Boeren in Nood OPROEP MASSA BETOGING Weekblad te NINOVE De sociale achteruitstelling van de landbouwers. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt tot alle landbouwers op zaterdag 15 september 1962 te 13t30 uur AALST 15 SEPTEMBER 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2042 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Zie verder in dit blad (2de bijdrage). In onze vorige bijdrage (zie De Koornbloem van 8 september) heb ben wij, door een vergelijking van de vergoedingen en voordelen, de zware benadeling van de landbou wers en zelfstandigen aangetoond ten opzichte van de loontrekken- den bij de toepassing van de drie takken van de sociale wetgevinq waarvoor zij op gelijke wijze als deze laatsten in aanmerking ko men, nl. de kinderbijslagen, de ouderdomsverzekering en over- levingsrenten alsmede de verzeke ring tegen ziekte en werkonbe kwaamheid. In deze bijdrage willen wij in grote trekken de hervorming schet sen welke ons stelsel van sociale verzekeringen dient te ondergaan om te komen tot een gelijke be handeling tussen loontrekkenden en zelfstandigen waaronder onze boeren. Het zwaarste gebrek van de Belgische sociale wetgeving is van structurele aard zij is ingericht per maatschappelijke klasse uit gaande van de redenering dat de sociaal zwakken die het meest hulp behoeven zich bij de loon trekkenden bevinden, terwijl zij in werkelijkheid zich bevinden in al de sociale groepen der samenle ving. Op technisch gebied is deze or ganisatie niet te rechtvaardigen daar een zelfde stelsel van sociale verzekering zich opdringt voor het dekken van de risico's die aan al de standen der samenleving ge meen zijn of om aan toestanden te verhelpen die bij al deze standen voorkomen. Dit is voorzeker het geval voor de sociale hulp aan de gezinnen onder de vorm van kinderbijslagen en geboortetoelagen, voor de ver zekering tegen de gevolgen van ouderdom en vroegtijdig overlij den onder vorm van ouderdoms pensioen en overlevingsrente voor de weduwe en voor de verzeke ring tegen ziekte en werkonbe kwaamheid er uit voortspruitende. Een inrichting van de sociale verzekering per maatschappelijke groep biedt het grote nadeel de financiële lasten onder vorm van bijdragen hoog op te voeren ten laste van de maatschappelijke groep die het minst talrijk is of over de minste economische mo gelijkheden beschikt, terwijl de maatschappelijke groep die over de hoogste economische mogelijk heden beschikt bij machte is aan zijn verzekerden ruimer sociale voordelen te verlenen en hun aldus nog ruimere welstand te verschaf fen. De organisatie der sociale ver zekering per maatschappelijke groep is aldus in strijd met het we zenlijk doel van deze verzekering, vermits zij voor gevolg heeft aan de sociaal zwakken minder hulp te verschaffen dan aan de sociaal sterkeren. Een inrichting van een afzonder lijke sociale verzekering per maat schappelijke groep is enkel aan vaardbaar voor het dekken van ri sico's die aan een bepaalde maat schappelijke groep of bedrijfsgroep eigen zijn, zoals bv. de verzeke ring tegen beroepsziekten, in alle andere gevallen is zij op technisch en sociaal gebied nadelig daar zij het aantal bijdrageplichtigen ver mindert en hun zwaardere finan ciële lasten oplegt. Aldus brengen wij volgende be zwaren in tegen de drie sociale verzekeringen hoger vermeld die onze landbouwers aanbelangen. 1° Het huidig stelsel der gezinsbijslagen. Zoals wij in onze vorige bijdrage verklaarden verwerpen wij met de meeste nadruk het thans bestaan de aanzienlijk verschil ten nadele van de landbouwers en zelfstandi gen in het bedrag der kinderbijsla gen. Tegen onze zienswijze wordt de opwerping gemaakt dat de staat dezelfde toelagen verleent voor de gezinsbijslagen voor zelf standigen als voor deze voor loon trekkenden en dat het dus aan de zelfstandigen behoort dezelfde van 9 %'|op een van ll.CÓOfjfr. per geldelijke bijdragen voor de ge zinsvergoedingen te storten als de loontrekkenden om dezelfde voor delen te bekomen. Deze opwerping is bij naderonderzoeknietgegrond. Inderdaad, de toelagen welke de staat verleent worden hem ver schaft door de gemeenschap on der vorm van belastingen. Doch de gemeenschap kan ook zijn bijdra ge leveren onder vorm van een verhoging van prijzen. Dit nu ge schiedt in het thans in voege zijnde stelsel van de kinderbijslagen aan de loontrekkenden. De bijdrage grensbedrag maand van de lonen en wedden wordt door de werkgever betaald. Het spreekt van zelf dat de werk gever deze berekent in de kostprijs van zijn produkten en dienvolgens ook begrijpt in de verkoopprijs de zer laatsten. De verbruiker of de gemeenschap van verbruikers be taalt uiteindelijk de bijdrage be taald door de werkgever en dit dan nog in een versterkte mate. Inderdaad, werpen wij een blik op de verschillende stadia bij de verdeling der goederen. Wij stel len vast dat de 9 voor de ge zinsbijslagen door de werkgever in het eerste stadium, zijnde de fa brikant of de invoerder, begrepen wordt in- zijn kostprijs, van deze laatste neemt hij nota bij de bepa ling van zijn winstmarge. De aldus bepaalde verkoopprijs, waarin de 9 voor de gezinsbij slag begrepen is, wordt door de verdeler of grossist als basis geno men voor het berekenen van zijn kostprijs waarbij hij zal voegen de 9 die hij op zijn beurt op de wedden of lonen van zijn perso neel zal moeten storten aan de Rijksdienst voor Maatschappelijke Zekerheid benevens zijn eigen be drijfskosten. Op het gezamenlijk bedrag aldus gevormd zal de eer ste verdeler of grossist zijn winst marge nemen. Het komt niet zel den voor dat produkten aldus in handen komen van meerdere gros- sisten alvorens te belanden bij de kleinhandelaar en uiteindelijk bij de verbruiker. In elke fase van de verdeling wordt de kostprijs op dezelfde wij ze bepaald telkens met inbegrip van d9 betaalde bijdrage van 9 voor de gezinsbijslag. Uiteindelijk wordt aldus de verkoopprijs voor de verbruikers ten zeerste opge dreven door de achtereenvolgen de betalingen der bijdrage van 9% voor gezinsbijslag door de werk gevers. Daar 60 van de Belgische voortbrenging wordt afgezet op de binnenlandse markt en de grote gezinnen de bijzonderste verbrui kers zijn van de inlandse produkten alsmede van de ingevoerde pro nte vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1