De zware landbouwcrisis Kan de boerenactie een uitkomst brengen 1 Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers in Zuid-Amerika. AALST 27 OCTOBER 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2048 Beheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc gegeven door de Lbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (3de bijdrage) Chili. De landbouwproduktie is de laatste jaren enigszins toegenomen, doch de verhoging was nog onvol doende om te voorzien in de groei ende binnenlandse behoefte. Jaarlijks moeten dan ook voor enkele tientallen miljoenen dollars aan landbouwprodukten worden ingevoerd. De regering streeft er naar in de landbouw de produktivi- teit op te voeren en betere sociale verhoudingen tot stand te brengen. Daartoe heeft zij een wetsont werp opgesteld dat volgende doel einden nastreeft verdere verde ling van de staatsgronden aan ko lonisten, kredieten voor aankoop van kunstmest en zaden, aanpas sing van de invoerpolitiek aan het binnenlands prijsverloop van de landbouwvoortbrengselen. De ont eigeningsbevoegdheden die in de landbouwwetgeving worden toe gekend zijn nog slechts van be perkte aard. In het tienjarenplan 1961-1970 dat investeringsprojekten voor een to taal bedrag van 10 miljard dollar behelst, wordt ongeveer 950 mil joen dollar voor het plan Agra- riovoorzien. Volgens dit plan moet het areaal sterk worden uit gebreid, o a. met 400.000 ha weide grond, waartoe bevloeiings- en draineringswerken zullen worden uitgevoerd. Vooral de voortbren ging van vlees en tarwe dient te worden opgevoerd. Het aantal zui velfabrieken, koelinrichtingen en drooginrichtingen zal worden ver hoogd. Ook voor de mechanisatie van de landbouw zullen de nodige voorzieningen getroffen worden. Peru. In Peru wordt voor het ogenblik zowat 1,8 miljoen ha land bewerkt, wat onvoldoende is voor de bevol king van 10 miljoen mensen. Er zijn daarom grootse plannen ontwor pen om door ontginning van oer- woudgebieden en door grondver betering in de kuststreekeenkrach- tige uitbreiding aan het landbouw areaal te geven. Bijzonder indrukwekkend is het Peruviaans ontwikkelingsplan voor het centrale en zuidelijk Andesge- bied. De landbouwvooruitzichten voor dit projekt zijn evenwel nog onzeker daar de kolonisatie bijzon der hoge kosten vergt. Algemeen kan worden gezegd, dat de overbrenging op grote schaal van boerengezinnen uit overbevolkte landbouwstreken naar nieuwe kolonisatiegebieden een te zware belasting voor de staatsbegroting zal vormen. Ge lukkig kan hiervoor op enige steun uit het buitenland (o.a. van de Ve- renigde-Staten en van de Inter- amerikaanse Ontwikkelingsbank) worden gerekend. Er is ook een wetsontwerp inge diend dat een rechtvaardige ver deling van het grondbezit en een verbetering van de pachtverhou- dingen behelst. Voor slecht be heerde landgoederen zal de grond belasting worden verhoogd. Venezuela. Daar de vooruitzichten voor de olie-nijverheid onzekerder zijn ge worden, tracht de regering thans het land een bredere economische basis te geven, o a. door het voe ren van een actieve landbouwpo litiek. Tot voor kort beperkte de overheid zich voornamelijk tot het nemen van beschermingsmaatre gelen. In 1960 werd evenwel een wet op de landbouwhervorming aangenomen waarin o.m. voorzie ningen worden aangekondigd op gebied van voorlichting en onder zoek, kredietverlening, kolonisatie en verbetering van de marktorga nisatie. In het kader van deze wetgeving zijn reeds aan 35.000 boerengezin nen gronden toegewezen en het ligt in de bedoeling in de eerstko mende jaren op deze wijze nog cir ca 150.000 gezinnen op zelfstandi ge bedrijven onder te brengen. De toegewezen gronden zijn gedeelte lijk afkomstig van staatsbezit en ge deeltelijk verkregen bij schikkin gen met de grootgrondbezitters. Deze kolonisatieprojekten zullen nochtans maar alleen kunnen sla gen indien bij de betrokken boeren een verandering van mentaliteit en een verbetering van de tech nische kennis tot stand komt. Een zending van de Wereldbank heeft de regering de raad gegeven de uitgaven voor de landbouw aanzienlijker uit te breiden dan de ze voor de nijverheid. Met kostba re bevloeiingsontwerpen kan ech ter beter worden gewacht zolang nog voldoende vruchtbare grond zonder grote kosten in bedrijf kan genomen worden en zolang de be werking van bestaand bouwland kan worden geïntensiveerd. De zending van de Wereldbank waar schuwde ook voor de hoge bestuur lijke kosten bij de voorbereiding en uitvoering vanlandbouwprojek- ten. (Zie vervolg onderaan hierneven). Het zal, zelfs voor de tegenstan ders, nu wel duidelijk aan 't wor den zijn, dat de protestactie van de boeren geen strovuur is, dat bin nen enkele weken zal zijn opge brand. Zij die dat hopen zouden wellicht hun vergissing inzien als het te laat is. De beweging, die nu aan 't groei en is, moet voor ieder, die om de belangen van onze landbouw be kommerd is, wel een symptoom zijn van de algemene en diepe mistevredenheid onder de land bouwers. Een mistevredenheid die ongetwijfeld gerechtvaardigd is. Iemand die dat wil ontkennen of iemand die het niet als ernstig aan ziet, doet aan struisvogelpolitiek, die onvermijdelijk erge gevolgen zal hebben. Wat men ook moge beweren, een onbetwistbaar feit is dat al de ach tereenvolgende regeringen, die wij hebben gekend, zomin als de nu bestaande vrije landbouwersorga nisaties, niettegenstaande alle be moeiingen, hebben kunnen belet ten dat de landbouw van jaar tot jaar verder is afgezakt en steeds maar zwaarder zorgen krijgt. Dit houdt niet in dat wij zouden bewe ren dat er niets voor de landbouw Ecuador. Het wetsontwerp op de land bouwhervorming behelst het voor stel de belasting op de grote land bouwbedrijven op te voeren en de mogelijkheden voor onteigening te vergroten. De behandeling van dit ontwerp heeft echter vertraging ondervonden. In de ontwikkelings plannen wordt de nadruk gelegd op de bevordering van de cacao- teelt, de rationalisering van de ba nanenteelt, het aanplanten van Afrikaanse palmen, de uitbreiding van de schapenkweek en op de uitvoering van bevloeiingswerken. De tarwevoortbrenging is in de af gelopen tien jaar flink gestegen, niettemin moet nog steeds tarwe worden ingevoerd. Door het bou wen van graansilo's hoopt men een betere kwaliteit en een geringer uitvalpercentage te verkrijgen. De commerciële landbouw is nog weinig ontwikkeld, ondanks het feit dat groot grondbezit op ruime schaal voorkomt. De grote afhankelijkheid van één teelt (nl. van de bananen 37 van de uitvoer) dient als een na deel beschouwd voor de land bouw. werd gedaan. Wij geven graag toe dat zonder de activiteit van de landbouwers verenigingen de boer nog verder van huis zou zijn geweest. Maar wat gedaan werd, wat tot stand werd gebracht, hoe goed bedoeld het ook is geweest, heeft niet kun nen voorkomen dat de boerenstand beland is waar hij nu zit:in de put. Dat is een werkelijkheid, die nie mand kan loochenen. Men kan nu wel gaan redetwisten over het feit dat die achteruitgang van de boe ren te wijten is aan onmacht, of aan onwil. Maar het naakte feit blijft daar altijd staan de situatie van de boeren werd van jaar tot jaar slechter. En daar heeft geen enke le regering en ook geen enkele landbouwersorganisatie een stokje voor kunnen steken. Men hoeft dus niet verwonderd te zijn dat de boeren eindelijk in opstand zijn gekomen omdat ze met de huidige stand van zaken geen genoegen meer nemen. Zij die schrijven dat die boerenactie kunst matig werd verwerkt, geven ge tuigenis van kwade trouw of pro beren hun eigen tekortkomingen goed te praten. Het zou meer ver wonderlijk zijn moesten de boeren rustig zijn gebleven en lijdelijk hebben blijven toegezien hoe ze steeds maar verder achteruitgaan. Hoe men de zaak ook bekijkt het is nu zo ver, en er zal heel wat moeten gebeuren om onder de boeren weer rust te doen heersen. Ingrijpende maatregelen zullen no dig zijn en men kan er op rekenen dat de tijd voorbij is dat de boeren zich met een kluitje in 't riet zullen laten sturen. Daarvoor zijn ze nu te waakzaam geworden. Spreekt men de boeren over hun actie dan is de algemene redene ring zo de feiten hebben duidelijk bewezen dat de anderen het voor ons niet hebben gedaan zoals re delijker wijze van hen mocht ver wacht worden. Dus blijft er ons maar één mogelijkheid open in de toekomst moeten wij zelf ons lot in handen nemen Dat is wellicht de enige uitkomst die veilig is. De bedoeling is onge twijfeld goed. Men beschikt voor 't ogenblik onder de boeren over een overschot aan goede wil en strijdvaardigheid. Maar tot nu toe vond die alleen een uitweg in pro testvergaderingen, betogingen, e.d. (Zie vervolg 2' bladzijde 1kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdrage» Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1