricoles in be paalde Waalse steden, de verte genwoordigers van de drie zoge naamde grote landbouwersor ganisaties (Belgische Boerenbond, Unions Professionnelles Agricoles en Alliance Agricole Beige) bij zich geroepen, hun gelegenheid gege ven hun programma van eisen en wensen uiteen te zetten en met hen h e t toekomstige regeringsbeleid tegenover de landbouw besproken. Voor de andere landbouwersvere nigingen heeft onze regering blijk baar geen belangstelling, zij zijn voor haar van geen tel. Bij de persmededeling welke na bedoelde besprekingen werd ge publiceerd wensen wij even stil te staan. Zij heeft betrekking op de tarwepolitiek en de melkprijzen. A) Wat betreft de tarwepolitiek. De prijzen vastgesteld in het ka der der verordeningen van de Ge meenschappelijke Europese Land bouwpolitiek die sedert 1 augustus 1.1. van kracht zijn geworden zijn groothandelsprijzen welke niet mo gen verward worden met de prij zen toegekend aan de landbou wers of voortbrengers. Voor de tijdspanne betrekkelijk de beginmaanden van de oogst 1962 (augustus en september 1962) stemt de richtprijs voor de groot handel van 513 fr. per 100 kg over een met een prijs af hoeve (of aan voortbrenger) van 472 fr. (Verleden jaar bedroeg deze laatste richtprijs maar 450 fr.) De interventieprijs af hoeve (of aan voortbrenger) bedraagt 439 fr. per 100 kg, wat overeenstemt met een groothandelsprijs van 477 fr. per 100 kg. Bovendien blijft de verplichte in menging van inlandse tarwe in het broodgraan behouden tot einde 1962 en blijven de maandelijkse schalen van prijzenschommelingen behouden. De regering zal, volgens de ver klaring van de minister van land bouw, de vereiste maatregelen treffen om de prijsschalen te doen eerbiedigen door de graanhandel en de maalderijen. B) Wat betreft de melkprijzen. De regering bevestigde dat met ingang van 1 oktober 1962 een kwaliteitspremie van 25 centiemen per liter zal worden verleend. De toekenning van deze premie wordt afhankelijk gesteld van de nakoming der voorschriften inzake gezonde melkwinning en hygiëne die sedert lang van toepassing zijn, namelijk de verplichting voor de voortbrenger de bestrijding van de veezieken voort te zetten, zijn stal len minstens eens per jaar te ont smetten en te witten en de raadge vingen te volgen die hem door de bevoegde diensten zullen worden verstrekt. C) De uitkering van de compensatiepremies. Ook de problemen verband hou dend met de uitbetaling van de compensatiepremies werden be sproken tussen de afgevaardigden der drie voornoemde landbouwers organisaties en de betrokken mini sters. Desbetreffende lezen wij in de persmededeling dat de regering de vereiste begrotingsmaatregelen en andere heeft getroffen om het Landbouwfonds, dat op bepaalde tijdstippen in moeilijkheden ver keerde tengevolge van de finan ciering van de uitvoer met verlies van aanzienlijke hoeveelheden bo ter, vlotte brengen. De compensa tiepremies betreffende het jaar 1960 werden dan ook reeds uitbetaald. Wat betreft het jaar 1961 zal de mi nister van landbouw met de land bouworganisaties een formule van tussenkomst bespreken ten voorde le in de eerste plaats van de melk veehouderijbedrijven die in de minst gunstige toestand verkeren. Wij zijn de mening toegedaan dat de regeling van de compensa tiepremies voorzeker niet van aard is om onze veehouders genoegen te doen. (Zie vervolg 2bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. jaars Postchcckr. S. M. Redt 11 Zelvpn Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1