de landbouw- en bosgronden. boeren ver g ader ing Welke graanprijzen Gemeenschappelijke Markt 7 Weekblad te Aalst* Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Een belangrijke Naar een afbakening van krijgen wij nu in de AALST 25 AUGUSTUS 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2039 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers Uit Land 1 gegeven door de [bouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Het Staatsblad van 9 augustus 1.1. publiceerde de wet van 24 juli 1962 tot aanvulling van artikelen 35 en 90 van de wet van 7 oktober 1886 houdende het veldwetboek beter gekend onder de benaming het landelijk wetboek. Alhoewel de bepalingen van de nieuwe wet zijn gekoppeld aan ar tikel 35 van dit laatste wetboek waardoor de verplichte afstand voor het planten van bomen en hagen wordt voorgeschreven, heeft de nieuwe wet een verdere draagwijdte en betracht zij een or dening tot stand te brengen bij het aanwenden van gronden voor de landbouw en voor de bosbouw. Aan de basis van de wet ligt het voorstel dat op 4 juli 1961 bij de se naat werd ingediend door de he ren Uselding en collega's. De rede nen aangehaald door de heer Uselding in de toelichting van zijn voorstel, die meer bijzonder waren afgestemd op de landbouwtoe- standen in de Ardennen, werden voor een groot deel overgenomen doch veralgemeend voor de toe standen over gans het land in het verslag namens de senaatscommis sie voor landbouw ter voorberei ding der nieuwe wet uitgebracht door de heer d'Aspremont-Lynden. Wij kunnen deze redenen als volqt samenvatten Men stelt vast dat in sommige streken van het land talrijke stuk ken kultuurgrond met naaldbomen of populieren worden beplant. Het betreft dikwijls percelen met be perkte oppervlakte gelegen mid den in de landbouwgronden waar door deze bebossing vaak zware schade berokkent aan de gebrui kers van de aanpalende landbouw gronden. Zelfs geplant op de wettelijke af stand schept deze bebossing inder daad schaduwplekken midden in de akker- en weilanden, zij veroor zaakt verzuring van de grond ter wijl de wortels der bomen de aan palende landbouwgronden uitput ten. Niet zelden wordt deze bebos sing als middel aangewend door een eigenaar die zich aan de toe passing van de pachtwet wenst te onttrekken om de opzegging van de pacht voor persoonlijk gebruik te motiveren. Anderzijds wordtin sommige ge westen vastgesteld dat de open bare besturen en bepaalde eige naars hun gronden ontbossen om er bouwland van te maken, terwijl niet zelden op enkele honderden meters verder percelen worden herbebost. Bovendien zijn die per celen bos in het midden van de landbouwgronden een gezocht schuiloord voor het wild zoals ko nijnen, die veel schade aanrichten aan de gewassen waartegen de pachter der aanpalende gronden niet zelden machteloos staat. Behoudens de schade toege bracht aan de betrokken landbou wers, wordt de ruilverkaveling door deze ordeloze toestand be moeilijkt, ja zelfs onmogelijk ge maakt talrijke bedrijven, waarvan sommige deficitair zijn, worden in de onmogelijkheid gesteld zich door uitbreiding van de oppervlak te hunner landerijen te rationalise ren. Aan deze anarchie die zeer na delig is voor de landbouw en voor de gemeenschap dient dan ook een einde gesteld. Dit is het doel van de nieuwe wet. Zij beoogt niet iedere bebossingspolitiek stelsel matig te verhinderen omdat bossen een belangrijke economische bete kenis hebben ook niet het eigen domsrecht aan te tasten maar wel de uitoefening ervan te regelen omdat er soms misbruik van ge maakt wordt. De nieuwe wet heeft als doel een rationeel evenwicht tot stand te brengen tussen land- en bos bouw met inachtneming van de economische en sociale vereisten. De bepalingen der nieuwe wet. Hierna volgen de bepalingen der wet met een woordje toelich ting. Enig artikel I Artikel 35 van de wet van 7 oktober 1886 behelzen de het veldwetboek wordt aange vuld met de twee volgende para grafen en de huidige tekst wordt paragraaf I. Wanneer minstens de helft van de eigenaars of de helft van de uit baters die gronden op het gebied van een gemeente bezitten of in bedrijf hebben het vragen, hetzij uit eigen beweging, hetzij op aan zoek of interpellatie van het colle ge van burgemeester en schepe nen, is de gemeenteraad verplicht binnen de twaalf maanden de ge deelten van het gemeentelijk grondgebied af te bakenen die in beginsel eensdeels voor de land bouw en anderdeels voor de bos bouw zijn bestemd. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom.) Zie verslag op de 4de bladzijde van dit blad. II. De verschillende prijzen. In het vorige artikel vermeldden wij reeds verschillende prijzen men spreekt van richtprijzen, drempelprijzen, interventieprijzen, prijzen aan voortbrenger, franco- grens prijzen, enz. Wat wil dat alle maal zeggen De enige prijs, die de boer aan belangt, is natuurlijk de prijs aan voortbrenger, de prijs dus die hij voor zijn graan zal uitbetaald krij gen. De lijst der prijzen, verschenen in het Staatsblad van 28 juli, ver meld alleen de richtprijs, de inter ventieprijs en de drempelprijs (dat zijn de prijzen die onderaan in de tabel in gewone letter zijn gedrukt) Deze aan voortbrenger dient te worden berekend, uitgaande van de basisprijs. (Wij vermelden deze prijzen in de onderstaande lijst in cursieve letter.) De basisrichtprijs. Dat is de prijs, waarvan de prijs aan voortbrenger wordt afgeleid. De basisprijs moet ieder jaar wor den vastgesteld voor elke lidstaat afzonderlijk. Hij wordt uitgedrukt in groothandelsprijs, dwz. dat in die prijs begrepen zijn 1) prijs aan voortbrenger te be talen 2) taks te betalen bij aankoop door de handelaars op de hoeve, d. i. 5 voor de tarwe en voor de rogge (de prijslijsten in het staats blad hebben 6 voor de rogge berekend, en aangezien hiervoor nog geen verbetering verschenen is zullen wij de prijzen van de rog ge nog niet meedelen, in afwach ting van de nodige verbetering). De taks voor haver en gerst be draagt 6 3) de handelsmarge, dwz. de winst en de kosten, ook vervoer van de handelaar, die de aankoop heeft gedaan. Deze marge is vast gesteld op 17 fr. per 100 kg. De prijs aan voortbrenger. Zoals duidelijk te merken is zit die in de bovenvermelde basis richtprijs. Trekt men van deze richt prijs de betaalde taks (5 of 6 al naargelang de graansoort) af even als de handelsmarge van 17 fr. dan bekomt men de prijs aan voort brenger. Een voorbeeld om dat duidelijk te maken Het Staatsblad vermeldt als richt prijs van de tarwe voor de maan den augustus/september 513 fr. Vermindert men dit bedrag met de 17 fr. handelsmarge, dan blijft er nog 496 fr. Hiervan dient nu de taks van 5 afgetrokken, die 23,61 fr. bedraagt per 100 kg. De prijs aan voortbrenger is dan 472,39 fr. of af gerond 472 fr. De interventieprijs. Deze prijs heeft ook een zeker belang voor de voortbrenger. In het begin van ieder seizoen wordt deze prijs vastgesteld in iedere lid staat, uitgaande van de richtprijs. De interventieprijs ligt normaal 5 tot 10 lager dan de richtrijs. Wat is nu de bedoeling van deze interventieprijs Wel, de mogelijk heid bestaat dat op zeker ogenblik van 't seizoen de handel geen graan koopt. Hiervoor kunnen ver schillende reden bestaan, bv. te grote stocks, te weinig vraag van de verwerkende industrie, enz. Maar langs de andere kant kan een landbouwer toch willen ver kopen. Wat dan gedaan als de handel weigert het graan te aan- (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's laars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postche Hand» ckr. S. M. Redt 11 Zclven ïlsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1