De afzet van onze tuinbouwprodukten tegenover de Euromarkt. BOERENACTIE Weekblad Voor en door de Landbouwers Hoever staat de Rcchtskundige Dienst BURELEN Arbeid adelt AALST 29 SEPTEMBER 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2044 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (2de bijdrage). In ons vorig nummer hebben wij onder deze hoofding in grote trek ken de vooruitzichten en concur rentiemogelijkheden voor onze tuinbouwprodukten op de gemeen schappelijke Europese markt ge schetst na het tot stand komen van het gemeenschappelijk landbouw beleid tussen de landen van de EEG. Meer bijzonder hebben wij de po sitie en mogelijkheden van onze tuinbouwprodukten onderzocht in zake de afzet op de Europese mark ten ten opzichte van de Italiaanse groenten en fruit waarvan de me dedinging als de gevaarlijkste wordt beschouwd in de toekomst. Thans willen wij even een blik werpen op de voornaamste Europe se afzetmarkten. West-Duitsland is ongetwijfeld de laatste jaren voor de tuinbouwexporterende landen van de Europese Economische Ge meenschap (E.E.Geen zeer be langrijk. zo niet het belangrijkste afzetgebied geweest, dat ook de aandacht heeft gehad van onze tuinbouw, zoals onder meer tot uiting is gekomen door onze deel name aan de Anuga te Keulen en aan de uitstallingen van onze kwa liteitsgroenten en fruit op de Grüne Woche te Berlijn. Niet alleen neemt de Duitse Bondsrepubliek van jaar tot jaar grotere hoeveelheden fijne groen ten (tomaten, bloemkolen, asperges enz.) af, doch ook van verschillen de vruchten en voornamelijk van appelen, peren enz. Op gebied van de groentenin- voer door West Duitsland stelt men een verschuiving vast van de gro ve naar de fijne groenten. Zo is de invoer van tomaten gestegen tot 212.000 ton, van bloemkool tot 120 duizend ton, terwijl deze van asper ges 8.500 ton bereikte. Waar de West-Duitse invoer aan groenten in 1950 amper 280 000 ton ip totaal bedroeg, steeg hij tot 800.000 ton in 1960. De aanzienlijke betekenis van de Duitse markt voor onze uitvoer van verse groenten vereist dus dat on ze tuinbouwers en uitvoerders van groenten de vraag op de Duitse markt van dichtbij volgen. De invoer van appelen in West- Duitsland bedroeg in 1958 283.000 ton, van peren 101.000 ton en van druiven 189 000 ton. Sindsdien is de invoer merkelijk gestegen Italië is de belangrijkste leverancier en zal ook voor de toekomst een geduch te concurrent blijven. Hiervoor zijn meerdere redenen aan te stippen Niet alleen zijn de voortbrengst- kosten minder door een gunstiger klimaat en lagere arbeidskosten zoals reeds vermeld in onze vorige bijdrage, doch ook door de beta- lingsgebruiken tussen de telers en de handelaars, wat niet zelden ten nadele uitvalt van de telers. Terwijl de voortbrengers in ons land door het stelsel der veilingen bij machte zijn de hoogste prijs van het ogenblik voor hun pro- dukten te bekomen, wordt in Italië, vooral bij ruime oogst met betrek kelijk lage prijzen, veel fruit in con signatie naar Duitsland en andere landen verzonden. Hierbij maakt de handelaar afspraak met de voortbrenger dat hij met hem zal afrekenen zodra de uitslag van de verkoop op de buitenlandse markt bekend is en de verkoopsom ver minderd met de provisie of het commissieloon van de buitenlandse agent of verkoper hem is overge maakt. In dit stelsel worden de belan gen van de telers niet zelden be nadeeld, doch ook de concurrentie op de afzetmarkten wordt meer maals vervalst daar dikwijls grote re hoeveelheden worden verzon den dan vereist is door de normale behoeften van de markt. Er werden dan ook voorstellen gedaan in E E G. -verband om de consignatiehandel te verbieden. Hiertegen werd echter stelling ge nomen door Italië en Nederland die als argument aanhaalden dat indien de verzending in consigna tie de concurrentie vervalst dit ook dient gezegd van de toelagen aan de uitvoer welke Frankrijk verleent en ook België aan zijn tafeldrui ven. Na West-Duitsland zijn er nog andere landen van de Europese Economische Gemeenschap die in het bijzonder voor de afzet van be paalde groenten en vruchten in aanmerking komen. Aldus is Frank rijk veruit de bijzonderste afnemer van onze witloof, alhoewel deze de laatste jaren een toenemende af zet vindt in West Duitsland, Neder land en meerdere landen buiten de Europese Gemeenschap zoals Zwit serland, de Verenigde-Staten enz. Onze asperges worden hoofd zakelijk gezocht in West-Duitsland en minder in Frankrijk en Neder land. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom) Na zoveel jaren lijdelijk te heb ben toegezien hoe mensen van bui ten de boerenstand het schoon en het slecht weder hebben gemaakt voor de boeren, nadat ze al die ja ren stilaan verder zijn afgegleden naar een benarder positie, zijn de boeren eindelijk uit de slaap ont waakt en overal, wij mogen gerust zeggen, doorheen gans het land, komen ze in beroering. Van doip tot dorp, van gewest tot gewest, van provincie tot provincie zijn ze losgekomen en stilaan ontstaat er een qeorganiseerde beweging, die stelselmatig gans de boerenstand in 't verzet brengt. Dat er eindelijk zo intens over de toestand van de boeren wordt geredetwist is iets nieuws, en zelfs buitenstaanders beginnen zich aan het geval te interesseren. De boe ren steken de koppen bij elkaar en tussen pot en pint wordt er ge discuteerd over wat er zou moeten gebeuren en wat de leiders alle maal zouden moeten doen. Elk geeft zijn mening ten beste en ie- Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 7 okt. tussen 10 en 12,30 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging van zijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. der zegt zijn zeg Om nu precies te weten hoever het met die boerenactie staat zijn wij ons licht gaan opsteken op twee fronten. Een eerste bij die mensen, die zowat de leiding in handen hebben, die boeren dus die het eerst de handen uit de mou wen hebben gestoken en onver schrokken met de strijd zijn begon nen. Het andere front is dat van de thuisblijvers, de mensen, die nog niet zeker zijn van de zaak en die menen dat ze gerust de kat uit de boom kunnen kijken. En uit de con tacten, die wij met allebei deze groepen hadden kunnen wij zo on geveer, aan de hand van enkele vragen en antwoorden, de toe stand van 't ogenblik omschrijven. Waarom nu plots die actie, waarom die betogingen Dat is een eerste vraag, die moet beantwoord worden. En wel om de volgende reden. Er wordt nl. beweerd dat gans die actie, al die beroering geen zin zou hebben. Dat alles gedaan wordt wat enigs zins mogelijk is om de boeren vol doening te geven. Dat men met man en macht aan 't werk is om de moeilijkheden van de boeren op te lossen. En men gebruikt zo wat van alle middelen om de boe ren dat te doen geloven Het is een feit dat nog vele boe ren, die nog niet rechtstreeks in aanraking kwamen met de ontke tende beweging nog niet goed we ten wat er aan de hand is. De re den hiervan is dat een zeer groot gedeelte van de dagbladen over de boerenactie zwijgt als vermoord. Het staat vast dat aan de dagbla den, die de huidige regering steu nen, order werd gegeven heel die boerenactie dood te zwijgen. En komt men toevallig een dagblad te gen dat er toch over schrijft, dan is dat slechts zijdelings, met de bedoe ling de beweging af te breken of in een belachelijk daglicht te plaat sen. Zo hebben wij tot onze grote verbazing moeten vaststellen dat de meeste bladen over de be toging te Ninove bv. slechts een 5 tal onozele regeltjes over had. Over vergaderingen, waar 500 en nog meer boeren aanwezig waren, wordt met geen woord gerept, maar men kan wel een ellenlang artikel vinden over de eerste de beste ono- (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1