OPROEP De perzikteelt in open lucht. Boeren in Nood MASSA VERGADERING GROOTSE BETOGING Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt tot alle landbouwers te AALST. te NINOVE. AALST 1 SEPTEMBER 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41 ote JAARGANG Nr 2040 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 De statistieken hebben deze laat ste jaren een voortdurende vermin dering van het aantal beroepsland bouwers en van de landbouwbe drijven uitgewezen. Volgens de definitieve uitslag der landbouw telling gehouden op 15 mei 1959 is sedert 1950, dit is in 9 jaar tijds, het aantal beroepslandbouwers en fokkers met niet minder dan 37.000 eenheden of 18 gedaald. Vastgesteld werd dat deze af vloeiing van het landbouwbedrijf overwegend plaats vond bij de kleine bedrijven die aan gewone landbouw doen, terwijl deze die hebben overgeschakeld naar tuin bouw of gespecialiseerde teelten er toe komen hun bedrijf staande te houden. Deze ontwikkeling van de toe stand vindt natuurlijk zijn oorzaak in het feit dat de bestaansmogelijk heden opgeleverd door het ge woon klein landbouwbedrijf niet meer voldoende zijn, zodat vooral de jongeren overgaan naar een andere bedrijvigheid of beroep die hun een hoger inkomen ver schaft. Voormelde landbouwtelling heeft ook uitgewezen dat bij vergelijking met 1950 de oppervlakte landbouw grond uitgebaat door beroepsland bouwers en- fokkers gedaald is met 4 °/0, terwijl de gemiddelde uit gebate oppervlakte is gestegen van 7 ha 92 per bedrijf in 1950 tot 9 ha 30 in 1959. Deze gemiddelde toename, trots de sterke daling van het aantal beroepslandbouwers en fokkers, toont aan dat het vooral de kleine boeren zijn die aan het bedrijf vaarwel hebben gezegd. Het is te verwachten dat in de gemeenschappelijke Europese landbouwmarkt de kleine land bouwbedrijven in hoofdzaak hun heil zullen moeten zoeken in de specialisatie van de teelten of van de produktie willen zij een behoor lijke welstand verwerven. De teelt van perziken in open lucht verdient in bepaalde goed gelegen streken de aandacht wat betreft de specialisatie der voort brenging. Zij wordt thans vooral beoefend in de streek van Aarschot op de kleine bediijven van de gemeen ten Gelrode, Wezemaal, Nieuwro de, Betekom, Rillaar, Houwaart en andere, welke beschikken over de geschikte bodem, de passende lig ging en over bekwame telers. De keuringen gehouden door het Rijkstuinbouwconsulentschap van Brabant en het Verbond der Fruit kwekers van Noord-Hageland heb ben aangetoond dat nevens de ge kende soorten van perziken, ver dienstelijke plaatselijke variëteiten zijn geplant die door de telers zelf werden gewonnen en geselec teerd. Daardoor is de spreiding van de oogst bij normale weersomstandig heden van juli tot september en begin oktober mogelijk. De perzikteelt beslaat thans in het gewest Aarschot een opper vlakte die zowat 700 ha bedraagt. De produktie bedraagt, naar ge lang van het seizoen, gemiddeld 6.000 tot 7.C00 ton per jaar terwijl voor het ganse land de beteelde oppervlakte rond 1.000 ha bereikt meteen gemiddelde opbrengst van 10.000 ton. De opbrengst van de oogst is na tuurlijk onderworpen aan de gril len van het weder en leidt soms tot teleurstellingen. Ondanks het langdurende koude voorjaarswe der dat wij dit jaar kenden, bleef de perzikteelt gespaard van late nachtvorst. De oogstvooruitzichten werden dan ook gunstig in zoverre dat verwacht werd dat de flinke oogst van 1960 merkelijk zal wor den overtroffen. De oogst van de vroege variëtei ten is nochtans tengevolge van de weersomstandigheden met onge veer één maand vertraging ge schied, wat voor gevolg heeft dat de afzet van de ganse oogst in een korte tijdspanne zal moeten gebeuren. Welke zijn de vooruitzichten voor de afzet in de Gemeen schappelijke markt. Het tot stand komen van de Ge meenschappelijke Europese land bouwmarkt sinds 30 juli 1.1. heeft een einde gesteld aan sommige maatregelen tot verdediging van Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN de inlandse markt zoals de tuin- bouwkalender. De invoer van per ziken behorende tot de kwaliteit extra werd integendeel vrij ge geven. Welke de gevolgen zullen zijn van deze vrijgeving van invoer kan thans nog niet met zekerheid worden gezegd, daar thans nog onbekende factoren hun invloed kunnen uitoefenen. Wij weten dat onze grenzen worden opengesteld voor de perzi ken der kwaliteit extra uit Ita lië en de andere zuiderlanden die een enorme produktie hebben. Wij weten ook dat de productievoor- waarden in deze landen voordeli ger zijn dan bij ons, zonder dat wij daarbij nog rekening houden met de wijze waarop de vruchten wor den verhandeld. Dit alles is ongetwijfeld van aard om de concurrentie van de vreem de perziken te bevorderen. Daar om is deze handicap nochtans nog niet onoverbrugbaar. In verband daarmede blijkt het nuttig een over zicht te hebben van de invoer van perziken tijdens de jongste jaren en van zijn invloed op de inlandse perzikenteelt. De binnenlandse markt is immers om zeggens het enig afzetgebied voor onze perzi ken. De totale invoer bedroeg 1950 2.273 ton 1951 2.800 ton 1952 2.054 ton 1955: 4.150 ton 1959 8.047 ton 1961 9.063 ton Uit deze statistieken blijkt dat van het beschermend effekt van de tuinbouwkalender sedert 1954 niet veel meer overbleef. Wij menen evenwel te kunnen vaststellen dat, alles in aanmerking genomen, onze perzikenteelt, bui ten de gevallen van oogstmisluk- king, goed stand heeft gehouden en haar oppervlakte niet is afgeno men. Men kan zeggen dat de teelt al dus reeds een soort vuurproef in de Europese Economische Gemeen schap heeft ondergaan waarvan de gevolgen tot heden niet nadelig waren voor hare ontwikkeling. Wat de toekomst brengen zal is afhankelijk van de manier waarop de verhandeling van vreemde per ziken zal geschieden namelijk of hierbij de oneerlijke praktijken zul len worden vermeden zoals de ver koop in Belgische verpakkingen en andere. Om met sukses aan de vreemde mededinging te weer staan beschikken onze kwekers over de volgende wapens een de gelijke verzorging van de kwaliteit en een voortreffelijke commercia- lisatie. Verslag over de vergadering der afgevaardigden op 4e bladz. De Koornbloem Postcheckr. S. M. Redl U Zelven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De roedewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Abonnementsprijs 96 fr. jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden HBBnKHBfaBannKiM

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1