Melk en boter. De zware landbouwcrisis Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt in Zuid-Amerika. AALST 13 OCTOBER 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2046 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14,25.93. O. CAUDRON. Zoals wij verleden week hebben medegedeeld willen wij heden ons gedacht zeggen in verband met veranderingen van bepaalde toe standen inzake de zuivelkwestie. Het is een feit dat veel zal moe ten veranderen om tot een gezonde oplossing te komen. Wij willen hier vandaag enkele wantoestanden aanhalen, maar wij moeten bekennen dat wij voor al deze gevallen de nodige redmid delen niet onmiddellijk bij de hand hebben. Wij menen dat enkele vergade ringen van bevoegde personen noodzakelijk zou zijn om de nodige oplossingen te vinden. Beginnen wij met de melk. Deze komt in de melkerij met voerders die soms tientallen kilo meters moeten doen om de hofste den te bereiken en de melk in de melkerij te brengen. Ik ken een wijk van een bepaal de gemeente waar 12 melkboeren wonen en waar iedere morgen 6 camions de melk voor 6 verschil lende melkerijen komen ophalen Deze overdreven vervoerkosten komen in rekening van de ver schillende melkerijen aan een be drag dat veel te hoog ligt. Het is een feit dat dergelijke en andere overbodige onkosten druk ken op de kostprijs en de verkoop prijzen van melk en boter moeten beïnvloeden. Het is de taak van de melkerij- bestuurders een oplossing te zoe ken om hun gebieden af te bake nen en zo dit niet gaat moet men van hogerhand tussenkomen. Maar in dit geval moet er ook een streng toezicht worden uitge oefend in de melkerijen op het bepalen van de vetgraden der ge leverde melk. De boer moet zekerheid hebben dat hij de graden krijgt die hem toekomen in gelijk welke melkerij en dan zal het hem ook weinig kunnen schelen aan welke instel ling hij zijn produkten aflevert. Inzake de verkoop vangebruiks- melk bestaan grote misbruiken, waar melkerijen en kopers dik wijls het slachtoffer van zijn. Naar ons oordeel dienen melk- winkels opgericht waar de huis vrcuw zelf melk kan gaan kopen aan een prijs, die merkelijk lager moet liggen als bij de thuisbedie- ning omdat de onkosten voor de winkelier niet zo hoog zijn als bij iemand die met wagen of auto de leurhandel moet doen, en aan iedere huisbel gaan trekken om mevrouw te bedienen. Het is zeker dat de melkventers zowat de slaven zijn van de vele huismoeders die al te gemakkelijk zijn en op hun stoel willen be diend worden Deze verkopers wil len dan ook een redelijke vergoe ding voor hun werk en moeite en dat is maar normaal. Die beloning schijnt evenwel groter te zijn in België dan in de andere landen. Zo vernamen wij dat in Frankrijk, in Nederland en in Duitsland de winstmarge heel wat lager ligt dan bij ons. Hier dient ook iets op gezocht en in elk geval kunnen de melk- winkels hieraan veel verhelpen door het feit dat zij veel minder onkosten hebben en dus zeker goedkoper kunnen verkopen. Naar onze mening moet door een oordeelkundige verdeling het mid del worden gevonden om de vee kweker 50 centiemen vermeerde ring te geven voor een liter goede melk, zonder de prijs aan de ver bruiker te verhogen. Wat de boter betreft bestaan er toestanden die aan het ongeloof lijke grenzen. Zo verkoopt men in ons land een zekere «handelsboter beurre mar- chand» die naamloos aan de man wordt gebracht en die zogezegd voortkomt van boeren die zelf bo ter maken. Onder deze bedekte naam han delsboter worden naar men be weert massa's uit Nederland ge smokkelde boter vrij in de handel gebracht. Het middel om dit kwaad uit te roeien kan evenwel rap gevonden worden Men voert de verplichting in alle boter rechtstreeks bij de voortbren ger onder diens naam te verpakken ten einde de herkomst te kunnen nagaan. Men kan daarenboven de opkopers verplichten een boek houding aan te leggen. De Nationale Zuiveldienst vér- dient ook een verjongingskuur, want van daar kunnen veel verbe teringen uitgaan en bestaat ook de mogelijkheid om veel misbruiken uit de wereld te helpen. Er is nog veel meer te zeggen, maar ik herhaal dat voor dit vraagstuk van kapitaal belang een kommissie van bevoegde personen dient samengesteld om klare wijn te schenken in deze vele duistere gevallen van onze zuivelkwestie. (lste bijdrage). Tijdens de laatste jaren hebben de meeste Zuid-Amerikaanse lan den een actieve politiek van in dustrialisatie gevoerd, desondanks is de landbouw de voornaamste bron van bestaansmiddelen geble ven voor de bevolking. In vele lan den is nog ongeveer 50 tot 60 ten honderd van de beroepsbevolking in de landbouw werkzaam. Boven dien neemt de landbouw nog on geveer 50 van de uitvoer der Zuid-Amerikaanse landen voor zijn rekening. In bepaalde landen zoals b.v. Argentinië, is de uitbreiding van de nijverheid op ongebreidelde en ondoeltreffende wijze geschied met verwaarlozing van de land bouw, met het nadelig gevolg dat de economie en de financiën van die landen werden ontredderd wat dan heeft geleid tot sociale en po litieke troebelen die nog geen ein de hebben genomen. Wegens de belangrijke plaats welke de landbouw inneemt in voormelde landen moet de veelzij dige crisis welke hij thans door maakt een zware last opleggen aan de economie dezer landen. Daar ligt dan ook een voorname oorzaak voor de economische stag natie die dit deel van de wereld kenmerkt. Volgende factoren dienen in aanmerking genomen voor een juist begrip van het landbouwpro bleem in deze landen. 1) Voor meerdere produkten zijn de prijzen op de wereldmarkten sterk gedaald. Hierdoor is het in komen van aanzienlijke groepen voortbrengers aanzienlijk geslon ken. Het internationaal prijspeil is in vele gevallen te laag om de voortbrengingskosten te dekken en zeker om tot produktie-uitbreiding aan te zetten 2) De produktiviteit in de land bouw is over het algemeen laag gebleven. De traditie en het laag ontwikkelingspeil van de platte landsbevolking zijn hiervan de bij zonderste oorzaken. De voorzie ning met kunstmest en met zaad en plantgoed van goede kwaliteit is totaal onvoldoende. Het gebrek aan eigen kgpitaal en de beperkte kredietmogelijkheden belemmeren veelal de mechanisatie, waar deze om economisch-technische rede nen zou verantwoord zijn. 3) Het stelsel van grondbezit werkt remmend op de pogingen tot sanering van de landbouw. Zo wel het groot grondbezit, de zo ge naamde latifundia, als het te klein grondbezit, de zo genaamde mini- fundia, stellen ernstige vraagstuk ken. De grootgrondbezitters beschou wen veelal bun eigendom als een voorwerp van speculatie en be kommeren zich weinig om een be hoorlijk beheer. De pachtverhou- dingen zijn in vele gevallen zoda nig, dat de pachter niet wordt aan gemoedigd tot grondverbetering indien hij daarbij nog niet wordt uitgebuit. Het te kleine grondbezit veroor zaakt volgend nadeel de met pri mitieve methoden verkregen op brengsten zijn grotendeels voor ei gen gebruik bestemd. Tot heden heeft deze categorie van kleine boeren weinig kunnen profiteren van de overheidsmaatregelen op het gebied van voorlichting, land bouwonderwijs, kredietverlening, enz. 4) de afzet van de landbouwpro ducten is veelal slecht georgani seerd. Dikwijls ontbreken voldoen de vervoermogelijkheden. Ook voor de bewaring zouden in het belang van de kwaliteit nog talrij ke voorzieningen dienen getroffen zoals pakhuizen, silo's, koelhuisen en dergelijke. De gebrekkige markt organisatie, de geringe betekenis van de coöperatie en de beperkte omvang van de nationale verwer kende industrie zijn insgelijks fac toren die een vlotte afzet kunnen verhinderen. 5) Indien het regulerend optre den van de overheid in bepaalde omstandigheden enige verbetering bracht, heeft zij in andere gevallen een ongunstige uitwerking gehad. Van verschillende prijsvoorschrif- ten wordt het nut twijfelachtig ge acht, bijzonder wanneer zij ge paard gaan met omslachtige be stuurlijke pleegvormen. In bepaalde gevallen behelst de prijsbeheersing door de overheid een rechtstreekse benadeling van de voortbrengers, dikwijls draagt prijsvaststelling er toe bij de verhou ding tussen de verschillende teel ten in verkeerde richting te beïn vloeden. Van sommige produkten wordt dan zuiver economisch ge zien te veel en van andere te wei nig voortgebracht. Het stelsel van de uitvoerheffin- gen op landbouwprodukten heeft reeds, niet ten onrechte, veel kritiek uitgelokt. Voor de overheid, die vaak grote moeite heeft met de in- (2ie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1