De Mars op Brussel. Dc zware landbouwcrisis Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers in Zuid-Amerika. AALST 20 OCTOBER 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2047 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Neen, beste lezers, het was nog niet de mars van de boeren op Brussel. Zo ver zijn wij nog lange niet en nog veel werk zal moeten afgelegd worden eer wij zo ver zijn. Maar het was de mars van alle Vlamingen op Brussel, dus in zeke re zin ook de mars van de Vlaam se boeren. Het is inderdaad opvallend ge weest dat talrijke boeren ook aan deze mars hebben deelgenomen. Persoonlijk zagen wij er uit het ar rondissement verschillende. Vreemd is dat niet, want ook voor de Vlaamse boer heeft deze mars een grote betekenis Uit de dagbladpers heeft ieder een de uiteenlopende bijzonderhe den kunnen lezen, maar wij hou den er aan hier toch even de na druk te leggen op enkele vermel- dingswaardige punten Niemand zal ontkennen, zelfs de tegenstanders niet, dat de betoging tuchtvol en ordelijk is verlopen. Daaraan konden een bende snot neuzen en heethoofden niets ver anderen. De paar honderdduizend betogers waren zich blijkbaar zo zeer van hun macht bewust dat ze opvallend weinig aandacht heb ben besteed aan het optreden van die herrieschoppers. Het is een ver heugend verschijnsel dat de Vla mingen zich in een stad als Brussel bewust worden van hun macht. Wij kunnen u verzekeren dat bij talrijke van ons mensen de vuisten hebben gejeukt om eens duchtig los te gaan op de tegenbetogers. Maar ze namen de houding aan van hij die weet dat hij tegenover kinderen staat, de houding van iemand die sterk staat als een reus. Dat lijkt ons één van de mooiste resultaten van heel de mars op Brussel. De Vlaming heeft zijn min derwaardigheidsgevoel afgewor pen en wordt zich van dag tot dag sterker bewust van zijn macht. Wij leggen hier speciaal de na druk op, omdat in de mars van Brussel, strijd voor de ontvoogding van het Vlaamse volk het beeld te vinden is van wat zich momenteel aan 't afspelen is in de boerenstand. Ook hier wordt men zich stilaan be wust van zijn macht. Ook hier be gint men het minderwaardigheids gevoel af te werpen en begint men positief zijn eisen te stellen. Wij moeten hier even belichten het feit dat deze reusachtige mani festatie op touw werd gezet door een groepje mensens, bijgestaan door enkele medewerkers in de provincies en de gemeenten. Me- dewerkers met overtuiging, dat ge ven wij toe. Maar medewerkers, die zonder beloning of zonder ver goeding zich in de propagande hebben geworpen en met de lutte le middelen, die hen ter beschik king stonden, in staat zijn geweest de grootste betoging bij elkaar te brengen, die Vlaanderen en zelfs heel België ooit hebben gekend. Weinig mensen bij de organisa tie in de top. Veel medewerkers verspreid over 't hele Vlaamse land, enorm veel goede wil, maar ook onderduimse en geniepige te genwerking Maar uiteindelijk heeft de goede wil het gehaald -. het werd een onvergetelijk succes Wij hoeven hier niet tot in de puntjes te herhalen wat de bedoe ling was van deze mars op Brussel. De dagbladen hebben hierover ge noeg geschreven. Wij willen hier alleen de boeren wijzen op het gro te voorbeeld dat hen werd gege ven. Ook bij de boeren is er sinds enkele tijd beroering ontstaan. Ook zij beginnen te protesterentegen de achteruitstelling waarvan ze sinds zoveel jaren het voorwerp zijn. Ook zij beginnen hun wil te tonen hier aan een einde te stellen, ook zij willen uit hun minderwaardige po sitie opklimmen tot een volwaardig burgerschap. Vertoont dat niet al les een sterke gelijkenis met de toe stand bij het Vlaamse volk Het Vlaamse volk heeft getoond dat het niet uitgestorven is, de leeuw is losgebroken (zoals het in de betoging werd uitgebeeld). Laat dit als voorbeeld gelden voor de ontvoogding van de boerenstand. Trek de les uit de mars van Brussel en de boerenstand zal, evenals het Vlaamse volk in zijn geheel, gered worden. Want onze boerenstand is te waardevol en te schoon, zeker als onderdeel van ons Vlaamse volk, opdat hij door lijdzaamheid en ver waarlozing zou te loor gaan. Het is hier wellicht de plaats er even op te wijzen dat ieder van die tweehonderdduizend be togers op eigen kosten naar Brus sel is getrokken. Ook hun ganse zondag hadden ze er voor over. Ook dit weze een les voor de boeren. Nog te velen onder hen kijken de kat uit de boom en ho pen heimelijk dat de anderen het wel voor hen zullen doen. Maar dat al te veel boeren een derge lijke houding hebben aangeno men is wellicht de grote ooi zaak van de steeds groter wordende achteruitgang. (2de bijdrage). De Verhouding landbouw-industrie. Het behoud van een evenwichti ge ontwikkeling tussen landbouw en nijverheid is een probleem van uitzonderlijke betekenis. In de ont wikkelingspolitiek van verschillen- Zuid amerikaanse landen heeft de nadrukte sterk gelegen op de uit breiding van de nijverheid. De ge volgen hiervan waren zeer nadelig voor de economie van de betrok ken landen, zoals hoger reeds werd vermeld voor Argentinië. Thans tracht men de verwaarlo zing van de landbouw, die daarvan het gevolg was, in de meeste geval len weer ongedaan te maken. Daar bij geldt vooral de overweging dat de landbouw van grote betekenis is voor de deviezenbalans van het land. Verder wordt ook het argu ment aangevoerd, dat de geringe koopkracht van de landbouwbe volking een ernstige belemmering vormt voor de afzet van de nijver heidsartikelen. Indien als gevolg van de over heidsmaatregelen de voortbrengst per man en de totale produktie in de landbouw zich in de eerst vol gende jaren gunstig gaan ontwik kelen, kan op langere termijn op nieuw een verschuiving naar de in dustriële voortbrenging plaats vinden. Een te sterke nadruk op de landbouw kan toch ook gevaar op leveren. In verband met de ongun stige vooruitzichten op de wereld markten moeten voor verschillende landbouwprodukten toenemende afzetmoeilijkheden worden ver wacht en wel voor het deel van de oogst dat niet op de binnenlandse markt kan worden geplaatst. Hoezeer dus voor de eerstkomen de jaren een selectieve verhoging van de landbouwvoortbrenging gewenst is, op langere termijn ge zien lijkt de welvaartsgroei uitein delijk toch vooral van de industrië le ontplooing afhankelijk te moeten zijn. Met het oog op hoger geschet ste toestand en evolutie moet wor den gehoopt dat de economisch- financiële politiek van de betrok ken zuid-Amerikaanse regeringen scherp zal gericht zijn op een har monisch evenwicht tussen de ont wikkeling van de landbouw- en in dustriële voortbrengsten. De Amerikaanse hulpverlening. De Verenigde Staten van Ame rika die zich, mede onder invloed van de politieke ontwikkeling in Cuba, in toenemende mate bezorgd maken over de politieke en eco nomische evolutie in Zuid-Ameri- ka, willen financiële hulp verlenen bij de pogingen tot verbetering van het grondgebruik en van de levens omstandigheden op het platteland. In het Amerikaans hulpverlenings plan voor Zuid-Amerika wordt te vens de bereidheid uitgesproken om mede te werken aan de stabili satie van de prijzen van de bijzon derste uitvoerprodukten. De Zuid- Amerikaanse landen hebben reeds dikwijls op deze medewerking aan gedrongen. Het blijft evenwel een open vraagstuk of de regering Kennedy dit uiterst moeilijke vraag stuk op korte termijn tot een rede lijke oplossing zal weten te bren gen In het Amerikaans tienjarenplan worden onder het motto Food fo Peace maatregelen aangekon digd ter voorziening in de bestaan de voedseltekorten. Hiervoor zul len overtollige Amerikaanse land bouwprodukten worden aange wend, hetgeen echter tot een be perking van de handel tussen de Zuid-Amerikaanse landen kan lei den. De bezorgdheid van Argentinië over dit punt heeft een Food for Peace zending trachten weg te nemen door te verzekeren, dat bij de uitvoering van het programma voortdurend overleg zal worden gepleegd om te voorkomen dat de bestaande handelsbetrekkingen worden geschaad. Wij handelden reeds over de kenmerken van de benarde toe stand van de landbouw in de zuid- Amerikaanse landen in het alge meen. In deze en volgende bijdragen zullen wij een overzicht verstrek ken van de positie van de land bouw in enkele zuidamerikaanse landen. Brazilië. Volgens het tijdschrift «Conjunc- tura Economica» is de totale land bouwvoortbrenging in de periode 1956 tot met 1959 gestegen met 21,8 t.h. De toename van de voedsel- Eroduktie voor binnenlands ver- ruik bedroeg in dit tijdvak echter maar 10,5 en de bevolking steeg met ongeveer hetzelfde percen tage. De onevenwichtigheid in de landbouw wordt duidelijk aange toond door de aanzienlijke over ste vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem bonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Pcstcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zi)n verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1