De afzet van onze tuinbouwprodukten tegenover de Euromarkt. De tractoren dreunden Weekblad B Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt te NINOVE! A ALST 22 SEPTEMBER 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2043 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de lbouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Het tot stand komen van de Ge meenschappelijke Europese Markt voor landbouw- en tuinbouwpro dukten stelt voor onze tuinbouw het gewichtig vraagstuk van het concurrentievermogen van zijn voortbrengselen met deze van de overige Europese landen, deelge noten van de Europese Economi sche Gemeenschap (E.E.G.), op de binnenlandse en voornamelijk de Europese markten. Benevens de mededinging van Nederland, is voornamelijk voor groenten en fruit deze van de Zui- derlanden waaronder in hoofdzake Italië en in mindere mate Spanje en Zuid-Frankrijk te duchten. Welke zijn de mogelijkheden van onze tuinbouw om aan deze concurrentie door de zuiderlanden zegevierend het hoofd te kunnen bieden Het is een feit dat de veel gunsti ger klimatologische omstandighe den, de veel lagere arbeidskosten en de steun welke in bepaalde Italiaanse gebieden aan de groen teteelt en de bloementeelt wordt verleend, de voortbrengingskosten op gevoelige wijze drukken. Zij zijn aldus een factor van be tekenis ter bevordering van de concurrentiemogelijkheid van de Italiaanse groenten en fruit tegen over deze van inlandse oorsprong. Zij hebben insgelijks bijgedragen tot een aanzienlijke uitbreiding van de teelten in Italië en tot grote beschikbaarheden aan bepaalde groenten en fruit voor de uitvoer. Anderzijds staan wij de laatste jaien voor een verbluffende uit breiding van de teelt en de uitvoer van tomaten in sommige Spaanse gewesten, inzonderheid in het gewest Alicante aan de zuid oost kust van Spanje. Ook de bekende Elche-meloenen komen uit dit pro- duktiecentrum. In het seizoen 1950- 1951 bedroeg de uitvoer van Ali cante-tomaten amper 100 ton, ter wijl hij vorig seizoen reeds 30.000 ton bereikte. De opheffing verleden jaar van enkele beperkende maatregelen voor de uitvoer, zodat de handel thans als vrij kan worden be schouwd, zal ongetwijfeld een spoorslag zijn vooi een verdere uitbreiding der teelt van tomaten en van sommige zuidervruchten. Het oogmerk van de Spaanse telers uitvoerders is aan de markt te komen met een extra-kwaliteit tomaten. Al wordt thans nog een vrij hoog afkeuringspercentage bij de uitvoer vastgesteld, toch werd dit doel reeds voor een rede lijk deel verwezenlijkt en zal gelei delijk verder worden benaderd. Ook voor andere teelten van groenten- en zuidervruchten wordt in Spanje een ernstige inspanning gedaan, zodat weldra met een flink toenemende aanvoer van Spaanse voortbrengselen op de West-Europese markten zal dienen gerekend. Alhoewel Frankrijk aan België en andere Europese landen bepaal de hoeveelheden snijbloemen en primeurs levert zoals vroege bloem kolen en andere fijne groenten ge teeld in zijn zuidelijke provincies, is de concurrentie van dit land nog niet van grote betekenis voor onze tuinbouw Misschien wordt het anders in een nabije toekomst, wanneer de fruitteelt, waarvan de uitbreiding en de opbrenqsten vol gens moderne methodes worden nagestreefd in het zuiden van het land, tot volledige ontwikkeling is gekomen I Aldus worden de hoog- stammige appelaars en perelaars van mindere kwaliteit in vrij snel tempo vervangen door laagstam- mige bomen van geselecteerde en gezochte variëteiten. Vooralsnog wordt Italië door on ze tuinbouwers alsook door hun nederlandse bedrijfsgenoten als de meest te duchten concurrent be schouwd. De Italiaanse uitvoer van fruit en groenten heeft inderdaad een hoog peil bereikt, al is hij nochtans aan sterke schommelin gen onderworpen doordat hij af hankelijk is van de omvang van de oogsten in de invoerende landen, meer bijzonder West Duitsland, Frankrijk en in mindere mate Enge land. Aldus bedroeg de Italiaanse uit voer van appelen bijna 700.000 ton in het seizoen 1959/60 toen de ap- peloogst in de landen van afzet niet gelukt was om te dalen tot 360.000 ton in het seizoen 1960/61 toen de oogst gunstig was in zelfde landen. Ingedeeld volgens de bijzonderste landen van bestemming zag de Italiaanse appeluitvoer er uit als volgt in de laatste twee seizoenen Italiaanse appeluitvoer. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom) Sommige middens willen doen voorkomen dat onze landbouwers geen reden meer zouden hebben om te gaan betogen, daar hun bij zonderste eisen zouden ingewil ligd zijn. De beste weerlegging van dit grandioos boerenbedrog was wel dat, wat de boeren in Ni- nove hebben gegeven. Terwijl er nog veel en dringend werk te wachten stond op het veld en ieder boer dus reden genoeg had om thuis te blijven, togen er toch meer dan 400 tractors en meer dan 4 000 boeren naar Ninove. En dan zouden de boeren niet weten waarom ze komen be togen, waarom ze hun dringend werk in de steek lieten om te Nino ve te komen bevestigen wat ze al 15 jaar geleden hadden moeten doen dat ze het eindelijk beu, hartsgrondig beu zijn van met de ring in de neus geleid te worden daar waar anderen hen wensen hebben. Eindelijk is het tot onze boeren doorgedrongen dat ze ook nog iets hebben als een eigen wil om zelf hun lot te bepalen. En daarom zijn zij vol enthousiasme opgetrokken, krijgshaftig gezeten op paard of tractor, om te protesteren tegen de hachelijke toestand waarin onze landbouw, dank zij de zorgen van onze regeerders geraakt is. In een volmaakte orde, tuchtvol en zonder het minste incident is deze betoging verlopen, in weerwil van wat een franstalig dagblad meende te mogen beweren dat er aan de vlaamse boeren geen han den zouden te steken zijn. Wel, he ren uit Brussel, er waren zelfs geen handen van doen en naar wij ver namen hebben noch de politie, noch de rijkswacht iets moeten doen, dank zij de goede ordedienst die door de boeren zelf was inge richt. Bravo, betogers, ge hebt u waardig gedragen Dat kan van andere betogingen niet altijd ge zegd worden Een opvallend verschijnsel heb ben wij met verwondering moeten vaststellen Slechts één dagblad heeft zich voor reportage aange boden. Wij vragen ons af wat de redacties van al de andere bladen, die schitterden door hun afwezig heid, wel moge beïnvloeden om het verzet van de boeren zo in de doofpot te willen stoppen. Noemt men dat objectieve voorlichting van de lezers Mogen de mensen uit de stad niet weten dat de boe ren mistevreden zijn, en waarom ze dat zijn Of leven wij nog in de tijd van de inquisitie Onze boeren hebben zich van al die heimelijke tegenkanting wei nig aangetrokken en wij hebben kunnen vaststellen dat het hen flink deugd heeft gedaan, zo na ja ren zwijgen, eindelijk eens lucht te kunnen geven aan hun mistevre denheid. Als sprekers traden op dhr Meirschout, die een overzicht gaf van het wel en wee van onze landbouw in het huidige staats bestel. Seis die een oproep deed niet af te laten en steeds vol te houden. De Smyter die een overzicht gaf van de actie in Wallonië. Al de grieven door deze sprekers in het licht gesteld zijn voldoende door onze landbouwers gekend, zodat het geen zin heeft ze hier nogmaals te herhalen. Onze dagbladen, die als ver moord zwijgen, zouden beter deze voordrachten integraal afdrukken. Dan zouden én de loontrekkenden op de buiten én de mensen uit de stad eindelijk eens vernemen, wat de redelijke verzuchtingen zijn van onze boeren. Dan zouden deze de kans krijgen zich een oordeel te vormen van wat er in andere lagen van de maatschappij zich afspeelt. Dat zou in alle geval van heel wat meer belang zijn dan een hele ko lom over boerenrelletjes in Peru Wat wij echter wel integraal wil len afdrukken, omdat deze tekst klaar en duidelijk omschrijft de geest waarin de boerenactie van het arrondissement Aalst zich wil ontplooien, is de inleidende rede van de voorzitter van het arrondis sement-comité, dhr Janssens, bur gemeester van Lieferinge Waarde standsgenoten, boeren en boerinnen, sympathisanten, Als voorzitter van het Actieco mité voor het arrondissement Aalst werd mij de taak opgedragen de verschillende sprekers in te leiden en aan u voor te stellen. Maar voor ik hier toe overga, wil ik u eerst van harte danken voor uw op komst. Door hier op deze betoging aan wezig te zijn, de eerste boerenbe- toging in dit gewest, levert ge het bewijs dat ge eindelijk hebt be grepen wat er op het spel staat. Wat anderen ook mogen beweren, de toestand van onze boeren wordt met de dag steeds erger. (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.) Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden 1959/1960 1960/1961 Totaal 695.000 ton 360.000 ton waarvan naar W est-Duistland Frankrijk Engeland 356.000 ton 185.000 ton 34.000 ton 206.000 ton 76.000 ton 27.000 ton

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1