Onze dierlijke voortbrenging in 1961. Welke graanprijzen Gemeenschappelijke Markt Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt krijgen wij nu in de AALST 18 AUGUSTUS 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2038 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Zoals de vorige jaren wordt ook dit jaar in het Landbouwtijdschrift (nr 4 van April 1962) door de be voegde ambtenaren van het Mini sterie van Landbouw een studie ge wijd aan de ontwikkeling van de Belgische dierlijke produk- tie in 1961. Deze studie is belang wekkend omdat zij steunt op uit- voeriqe en nauwkeurige statistie ken en gegevens verzameld door de officiële diensten en de verschil lende bijdragen geschreven zijn door specialisten die door hun werkkring regelmatig de proble men behandelen waarover zij het hebben. Een eerste bijdrage van de hand van Dr. G. Van Snick, hoofdinspec teur directeur behelst een alge meen overzicht van de evolutie on zer dierlijke voortbrenging tijdens het jaar 1961. Hieruit vatten wij vol gende gegevens samen. De dierlijke voortbrenging heeft -zich in 1961 normaal verder uitge breid. De veeteelt blijft de voor naamste bedrijfstak van de Belgi sche landbouw zijn produkten ver tegenwoordigen ongeveer de 2/3 van de totale produktiewaar- de. Zulks onderstreept dan ook het groot belang van het selectiewerk waaraan de fokkers hun zorgen besteden met de steun van de over heidsinstellingen. Samenstelling van onze veestapel in 1961 en 1960 Uit deze cijfers blijkt dat het aan tal landbouwpaarden opnieuw in één jaar tijds met 11.0C0 stuks is ge daald, terwijl het aantal landbouw- tractoren in dezelfde periode is ge stegen van 43 C37 tot 47.691. Men kan zich de vraag stellen wanneer deze beweging zal ophouden en of de vervanging van het landbouw- paard door de tractor wel altijd in economisch verantwoorde om standigheden geschiedt. Daarentegen wordt vastgesteld dat het aantal paarden gebruikt voor sportdoeleinden traag maar voortdurend blijft stijgen. Ook de rundveestapel blijft uit breiding nemen, alhoewel in min dere mate dan in 1960. De toename wordt vooral vast gesteld bij het jong vee, meer in het bijzonder de jonge vaarzen en stieren, terwijl het aantal melk koeien betrekkelijk stabiel blijft en het aantal jonge ossen een sterke neiging vertoont tot dalen. De waargenomen evolutie naar een aanzienlijker vleesvoortbren- ging, welke hoofdzakelijk gesteund is op het vetmesten van jong vee, wordt aldus door de statistische cijfers bevestigd. Het aantal schapen is enigszins terug gelopen, wat strijdig is met de vroeger vastgestelde tendens. Het gaat hier dan ook vermoede lijk om een tijdelijk verschijnsel te wijten aan de interessante prijzen voor slachtschapen, op het tijdstip der telling. Hierdoor werden al de dieren die geen fokdieren waren op dit tijdstip ter markt gebracht. Indien de economische voor waarden van de laatste tijd blijven voortduren, lijdt het inderdaad geen twijfel dat de schapenkweek, evenals de vorige jaren, zich ver der zal uitbreiden. Een nieuwe uitbreiding van de varkensstapel moest onvermijdelijk leiden tot overproduktie en de af- zetmoeilijkheden voor het varkens vlees. Deze hebben zich dan ook voorgedaan gedurende de laatste maanden van 1961. De telling van het pluimvee wijst op een aanzienlijke toename, al hoewel die cijfers met een zeker voorbehoud dienen beschouwd. De in- en uitvoerhandel van le vende dieren blijft betrekkelijk be langrijk in bepaalde sectoren en bijzonder in deze van het pluimvee. De invoer van levende dieren on derging tamelijk weinig wijzigin gen ten opzichte van de vorige ja ren, behoudens voor het fokpluim- vee waar de cijfers verdubbelden. Ook de gitvoer van levende dieren onderging maar weinig wijzigin gen. Hierna enkele globale cijfers betreffende in- en uitvoer Fokvee. Aj Invoer. Stieren 1?61 39 1960 51 Koeien 1961 63 1960 71 Vaarzen 1961 28 1960 28 Kalveren 1961 44 1960 24 B) Uitvoer. Stieren 1960 15 Koeien 6 Vaarzen 68 Kalveren 4 (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom.) In het Europees landbouwtijd schrift Agri-forum zagen wij in dat verband een karikatuur, die een boer voorstelt, die samen met een boerin naar de gemeenschap pelijke markt trekt. En zoals het in dergelijke omstandigheden gebrui kelijk is geeft de boer een staaltje van zijn economisch doorzicht. Luister maar even Het schijnt, zo zegt de boer, dat mijn drempelprijzen gelijk zijn aan mijn interventieprijzen, maar niet aan de afgeleide richtprijzen, die voortvloeien uit de basisrichtprijzen. Ewel Niettegenstaande de forfaitaire bedragen, die de intercommu- nautaire heffingen verminde ren ten overstaan van deze toe passelijk op derde landen, heeft men mij verzekerd dat de prijs franco-grens, enz. enz. En heel dat latijn staat dan onder de titelVoor hen die wensen te begrijpen Waar iedereen nu eindelijk eens zou willen weten wat de eigenlijke toestand is, nu iedere boer, bij het in gang gaan van de Europese markt toch op de hoogte zou moe ten gebracht worden van de kwes tie, krijgt hij een hoop onmogelijke en ingewikkelde termen naar zijn hoofd, zodat hij in de verste verte niet te weten kan komen waarover het nu eigenlijk gaat. Alle artikels die men in dat ver band leest, goochelen met al die onbegrijpelijke namenen woorden, en als men ze gelezen heeft loopt men veel kans dat men er precies zoveel van verstaat als de schrijver ervan zelf, nl. helemaal niets Wij hadden de gelegenheid voe derfabrikanten te spreken, die een speciale voorlichtingsvergadering hadden bijgewoond, zodat ze de zaak hebben kunnen bestuderen, wij hebben handelaars in granen gepolst, omdat dit toch de mannen zijn, die de graanprijzen zullen moeten betalen, maar telkens de den wij dezelfde indruk op de ene weet er al minder van dan de an dere. In het Staatsblad van 28 juli 1.1. verscheen zonder verder commen taar een lijst met de graanprijzen voor 1962 63 (voor tarwe, gerst, rog ge, haver en maïs). Deze lijst ver meldt 3 verschillende prijzen nl. de richtprijs, de interventieprijs en de drempelprijs. Wij houden ech ter ons hart vast als de bladen deze prijzen gaan publiceren, zonder dat daarbij de nodige en juiste uitleg wordt bij verstrekt. Omdat van overheidswege geen enkele moeite wordt gedaan de betrokken middens op een behoor lijke manier in te lichten, moeten wij ons wel, ten gerieve van onze lezers, op glad ijs wagen, op ge vaar van neven de bal te slaan. Wij zullen echter proberen ons best te doen om niet te veel ketterijen te verkopen en om onze boeren dan toch enigszins een inzicht te geven in deze verwarde doolhof. De invoerheffingen blijven gehandhaafd. In al die verwarrende dingen staat toch één zaak vastzoals men vroeger voör de tarwe voor het ganse jaar de prijzen vastgestelde, die aan de boer dienden betaald, zo heeft men nu ook de prijzen- schaal opgemaakt voor haver, gerst, rogge. Onze lezers zullen zich wel her inneren dat tot nu toe, om de prijs van de inlandse tarwe op peil te houden, de molens verplicht waren een zeker percentage in hun ge maal in te mengen. Zodoende wa ren ze verplicht inlandse tarwe te kopen in verhouding tot de buiten landse die ze wensten in te voeren. Nu echter, in het kader van de Eu ropese markt, die verplichte in menging komt te vervallen (België heeft ze nog kunnen behouden tot einde 1962) kan de vraag gesteld gaan de maalders de vastgestelde inlandse prijs willen betalen, als ze merkelijk goedkoper buitenlandse tarwe kunnen kopen Het zelfde vraagstuk stelt zich trouwens voor de voedergranen. Het is gemakkelijk op papier de prijs vqst te stellen die zal moeten betaald worden voor het inlandse graan. Maar zullen de handelaars deze prijs betalen als de buiten landse granen stukken goedkoper zijn Het is hier dat de rol van de in voerheffingen begint. Eens dat men een bepaalde prijs heeft vast gesteld, bv. voor gerst, die in de loop van het seizoen aan boer moet betaald worden en men wil beko- Zie vervolg 2bladzijde 1' kolom) De Koornbloem 9 Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de oostkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zelvrn Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Landbouwpaarden Andere dan landbouwpaarden Runderen Schapen Geiten Varkens Pluimvee 1961 I960 148.064 159.172 3.843 3.754 2.721.812 2.690.245 82.864 88.506 6.648 7.745 1.748 498 1.725.856 15.008.972 12.929.730 i* li

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1